Közép-európai kongresszusi választási körkép

Day 371, 06:22 Published in Hungary Hungary by Hexalia

A Kerecsen igyekezett friss infóval szolgálni a választásokról, ezért a cikk a választások alatt gyakran frissült. Utoljára frissítve: 372.nap 14:25 eRep idő szerint. További frissülés nem lesz.

Auszrtia
A 40 fős kongresszusba pályáztak:
- AMP, a 'moldáv' puccspárt (31 taggal), mely 11-16 helyet lett volna képes a jelölések alapján elvinni, szerencsére csak 12-t sikerült. (Az akut puccsveszély az elnökválasztásig ezzel elmúlt.)
- AF, mely a régi, nem-osztrák ausztriaiak legnagyobb aktív pártja (29 tag), 10-14 képviselője lehetett, 13-at söpört be, s ezzel a kongresszus vezető pártja lett.
- NSK, a szerbek pártja (29 tag), 4-9 helyre számíthatott, s az aktív szerbek behúzták mind a 9-et.
- AIM, azaz Ausztriai Nemzeközi Mozgalom (89 taggal), eléggé inaktív, csak három főt indított, bár ők sok szavzattal jutottak be. Ez a párt adja a jelenlegi elnököt is.
- ALP, a liberális párt (1😎 mindhárom indulója biztos befutó volt.
Van még három kihalt párt, 3-4 taggal, melyek nem is indultak a választásokon.
A 40 helyre összesen 45 fő pályázott, minden helyet be tudnak tölteni, de komoly versengés csak 3 régióban volt. (Engem meglepett, hogy az egyik Burgenland, s egyik sem Bécs..) 133 szavazat futott be. (A szavazásra jogosultak 57,8%-a szavazott.)

Csehország
Sok lengyel és tót menekült tért vissza innen (felszabadult) hazájába nemrég, ez látszik a befordult politikai életen is. Három régiójuk van, ez 30 kongresszusi helyet jelentene - de csupán 21 induló volt, s persze mind be is jutott. A pártok:
- CRU (15), Czech Right Union, melynél gyanús az alacsony taglétszámhoz képest sok jelölt: 9 fő.
- CRP (49), Civil Reform Party, régi cseh párt, ők adták a jelenlegi elnököt is: 5 fő.
- US (74), United Slavs, a nekünk nagyon előnytelen pánszlávizmust hirdető párt: 4 fő.
- CSS (10), az egyetlen cseh nevű párt, neve kb. Cseh Szocialista Párt-ot jelent: 3 fő.
Van még az országban öt elnéptelenedett párt, 1-10 fős tagsággal, melyeket nagyrészt a lengyelek és a tótok hagytak üresen, de van köztük nemzetközi és cseh kihalt párt is. Az ország további politikáját homály fedi, a tíz nap múlva esedékes elnökválasztáson derülhet ki, mi lesz a csehekkel. A tét nélküli választásokon csupán 49 szavzat érkezett. (24,5😵

Lengyelország
A fiatal állam 40 fős kongresszust választott. Klasszikus kétpártrendszer működik:
- PWL, azaz Liberális Néppárt (balközép, 132 tag), soraikból való a jelenlegi elnök
- PPP, azaz Hazafias Párt (jobbközép, 46 tag)
Fej-fej melleti versenyben a PWL 23-17-re hozta a meccset.
Mind a négy régióban komoly harc alakult ki a helyekért, bár csak 47 jelölt volt a 40 helyre, melyek mindegykét be tudták tölteni. Az eddigi szavazatszám 192. (45,7😵

Magyarország
A mi országunk pártrendszere inkább az öregebb országokéra hasonlít, sok a párt, de van köztük kihalt és inaktív is, mindazonáltal közeledünk kétpártrendszer kialakulásához is. 30 helyre a pályázók:
- MHP (17😎, 8-15 helye lehetett a jelölések alapján, ebből 14-et szerzett meg végül, nem lett meg az 50%+.
- NSzP (45), 6-14 lehetséges helyből 8-at sikerült megszerezni. Pedig a riválisokkal ellentétben, óriási szerencsével a párt bug miatt elszállt jelöltjei is indulhattak végül.
- NHP (26), mind a 4 induló erős befutó volt mindvégig, csont nélkül jutottak a kongresszusba.
- PP (124), az egykor nagy párt csupán egy főt indított, aki óriási szavazatszámmal lett kongresszusi tag, bizonyítva, hogy van még erő a pártban.
- MDNP (40), egy helyett mégis három indulót adhattak, kettejüknek állt a zászló.
- TP (6), TomorAndras foglalt pártja nem is próbált jelöltet állítani ezen a választáson. (Igaz, ha próbált volna, sem indulhatott volna végül, hisz ez csak a top5-nek adatik meg, párttagszám alapján.)
Egyenlőtlenül oszlik el a populáció a három régióban, ennek megfelelően csak Győrött alakult ki erős verseny. Sajnos a lehetséges 30 kongresszusi helyből csak 29-et tudtunk betölteni. 37 fő indult a választáson, minden pártból maradt le pár jelölt bug miatt, bár az MDMP és az NSzP bug miatt lemaradt jelöltjei csodával határos módon mégis indulhattak. A szavazatszámunk a legnagyobb Közép-európában, 254, bár a szavazók arányával (42,6😵 sajnos nem büszkélkedhetünk.
Nyilván minden párt levonta a tanulságokat, és egy hónap múlva pezsgőbb választás elé nézhetünk. 😉 Szerencsére a Huba által kiszagolt tömeges csalássai lehetőséggel egyik párt sem élt. (Nyitra lélekszáma Huba cikke megjelenésének pillanatában 48 fő volt, a választás napján egy ideig 53, majd 52. Azaz nem volt komoly népességmozgás szavazatszerzési célból.)
Itt szeretném megköszönni a rám, az MHP-re és egyáltalán bárkire leadott szavazatokat, és persze gratulálok a győzteseknek!

Németország
Pár napja szabadult fel öt német régió, de politikai életük még kissé szervezetlen, erről árulkodik, hogy a lehetséges negyven helyre mindösszesen 18 induló volt, természetesen mindannyian kongresszusi tagok lettek. Mindannyiukat az FSDP, azaz Szövetségi SzocDem Párt (81 tag) indította. Emellett még van egy egytagú, inaktív pártjuk is. Az országnak megválasztott elnöke egyelőre nincs. Mindösszesen 80 szavzat futott be. (45,7😵

Szlovákia
Az egyrégiós országban 10 fős lehetett a kongrasszus:
- SK, azaz Szlovák Koalíció (28 tag), az igazi tótok pártja, akik a cseh száműzetésből tértek haza. A lemondott elnök is közülök került ki, csakúgy, mint az ország ügyeit átmenetileg rendező alelnök. 10 jelöltet indítottak, ebből mind a 10 befutott.
- Három fakepárt is van az országban, 3-4 taggal, szerencselovagok vezetésével. 1-1 főt indítottak, egyikük sem nyert, 1-1 (ön)szavazatot kaptak csupán.
Nyilván mind a 10 helyet be tudták tölteni. 45 szavazat futott be, s messze itt volt a legjobb a részvételi arány. (67,2😵

Szlovénia
Délnyugati szomszédunknak az adminok valamiért 8 régiót osztottak le (az IRL határok szerint 5x akkora Magyarországnak hetet, Csehországnak 3-at, s a NUTS-rendszerrel sem lehet alátámasztani), így 40 betölthető helyük volt. A pályázók:
- SDP (jobb, 43), Szlovén Demokrata Párt, 14-20 helyük lehetet az indulók alapján, ebből 19-et húztak be, ezzel 50% lett az övék a helyekből.
- ZS (jobb, 16😎, Egyesült Szlovénia, (ők adják az elnököt is) 5-9 helyből 8 lett az övék.
- SNS (sz.j. 60), Szlovén Nemzeti Párt, 2-6 helyből 4-et kaptak.
- FBS (jobb, 1😎, Egy Jobb Szlovéniáért, 4 jelöltjükből 4 magabiztosan bejutott.
- KP (41 tag), Kommunista Párt, 3 fix befutó indulóval.
Az országban szintén van pár inaktív párt a fentieken kívül, de jó példával élve a 6. párt is próbált jelölteket indítani, s versenyben volt az 5. azaz induló helyért. Összesen 42 fő indult. 38 helyet tudtak betölteni a 40-ből, azaz két régióban is úgy jártak, mint mi Nyitrán. 128 fő szavazott. (32,4😵

Románia
Ez az ország a játékban nagyhatalom, nem hasonlítható semmilyen adatban az előbbiekhez - s területének nagy része nem is Közép-európában fekszik. A Kerecsen csupán az általuk megszállt kárpát-medencei területeket figyelte, de sajnos nem volt magyar induló, a magyar párt, az eRMDP inaktív, dacára annak, hogy tudommal jelentős magyar kisebbség él ott. A választási részvétel 28,8%-os volt, ami azért nem túl combos. (Igaz, ez az arány 883 leadott szavazatot jelent!)

Horvátország
A választások lezajlása után kiáltották ki az adminok (IRL) hű szomszédaink, a horvátok államát. Ők dec. 9-én kerülnek fel a térképre.