Mindenkit szeretettel var az eKommunista Part

Day 1,150, 06:24 Published in Hungary Hungary by Bem Apo

AZ EREDETI CIKK PÁRTOM ÉLET ÉS MUNKA C. ÚJSÁGÁBAN JELENT MEG

VOTE + SUB ott is, főleg VOTE, szeretnénk top cikkekbe juttatni... (esélytelen)

Célszerűbb ott olvasni: Mindenkit szeretettel var az eKommunista Part





... az ember arra van hivatva, hogy fogadja el embertársaitól a segítséget, és maga is nyújtson segítséget embertársának. (Karl Barth)

A fenn említett idézet találó, ha az eKommunista Pártot kellene egy mondatban leírni. Pártunk tavaly októberi megalakulása óta rengeteg idő telt el, mely során óriási tapasztalattal lettünk gazdagabbak. Ezen cikk szóljon azoknak, akik még nem ismernek minket, illetve azoknak, akik rosszul ismernek minket.

Képzelj el egy közösséget, akik minden nap összejönnek pár órára, hogy beszélgessenek egy jót. A közösség tagjaihoz aztán egy-két vendég csatlakozik, akik egy kis színt csempésznek a társaságba. A tagok egymás bajtársai, összetartanak. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne látnának bárkit szívesen, éppen ellenkezőleg! Bárkit szívesen fogadnak, aki szimpatizál velük. Ez az eKommunista Párt, illetve rövid jellemzés annak mibbiten fellelhető chat szobájáról, a #kp szobáról. Mint látható, pártunk nem a valós eszméből merít, hanem létrehozta annak evilági változatát, mely a játékban próbálja jobbá tenni a dolgokat mindenki számára. Ez az ekommunizmus! Az eszme egyik értelmezését ebben a cikkben olvashatod.

Pártunk adja a kongresszusi elnököt is, Gregus Hedvik személyében. Emellett pártszázadunk, a Vörös Század, tagja a magyar hadseregnek, és igen aktívan veszünk részt hadműveletekben.
Pártcégeinkben lehetőséget kapsz, hogy a piaci béreknek megfelelően dolgozhass, és a plusz juttatásaik garantálják számodra a gyorsabb fejlődés lehetőségét. A munkásainkkal pedig természetesen kivételesen szívélyes viszonyban vagyunk.

A párt chatszobájában mindig kiváló hangulat van, ha bármilyen segítségre szükséged van, nyugodtan nézz fel hozzánk! Amennyiben kérdeznél tőlünk, de nem tudsz feljönni chatre, írj in game PM-et a pártorgnak, amiben tudunk, segítünk, hogy belerázódj újdonsült emagyar életedbe!

A fejlécben található gombokra rákattintva közvetlenül is elérheted a pártunkkal kapcsolatos informáiókat.


az eKommunista Párt ügyvezető elnöke


Ugrás a buli helyszínére:









Az Cégekrül

Második rész

Ígérem, ez az elsőnél sokkal jobb lett, kevesebb benne a rizsa, az általános részeket a múltkor már letudtam.

Tartalomjegyzék:

1. Általánosságok a kérdőívről, a statisztikai hitelességről és az amatőr kérdőívezési hibáimról
2. A kitöltők szintjének eloszlása
3. A cégbirtoklók aránya
4. Day 1150: Before and After
5. Egy nyerészkedési lehetőség
6. A változások hatásai a játékosok fejlődésgrafikonjára (API-adatok)
7. Hadászati hatás

8. Milyen cégeket szeret az e-magyar
9. Általában hány céggel rendelkezünk (valamennyire hiteles típusonkénti adatokkal)
10. Az önellátás kérdése
11. Vélemények és változtatási javaslatok az új rendszerrel kapcsolatban
12. A cégalapítás mennyire jár vajon goldvásárlással? Hajlandó-e a magyar pénzt költeni a játékra? (Tudjuk, hogy a román bizony igen…)
13. Mennyire segítőkész a magyar – alternatívaképp: mennyire kellene megpüsztülnöm xD


Ezzel fejeztem be a múltkor, innen haladunk tovább:

5. Egy kis nyerészkedési lehetőség a piacon (alapítás, munka és azonnali eladás).

Na nézzük, hogy lehetett profitra szert tenni egy instabil időszakban…

Sokan választották tehát a cégvásárlást az alapítás helyett, ahol visszajön a ’nem ismer nagy embert’ problematika – de ez csak az emberek egy részét fedi le a legnagyobb valószínűség szerint, ugyanis van egy másik indok is a vásárlásra: ez pedig az arany játékban tartása. Vannak olyanok, akik még work boosterezni sem szeretnek, mert kimegy az arany a játékból – nem utalok senkire -, aminek azért én többször is megkérdőjeleztem a racionalitását, de a cégvásárlás vagy alapítás már egy sokkal nagyobb horderejű probléma (legalábbis egységenként, mert ha a boostert vesszük, összességében elképzelhető, hogy sokkal több megy ki a játékból 1 nap alatt, mint a legtöbb céges tranzakciót magáénak tudható napon).

Ha alapítunk egy céget, azt a minimum 20 aranyat egyszerűen eltüntetjük, megy adminékhoz, akik vigyorognak szépen, hogy háááhááá, ennyivel kevesebb van bent, majd ez növeli az aranyvásárlást, muhhahha. Ellenkező esetben az történik, hogy átkerül valaki máshoz az egyszer bekerült arany, nem történik az összes aranykészletet tekintve semmi, adminék tehát biztosan nem járnak jobban így - az arany pedig elüthető, egyéb célokra szabadon felhasználható.

Céget eladni pedig vicces, mint ahogyan arra egy 47 eladást átölelő mintából lehet következtetni. Figyeltem a piacot, kommenteket, chatet, de konkrét embertől is van információ. Céget eladni bizony tényleg vicces, meglehetősen szép összegegeket lehet leakasztani a 20 goldos alapításhoz képest – ha pedig még azt is belevesszük a képbe, hogy managerként valaki dolgozik egy frissen alapított cégbe, majd ahztazonal el is adja, akkor rengeteg work skillt beszedhet magának nagyom gyorsan, még xp-t is – bár ez elhanyagolható. Aranyban kifejezve viszont az a boosterköltség, ami mondjuk napi plusz 6 munkával a karakterre íródik, hát elég szép összeget kapunk. Ha csak base productivity lenne, kézenfekvően következne, hogy 3 gold lenne a költség, de az csak + 6* base productivity, ezzel viszont megnyerni az illető magának mondjuk 6* a 20%-ot, és emellé a kötelező 10%-ot is – miközben nem hogy költ erre, hanem technikailag neki fizetnek ezért.

Nem rossz üzlet. Egy eladáson átlagosan 0.88 aranyat lehetett nyerni az előző napokban – egy közepes tőkével rendelkező mondjuk másfél éves játékos eléggé sok tőké kitermelhetett magának, mivel? Hát mi mással, tőkével.

Egy cégeladáson átlagosan tehát tisztán 0.88 aranyat lehetett keresni, plusz day 1150 után a work skillt, xp-t és a megtermelt mennyiséget is, ami mondjuk egy guru*-nál (akiről már feltételezhető a megfelelő tőkemennyiség) még egy laza 0.5-0.6 goldot hozzátesz; bár akkori árakon azért nem lehetett annyit keresni, az azonnali eladás pedig kötelező egy ilyen forgatós esetben, vagyis a piac alá kell menni (levonandó pedig a 10 wellness költsége cégenként, de ez ilyen mértékű nyereség mellett aztán tipikusan csak kerekítési hiba).

A jelenlegi stabil piacon azért már nem lehet olyan könnyen keresni ezzel, a megfelelő pillanatban kellett tőkével rendelkezni. (Mint a valóságban a tőzsdén, nagyjából ugyanaz a helyzet, meg kell ragadni azt az alkalmat, amikor sanszosan profitra teszel szert.)

A vizsgált időszak legkisebb vételi ára 20.09 gold volt, a legmagasabb pedig 21.98 – szórás tehát volt rendesen, de a végő átlag nagyjából úgy jön ki, hogy rengeteg tranzakció – az összes egyharmada - 20.49 goldont történt meg, amit néhány 22 goldot erősen közelítő eset kihoz a maga kisebb súlyával, de sokkal nagyobb eltérésével egy egyensúlyi, majdnem 1 goldos nyereségre.

Külön vicces látni, hogy kik voltak a vásárlók, de ezt természetesen nem áll módomban kiadni – leszűrhető azonban, ki az, akinek ugyan mindegy, mennyit áldoz a dologra, másfél vagy akár 2 gold bukóval is vett céget, míg olyan is akad, aki bizony 20.49 felett nem vásárolt, de abból azért többet is.

Egyértelmű tendencia arról nincs, hogy day 1150 előtt vagy után kerültek többe a cégek, mert mindegyik időszakon vannak kiugró lehetőségek vagy a vevő vagy az eladó számára. Azért kíváncsiságból kiszámoltam, a pre-apokalipszis (ld. korábbi cikkem) tranzakciók átlagosan 0.85 gold haszonnal zárultak az eladó számára, a másik 26 pedig átlag 0.913 goldot hozott a konyhára.

Grafikonok, amin megfigyelhető a tendencia:

100 = 1 gold, így sokkal egyszerűbb volt bevinni az adatokat, tehát 1 egység a grafikonokban 1 század goldnyi értéknek felel meg. A profitok mennyiségét ábrázoló grafikonokban pedig alul szerepelnek a legújabb, felül pedig a legfrissebb adato, tehát day 1150 előtt volt az az időszak, amikor 0.49 gold profit volt a cégeken, egymás után többön is, az utolsó eladási érték pedig 20.89 gold volt.

Átlagos profit:



Profit mennyisége:





Látható, hogy day 1150 előtt a cégek eladásából származó profit itt is a normális eloszlást követi, ám egy nagyon stabil időszakról van szó, ahol be is álltak az árak időnként, pl. a 20.49 goldos mennyiségre. Day 1150 után nincs semmilyen tendencia, el lehetett érni sokkal nagyobb profitot és sokkal kisebbet is, mint korábban – nagyon nagy volatilitású függvényt lehetne csak felrajzolni erre, hatalmas az ingadozás.

Jelenleg 19.84 goldért van kint 4 ajánlat, néhányan nullszaldóval szeretnének megválni a cégtől, az első oldal utolsó ajánlata pedig 21 gold, a piac most már stabil, a teljesen normális állapotot vette fel, nem nagyon lehet nyerészkedni – mivel kicsi a kereslet, egész egyszerűen nem mehet fel az ár, mert nem lenne senki, aki megveszi.

6. A sokszoros munka hatása az egyének fejlődésgrafikonjára

Elmondható a megfigyelések alapján, hogy az átlagos játékos, akinek van legalább egy cége, megtermel magának annyi profitot naponta, hogy a 0.19 gold értékű, 50%-ot adó train boostert alkalmazza minden nap, ezzel gyorsítva fejlődését, közvetve a következő Super Soldier medál elérését (és így növeli az esélyt a Battle Hero medál minél korábbi megszerzésére).

A work skillbe annyira nem fektetnek a játékosok, de ez persze mentalitásfüggő – csak egészen egyszerűen nem köthető medálhoz, így a megtérülés erősen kétséges. Persze magasabb szint, magasabb fizetés, ami exponenciálisan nő.

Véleményem szerint a játékosok akkor boostereznek főleg a munkában, ha látnak egy piaci rést, amit meg akarnak támadni – én nemrég erre biztattam minden munkásomat, újakat is vettem fel, csak azért, hogy maximalizáljam a termelést.

A helyzet változásával a boosterezés a sima cégben gyakorlatilag értelmét vesztette, mivel pénz fogy belőle – célszerűbb megspórolni a pénzt egy cégre, ahol managerként dolgozva ugyanazt el lehet érni, miközben folyamatosan termeled magadnak a gyakorlatilag ingyenes bevételt, egy masszív profitot.

Szemléltetésképp nézzünk 2 fejlődésgrafikont, amin látható az első ember céghez jutásának pillanata – a helyes értelmezéshez annyit, hogy akinek nem lenne egyértelmű, a koordinátarendszerben történő egységnyi lépés 1 napnak felel meg, a függvények meredeksége pedig megmutatja, mennyit fejlődött aznap a játékos 3 mutatóban: strength, work skill és rank point.

Bem Apo fejlődésgrafikonja

Megfigyelhető a work skill növekményének hatalmas ugrása az első emberünknél is (ez vagyok én), a második grafikon pedig egy egészen durva dolog – a cégesünk megközelítőleg 10 munkahelyen dolgozik managerként, ez szűrhető le a grafikonból, a többi függvény pedig csak bónusz.

A változtatás hosszú távon azt eredményezheti, hogy a megfelelő tőkével rendelkező, mondjuk legalább 8-as work skillel rendelkező egyének pillanatok alatt elérnek a master szintről gurura, onnan pedig guru*-ra – ahonnét a fejlődés azért már erős akadályokba ütközik a nagyon nagy teljesítendő cél miatt. Ennek hatása az lehet, hogy a munkaerőpiac túlkínálatot mutat majd gurukból és főleg guru*-okból, aminek persze semmi hatása nem várható, mert úgyis dolgoznak maguknál, a nem saját cég pedig a legnagyobb valószínűség szerint egy századcég a zsold miatt.

Mindenesetre az alacsony szintű munkaerő véleményem szerint nagyon gyorsan el fog tűnni a piacról – az egységnyi profit pedig emiatt csökken a cégeseknél, hiszen a nagyobb work skill miatti magasabb termelékenység nincs arányban az extra fizetéssel. (ti. egy 5-6-7-es szintű munkáson van a legnagyobb profit, őket nem kell annyira megfizetni – alkalmazásuk azonban magában rejti a kockázatot, nekik nem nagyon van pénzük a wellness 100-ra tornászására napváltáskor, ezért alkalmazásuk csak olyan esetben javasolt, ha tudjuk, hogy megbízhatóak)

Ehhez a témához egy kis érdekesség, amit feljebb is említettem - lgabor_72 fejlődésgrafikonja így néz ki:

lgabor72 fejlődésgrafikonja

ÉLJEN A TANK! Eszméletlen a rank point-függvény...

Fejlődésgrafikonokról a későbbiekben is lesz szó ezen újságban, ugyanis a mai naptól a Vörös Században századparancsnok vagyok, eGov-hozzáféréssel, hozzáférek ezekhez - nem titkos információkról pedig lehet írni cikket bőven.

Végezetül pedig egy konkrét példa:

Egy játékos mesélte, hogy neki jelenleg 15 cége van kézben, további 4-et kölcsönbe adott, és jelenleg borzalmasan jól jár a rendszerrel. Olyan megdöbbentő információkkal szoltált, amikre a magam részéről gondolni sem mertem volna.

Létezik ugyebár egy work skill szerinti lista is, amiben mindenki megnézheti, hol áll. Emberünk a 640. helyen állt day 1150 előtt, majd elkezdett brutálisan termelni… amikor az információkkal szoltált, az 50. magyar volt work skill szempontjából, de ma ez már nyilvánvalóan egy előkelőbb helyet eredményezne.

Ez önmagában is elég brutális, azonban a következő info az, amin nagyon megdöbbentem: a mostani időszakban annyi work skillt szedett össze, mint az ezt megelőző 2 évben összesen. Kicsit azért furcsán néztem erre az adatra, de ha azt vesszük, napi 16 munka 10 napon keresztül pontosan 150-nel több annál, ami eddig elérhető volt – ezt összekombinálva a folyamatos fejlődéssel, és hogy eleinte mennyire kicsiket fejlődhetett a skill, most pedig mekkora a productivityje… még a végén ki is jöhet. Lassan eléri a lvl 13-at, ami egy egészen durva dolog.

7. Hadászati hatás

Sokkal több termék kerül ki a piacra, mint eddig, ezzel nem nagyon lehet vitatkozni. Volt pár nap, amikor erős túlkínálat volt a piacon, egyre több oldalnyi ajánlat szerepelt a listában. A határköltségig leárazás, ami korábban kifejtve a 10 wellness pótlása, szerencsére nem történt meg – a folyamat egyébként is öngerjesztő lenne, hiszen mondjuk 1 Ft-os q1 kajaár mellett ez 5 HUF.

Beáraz a céges a piac alá, mindenki csinálja ezt tovább, mert el kell adni a terméket… ahogy csökkenek az árak, egyre olcsóbb lesz a 10 w pótlása, vagyis mehetnek még tovább. Az elméleti minimum ár egészen egyszerűen a nulla.

Volt egy cikkem, amiben az apokalipszist jósoltam... szerencsére ennyire nem lett durva a helyzet, pár napig hihetetlenül olcsón lehetett kajához jutni, majd jött egy nap, amikor az állam egy hatalmas csatához felvásárolt a piacról minden Q3 kaját, a magánvásárlóknak így csak a Q1 maradt, mint optimális választás (a q4 és q5 gyártása rugalmatlanabb árképzést eredményez, ezekért gyakran nagyon sokat kell fizetni 2w-nyi gyógyításra lebontva), így ők azt kezdték el vásárolni. Nagyjából egy óra alatt el is tűntek az olcsó ajánlatok, fél forintról visszatértünk a régóta megszokott 1 forint körüli értékhez.

Hogy miért a Q3-at érdemes vásárolni? Kis inventory mellé (amit adminék okosan visszahoztak, az 50-es tárhely csak időleges bónusz volt) ez egy optimális választás a feljebb bemutatott árképzés miatt, amire amúgy nagy hatása van annak, ki, milyen cégekkel rendelkezik. A tapasztalatok szerint egy játékosnak megéri befektetnie 2 db búzacégbe és egy Q3 kajacégbe, mert ezzel nulla költség mellett képes előállítani rengeteg terméket – ha dolgoztat is a gyárakban, akkor hatalmas menyiség jöhet létre, és még letolt árak mellett is bőven van nyereség; ezért fordul elő néha az az anomália, hogy 2 w egységnyi költsége a Q3-nál alacsonyabb.

Mivel rengeteg ilyen termék van, az állam könnyedén betárazhat egy széleskörű osztásra belőle, a játékosok gyorsan tudnak magukon sokat gyógyítani, egy normális kajaporció 10 vagy 15 Q3 kajával teljesen elfogadható osztási mennyiség – van is influence-beli hatása, de nem is költ annyit az állam egy esetlegesen kis játékosra, hogy ne érné meg.

Persze kérdés, hogy nem lenne-e érdemesebb hagyni az egész osztást a fenébe, és helyette odaadni mindent a full tankoknak – de ez a lakosság számára nem lenne szimpatikus, a közösségi érzetet csökkentené, arányaiban pedig nem is feltétlenül hozna annyi plusz erőt a kötélbe.

Ami nagyon sokat segítene, az a work as manager gomb többszöri használatának engedélyezése lenne adminék felől, de azért érzik ők is, hogy ezzel mennyi mindent lehetne elérni. Elég belegondolni abba, mi történik, ha 10 db 3000-es erejű, nagy tőkével rendelkező arc fog egy Q5 kaja és Q5 fegyvercéget (vasat és búzát is lehetne éppenséggel nekik gyártani, úgy még optimálisabb, de sok vele a macera), és ezeket egymás között körbeadják. A sok guru** letermelne egy nap kellően sok tankot és kaját magának a teljes sebzéshez – gyakorlatilag minimális ráfordítással.

Azonban a gomb naponta csak egyszer használható, így ez marad egy elméleti sík. Érdemes azonban megvizsgálni, az átlag felhasználó milyen cégeket birtokol, képes-e az önellátásra, és így mennyi pénzt spórol meg (amit lanára, további fejlődésre költhet).

Legközelebb ezzel folytatom:

8. Milyen cégeket szeret az e-magyar
9. Általában hány céggel rendelkezünk (valamennyire hiteles típusonkénti adatokkal)
10. Az önellátás kérdése