eMagyar Tudományos Közlöny: 1. szám ( 07.07)

Day 595, 00:14 Published in Hungary Hungary by Jama999

Örömmel jelentem, hogy megalakult az eMagyar Tudomány Közlöny, amiben legelőször természettudományos témákkal kívánok foglalkozni.

A cicabogár

A cicabogár (Coleoptera Felis) egy közepes termetű, mindenevő élőlény, a macskafélék (Felidae) családján belül, a Női nem, Felis silvestris fajához tartozik, valójában a háziasított vadmacska egyik alfaja. A közhiedelemmel ellentétben nem a macska „élősködője, mondjuk bolhája, kullancsa vagy valami hasonló gázos izéje”.

Nevének eredete
A cica kínai eredetű szó, a szisza ( 猫, pinjin átírásban: sisah) szó magyar átírásából keletkezett, jelentése nincs, semmi de semmi értelme. Tényleg. A bogár származékszó, alapszava a búg hangutánzó szó, ami a boldogság hangutánzó szava (vö. búgó galambok, búgó csiga stb.). Ezek alapján adódna, hogy a cicabogár jelentése értelmetlen galambok, de mint azt Bárczi kifejtette,ilyen esetekben a búgás visszahat az eredeti kínai szógyökre így adódik, hogy valós jelentése: Csillagvirág Édes Kis Arany Mókusom, rövidítve gyönyörű. Mármint a rövidítés az, hogy gyönyörű (nem pedig CsÉKAM).

Nyelvjárási változatai különféle kicsinyítő képzőkkel jöttek létre: cicusbogár, cicabogarantyú. A 18. század közepétől egyre gyakrabban birtokos esetben fordul elő (cicabogárkám).

Kiözeli élő rokonai
*cicamókusz

Kihalt rokonai
*Ezüstmókus.
* Ezüstözött mókus.
* Rézmókus
* Rézfánfütyülő mókus.
* Cuncimókus (egyesek szerint még felelhetők belőle példányuk, de csakis Kelet-Indonéziában)
* Gyertyánon fütyülő eltévedt rézfánfütyülő mókus.
*Ablaki mókus
*cicakókusz