A fékelés gazdasági hatásairól avagy mi köze az eRepnek a közlegelőkhöz

Day 1,261, 01:08 Published in Hungary Hungary by Szomjasponi

Van ugyebár a FÚSZ-pályázat. Mivel amúgy is írni akartam a témáról, hát akkor most írok is. A cikk végére pedig kiderül, mi köze van az eRepubliknak a közlegelőkhöz.

Szintlépő fékek

A legtöbb fék a szintlépő fék kategóriába sorolható, amely a tulajdonosának szintlépésekkel (esetleg maximum 1-2 medállal) biztosít megélhetést.
Ezzel a fék a játékba goldot von be, azaz a gold értéke csökken. Sok fék esetén jó a tulajdonosaiknak, míg rossz a pénzüket goldban tárolóknak és enyhe javulást hozhat a pénzt forintban tartóknak. Az eltörlés szélén álló államoknak rossz, mert ez megdrágítja a tízezer helyi valuta megszerzését.
A ilyen fékeket gyakorta cserélik, vélhetően 15-ös szint után.
Dolgozó fékek

A dolgozó fakeknek két fajtája van:
a) Minimálbérért dolgozó fékek
Ezek általában a tulajdonosuknak dolgoznak, ezáltal több árut behozva a piacra, aminek értéke ezáltal csökken. Jelen esetben az adott cégekkel rendelkezőknek rossz (kivéve a fake-tulajdonosoknak), az adott árut felvásárolóknak jó (csak rövid ideig, mert utána az ő termékének ára is csökken, tehát a fizetések is, azaz a lakosságnak sem jobb).
Az ilyen fakek az államnak is dolgozhatnak, ekkor a különbség annyi, hogy a fake-tulajdonos helyett az állam jár jobban.
b) Fizetésért dolgozó fakek
A fizetésért dolgozó fakek a tulajdonosuk számára keresnek pénzt, aki ezáltal előnyökhöz jut. Egyes esetekben alacsony wellnesszel dolgoznak, ezáltal egy ország gazdaságát könnyen tönkretehetik.
Fontos megjegyezni, hogy az eddig említett két faketípus legtöbbször összekapcsolódik, külön valószínűleg alig léteznek.
Harcoló fakek

A legtöbb harcoló fake a szintlépésért kapott goldot és a saját fizetését utalás helyett elüti. Látszólag ez rosszabb a sebzésszám tekintetében, de mivel a 15-ös szintig nem lehet utalni, gyorsan és egyszerűen szerez a fake az országának pár plusz sebzést. Ekkor a saját országa a csatában jól jár, az ellenfél meg nem.
Újságíró fékek, szavazó fékek

Leginkább politikai célokra felhasznált fakek, az újságíró fék egyszer von ki 2 goldot, a szavazó fék pedig nem von ki goldot és nem is hoz. Jelentős gazdasági változtatása ritkán van, hiszen az előbbi ritka típus, a másik pedig nem jár gazdasági változásokkal.
Cégvásárló fékek

Amíg az előzőek létezése elég ismert, egy lehetséges (bár a forint romlásával egyre valószínűtlenebb) felhasználási módja a fékeknek: a cég vétele. Ezt a tulajuk azért csinálhatja, hogy ne kelljen az 1000 hufot kifizetnie. A hatása, hogy több huf marad a játékban, tehát a forint értékesebb marad.
Votesub fékek

A votesub fékek élőhelye az eRepublik Voters Club és társai jellegű oldalak, ahol a voteolással lehet pénzt keresni. Az ilyen oldalakon napi 15-20 hufot lehet csak összeszedni, így ez a fék vélhetően ritka, egyedül nem valószínű, hogy megjelenik, hanem vélhetően a szavazófékkel / a dolgozó - szintlépő fékkel együtt működik.
Végkövetkeztetés

A fékelés legtöbb esete hasonlít a jól ismert Közlegelők tragédiája című problémához: a szabályok (érts😛 nem fakelés) betartása esetén senki sem veszít. Amennyiben valaki nem tartja be a szabályokat, a közösség összességében veszít valamennyit, de ő maga jobban jár. Egy idő után már a dezertőrök (érts😛 fékelők) is rosszabul járnak, mintha mindenki becsületes lenne, de ha bármelyik abbahagyná a fékelést, rosszabbul járna, mintha folytatná.
Amennyiben a közlegelők tragédiája problémának akarsz utána olvasni, itt teheted meg:
Magyar Wikipédia
Angol Wikipédia
A Science-ben megjelent cikk a Közlegelők tragédiájáról (angol)