Mai napi zene (53)

Day 947, 13:13 Published in Hungary Hungary by attila202

Sziasztok drága olvasóim 🙂

Gondolom tűkön ültök, hogy vajon a legutóbbi "B" dal után vajon jön-e az "A" dal? Nos, jön 🙂 Mindjárt.

Előbb azonban a quis-kérdésre adandó válasz (amit ismételten lusták voltatok megválaszolni, úgyhogy toll a fületekbe, nem kaptok egyelőre több kérdést 😛): a kérdéses együttes nem más, mint a Dire Straits. És a magyar érintettség pedig az, hogy Mark Knopfler - édesapja révén - magyar származású. (valamint azt is kevesen tudják, hogy az együttes ritmusgitárosa a testvére, David Knopfler volt, így végül is két magyar is volt a zenekarban.)

Szóval akkor jöjjön az "A" dal. Kicsit csigázlak még benneteket. Egy grafikus, egy fizikus, egy biológus és egy gimnáziumi tanár. A négy tag. Mond valamit?























Négy diplomás pasi. Farookh Bulsara, Brian Harold May, Roger Meadows Taylor és John Richard Deacon. Hmmm? Rémlik?























Yesss. Ügyesek vagytok 🙂 Hát persze, hogy a Queen.

Innentől már talán az sem lesz meglepetés, hogy melyik dalról is van szó. És mivel ennyire ismert zenekarról és dalról van szó, ráadásul maga a nóta is annyira összetett, hogy lényegében az összes modoros "pentaton hangzásvilágba oltott népzenei motívumok" meg "repetitív tobbszólamú vokalitás" definíció elsüthető rá. Meg az is elmondható lenne, hogy a dalban egy dob, egy basszusgitár, egy szólogitár és egy zongora valamint három énekhang van csupán. Se szintetizátor, se kórus, bármilyen hihetetlen, bármennyire nem úgy hangzik. Hitetlen Tamások számára a tecsőn fellelhető koncertvideókon jól csekkolható. Vagy el lehetne mondani, hogy Urban Legend ugyan, de makacsul tartja magát az a hit, hogy ez volt a világ első videoklipje. Ha az nem is, de mindenesetre az egyik legnagyobb hatású ilyen alkotás akkoriban, amely jelentősen hozzájárult ennek a műfajnak a későbbi megszülető MTV adásaiban való kiteljesedésére. Valamint el lehetne mondani, hogy ez volt az első - és amerikában az utolsó - listavezető slágere a zenekarnak.

Najó, úgysem bírom ki, mégis lesz quis. De, hogy kicsit törjétek a fejeteket, az első helyes megfejtő egy csillogó q4-es fegyver boldog gazdája lehet. (aaaaaannnyira anyagiasok vagytok a francba 🙂 Szóval a kérdés: melyik volt a zenekar másik listavezető dala Angliában? (merthogy kettő volt mindössze)

Továbbá el lehetne mondani azt is, hogy a zenekar Live Aid-en előadott koncertjét a kritikusok minden idők egyik legjobb koncertjének tartják. De akár azt is, hogy e cikk szerzője anno decibel a szépemlékű HQFC-ből (Hungarian Queen Fan Club) néhány hozzá hasonló rebbellissel és hardcore Queen rajongóval megalakítja a HQHFC-t (Hungarian Queen Hunting Fan Club), és lusta koranyári délutánokon együtt csorgattuk a nyálunkat az egyesületünk elnökének The Gretest Hits, The Greatest Pix és The Greatest Flix dedikált példányára, de persze ez meg aztán tényleg senkit sem érdekel 🙂

A lényeget elmondja maga a dal úgyis. 5 perc 55 másodpercben 🙂 Hozzátenni betű úgysem tud, akkor meg minek erőlködjek. Tessenek meghallgatni. Ezredszerre is jó. Sőt. Egyre jobb. Basszus, ezen a nótán még az idő sem fog...

Queen: Bohemian Rhapsody