Kompanije: povratak na q1

Day 1,045, 02:37 Published in Croatia Croatia by Dagislav
Podlistak o malom poduzetništvu

Od danas ćemo se vratiti na pitanja vođenja kompanija. Naime, povratak na vojni modul koji je jako sličan onome u eRepubliku V1 (a najiskusniji građani tvrde da je zapravo povratak na Betu, onu prije V1) vodi mogućoj revitalizaciji sektora koji proizvodi oružje q1. Sektor oružja inače je u V1 bio uvjerljivo najveći, a u njima su dominirale q1 kompanije. Na žalost pri ruci mi nisu egzaktni podatci o broju kompanija, ali kraj fluktuacije broja građana uzrokovane čestim izmjenama pravila, mislim da za V2 nisu ni prikupljani. Dakle, ozbiljna usporedba nije ni moguća.

Ukratko, nadam se da će izmjene vojnog modula podići malo poduzetništvo u sektoru naoružanja.

Slijedi tekst koji je zapravo osvježen postojeći tekst iz razdoblja V1.

O VOĐENJU KOMPANIJE: RADNICI

Pod malim poduzetništvom podrazumijevamo kompanije koje zapravo u velikoj mjeri nose eRepublik, a to su civilne kompanije koje nisu dio većeg klastera, a po kvaliteti proizvoda kreću se od q1 do najviše q3. Uzima se da ste se upoznali s osnovama osnivanja i vođenja kompanija čitajući razne vodiče. Ono što slijedi je razrada nekih osnovnih postavki, a podlistak će se oslanjati na rad građanina Bucka Rogera.

Tema današnjeg članka je vođenje kompanija, i to u odnosu prema zaposlenicima. Odnos prema radnicima je ključan, a vođenje kompanije zapravo znači menadžiranje wellnessa radnika. Razmotrit ćemo nekoliko osnovnih modela vođenja kompanije, s različitim pristupima zaposlenicima.


Papa Štrumf



Ovaj izraz skovao je građanin Buck Roger, koji mi je inače izrijekom dopustio prevesti svoj tekst o vođenju kompanija. Prilično je samorazumljivo o čemu se radi: menadžer se redovito brine za svoje radnike, ponajprije prateći njihov wellness, jer o tome ovisi produktivnost. Ovaj model podrazumijeva dosta truda, slanja PM-ova, pažljivo podizanje plaća, periodično slanje hrane, ili čak donacije proizvoda, bilo iz programa kompanije, bilo kupljenima na tržištu.

Prednosti
Lojalnost radnika, čak i kad plaće u kompaniji nisu na razini trenutačno najviših na burzi rada. Skopčano s time, otpornost na potrese kao što su fantomske kompanije i uopće razni poremećaji na tržištu. Aktivni radnici, što znači i bolju produktivnost.
Nedostatci
Oduzima vremena, a dio dobiti ili čak privatnog novca usmjerava se na izvanredne izdatke za radnike.


Ja i moji dečki



Izraz je također skovao Buck Roger. Ukratko, gazda kompanije poziva svoje RL prijatelje da igraju, barem kao dvoklikaši, te ih zapošljava na fer plaći. Zeka-peka zajamčena.

Prednosti
Otprilike kao i kod Papa Štrumfa, plus što gazda može imenovati zamjenike i mirna srca otići na vikend daleko od eRepublika, a da kompanija ne kolabira.
Nedostatci
Nije baš jednostavno skupiti devet RL prijatelja, dovući ih u eRep, pa još i zaposliti u svojoj kompaniji.


Ovdje sam ja gazda



Dosta čest način vođenja kompanije. U osnovi, menadžment je prilično nezainteresiran za radnike, a komunikacija se svodi na pozdravnu poruku pri zapošljavanju, ako i toliko. Radnici dolaze i odlaze, koga briga, samo treba periodički dati otkaz onima s niskim wellnessom. Treba se posvetiti pametnijim stvarima, kao što su cijene sirovina i proizvoda! Ovaj način vođenja osobito pogoduje ako ste kompaniju osnovali izvan eHrvatske.

Prednosti
Mislim, čemu se gnjaviti s radnicima, koji su ionako nečiji multiji? Rade za plaću koliku su dobili, i to je to! Dakle, bavimo se pametnijim stvarima!
Nedostatci
Ako fluktuacija radnika nije problem, ako niski wellness (i s time skopčana niska produktivnost) nije problem, zapravo nema problema...


Majstor Mrkonja



Najgora vrsta gazde. Svjesno zapošljava radnike skila ispod 4 u kompaniji koja je kvalitete q2 ili veća, ili u takvoj kompaniji čak zapošljava eBebače. Onih par lipa veća plaća čini čuda na burzi rada, pogotovo kad se ne zna što znače one šminkerske zvjezdice uz logotip kompanije.

Prednosti
Neka rade dok ne crknu! Već se netko bude pobrinuo za njih...
Nedostatci
Okej, ako nekome treba tumačiti nedostatke, neka ode raditi u takvu kompaniju... Odnosno, neka je vodi, ako ima želudac i srce za to...


Organizacije udruženog rada



Ako sam dobro shvatio, organizacije udruženog rada (OUR-i) funkcioniraju ovako: svi rade za minimalac, na kraju tjedna se dobit razdijeli prema produktivnosti. Zvuči prosto k'o pasulj, ali u članku gdje je zamisao izložena, sustav izračuna je sve samo ne jednostavan.

Prednosti
eRadnički eRaj na eZemlji. Valjda.
Nedostatci
Prividno jednostavan izračun produktivnosti zapravo je prilično zamršen: sve i ako je wellness svakog radnika stabilan, produktivnost raste sa svakim radnim danom. Što je s opravdanim izostancima i nužnom periodičnom fluktuacijom radnika? I tako dalje...


Vojne firme, farme multija, radnici na jedan dan...

Vojne kompanije su tema za sebe, pa izrijekom ne ulaze u ovaj podlistak. Farme multija su ionako ilegalne, i nadajmo se da će ih admini pozatvarati. Radnici na jedan dan su također fenomen vezan za pokretnost igrača, bilo pojedinačno, bilo grupno, što nas opet vodi vojski, kao što to čini i (teorijski izvediv) rad u smjenama.

U sljedećem nastavku bavit ćemo se zapošljavanjem eBeba.

Literatura:
1. Business Guide v1, Stop the Abuse, građanin Buck Roger
2. Organizacije Udruženog Rada (OUR), Glasnik SKH, SKH_org