[URM] Baltarusijos CP: “Žaiskite žaidimą mažiau, bet būkite aktyvūs piliečiai!”

Day 2,140, 12:24 Published in Lithuania North Macedonia by Uzsienio reikalu ministerija



Kaimyninė eBaltarusija. Praeityje su ja kariavome tiek, kad gyvenimas be to buvo sunkiai suvokiamas daugeliui eLietuvos piliečių. Dabar gyvename taikoje ir esame tame pačiame aljanse, tačiau kodėl liovėsi karai tarp eLietuvos ir eBaltarusijos? Kokie mūsų santykiai yra dabar ir kaip jie galbūt vystysis ateityje? Kaip baltarusiai vertina mus, kitus savo draugus, mūsų aljanso perspektyvas – apie šiuos ir kitus dalykus su - eLietuvos ambasadoriumi eBaltarusijoje iPSiArt maloniai sutiko pabendrauti Eugene Just – eBaltarusijos Prezidentas, Erepublik ambasadorius, mentorius, išvertęs Erepublik žaidimą į baltarusių kalbą, 11 kartų išrinktas į eBaltarusijos kongresą ir du kartus – Prezidentu.

Pradėkime nuo prisistatymo. Kas jūs toks realiame gyvenime ir kiek ilgai žaidžiate Erepublik?

Man 21-ri metai, mokausi Baltarusijos Valstybiniame informatikos ir radioelektronikos universitete, Informacinių technologijų valdymo fakultete. Kitą semestrą bus mokomoji praktika, na o kol kas visiškai nesunku, linksma ir įdomu studijuoti. Tuo pačiu mokydamasis dirbu kompanijos LG atstovybėje Baltarusijoje konsultantu.

Erepubliką pradėjau žaisti 2011 metų vasario mėnesį. Iš pradžių 2click’inau, tačiau tų pačių metų rudenį tapau aktyvus iki 2012 m. pavasario, nuo kurio vėl išėjau į 2click’ą. Ir toks aktyvumo bangavimas tęsėsi periodiškai. Kelis kartus buvau Informacijos ministru, kartą buvau paskirtas Demografijos ministru (eLietuvoje tai būtų Naujokų ministerija – autoriaus pastaba), vėliau – Užsienio reikalų ministru. 2013 m. pavasarį pirmą kartą buvau išrinktas eBaltarusijos prezidentu, na o vėliau, baigęs kadenciją iki rudens vėl išėjau į 2click’ą.


Esate vienas senesnių eBaltarusijos žaidėjų. Kaip apibūdintumėte eBaltarusijos situaciją žaidime?

Šiuo metu eBaltarusijos užsienio politika išgyvena ryšių atkūrimo ir plėtojimo laikotarpį. Aš džiaugiuosi matydamas mūsų šalį tokio aljanso nare, kuriame visos šalys nesistengia savo problemų ir asmeninių tikslų paversti viso aljanso prioritetu Nr.1. Visada yra nedidelės šalių grupelės, su kuriomis vienaip ar kitaip bandome plėtoti bendradarbiavimą, derinti veiksmus, tačiau svarbiausia, kad aljansui rūpi kiekvienos jos nares interesai. Taip, eBaltarusija dar nesukūrė idealaus bendradarbiavimo ir jos integracija į aljansą nėra idealiame lygyje, bet laikui bėgant šie reikalai bus išspręsti.

Vertinant vidaus situaciją, galbūt tuo metu kai eBaltarusiją pridėjo į e-pasaulio žemėlapį, mūsų vidinė organizacija buvo geresniam lygyje. Šiuo metu eBaltarusijoje tvyro abejingumo žaidimui nuotaikos, praktiškai niekas neišreiškia noro realizuoti save ir savo idėjas eBaltarusijoje. Tai nedžiugina. Kita vertus dabar valstybė turi instrumentus, kurių pagalba galima motyvuoti žaidėjus likti Erepublike ir padėti Baltarusijai. Turiu omenyje žaidimo reklamą ir populiarinimą realiame gyvenime. Tuo pačiu, žaidėjas turi jausti malonumą žaisdamas, o ne beprasmiškai 2click‘inti. Kaip tik dabar tuo tikslu ir dirbame.

Vertinant eBaltarusijos situaciją kariniu aspektu,viena didžiausių eBaltarusijos problemų yra valstybinės armijos nebuvimas. Anksčiau ji buvo (2012 m. ir 2013 m. pradžioje). Šią problemą mes bandome išspręsti sukūrę atskirą mobilią brigadą . Tikiuosi, prie jos prisijungs daugiau žaidėjų, kol kas jų yra labai nedaug.


eLietuvos ir eBaltarusijos santykiai per paskutinius metus pasikeitė gan nemažai. eLietuva ir eBaltarusija ilgą laiką kariavo – nuo 2011 metų pradžios iki 2012 metų pabaigos, t.y. beveik 2 metus. Vėliau eBaltarusija paliko EDEN aljansą ir ryžosi nutraukti karą su eLietuva. Mūsų šalys pasirašė taiką ir jau keli mėnesiai tarp mūsų nevyksta jokių konfliktų, o tarpusavio pasitikėjimas ir draugiški ryšiai po truputį stiprėja. Kas atsitiko eBaltarusijos visuomenėje, kad mūsų šalių tarpusavio santykiuose subrendo tokie pokyčiai?

Ko gero permainas iš esmės nulėmė sėkminga užsienio politika. Mūsų e-visuomenės pavargo tiesiog kariauti ir įžeidinėti ir vieni kitus ir tuo pačiu – save žiniasklaidoje ir per privačias žinutes. Visada sprendžiant konfliktus esminį vaidmenį atlikdavo politika. Pirmuoju sėkmingu pokyčiu mūsų santykiuose įvardinčiau nepuolimo sutartį (NAP) tarp eLietuvos ir eBaltarusijos. Vėliau – sutartis dėl regionų nuomos (manau, nuorodų pateikti nėra būtina, dauguma šiuos įvykius atsimena). Na o mūsų darbą ir pastangas galų gale vainikavo paktas ResPublika , kuris galų gale sudėliojo visus taškus. Aš labai džiaugiuosi tuo, kad mes nors ir ilgai, bet vis dėlto kartu atėjome prie išsikelto bendro tikslo ir dabar mūsų šalys yra draugiškai viena kitos atžvilgiu nusiteikusios to paties TWO aljanso narės.

Lietuvoje tarp politikų buvo keliama versija, kad į žaidimą pastaraisiais metais įsitraukė daug nacionalistiškai nusiteikusių žaidėjų, kurie pakeitė iki tol eBaltarusijoje buvusią jėgų pusiausvyrą ir nuo tada eBaltarusija pasidarė nebe tokia draugiška eRusijai kaip iki tol, kai Baltarusiją valdė su eRusija susiję CP simust2 (dabar – žaidžiantis naujame acc arba oDdkID . Bet, žinoma, taip situacija eBaltarusijoje atrodė žiūrint mums, lietuviams iš šalies, bet šis požiūris nebūtinai yra teisingas

Taip, 2012 m. rugpjūčio mėnesį eBaltarusijoje buvo organizuotas BB, kuris atvedė eBaltarusiją į klestėjimą, jį galima vadinti eBaltarusijos „aukso amžiumi“. Visuomenės aktyvumas buvo milžiniškas, partija Nacyjanalny Front (Nacionalinis Frontas) buvo geriausia.

Jūsų požiūris yra teisingas. Būtent po didelio BB jėgų santykis eBaltarusijoje pasikeitė ir santykiai su Rusija ėmė palaipsniui atšalti.





Pakalbėkim apie Baltarusijos visuomenę. Kartais susidaro įspūdis, kad šalyje veikia visokiausių grupių – kas palaiko ir kovoja už CoT, kas – už TWO, kas – už atskiras šalis, pvz. Ukrainą, nežiūrint kam ši šalis priklauso ir ką palaiko tuo metu. Atrodo, tiek daug skirtingų požiūrių, interesų, o kas ją vienija?

eUkraina – labai gera ir ištikima sąjungininkė ir visiškai neturi reikšmės kokiame aljanse konkrečiu metu yra mūsų šalys. eBaltarusija visada džiaugiasi žinodama, kad yra vyresnysis brolis, pasirengęs padėti. Ir visada mus liūdina tai, kad eUkrainą dažnai ištrina iš žemėlapio ir nepakankamai ją įvertina kaip valstybę.

eBaltarusijos visuomenę vienija e-nacionalinė vienybės ir bendradarbiavimo idėja. Žinoma, yra tokių žaidėjų bet kurioje šalyje, kurie žaidžia savo žaidimą, bet iš esmės mūsų kariai gali veikti kaip viena vieninga visuma. Karių organizavimu rūpinasi Gynybos ministerija, tačiau ir pats valstybės prezidentas yra tarytum variklis, užvedantis gerus tarpusavio ryšius ir supratimą tarp žaidėjų ir garantuojantis jų sutelktumą bendram tikslui. Ko gero, daug ką lemia ir veikiantis lygybės principas – nepriklausomai nuo savo užimamų pareigų aš, kaip valstybės prezidentas atsižvelgiu į bet kurio piliečio nuomonę. Tai taip pat duoda savo efektą. Partijos taip pat pasiūlo žmonėms susitelkimo idėją, tik skirtingais būdais ir dėl skirtingų klausimų. Vyriausybės darbas, tuo tarpu, suvienyti visus vardan to, kad būtų pasiekti iškelti tikslai. Šį mėnesį mūsų tikslas – praturtinti žaidimą eBaltarusijoje veiklų įvairove ir padaryti jį labiau intriguojančiu. Manau, kad kol kas mums sekasi tai daryti.


Vienas paskutinių garsesnių įvykių eBaltarusijoje – vykdomas rusų PTO. Kokie jo tikslai ir perspektyvos? Ar eBaltarusijai reikalinga užsienio ATO pagalba?

Tikėtinas vykdomo PTO mūsų šalyje tikslas – sukurti eBaltarusijoje tokią padėtį, kuriai esant bendradarbiavimas su eRusija taptų svarbiausiu prioritetu. Kol kas tai dar nėra smarkiai jaučiama, nors paskutiniai Kongreso rinkimų rezultatai siunčia pavojaus signalus – iš nuPTO‘intos partijos į Kongresą buvo išrinkti 4 atstovai.

Negalėčiau ko nors kategoriškai teigti dėl to, kiek eRusijos valdžiai būtų įdomu ir svarbu kontroliuoti mygtukus eBaltarusijoje, tačiau bet kuriuo atveju eRusijoje yra suinteresuoti asmenys, kurie ir buvo šio PTO iniciatoriai.

Turime neblogas perspektyvas išspręsti šią problemą, svarbiausia reikėtų pagerinti partijų vidaus aktyvumą ir organizuotumą. To ir siekia įvairių eBaltarusijos partijų lyderiai. Pavyzdžiui praeitą mėnesį mes sėkmingai pasipriešinome įsibrovėlių skaičiaus didėjimui, deja šį mėnesį 4 nuPTO‘intos partijos atstovai tapo Kongreso nariais, reiškia vėl išaugs ir įsibrovėlių skaičius.

Kalbant apie kitų šalių pagalbą įveikiant PTO, mums jau ištiesė pagalbos ranką Serbija. Tačiau aš asmeniškai manau, kad padėtis eBaltarusijoje dar nėra tokia kritiška, kad prašytume pagalbos. Tikimybė kad susitvarkysime su PTO patys yra labai didelė.





eRusija ir eBaltarusija RL yra vienos artimiausiai bendradarbiaujančių šalių. Kokie barjerai kliudo tokiems santykiams susiklostyti čia?

Kaip jau minėjau, praeitų metų rugpjūčio mėnesį įvykęs BB pakeitė eBaltarusijoje politinių jėgų santykį. Į žaidimą atėjo labai didelis skaičius baltarusių žaidėjų, nepatenkintų egzistuojančiais Baltarusijos ryšiais ir bendradarbiavimu su Rusija realiame gyvenime - ekonomikoje ir politikoje kur Rusija atvirai demonstruoja Baltarusijos globėjos vaidmenį, kas baltarusiams yra nemalonu.

Išrinkus Green4x eBaltarusijos CP, o dar vėliau – ir mane, apklausę piliečius įsitikinome, kad eBaltarusijos piliečių dauguma palaiko nuomonę prisijungti prie TWO aljanso, o ne prie CoT.





Baltarusijos rengti AS. Ar jie pasiteisino, kokią naudą įžiūrite? Ar bus jų ateityje?

Baltarusijai organizuojant savo pirmąjį AS į Norvegiją aš nedalyvavau, kadangi buvau 2click‘e, todėl papasakosiu apie vėliau organizuotus AS. Pirmasis AS, kuriame aš dalyvavau – į eIndiją. Mūsų pagrindinis tikslas buvo padėti eIndijai , o taip pat pabandyti įnešti kiek intrigos ir įdomumo eBaltarusijos žaidėjams. Žaidėjai ėmė organizuoti apie resursų surinkimą ir masiškai skelbti apie jį shout‘uose. Turbūt didžiausią indėlį į resursų surinkimą įnešė Green4x ir jo partija Nezalezhnaya Belarus (Nepriklausoma Baltarusija). Prasidėjo derybos su pakistaniečiais, kurie buvo labai nepatenkinti mūsų sprendimu ir mums paskelbė „šventąjį karą“. ePakistanas iš anksto pasamdė daugybę samdinių, kurie vėliau už ePakistaną sukalė milžiniškus inf kiekius, todėl eBaltarusijai laimėti mūšį tapo dvigubai sunkiau.

Kitą dieną prasidėjo karas ir man labai patiko imtis atsakomybės organizuoti, kontroliuoti ir paskirstyti už mus kovojančiųjų žalą mūšio raunduose. Buvo bemiegė naktis. Nepertraukimas tankų dalinimas, tiesiog iš koto verčianti žaidėjų ir sumuštos žalos statistika... Ir mes turėjome šansų laimėtti, tačiau lemiamais mūšio momentais, naktį, ePakistanas sugebėjo laimėti iš eilės porą raundų D1 ir D4, po kurių mūšio baigtis tapo aiški. Mums nepavyko laimėti, bet ta emocijų krūva, fun‘as kurį gavo visi eBaltarusijos žaidėjai tapo tikru teigiamų emocijų ir patirties vandenynu! Aš asmeniškai labai vertinu ir tas žaidimo akimirkas, ir tuos žmones, su kuriais dirbome ir žaidėme kartu per tą AS.

Kitą AS aš jau stebėjau vėl būdamas 2click‘e, ir manęs jis nelabai domino. Tačiau AS į Albaniją, kuriuo mes padėjome eSerbijai atitraukdami albanų dėmesį, buvo labai gerai įvertintas tarptautinėje arenoje. ePasaulio žaidėjai sužinojo apie eBaltarusiją, daugelis mūsų valstybę net ėmė vadinti „angry Belarus“ („piktoji Baltarusija“) ir tai buvo malonu matyti ir girdėti.

Bendrai vertinant – AS yra labai geras būdas ePasauliui duoti žinoti apie save ir parodyti save, tačiau vis dėlto reikia jausti ir ribas, nes vis dėlto labai nemaža dalis AS baigiasi nesėkmingai.





Jau anksčiau pokalbyje paminėjote Ukrainos klausimą, kurį galime aptarti plačiau. eUkraina, yra turbūt artimiausia eBaltarusijos draugė, todėl įdomu kaip eBaltarusija reaguoja ir kokios pozicijos laikysis jos atžvilgiu?

Vengrų ir ukrainiečių tarpusavio santykiai – skausminga tema. Labai netikėta buvo tai, kad vienašališkai buvo nutrauktas NAP tarp eUkrainos ir eVengrijos. eBaltarusija pasisako už bendradarbiavimą aljanso viduje, o ne už konfliktus peraugančius į šalių-sąjungininkų arba šalių, norinčių stoti į TWO ištrynimą. Iš kitos pusės, vengrų veiksmus galima vertinti ir kaip atpildą eUkrainai už politinio kurso pakeitimą ir ateities neapibrėžtumą.

Taip, aš matau galimas tarpusavio santykių perspektyvas tarp ukrainiečių ir vengrų. Ir, tikiuosi, kad viskas prasidės nuo NAP, o tada šalių tarpusavio santykiai peraugs į draugiškus. Ir aš tikiu, kad eUkraina taps TWO aljanso bandomąją nare (trial member).

Tikėsimės, tačiau kaip jūs manote, ar opozicija, kuri neseniai laimėjo rinkimus toliau tęs eUkrainos politinį kursą?

Čia didelis klausimas. Tačiau tikiuosi, kad dabartinė laimėjusi opozicija užbaigs savo kursą ir juos pakeis nauji lyderiai, kurie toliau tęs ir plėtos ankstesnį (proTWO) Ukrainos politinį kursą.




ePasaulyje girdėti minčių, kad TWO ir CoT aljansai ilgai neegzistuos, nes labai aiškus jėgų pasiskirstymas, kuris žaidimą tuoj pavers neįdomiu. Jei kurtųsi naujas aljansas ir būtų galimybė su šalimis kurti santykius nuo pradžių, kokias šalis Baltarusija matytų sąjungininkėmis?

Aš taipogi pritariu minčiai, kad dabar jėgų persvara yra aiški, ir labai gali būti, kad greitai mes pamatysime naujo, nedidelio aljanso gimimą. Labai laukiu šios akimirkos. O jei kalbėti su kokiomis šalimis Baltarusija norėtų kurti naują aljansą, tai Indija, Kinija, Australija, Lietuva, Estija, Ukraina, UK, Lenkija - su šiomis šalimis kurti naują aljansą būtų netgi labai šaunu.

Prieš kurį laiką, Lenkija su artimiausiomis TWO/ACT ir proTWO šalimis kaimynėmis pabandė sukurti neformalų aljansą. Kaip vertintumėte stipresnio regioninio aljanso sukūrimo perspektyvas?

Manau, kad iš principo tai yra visiškai įmanoma. Atkurti LDK – labai gera idėja. Man, pavyzdžiui, patinka Danijos ir Vokietijos bendradarbiavimas, kada viena valstybė yra kitos valstybės sudėtyje, ir yra susitarimai dėl bendros valstybės vystymo ir ateities, tačiau kartu ir danų bei vokiečių tarpusavio supratimas. „Nuo jūros iki jūros“ – puiki aljanso, kuriam galėtų priklausyti Ukraina, Baltarusija, Lietuva, Latvija ir Estija bei Suomijos dalis koncepcija.





O kaip dėl didžiųjų šalių, tokių kaip Lenkija arba Turkija įtraukimo į aljansą?

Aš manau, kad iš pradžių galėtų būti kuriamas nedidelių šalių aljansas, o vėliau – stipresnių ir įtakingesnių šalių integracija, jei stipresnės šalys pamatytų naujojo aljanso potencialą. Tai – labai įmanomas variantas.

Žaidimas stipriai keičiasi. Kokios šalys dominuos? Kaip manote, kokios yra mūsų e-visuomenių ir šalių perspektyvos išlikti, o gal net sustiprėti?

Visos perspektyvos priklauso realaus tų šalių piliečių aktyvumo. Pavyzdžiui, Lenkija visada buvo aktyvi, todėl ji turi šansų tapti šio ePasaulio valdove. Aš manau, kad nedidelių šalių, tokių kaip Lietuva, Baltarusija potencialas dar nėra iš esmės išnaudotas. Aš tikiu, kad ateityje mes savo šalis matysime kaip daug kolonijų turinčias e-valstybes.

Na ir pabaigoje ką norėtumėte palinkėti abiejų šalių žaidėjams?

Žaiskite žaidimą mažiau, bet būkite aktyvūs piliečiai. Prisijungti prie žaidimo per dieną „n“ kartų – ne visada yra pats geriausias sprendimas. Svarbu rasti racionalų grūdą žaidime. Niekada nesistenkite perkelti į žaidimą savo kompleksų, nuostatų, fobijų – veikiant ad hoc pagal situaciją – žaidimas bus įdomesnis. Atsiras nestandartiniai kylančių problemų sprendimo variantai.

Žaidimą kuriame mes patys, todėl laukti kol kažkas kitas ką nors padarys neverta. Reikia veikti savarankiškai. Ačiū už dėmesį ir sėkmės!