Teljeskörű összefoglaló kezdőknek 3/4

Day 526, 02:15 Published in Hungary Hungary by Imre Norbert

Tisztelt olvasók

Jó pár hónapja már, hogy megjelent a ’Teljeskörű összefoglaló kezdőknek’ című dupla cikkem. Azóta sok idő eltelt, ráfért már a frissítés ezekre, valamit a mostani cikkel szeretném kibővíteni az összefoglalót.
Az összefoglaló cikksorozat
Teljeskörű összefoglaló kezdőknek 1: http://www.erepublik.com/en/article/teljesk-r-sszefoglal-kezd-knek-1-2-friss-tve--728880/1/20
Teljeskörű összefoglaló kezdőknek 2: http://www.erepublik.com/en/article/teljesk-r-sszefoglal-kezd-knek-2-2-friss-tve--728882/1/20
Teljeskörű összefoglaló kezdőknek 3:http://www.erepublik.com/en/article/teljesk-r-sszefoglal-kezd-knek-3-4-788828/1/20
Teljeskörű összefoglaló kezdőknek 4:http://www.erepublik.com/en/article/teljesk-r-sszefoglal-kezd-knek-4-4-788830/1/20


A tartalomjegyzék az első cikkben található továbbra is.

13. Az eRepes karrierekről egy kicsit bővebben.
http://www.erepublik.com/en/article/-egyetem-karrier-p-t-s-jegyzet-tartalomjegyz-k-755659/1/20
[Egyetem] Karrierépítés- jegyzet + Tartalomjegyzék [Írta: Imre Norbert]

14. A cégalapításról minden amit tudni kell.
http://www.erepublik.com/en/article/h-tf-i-el-ad-s-jegyzet-egyetem-friss-tve-745696/1/20
Hétfői előadás jegyzet[Egyetem]-Frissítve [Írta: Imre Norbert]

15. Néhány lényeges tanács a kezdetekhez.
http://www.erepublik.com/en/article/-dv-zlet-s-fontos-tan-csok-az-j-j-t-kosoknak-772981/1/20
Üdvözlet és fontos tanácsok az új játékosoknak [Írta: Duosduzpl]

16. A monetáris piacról egy kis áttekintés
http://www.erepublik.com/en/article/egy-kis-monetary-avagy-hogyan-csin-ljunk-p-nzt--736198/1/20
Egy kis monetary - avagy hogyan csináljunk pénzt? [Írta: Shaok]

17. Linkgyűjtemény, minden ami az erephez kapcsolódik.

18.A szövetségi rendszerünkről
http://www.erepublik.com/en/article/peace-gc-781970/1/20
Peace GC [Írta:krisz565 ]

19. A szövetségi rendszerünkről, folytatás
http://www.erepublik.com/en/article/a-peace-gc-bel-lr-l-785079/1/20
A PEACE gc – belülről[ Írta: hekkat]






13.
[Egyetem] Karrierépítés- jegyzet + Tartalomjegyzék [Írta: Imre Norbert]


Kedves olvasók

A csütörtöki óra jegyzetét olvashatjátok alább, kérlek titeket nyomjátok meg a vote gombot, hogy minél többen értesüljenek róla.Köszönöm

A téma most a ’Karrierépítés’ volt.
Karrier? Kérdezheti mindenki az első héten magától, mit is szeretne elérni. Mi legyen a cél amiért játszik?(első szempont persze hogy élvezzük a játékot, na de mindig vannak kisebb célok)
Az erep leegyszerűsített világa mégis több féle karrier lehetőséget kínál, amelyeknek többsége párhuzamosan végezhető, vagy épp végezendő. Az előbbi két szó fontosságára az órán rá is világítottam.

Katonai karrier:
Kezdjük rögtön azzal, amiért legtöbben játszani jöttek. Harcolni, legyőzni az ellenséget, visszaszerezni a területeket háborúban. Tehát a katonai ’karrier’.
Nem tagadom én is úgy érkeztem a játékba, hogy na most szétlövök minden románt aki elém kerül erepen,de főleg az indexes generáció akik szintén azzal a céllal jöttek hogy katonák legyenek és harcolhassanak eRománia ellen. Viszont hamar rájön mindenki, ez nem FPS játék, itt nem olyan könnyű katonának lenni, nem is beszélve a tankká válásról.
Sokszor halljátok, mi az a három dolog ami a háborúhoz kell. Pénz,pénz, és végül még több pénz. 🙂
A fegyverek ,repjegyek, ajándékok drágák. Sima kétkezi munkából nehezen lesz valaki gyorsan nagy katona. Igen magas skill kell egy-egy munkaterületen ahhoz, hogy eleget keressetek a napi fegyver megvételéhez. Mi lehet a megoldás? A megszerzett pénzzel okosan bánni, semmi több.
Sokan elhamarkodottan költöttétek el a kezdeti pár aranyukat. Ne is említsek jobb példát mint egy pár napja megjelent cikk ahol az író felhívja a figyelmet, minden magyar vegyen fegyvereket a hard worker medálért kapott 5 aranyból, és ezzel növeljétek a rangotokat. Persze a végcél pont az, amit az író akar, de a hozzá vezető út több féle lehet.

Kezdjük csak a tényekkel. Jobb esetben egyszer kaptok 6. szinten 5 aranyat, majd hard worker medál, plusz super soldier medál szintén 5-5 arany. Ha meghívod 1-2 barátodat, könnyedén lehet kb másfél hónap alatt úgy 30 aranyad. Ha elhamarkodott döntést hozol könnyen elpazarolhatod, napi 6 q1 fegyver, plusz a gift, és repjegyek, talán jó ha 20-25 napra elég volna, de lehet még így is túloztam.

A másik út, ha okosan használod fel ezt a pénzt. Be kell fektetni jövedelmezőbb üzletekbe. Csak a legnépszerűbb befektetéseket említsem, cégalapítás, monetaryzás, szövetkezetekben veszel részvényt. De a lényeg, hogy egy kis talpraesettséggel, fifikával ügyesen, és bár nem mindig rövid idő alatt de meg is többszörözheted ezt a vagyont. Tény, hogy a legjobb ha már akkora a napi profitod ha a ebből a fegyver, gift, repjegy fizetése könnyedén megvan. Ez esetben az első példát követők valószínű magasabb katonai ranggal és így több sebzéssel rendelkeznek. Viszont leginkább alig van pénzük. Mondhatni a napi munkából egyik napról a másikra élnek. A másik oldalon pedig ott lesznek azok a leendő katonák akik okosan befektették a pénzüket. Ti pedig ekkor könnyedén napi profitból harcolgathattok. Mindenki döntse el melyik a jobb.

Említettem a rangot. A katonává válást az edzés és a rang határozza meg. Minden nap egyszer edzhettek, ezért az erő növelése korlátolt, és előre kiszámíthatóan növekszik. Viszont a sebzéseteket befolyásolja a fegyver minősége, a wellnesetek, de a katonai rangotok is. Minden bevitt sebzés fontos, mert egy-egy újabb rang elérése %-os arányban növeli a sebzéseteket.
Íme a lista, a katonai ranglétrán: http://wiki.erepublik.com/index.php/Military_Rank

Összességében bátran lehet állítani, az egyik legköltségesebb karrier a katonai. Amíg nem váltok tankká, rengeteg pénzt kell beleölni a játék e részébe. Viszont, ha egyszer elértek egy igen magas sebzést, onnantól az állam is egyre jobban támogatni fog.

Cégvezetői karrier:
Az előbbiekben már érintettem a témát. A cégvezetésről rengeteg újságcikk és több előadás is szólt már. Ahogy IRL a pénz mozgat szinte mindent és mindenkit, úgy ez itt még inkább érvényesül. Háborúhoz, vásárláshoz, újabb befektetésekhez, egyszóval a legtöbb mindenhez pénz kell.
Egy cégvezetőnek a legnehezebb a kezdeti tőkét megszerezni. Sokszor lehet hallani IRL is, csak az első pár millióról ne kérdezzék a tehetőseket, a többiről már lehet. Itt ez ennyire nem drasztikus, ugyanis a medálok, és a barátok meghívása újabb és újabb 5-5 aranyhoz juttatja a játékosokat. Sőt, 1-2 hónapja egyre felkapottabb, hogy a különböző alapítványok és az állam is segíti a kezdő játékosokat. Számomra megmosolyogtató az általam nemrég olvasott ’index petíció’ , amelyben az indexesek támogatása még inkább szorgalmazva van. Alapból nincs is ezzel semmi baj, na de azért ha megnézzük a pár hónappal ezelőtti kezdőket, és az ún. index generációt, a két ’korosztály’ támogatása rendkívül eltérő. Ezért megmosolyogtat, mire fel a petíció.
Mi volt amikor én jöttem? Támogatás? Dehogy, egy romjaiban fekvő ország, mindenki próbált boldogulni, a kormány épp újjáépítette az államot. Mi történt az elmúlt egy hónapban? Lassan két kezemen se tudnám megszámolni, mennyi alapítványi és állami támogatás lett alapítva. A játékosokat ajándékokkal, élelmiszerrel támogatják, a cégvezetőket pedig vissza nem térítendő arany támogatással.

Szóval másfél hónap alatt a medálokért, meghívókért kapott arany mellé társul esetleg egy kis állami támogatás, és máris könnyebb a kezdet. Az út innen pedig lassan ki van kövezve. Hetente lehet cégalapítási cikkeket olvasni, de a mibbit chaten #egyetem szobában én is bárkinek segítek akinek kérdése van. Innentől csak ügyesnek kell lenni, és pár hónap alatt gazdag nagytőkésekké váltok. 😉

Itt hozzátenném, az elején írtam, hogy többféle karrier végezhető vagy épp végezendő. Remek példa lehet erre a cégvezetés és a katonaság. Mindkettőt lehet végezni, viszont a harchoz pénz kell, pénzszerzéshez pedig remek lehetőség a cégvezetés, így a két karrier mondhatni egyszerre ’végezendő’.

Politikai karrier:
Igazából ez nagyobb gyűjtőfogalom, nem is biztos egy helyre kellene írni mindent, de a nagykövetektől kezdve a képviselőkön át egészen az elnökökig mindenkit ide tudnék sorolni. Ezekben, a tisztségekben egyik legnagyobb közös pont, hogy ide nem pénz kell(persze ha van sose baj 🙂 ) Ha ebben a témában a karrier építésről akarnék hosszasan beszélni, egyszerűen csak elővenném a saját példámat. Regisztrálásom után az akkor éppen induló nagyköveti rendszerbe jelentkeztem elsők között. Ekkor Adam Zahovay elnöksége alatt lettem ausztriai nagykövet (majd ezt még további két hónapig vállaltam is, plusz németországi nagykövet is voltam egy hónapig). Mire jó egy ilyen munka? Pénzt nem igazán kereshetsz vele, viszont egy komolyabb karrier eléréséhez mondhatni remek kezdés. Sok munka van vele, de ha látják a többiek (értsd, esetleg a kormánytagok), hogy ügyes vagy, szorgalmasan végzed a munkád, akkor újabb feladatokat is kaphatsz.
Nagykövetség mellett másik induló szint lehet a párttagság. Én speciel az első 4 hónapban egyszer sem voltam párttag. De jól látom, igen szép sikereket lehet elérni itt is. Például, segítesz a pártvezetőnek, a felsőbb tanácsnak (már ahol van), hamarosan te is közéjük kerülhetsz, vagy épp indulsz a képviselő választáson,de akár a pártelnökség megnyerése is jó cél lehet. Kiemelkedő aktivitás és újabb és újabb sikerek, valamint jó kapcsolatok kialakítása pedig tovább vihet egy újabb szintre, a kormányba. Az előbbieket én igazából kihagytam, mert nagyköveti székből kerültem be a kormányba februárban. Ekkor Weisz Manfred Huba kért fel, hogy legyek közigazgatási államtitkár. Majd pedig a következő szint az elnökség megszerzése. 🙂
Egyszer Adam Zahovay azt mondta, vigyázzak, mert ha túl szorgalmas vagyok, még oda juthatok ahova ő, és elnök leszek. Igaza lett, bár nem hinném, hogy akkor arra gondolt, hogy a felszabadított Ukrajna elnöke leszek egy kemény TO harcban.

Itt hozzátenném, rengeteget segít, ha aktív vagy chaten. Itt tudsz jó kapcsolatokat, ismeretséget szerezni, amelyek sokat segíthetnek későbbi céljaid eléréséhez.

Újságírói karrier:
Itt rengeteget lehetne mesélni arról milyen is az újságírás. Szerencsére ezt már egyszer megtette helyettem más. Íme Quicksilver cikke az újságírásról: http://www.erepublik.com/en/article/-js-g-r-s-writing-a-paper--717689/1/20
Annyit tennék hozzá, hogy a helyzet azért annyiban változott, hogy elismert újságírónak lenni még nehezebb az óta. Valódi stratégiát kell folytatni, ahhoz hogy a cikked ne tűnjön el azonnal a latestből. Sajnos az igazán jó cikkek is sokszor túl hamar kiszorulnak a legutóbbi cikkek sorából, és ha nem kap elég szavazatot, akkor a legjobban értékelt cikkek közé be se kerülnek. Régen, ha valaki jó, hasznos, érdekes cikket írt, nem kellett nagybetűkkel kiírni hogy vote and subscribe. Most, ha még mennyire jó cikk is, sajnos ha nem írja oda valaki hogy voteoljátok, vagy nem reklámozza óránként a chaten, akkor bizony eltűnik a többi cikk között. De kitartás, jó munkával, egyre több előfizetője lesz az ügyes újságíróknak.

Tőzsde ügynök:
Sosem voltam nagy tőzsde szakember, ezért remélem sikerül minél hamarabb a monetaryzásról órát tartatnom egy tapasztaltabb játékossal. Annyit azért el lehet mondani, nagy pénzzel aki okosan tud a monetary-n bánni, az azt megsokszorozhatja, sokkal hamarabb mint ahogy a cégvezetésből meg tudna gazdagodni.

Nagyjából erről szólt a csütörtöki előadás.

Erre a hétre két vendég előadó is be van jegyezve:
Hétfő 18:00-20:00
Quicksilver a külpolitikáról fog előadást tartani.
Kedd, szerda 18:00-20:00
Itt egyenlőre én maradtam az előadó, jelenleg nincs előre tervezett téma.
Csütörtök 18:00-20:00
Potom fog a gazdaságról előadást tartani.

Hely továbbra is:
www.mibbit.com/chat
#egyetem szoba

A tervezett órákról pedig továbbra is a fórumon értesülhettek:
http://z8.invisionfree.com/EHungary/index.php?showtopic=85

(Az újságom tartalomjegyzékét az eredeti cikkben találjátok meg, link a cikk elején. –szerk.)





14. Hétfői előadás jegyzet[Egyetem]-Frissítve [Írta: Imre Norbert]

Kedves olvasók

Íme a tegnapi(2009.03.02) egyetemi óra átirata. Remélem minél több embernek lesz hasznos olvasnivaló. Ne feledjétek, ma este 18:00-tól szintén előadás.

Először is a megjelent hallgatóság többségében a cégalapításról, cégvezetésről szeretett volna hallani, így ez az óra kifejezetten a cégek körül mozgott.

Cégalapításba először is tapasztalatlanul nem szabad belekezdeni. Valahol nem is rossz dolog, hogy az első 10 aranyadat a (hard worker medálért, és a 6. szintért járó 5-5 aranyat) 1 hónap alatt tudod elérni. Ez az idő épp elég ahhoz, hogy kellő szintű tapasztalatot gyűjts egy későbbi vállalkozáshoz.
Ugyebár jobb esetben valamivel több, mint 10 arannyal a kezedben, és elég sok tudással a fejedben egy hónap elteltével elgondolkozhatsz igazán mihez is akarsz kezdeni. Az erep számtalan egymást nem kizáró karrier építésének lehetőségét kínálja, most kifejezetten a tipikus jómódú cégvezetői karriert nézzük meg.

Ha eldöntötted, hogy céget szeretnél alapítani/venni, megint több irányba indulhatsz. Mostanában vált népszerűvé a szövetkezetek kialakítása. Itt bizonyos mennyiségű aranyért cserébe részvényeket vásárolhatsz, majd pedig a profitból arányosan részesülsz. Nem rossz, de valljuk be jobb, ha egy cég profitján 2-3 ember osztozik és nem 10-20.Valamint ha szabadulnál a részvényektől nincs piac ahol kirakhatnád mint a cégeket eladásra, hanem kufárkodhatsz a chaten hátha megveszi valaki.
Ha elvetettük ezt a lehetőséget jön a fő verzió, a saját cég alapítása. Viszont ehhez még csak 10 aranyunk van. Mit lehet tenni? Szerezhetsz még aranyat egy kis monetaryzással, meghívhatod barátaidat akik után ,ha elérik a 6. szintet még 5 aranyat kapsz. Pár ismerős meghívásával máris ott állsz akár 20-30-40 arannyal a kezedben. De persze aki nem tudja ezt a lehetőséget nagyon kihasználni, az még mindig összeállhat más ’korabelivel’, és összedobhatjátok a meglévő 10-20 aranyat.

Na de nézzük a cégeket jobban. Alapvetőleg a cégeket a bennük dolgozó munkások skillje alapján elhatárolhatjuk 3 főbb csoportra. Land, manufacturing,construction cégek. Ez összesen számszerűleg 12 féle cég. Rögtön ’kilőhetitek’ a ház, védelmi rendszer, és kórház építést. Ház építését csak később, már nagyobb anyagi háttér esetén javaslom, a másik kettő építése pedig főleg állami irányítású cégekkel történik. Maradt 9 féle cég, 5 land(wood,iron,grain,oil,diamond) és 4 manufacturing(weapon,food,moving ticket,gift).Akiknek esetleg alapból nem volna világos, mi mihez kell:
Wood-Hous, defense system, hospital
Iron-Weapon
Grain-Food
Oil-Moving ticket
Diamond-Gift

Vegyük előre a land cégeket.
FONTOS!: Land cégeket kizárólag high erőforrású területen érdemes alapítani. Tehát bármennyire is szeretnétek itthon ilyen céget, egyelőre erről le kell tennetek. EMagyarországon jelenleg nincs semmiből high erőforrás.
TIPP: Land cégek esetén általában azt mondják, Q1 cég csak belépő szint, Q2 céggel lehet már rendesen keresni, és persze a felett. Tehát ha nem akartok az árversenyben lemaradni, akkor bizony próbáljatok rögtön Q2 céggel indítani.
Ja igen, a cégindítási/fejlesztési költség:
Ez egységes minden cégnél
Q1 alapítási költség 20 arany.
Q1-ről Q2-re fejlesztés 20 arany.
Q2-ről Q3-ra fejlesztés 50 arany.
Q3-ról Q4-re fejlesztés 100 arany.
Q4-ről Q5-re fejlesztés 200 arany.

Nézzünk pár aranyszabályt. Ezek nem általánosan követett dolgok, sok minden, amit elmondok leginkább a saját üzleti sikerem titka(de lássuk be lassan 2 kezemen nem tudom megszámolni mennyi cégem van, rosszul csak nem csinálhatom 🙂 )

Mit is kell figyelembe venni, mielőtt céget alapítok:
1. Munkaerő
- rögtön kezdheted azzal, hogy megnézed az adott ország lakosságát(logikusan egy 300 fős országban, ha minden ember aktív, akkor is kevesebb a munkaerő mint egy 3000 fős országban ahol x %-uk nem játszik).
- megnézheted az adott iparágban dolgozók béreit (Következtetéseket tudsz levonni, ha még alacsony is a bér, de sok cég állásajánlata van kint, valószínű, hogy idővel felküzdik a béreket. Ilyen szempontból pont ideális, ha kevés a cég ajánlat, mert akkor a sok munkás örül, ha dolgozhat)
- nem utolsó szempont az se, hogy az adott országban milyen sűrűn van harc, tehát hogy tudják a polgárok a wellnesüket feltornászni.(Valmint fegyver gyár esetén is sokat számít ez esetben milyen a felvásárló piac, értelemszerűen egy sűrűn háborúzó országban jobban viszik a fegyvereket)

2. Kereslet
Mekkora az adott termékre a kereslet?
Vegyünk egy példát:
Olaj céged van, ez esetben az olaj felvásárolók a moving ticket cégek lesznek. Ha azt látod hogy van 10 olaj cég, és 1 moving ticket cég akkor értelemszerűen nem nagyon éri meg az olaj. De azt is megnézheted, hogy a felvásároló cégeknek mennyi a tartaléka, mert lehet ott 5 olaj, 5 moving ticket cég, de ha a moving ticket cégek tele vannak olajjal, (értsd több ezer stock olaj raktáron), akkor nem nagyon fognak kapkodni az olajért. A nagyobb cégek pedig leszorítják az árakat, akkor pedig nem lesz profit, idővel meg tönkremész.

Mit értek nagyobb cég alatt? Egyrészt nevezhetjük a magasabb szintű cégeket nagyoknak, de ez alatt értem azokat a régebbi cégeket, akik nagy tőkével rendelkeznek. Csak, hogy rövid példával ábrázoljam: Ha a te és egy másik tulaj cége van a piacon, viszont te kis tőkével csak most vágtál bele, neki meg sok aranya van akkor könnyedén csinálhatja azt hogy az árakat lenyomja olyan szintre ahol nem éri meg neked se, neki se. Te hamarabb mész tönkre, mint ő, utána pedig vígan termel tovább.

A kereslet esetén megemlíthetjük a híres neves ’fekete piacot’. Ez erepen nálunk a #piac szobában van a chaten. Miért érdemes megemlíteni? Naponta rendkívül nagy mennyiségben kötnek üzletet egyszerű vásárlók, kis- és nagy cégtulajdonosok. Sokszor, ha az adott ország piacán nem viszik el a termelt árúdat, itt lehetőséged van azt eladni. Viszont az úgynevezett fekete piacon, a rendkívül sok országban termelt árú közül kivétel nélkül mindenki a legolcsóbbat igyekszik megvenni. Ezért cégalapításkor, mikor végignézed a piacokat nem szabad abba a hibába esned, hogy a legdrágább helyen alapítasz, mert az ’biztos jó üzlet’, nagy a profit. Valószínű, hogy nem véletlenül olyan drága ott az a termék, leginkább a magas bérek miatt. Lásd Norvégia esete. Ott a land munkások leginkább olyan magas fizetésért dolgoznak, hogy sokszor képtelenség profitot termelni. Valamint a magas előállítási költség miatt elesel a mentőövtől, hogy a fekete piacon is megpróbáld néha eladni a terméked, mert drágán akkor se fogják megvenni, ha Q5ös hálát adsz mellé.


Itt felmerült egy észrevétel, miszerint ’mi van ha magyarokat viszek ki, ott fele fizuval is többet keresnek mint otthon’. Ezzel egy nagy gond van, a magyarok is ugyanúgy figyelik a fizetéseket, és saját tapasztalatból tudom, nem hogy feléért nem dolgoznak, ha már kicsivel emelkedik a fizetés a piacon, sokszor azonnal szólnak nem e emelek fizetést.
Apropó fizetés. Ugyebár sokan csak adnak valamennyi fizetést, mások fizetés mellé juttatásokat is adnak(leginkább food, gift, mind a magyar piacról megvásárolva), megint mások inkább nagyobb fizetést adnak, de nem küldenek semmi pluszt( mint pl én, ennek előnye, nem kerül plusz időbe, valamint úgyse tudod a munkásod, mit akar kezdeni a fizetésével.). Idő tekintetében, a kezdetekkor simán fizetést szoktak adni, majd ahogy van tartalékuk a cégeknek, megpróbálják a juttatásos rendszert, viszont minél több cégetek van, annál inkább áttértek az utolsó verzióra.


3.Kínálat
Jó megnézni a már fent érintett dolgot, vagyis, hogy mekkora lesz a konkurencia. Kis kínálat, nagy kereslet ugyebár leginkább magas eladási árat von maga után, tehát több profitot.

Összességében, egy alapos megfigyelés a piacon könnyen megmutatja mibe is érdemes fektetni pénzt. A land cégek előnye a többivel szemben, hogy csak fizetést adsz, nem kell mást venni a cégbe, így ezért is kedvelt cégtípusok ezek.

Beszéljünk egy kicsit a manufacturing(ettől kezdve ’manus’) cégekről.
Pozitívum a land cégekkel szemben, hogy nincs high lelőhelyhez kötve, viszont plusz kiadás, hogy a cégbe már nyersanyagot is kell venni(Fontos: Nem minden késztermékhez kell ugyanannyi egységű nyersanyag:
Foo😛 Q1 food- 1stock grain
Gift: Q1 gift- 2 stock diamond
Moving ticket: Q1 moving ticket- 10stock oil
Weapon: Q1 Weapon- 5stock iron
Magasabb szintű cégek esetén ezek többszörösei érvényesülnek:tehát q1 food-1stock,q2 food-2stock grain; vagy q1 weapon-5stock iron, q2 weapon már 10 stock iron)

De ami egyrészt negatívum, másrészt pozitívum is.
Mondok egy nagyon általános egyszerű példát. Tegyük fel, hogy az USA-ban van Q1 food üzemed. A Q1 food piaci ára 4 USD. A piacon a grain stockja(erről később) 2USD.Ez esetben a maradék 2USD-ből kell fedezned a munkásod fizetésének egy részét(mert ugye egy munkás nem egy kaját termel) és a maradék lesz a profit. Viszont ha van egy másik orgod(organizációd) egy olyan országban ahol a grain stockja mondjuk 1USD-re jön ki, máris megtakarítottál 1USD-t.

Itt jött pár kérdés, amire gyors válaszok:
Érdemes több org-ot fenntartani, és nem egyet utaztatni, mivel az org utazása is moving ticketbe kerül. Egy embernek több org-ja is lehet. Minden org ára 5arany. Legjobb, ha a céget az orgon keresztül alapítod, mert így tudsz ott dolgozni, és szabadon utazgathatsz is.

A manus cégek esetében is a már fent említett dolgokat érdemes megvizsgálni: kereslet, kínálat, konkurencia, munkaerő.

Ha egy terméket nemzetközi szinten is olcsón tudsz előállítani, akkor szintén megvan az a lehetőséged, hogy ne csak a rendes piacon add el, hanem ha marad, akkor a chat #piac szobájában is megpróbáld értékesíteni a készterméket.

Itt kicsit áttértünk az adókra:
Jelenleg 3 féle adó van: Income tax, ezt fizeted mikor a cégből, kiveszel pénzt, és mikor a munkásaid dolgoznak, náluk is levonódik a bérből. Az import tax, értelemszerű, ezzel lehet kiszorítani a külföldi cégeket a piacról, mivel ha beszállítanak az adott országba ott nekik, ezt kell megfizetni. VAT, ezt pedig az adott termékre teszi rá az erep automatikusan. A VAT-ot ritkán szokták alkalmazni, legtöbb esetben csak pár %, nagy ritkán 10%. Fontos megnézned alapítás előtt az adókat. Egy országban ahol mondjuk 50% az income tax, nem éri meg alapítani céget, mert így a bevételed fele az államnak megy, 10% ,de még 15%is általában jónak mondható.


A megvásárolt nyersanyag és a késztermék viszonya:
Ehhez jött a kérdés, ami után rögtön el kellett foszlatnom minden hiedelmet. Ha Q5 nyersanyagot veszel, nem lesz Q5 készterméke😛). A nyersanyagok egyébként a cégekben stock formájában jelennek meg. Ez annyit tesz hogy a Q1 nyersi 1stock, a Q2 nyersi 2 stock, a Q3 nyersi 3 stock, és így tovább. Tehát ha nyersanyagot veszel, mindig nézd meg melyik jön ki árban a legjobban. Alapból a Q3 drágább mint a Q1, viszont ha a Q3 árát 3al osztod, és az kevesebb mint a Q1 ára, akkor azt kell megvenni. A feldolgozó cégeknél az előállított termék minősége a cég minőségétől függ.(Itt hozzátenném, előny a nyersanyagtermelőkkel szemben, hogy manus cégek már q1 esetén is nyereségesek legtöbbször)

Költöztetés:
Orgot lehet költöztetni moving ticket segítségével.
Céget viszont nem.

Licence:
A licence általában 20 arany, kivétel ha az a terület ahol a cég van háborúban gazdát cserélt, akkor az eredeti országba csupán 5 aranyért vehetsz licence-t. Mire jó? Ennek segítségével tudsz más országokba árút szállítani. Vigyázat! Mindig figyeld a cél ország import tax-át mielőtt licence-t veszel.

Cégvétel:
Igen, ajánlott. Sokszor alapítási ár alatt megszerezhetsz egy-egy céget. Viszont nem minden arany ami fénylik! Ha mondjuk látsz egy land céget potom 10 aranyért, az nagy valószínűséggel azért annyi, mert nem high területen van, így nem lehet nyereségesen üzemelni. Röviden jól nézzétek meg a céget, mielőtt megveszitek.


A fentiek igen részletesen taglalják a cégalapítás, cégvezetés minden fortéját. Elsőre jól hangzik a cégvezetés, biztos könnyű pénzkeresés. Ne essetek ebbe a hibába. Senkit nem akarok szorgalmazni, se elbátortalanítani a cégalapítástól, én csak annyit mondok mielőtt céget alapítasz, mindenképp jól gondold át. Jól lehet vele keresni, ha ügyes vagy, de ugyanennyire könnyen el is lehet bukni minden vagyonod.

Megemlíteni a manufacturing iparba fogóknak, hogy igen sok külföldi magyar tulajdonú nyersanyag cég működik az erepen. Ha cég alapítás előtt, vagy akár közben szükségetek lenne beszállítóra nyugodtan írjatok nekem egy levelet, én a cégregiszter alapján adok nektek egy listát mely cégeknek lehet ez ügyben írni.


Frissítés:

Íme a termelés számításhoz egy kis segítség:
Értelemszerűen kell kitölteni, annyit még megjegyeznék, hogy a "Recommended number of employees" résznél az optimális szám land, és manufacturing cégeknél 10 munkás, kórház,védelmi rendszer és ház építésénél 20 ember.

http://www.cccp-group.org/index.php?page=erep_prodcalc&language=english







Valamint kérlek vote-oljátok ezt a cikket,és a tegnapi regiszter cikket.Közérdekű, ezért fontos volna hogy bent legyenek két napig a top20ban.Köszönöm

További kellemes napot! Ma is várok minden kedves érdeklődőt 18:00-tól az #egyetem szobában.
Tisztelettel
'Prof.' Imre Norbert






15. Üdvözlet és fontos tanácsok az új játékosoknak [Írta: Duosduzpl]

Először is szeretnék üdvözölni, minden újonnan regisztrált játékost.

A legfontosabb dolog a játékban, hogy vigyázz az egészségedre!!!

[EDIT]: A második legfontosabb dolog, kérdezz bátran a tapasztalt játékosoktól!!!

Bal oldalt látsz egy ember alakot, jelenleg félig feltöltve kék színnel, és alatta egy számmal. Ez jelzi, hogy mennyire vagy egészséges. induláskor 50 az érték.

Alatta látod, hogy mennyi pénzed van a sárga tallérok az aranyaid, sajnos ebből még nincs egy sem, de segítünk, hogy 1 héten belül 5 db aranyhoz jussál. azaz karaktered elérje a 6. szintet.

5 arany jelenleg körülbelül 230 forintnak felel meg.

Ezalatt a magyar zászló mellett induláskor egy 7-es számot látsz, azaz 7 forintod van

A pénzből kaját tudsz venni, eleinte nem is kell másra költened. Arról hogy még mire tudsz és mire éri meg a későbbi cikkekből megtudhatod.


Munkahely keresés, fontos hogy először olyan munkahelyre jelentkezz, ami mellett 1 db zöld csillagot látsz. Ha minden nap dolgozol 30 napon keresztül, akkor újabb 5 arany üti a markodat.

Edzés azért fontos, hogy fejlődj katonailag, így a harcban nagyobbat tudjál ütni.

Fontos, hogy vigyázz, hogy ne menjen az egészséged 40 alá, mert akkor ha eléred az 5. szintet, nem tudsz harcolni, és nem tudsz kórházban menni, hogy az egészséged megnövekedjen. Kicsit hülyén hangzik, de itt evilágban a harctól leszel egészséges 😃

Egy fontos szabály van a harcnál, hogy ha elmentél a harc után kórházba, NE harcolj többet. A kórházat egy nap csak egyszer látogathatod meg.

Biztos vagyok benne, hogy 6 nap múlva az állam megoldja, hogy harcolhassatok.

Újság cikkekről egy pár szó. Bal felül látsz egy Vote gombot, ha tetszik egy cikk, és szeretnéd, hogy sokan lássák, nyomd meg, hogy minél több embert láthassa.

Jobb felül van egy Subscribe gomb, ha úgy gondolod, hogy szeretnél előfizetni egy cikkíró újságaira, akkor nyomd meg ezt a gombot is, így nem kell mindig az összes friss cikket átnézned, elég azokat amelyekről tudod, hogy érdekelhetnek.

Kaja vásárlás, nagyon fontos hogy mindig legyen kaja nálad, mert reggel azt eszi meg a karaktered és ettől kap egy kis egészséget. sőt tapasztalati pontot is kapsz érte ami a szintlépéshez kell, hogy minél előbb elérd a hatos szintet és meg kapd az 5 aranyadat.

Első pár nap csak arról fog szólni, hogy munka, edzés, de 1 hét után már sokkal többet tudtuk itt a játékban is csinálni. Addig is olvassátok az újságokat, hogy minél több információt szerezzetek és látogassátok a chatet.

Elérhetősége: www.mibbit.com/chat
Felhasználó név legyen az itteni neved
szoba #erep

Közvetlenül így is elérhető a chat:

http://embed.mibbit.com/?channel=%23erep&forcePrompt=true

Megkérnék minden régebbi játékost, hogy nyomja meg a vote gombot, hogy minél több új játékos olvashassa ezt a pár tanácsot. Ha valamit kihagytam jelezzétek,


Duosduzpl
Kongresszusi képviselő
A Szolidaritás Párt tagja






16. Egy kis monetary - avagy hogyan csináljunk pénzt? [Írta: Shaok]

Sok kérdés hangzott el az utóbbi napokban a monetáris piac kapcsán, így szeretnék egy rövid kis bevezetőt adni, ami remélhetőleg elmagyarázza az alapokat. Lassan felcseperednek az indexről regisztráltak, lesz 5 goldjuk, amiből vehetnek házat, tartogathatják ínségesebb időkre, netán cégalapításra, vagy megpróbálják befektetni. Az egyik ilyen lehetőség a monetáris piac.

Mi is a monetary? A Market - Monetary Market menüpontban találhatjátok, ez gyakorlatilag a pénzpiac, ahol minden állam valutája részt vesz az egységesített fizetőeszköz (gold) segítségével. A valóságos pénzpiacnak ez egy leegyszerűsített formája. Hogyan is lehet itt pénzt keresni? Ennek több formája van, itt kettőt ismertetnék, abból is első lesz az, mit kevesebb befektetéssel is el lehet kezdeni.

Piacok: Két féle piac létezik, ez nagyban függ az adott ország lakosságától, pénzügyi stabilitásától, béreitől - melyeket a fellelhető nyersanyagforrások befolyásolnak. A nagyobb lakosággal rendelkező országoknak természetesen pörgősebb a pénzpiaca, hiszen többen kereskednek adott valutával, ám itt ennek köszönhetően kisebb is a spekulációs rés. A kevésbé népes országokban nagyobb a rés, de lassú a megtérülés, sőt a bent ragadás veszélye is fennáll, így ezeket csak haladóknak tudnám ajánlani.

FONTOS: Tapasztaltabb monetaryzók, találkoztak már buggal, ez csak az indonéz pénzpiacon merült fel, s elvesztettek nagyobb összegeket, így ezt nem tudom ajánlani, ott ne próbálkozzatok!

A legegyszerűbb módja a vagyonunk gyarapításának, ha beállunk az ollóba, a vállalkozó kedvű kezdőknek is ezt ajánlanám, míg kitapasztalják a piaci folyamatokat, itt ugyanis kevés a rizikó. Mi az az olló? Ollónak nevezzük a pénzpiac két oldalát, valuta, és gold oldal, ez az olló két oldala, s közte mindig van egy - spekulációs - rés. Az egyszerűség kedvéért ezt egy példával szemléltetném.

Adott Meseország, ahol a fabatka (későbbiekben FBT) a hivatalos fizetőeszköz. Nahmost, a pénzpiacát megvizsgálva, láthatjuk, hogy a kitett ajánlatok közül a legfelső (mindig ez a legkedvezőbb) 1 gold=60 FBT, illetve valutaoldalon 1 FBT=0.02 gold (ezt gyorsan átszámoljuk: 1/0.02=50), tehát 50 FBT-t vehetünk egy goldért. Innen könnyen kikövetkeztethető, hogy a fennáló rés 10 FBT. A mi dolgunk a következő: kiteszünk 5 goldot 1gold=59.99 FBT árfolyamon, folyamatosan figyeljük a piacot, ha valaki alánk ígér, megyünk mi is lejjebb. Az 5 goldot megveszik idővel, lesz 5*59.99=299.95 FBT-nk. Fogjunk a fabatkánkat s kitesszük ajánlatba, 299.95 FBT-t 1 FBT=0.019 gold árfolyamon. Idővel ezt is megveszik, lesz ~5.7 aranyunk, így csináltunk 0.7 aranyat a semmiből. A folyamatot tetszőleges mennyiségben, rászánt időnktől függően megismételjük.

Ami a sikerességhez kell, az az aktivitás, és állandó figyelem. Nagyon fontos, hogy figyeljetek, ha kitesztek valamit, milyen árfolyamon!! Nehogy véletlenül a goldot tegyétek ki 0.019 FBT-ért, mert akkor oda mindenetek, inkább fontoljátok meg kétszer is, míg bele nem jöttök.

A következő cikkemben kicsit komolyabb témákat szeretnék bemutatni, ahol nagyobb összegekkel, már befolyásolhatunk egy-egy pénzpiacot is. Remélem hasznosnak találtad ezt a cikket, s szolgált némi információval. Ezen esetben kéretik egy vote, s ha akarsz még olvasni tőlem, egy subscribe is.






17. Linkgyűjtemény, minden ami az erephez kapcsolódik.



eMagyar hivatalos cset: www.mibbit.com (channel: #erep nick: erepes neved)
Vendégszoba angol nyelven: www.mibbit.com #erepeng
Feketepiac: www.mibbit.com #piac
Az online oktatás szobája: #egyetem
A magyarországi kongresszus szobája: #kongresszus
A gazdasági minisztérium szobája: #GM
A szociális minisztérium szobája: #szocmin
Az állami TO akciók levezető szobája: #togov
Munkakeresés, munkáskeresés: #munka


Mentor program újoncoknak segítőt keres és kínál: http://sanya.agilityhoster.com/mentor/index.php
e Magyar hivatalos oldal: http://erepublikhu.info/
eMagyar hivatalos fórum: http://forum.erepublikhu.info/
eMagyar Nemzeti Bank : http://www.erepublik.com/en/organization/ 1267102
eMagyarország másik igen népszerű fóruma: http://z8.invisionfree.com/EHungary/index.php?
Média archívum: http://www.steelhussars.hu/elibrary/


Fontos újságok(subscribe erősen ajánlott):

Magyar Közlöny: http://www.erepublik.com/en/newspaper/mag yar-kozlony-183570/1
Hadügyi Közlöny: http://www.erepublik.com/en/newspaper/had ugyi-kozlony-177586/1
eKSH: http://www.erepublik.com/en/newspaper/est atisztika-185632/1

Kezdőként vedd fel az Oktatási Minisztériumot barátnak (add friends): http://www.erepublik.com/en/organization/1308662





18. Peace GC [Írta:krisz565 ]


Ez a cikk elsősorban az a második index generációt szólítja meg, de persze mindenki olvashatja és azoknak is szól akik ennél méyebben még nem mélyedtek bele a témába:
Peace=szövetséges

Kezdjük a nevével:

Peace GC Hivatalosan: ( People of Earth Associated under Common Excellence: Global Community)
Ez a cím elárul egy keveset a szervezetről.

Leírás:

Tipus: Védelmi szövetség
Tagok: 20
Főhadiszállás: Pakisztán, Punjab
Jelenlegi főtitkár: Zocky
Megalakulás ideje: 2008 augusztus 6.-a

Főtitkárok az idők során:

Augusztus 8-tól október 8-ig: a görög Nicolae Carpathia
Október 8-tól november 8-ig: a francia Matthieu Bonne
Január 9-től február 9-ig: a bulgár Glados és Bimba
Február 9-től Március 9-ig: a portugál Arhtk
És Március 9-től mostanáig zocky

Tagországok:

Magyarország
Portugália
Franciaország
Szlovénia
Brazília
Olaszország
Indonézia
Venezuela
Japán
Irán
Mexikó
Argentína
Chile
Hollandia
Bulgária
Oroszország
Ausztria
Szerbia
Thaiföld
Pakisztán

Köszönöm, hogy olvastátok a még, így is egy alapszintű tudnivalókat a Peace GC-ről, az Atlanitsról is akartam egy ilyet csinálni, de sajnos arról kevesebb információt találtam.

Elnézést kérek az újrapublikálástól de egyes bug cikkek lenyomtak😉
Kérek mindenkit, hogy voteolja fel aki az elözőben megtette.

krisz565





19. A PEACE gc – belülről[ Írta: hekkat]

Pár nappal ezelőtt Mikrobi felkért, hogy az általa elindított diplomataiskola projekt keretében írjak egy jegyzetet egy általam választott témában (mely azért elfogadható mértékben kapcsolódik az eredeti elképzeléshez). Tehát hosszú idő után most újra e-tollat (billentyűzetet) ragadok, megpróbálok kellő betekintést nyújtani a szövetségbe, mely oly sokszor segített nekünk, s melynek jövöjében egyre növekvő szerepünk adatik. Következzen hát a jegyzet:

Preambulum:

4 napja Krisz565 jelentetett meg egy cikket, melyben fel vannak sorolva a legáltalánosabb attribútumok, köztük a tagországok.


Előtörténet

Jellemző módon a PEACE története az ATLANTIS megalakulásával kezdődik. A teljesebb képhez azonban még mélyebbre kell visszanyúlnunk. Az eseményeket valahol tavaly nyár közepének környékén kezdeném.

Akkoriban Európában két szövetségi rendszer állt fenn, melyek közül mindkettőnek volt egy-egy kevés ellentmondás már nevében is. Talán innen is sejthető, hogy ezek szervezettsége nem állt közel egyik mai szövetségéhez sem.
Az egyiket Northern Alliance-nek (NA) hívták, tagjai között fellelhető volt Norvégia, Svédország, az Egyesült Királyság és ... Románia. A másikat Mediterrán Uniónak, Franciaország, Spanyolország, Olaszország, Portugália alkotta kezdetben, később olyan, kevéssé mediterrán országok is csatlakoztak hozzá, mint Hollandia, vagy Hazánk.

Nyár közepén megindultak a tárgyalások a háttérben az akkori vezető államok között, egy nyíltan világuralmi törekvésekkel bíró egység létrehozásáról, mely kapóra jött Spanyolországnak, aki nem elégedett meg az MU defenzív jellegével.
Az azonnali siker azonban elmaradt: Indonézia és Pakisztán nem voltak hajlandóak csatlakozni, ehelyett elkezdték építeni az ATLANTISból kihagyott országok között létrejövő szövetséget, így alakult meg a People of Earth Associated under Common Excellence: global community (vagyis a PEACE gc).


A gépezet működésben

De kik is irányítják a PEACE-t?

A PEACE első embere a Secretary General (SG). Ezt a posztot március óta Zocky tölti be. Előtte (visszamenőleges sorrendben) Arthk, Bimba, GLaDOS, Matthieu Bonne és Nicholae Carpathia vitték a hátukon a szövetséget. A mindenkori SG operátori jogokkal rendelkezik a fórumon, legfontosabb joga a szavazások indításában van.

A PEACE Security Council (SC) tagjai azok, akik a legnagyobb szintű hozzáféréssel rendelkeznek a hivatalos médiumokban, akik szava legtöbbet ér egy adott témában. Három kategóriába lehet őket sorolni:

- Representative (R, képviselő): az esetek nagy többségében az ország mindenkori elnöke, 1 hónapos megbízatás.
- Advisory representative (A, megbízott kéviselő): a R nevezi ki, 2 van belőle 1 hónapos megbízatás.
- Representative-emeritus (visszavonult képviselő): a ciklus lejártával válik a R-ből és az A-ekből.

Egyedül a R-nek van szavazati joga. A szavazásra bocsátott kérdések leggyakrabban a bővítéssel kapcsolatosak. Nemrégiben csatlakozott Thaiföld, Szerbia, valamint nagy örömömre visszatért Törökország.

Megemlítendő a márciusban elindított Economy Council (EC), melynek egyelőre elhanyagolhatóan kevés szerepe adatott. Ide a gazdasági miniszterek, valamint a nemzeti bankok kezelői kapnak meghívást.

Magyarok a PEACE-ben

Az előző pár hónap képviselői:

2008. szeptember
Rizsa (R) (inaktív volt az elnök az egész ciklusban... illetve azóta is az)
Baluro (A)
Kroovy (A)

2008. október
Morreau (R) (Rommel Erwin megválasztása után 6 nappal lemondott, a Kroovy által benyújtott impeachment sikeresen zárult, Morreau lett az ügyvivő elnök.)

2008. november
Baluro (R)
Adam Zahovay (A)
ArchieCrimson (A)

2008. december
Baluro (R) (Frissítés hiányában maradt az előző hónapi felállás)
Adam Zahovay (A)
ArchieCrimson (A)

2009. január
Hekkat (R) (Ekkor "épültem be" a PEACEbe. 🙂
Quicksilver (A)
Sanya18 (A)

2009. február
Quicksilver (R)
Feherlofia Koppany (A)
Hekkat (A)

2009. március
Morreau (R)
Feherlofia Koppany (A)
Hekkat (A)

2009. április
Feherlofia Koppany (R)
Kampec (A)
Hexalia (A)


A hivatalos médiumok

Hivatalos fórum: http://www.peacegc.org/. Itt történik a hosszabb távú tervek kidolgozása, természetesen belső, korlátozott hozzáférhetőségű szobákban.

Bizonyos szobákhoz azonban minden PEACE-lakos hozzáfér. Ehhez az Access Rights nevű topikban kell hozzáférési jogot kérni valamelyik operátortól. A pontos szabályok megtalálhatóak a topikon belül.

Hivatalos chatszoba: irc.rizon.net #peace . Ebben a szobában elég keveset jártam, így nem tudom, mennyire van tele SPAM-mel. A fontosabb témákhoz léteznek belső, jelszavas, csak regisztrált névvel igénybe vehető szobák is (legalább 3). Alkalmi konferenciák szintén külön szobában esedékesek.


A PEACE Anti-TO csapat

Bimba nevéhez fűződik a március környékén elindított kezdeményezés, mely nemsokára teljesen kiforrott lesz, azonban már ezelőtt is kimagasló sikereket értünk el (pl. győzelem Brazíliában, Oroszországban és Pakisztánban egyszerre, bizonyítható román TO-kísérletek ellen. Azóta természetesen a célpontok számának növekedésével ellenfelünk is sikeres volt néhány választáson.).


Tárgyalások az ATLANTISszal

Ez a legrövidebb téma: egy, azaz egy esetről tudok, amikor január-február környékén a PEACE tárgyalóasztalhoz hívta az ATLANTISt. Két felvetett téma volt: A mexikói-spanyol háború, valamint a franciákat érintő háborúk lezárása. Végül az ATLANTIS részéről csak az akkkori SG, Meiko jelent meg, így a tárgyalás csúfos kudarcba fulladt.



Dióhéjban ennyi megosztanivaló jutott eszembe, remélem, lesz olyan, aki legalább egy részét hasznosnak találja. A felvetődő kérdéseket egy alkalommal chaten meg lehetne beszélni, erről még Mikrobival egyeztetek.

Tisztelettel:

Hekkat






Tisztelettel
Imre Norbert