eRepublik – o kim i o czym musisz wiedzieć aby ogarniać tę grę cz. 1

Day 1,068, 03:07 Published in Poland Poland by Latajacy Potwor Spaghetti

Witam w pierwszym z serii poradników, które będę publikował dla nowych graczy, a może starsi się przy okazji czegoś dowiedzą 😛 Będą one miały nieco inną formę niż te które serwuje bądź nie Wam MEN. Nie będę pisał o codziennych czynnościach, jakie trzeba wykonywać w eRepie, aby utrzymać citizena przy życiu. O tym pewnie się już naczytaliście. Dostarczę za to informacji, które pozwolą Wam o wiele szybciej poznać istotne elementy gry, które poznaje się dopiero w miarę zagłębiania się w nią, a które na chwilę obecną są dla Was czarną magią. No to jedziemy:

Państwo
Jak już zauważyłeś, eRep dość znacznie różni się od innych browserówek w kwestii podchodzenia to swojego konta. Nie ma tutaj jak w The West, gdzie każdy gracz jest indywidualną jednostką. Tutaj wszyscy zbieramy się pod jednym sztandarem, który nazywa się ePolska. Jesteśmy jej obywatelami, pracując polepszamy nie tylko stan naszego portfela ale i gospodarkę naszego kraju. Reprezentujemy ją na polach bitwy. Tutaj, jak w żadnej innej grze przedtem uwidacznia się zbiorowość graczy. Państwo to żywy organizm. Każdy jest jego komórką, która składa się na całość. Co nie oznacza, że eRep stawia na szaroburość społeczeństwa, wręcz przeciwnie. Każdy gracz może posiadać własne poglądy, które będzie przedstawiał komentując artykuły bądź samemu je pisząc. Może przyłączyć się do partii, zacząć aktywnie działać w jej szeregach, stać się znanym wśród tłumu, wystartować do kongresu, potem dostać się do rządu i na końcu zostać prezydentem. Może też zająć się eRepową ekonomią zakładając firmy i wymieniając waluty na Monetary Market. Sposobów na ekspresję własnego JA jest mnóstwo. Jednak mimo to, jesteśmy jednością, która skupia się pod nazwą ePolska. Na tym polega fenomen tej gry.

Sojusze
Na początek trochę ‘książkowej’ wiedzy. W mechanice eRepa istnieje coś takiego jak Mutual Protection Pact. Są one proponowane przez jedne kraje innym. Zaakceptowanie takiej propozycji(które odbywa się poprzez głosowanie w Kongresie, o którym później) sprawia że bitwy które toczy pierwsze państwo są dostępne dla drugiego. Wytłumaczę to na prostym przykładzie:
Rumunia podpisała Mutual Protection Pact( w skrócie MPP) z Polską. Następnie zaatakowała region należący do Węgier. W tym momencie obywatele będący aktualnie w Polsce mogą bez żadnych przeszkód wejść na pole bitwy i uderzyć parę razy. Na tej samej zasadzie obywatele Rumunii będą mogli walczyć w bitwie, którą otworzy Polska atakując Berlin. Działa to również w przypadku bitew obronnych.
W praktyce, posiadanie sojuszy to jeden z najważniejszych elementów polityki obronnej państw. Nie posiadasz paru MPP – zostaniesz rozgnieciony przez bogatsze państwo. Koszt sojuszu to 100 gold, które gra pobiera ze skarbca strony, która je proponuje, oraz strony która ową propozycję przyjmuje. Po zaakceptowaniu propozycji sojusz jest aktywny przez miesiąc. Potem trzeba go przedłużać, co wiąże się z wydatkiem kolejnych 100 gold po obu stronach. Teraz trochę wiedzy praktycznej. W eRepie istnieją obecnie dwa liczące się sojusze(ale nie mylić z MPP, które są wpisane w mechanikę gry). Skupiają one wokół siebie po paręnaście państw, które ze sobą współpracują zarówno militarnie jak i gospodarczo, oraz są co najmniej wrogo nastawieni do przedstawicieli drugiego sojuszu. Pierwszy nazywa się Phoenix. Państwami, którego do niego należą, i o których najczęściej jest głośno to Serbia(obecnie najsilniejszy kraj eRepublic), Węgry(trzeci pod względem siły), Rosja(obecnie znajdująca się pod całkowitą okupacją), Indonezja i od czasu do czasu Brazylia. Drugi sojusz to EDEN. Najbardziej liczącymi się krajami do niego należącymi są Polska(drugi po Serbii kraj jeśli chodzi o siłę), Chorwacja, Rumunia, Hiszpania i Grecja. Oprócz tego istnieje jeszcze Brolliance. Najważniejsi członkowie to USA i Kanada. Ściśle współpracuje on z EDENem(oba kraje kiedyś do niego należały). Jest również ENTENTE. Sojusz ten w założeniu miał skupiać kraje neutralne wobec konfliktu dwóch dużych graczy, ale w rzeczywistości stał się przybudówką Phoenixa. Jeśli chodzi o wydarzenia militarne: Obecnie w natarciu jest EDEN, czyli my. Nadal okupujemy wszystkie regiony Rosji, a Turcja i Słowenia zostały wymazane z map świata. Co prawda powróciły, ale wraz ze zniknięciem ostatniego regionu państwa znikają również wszystkie MPP i aktywowane wojny z innymi(wypowiedzenie wojny innemu państwu to droga zabawa).

Rząd państwa
Piątego dnia każdego miesiąca odbywają się wybory na prezydenta kraju. Stanowisko to jest wpisane z mechanikę gry. Prezydent między innymi proponuje MPP, wypowiada wojny i atakuje regiony. Stanowisko to wymaga olbrzymiego doświadczenia w grze(zwykle nie startują ludzie którzy grają mniej niż pół roku) oraz wysokiej dyspozycyjności i zdolności do zarwania nocy/wykładów/dnia w szkole(chociaż i tak zwykle startują osoby, które maturę mają już za sobą). Prezydent wybiera osoby, którymi obsadza stanowiska w ministerstwach. Teraz bardzo pokrótce omówię każde z nich:

Ministerstwo Obrony Narodowej
Minister i vice ministrowie na bieżąco monitorują sytuację na świecie, aby w zależności od sytuacji zmieniać Rozkazy. W rozkazach znajdują się instrukcje dla obywateli, gdzie mają walczyć aby ich wkład się nie zmarnował.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
MSZ sprawuje pieczę zarówno nad oficjalną jak i mniej oficjalną dyplomacją państwa. W rzeczywistości jest to ogrom zadań najróżniejszej maści, od odpowiadania na zapytania rządów innych krajów po organizowanie akcji typu MM(o tym napiszę przy okazji opisywania modułu prasowego)
Informator MSZ

Ministerstwo Edukacji Narodowej
Jak sama nazwa wskazuje, MEN ma zajmować się edukowaniem młodych graczy. Oznacza to pisanie poradników, odpowiadanie na pytania początkujących i przydzielanie im mentorów. Mentor to osoba wyznaczona przez MEN, która daje rady tym, którzy niedawno się zarejestrowali i mogą nie wiedzieć na przykład jak utrzymać wysoki health.
Gazeta Ministerstwa Edukacji Narodowej

Ministerstwo Gospodarki i Finansów
MGiF zajmuje się utrzymywaniem gospodarki krajów przy życiu. Spędza godziny licząc zyski i straty, ustala podatki, ma wpływ na zmianę kursu waluty na Monetary Market. W praktyce jest to jedno z nudniejszych i jednocześnie piekielnie wymagających stanowisk.
Biuletyn NBP

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych
To ministerstwo powstało nie dawno. Jego celem jest polepszenie relacji na linii rząd-kongres(które czasem bywają kiepskie), co z kolei usprawnia działanie administracji państwa.
Artykuły Rzecznika MSW są wydawane w gazecie Rzecznika Rządu
Rzecznik Rządu
Osoba piastująca ten urząd co parę dni publikuje artykuł, w którym informuje obywateli o najnowszych wydarzeniach i działaniach rządu.
Gazeta Rzecznika Rzadu

To tak pokrótce. Teraz przejdę do drugiej instytucji, która, obok prezydenta, dzierży władzę w każdym eKraju.

Kongres
Instytucja ta składa się z 40 osób, które są wybierane w ogólno krajowym głosowaniu dwudziestego piątego dnia każdego miesiąca. Kongres głosuje za/przeciw propozycji sojuszu złożonej przez prezydenta, wystawia ustawy o podatkach, pensjach minimalnych, kwocie jaką dostaje każdy obywatel zaraz po zarejestrowaniu(citizen fee). Może też odwołać prezydenta ustawą zwaną impeachment. Jeśli ów ustawa zdobędzie większość w głosowaniu, władza przechodzi w ręce kandydata, który w wyborach był drugi pod względem liczby głosów na niego oddanych.

Partie Polityczne
Skupiają wokół siebie graczy o podobnych poglądach politycznych. Nie jednak tak jak w RL, że każda partia ma ściśle ustalony program według którego np. głosuje w ustawach o podatkach. Podział na prawicę, lewicę i centrum w tej grze nie istnieje bądź jest nikły. Przy wyborze partii nie należy się kierować też jej opisem pod nazwą. Najlepiej jest poobserwować prasę, komentarze, IRC itd. Wtedy możemy wyrobić sobie zdanie o partiach i zdecydować, która nam najbardziej odpowiada. Największe partie w Polsce to Polska Partia Patriotyczna, Partia Ruchu Oporu, Narodowa Demokracja, Partia Wolnych Ludzi, Niezależna Polska, Partia Imperialna oraz Polska Partia Libertariańska.
Polską politykę bardziej szczegółowo opiszę w następnych częściach.

Moduł Prasowy
Wielu graczy posiada gazety. Koszt założenia takiej to dwa gold. Kiedy się ową gazetę, to przydałoby się coś napisać. Ale artykuły to nie komentarze ani chat, tutaj trzeba się trochę napracować. Minimum to dwa akapity tekstu. Dobrze jeśli przed wypuszczeniem artykułu sprawdzisz czy nie zawiera błędów. Zgodnie z regulaminem gry trzeba pisać na tematy erepowe. Jeśli jakiś artykuł Ci się podoba, klikasz vote i subscribe. Ten drugi sprawia, że każdy kolejny artykuł będzie się pojawiał w Twoim Subscribe Box(ostatni przycisk nad Logout). Ogólnie rzecz biorąc im więcej gazeta ma subów, a arty votów, tym wyżej jest ceniony redaktor. Aby pisać z sensem najlepiej jest mieć pomysł jeszcze przed założeniem gazety. Musisz wiedzieć czy chcesz pisać o polityce, gospodarce, a może o tym i o tym? A może jakieś artykuły satyryczne bądź komiksy? Ważne jest też formatowanie tekstu, czyli sprawianie że ściany tekstu nie będą straszyć swoją ścianowatością. Zaliczają się do tego różne zabiegi typu pogrubienia, odstępy obrazki itp. Więcej o konkretnych redaktorach napiszę w przyszłych częściach poradnika. Tymczasem polecam kliknięcie vote i subscribe 😛