Mai napi zene (76)

Day 1,335, 17:06 Published in Hungary Hungary by attila202

Na csókolom. Gondoltam rakjuk helyre a dolgokat, és szóljon ez az újság arról, amiről köllene neki. A muzsikáról...

Hogy ma milyenről? Nem fogjátok elhinni, a '80-as évek muzsikájáról 🙂 Cserébe kaptok egy rakás kvízt, ismét ajándékokért, úgyhogy tessen olvasni, kitalálni, utánanézni. Megéri 😉

Szóval, a mai darab ismét visszakalauzol minket a '80-as évekbe. Abba a dekádba, mikoris elég sok minden megváltozott ebben a világban. És nem csak a zenében. A Szovjetúnió összeomlott, bemutatták a Simpson család első epizódját, és megjelentek az első Pc-k. Utat keresett a világ. Minden értelemben. Ez volt a neokonzervativizmus felvirágzásának időszak (és szülte meg a XX. század egyik legjobb elnökét, paradox módon egy másodrangú western-színész személyében) Kvíz No. 1.: Ki volt ez az elnök? (a helyes megfejtő jutalma egy q5 kaja)

De utat keresett magának a filmben is (a számítógépek ekkor kezdtek teret hódítani a filmiparban, mely kísérletezésnek több ikonikus alkotása is született. Kvíz No.2.: Szintén q5 kajáért tessen felsorolni 3 olyan filmet, amelyek kultikussá váltak ebből az időszakból, és készítésük során jelentős szerepet kapott a számítógépes grafika), és utat keresett magának a zenében is.

Az 50-es évek forradalma (amely közel sem csak a rakenroll lázadásról szólt, hanem az elektronikus hangszerek győzelméről az akusztikus instrumentumok felett) után, a 80-as évek a digitális technológia térhődítását hozta el az elektronikus hangszerek felett. (Kvíz No.3.: kinek a nevéhez fűződik az első elektromos gitár, és hogy hívták? A díj ismátcsak egy q5 kaja. Kvíz No.4.: mikor készült az első kizárólag digitális eszközökkel létrehozott és rögzített zenemű, ki vagy kik az előadók, és honnan ismerheti ezt a dalt a magyar közönség? A kérdés összetettsége miatt a díj egy q5 fegyver!)

Ez az útkeresés aztán sok mókás oldalhajtást eredményezett. Valamint sok olyan művet, amely egymagában többféle stílust ötvözött, hol egységes egészet képezve, hol pedig nevetségesen mesterkélten és koherenciamentesen. A mai dal ez utóbbi kategóriába tartozik. És a mókás az egészben, hogy ennek ellenére marha jó 🙂

De lássuk a zenekart és az inriminált alkotást. A zenekar a 80-as évek első felében alakult a ködös Albionban. És két év után mentek is a levesbe. Ilyen a Showbiz. Toltak egy slágert (najó, kettőt, de a másikat rajtam kívül senki sem ismeri, ha meg mégis, akkor meg nem szereti 🙂 ), viszont az elég nagyot szólt. Konkrétan akkorát, hogy a detonáció a brit slágerlista második helyéig repítette a nótát. A karrierjük onnantól kezdve meg volt pecsételve, haknizhattak ezzel az egy nótával. Szerencsére ők legalább nem utálták ezt a dalukat, mint a Simple Minds a Don't You Forget About Me című számukat. Az milyen szar ügy már, hogy utálod a nótát amivel sikeres leszel? Meg is feküdt rajta szegény Jim Kerr, de mázlijukra végül írtak egy csomó jobb számot 🙂

Ez a bizonyos dal egy nagy katyvasz. Zenei szempontból éppúgy mint vizuálisan. A refrén staccato szinti riffjei egy italodisco nótából kerülhettek bele, a verszakok végén hallható betétekben a flapping bass valami amcsi funk nótából szökhetett meg (ezen részek zenei alapjait meg tán a Madnesstől vagy valami two-tone ska zenekartól nyúlhatták, akárcsak a kiállás alatti gitárszólamot), mindezeket ráadásul egy new wave nótában. Hát, őszintén megvallva, így leírva elég szarul néz ki.

De hogyan néz ki megnézve? Atyaég! Hát az még szarabbul. British Racing Green öltöny. Ez önmagában is felér egy f*szkorbáccsal, mégha ebben az időszakban a Duran Duran vagy a Spandau Ballet divatba hozta is ezt a viseletet, nade ez a szín... De hát kérem itten lázadás vanik. Amúgy angolosan. Tehát mondjuk cukorral isszák az öt órai teát. Áááááá! Skandallum! Hívjátok a Lord Majort! Agyam eldobom 🙂

No és az a bakancs. Ha nem tudnám, hogy mocskos anyagiak vezérelték e termék megjelenését a klipben (Kvíz No. 5.: melyik márkáról van szó? q5 kajáért) akkor csak cikinek mondanám, de így egyszerűen égő... Mindezt tetézni azzal, hogy rikító színűre festik... Hú de lázadás! P*csába a konvenciókkal! Rebellioooooooon! A Sex Pistols meg elbújdokolhatik jól 😃 Aztán ott az a frizura az énekes fején. Még nevet is adtak ennek a förmedvénynek, sőt, önálló stílus lett belőle. Ebből????? Nem vicc. Hótkomoly. De télleg. (Kvíz No.6,: mi a neve az énekes fején látható hajviseletnek nevezett nemistudomminek? Ismét q5 kajáért várom a válaszokat.)

Ja, és persze egy kőbányában forgatták a klipet. Hol máshol? Tök adekvát egy dalhoz, amelyik a szerelemről sé a büszkeségről szól. Szerintem csak azért nem mondjuk egy szennyvíztelepen vagy istállóban forgatták, mert a rendezőnek hányingere volt azoktól a szagoktól. Pedig milyen kasa is lett volna egy kupac gőzölgő lószar mellett énekelni, hogy lavendprájd... És persze van itt minden: romok, szemét, autóroncs (Kvíz No. 7.: milyen típusú autó roncsa látható a klipben? Fogós, ravasz kérdés, ha nem ültem volna többször is ilyenben, magam sem tudnám. Ebből kifolyólagosan ismét csak q5 fegyver a díj az első helyes megfejtőnek!) És mi van még? Na mi?

Hát graffiti! Amerikai szubkultúra. Egy very british kőbányában. Hogy mit keres benne, arról gőzöm sincs. Bár a menet közben a semmiből előkerülő focicsapatnyi kiskorú brékelésével legalább megerősítik, hogy nem, nem tévedsz bárgyú néző. Ez tényleg az amit látsz. Értelme nincs, de rohadt kúl 🙂 Vagy nem tudom. Szívesen várok magyarázatokat erre vonatkozóan, merthogy szerény képességeim csúcsra járatásával sem jutottam megoldásra.

Szóval van itt kérem minden, mint a szűzlány táskájában. És ha nagyon őszinték akarunk lenni - és hogy a fenébe ne akarnánk - akkor ez bizony mocskosul nem áll össze. És basszus mégis jó. Nem tudom, hogyan tudtak így megvezetni, de élvezem. Szálaira tudom szedni, le tudom savazni, de utálni nem vagyok képes. Persze, tudom, a hiba az én készülékemben van, de akkor hogy a penészbe jutottak ezek ezzel a nótával az akkori legfontosabb slágerlista második helyéig? Valamit csak tudnak, nem? (Kvíz No.8: melyik együttes, melyik dala vezette a slágerlistát, mikor ez a dal második vol? q5 kaja jár a helyes megfejtésért)

Aztán ahogy említettem volt, rövid - ámde üstökösszerű felemelkedés után (köszi CBS 🙂 ) - hosszasabb hanyatlás következett, majd a borítékolható feloszlás. Az énekes még próbálkozott szólóban, nem sok sikerrel, majd új hivatás után nézett. (Kvíz. No.9.: mi lett au új foglalkozása, amiben egyébként az elsők között volt a világon.)

De ez a dal megmarad nekünk. Megmarad az örökkévalóságnak. Megmarad egy útkereső, így utólag tán nevetséges és modoros évtized lenyomatának, hogy sose feledjük el: a kísérletezés nem mindig a várt eredményt hozza.

Néha jobban sül el 😃

(Kvíz No. 10.: honnan máshonnan ismerheti a magyar tévénéző az énekest? Mondanom sem kell, a válasz megint q5 kaját ér.)

King: Love and Pride