Древен град Кабиле

Day 1,718, 05:37 Published in Bulgaria Bulgaria by BGKnightly


В античната епоха град Кабиле е бил важен икономически, религиозен и културен център в Югоизточна Тракия и Долна Тунджа. Той е възникнал към края на ІІ хил.пр.н.е. около голям култов център на възвишението "Зайчи връх" край завоя на река Тонзос (днешна река Тунджа). Жертвеникът на "Зайчи връх" е обърнат по посока на Слънцето, а на една от скалите и до днес е запазен изваяният образ на Артемида.

През 341 г.пр.Хр. Кабиле е превзет от македонския цар Филип ІІ, като по-късно в него е пребивавал и известният военоначалник Александър ІІІ Велики Македонски. През първата половина на ІІІ в.пр.Хр. Кабиле е резиденция на тракийските царе Спарток и Скосток. В ср.на ІІІ в.пр.Хр. царската власт в Кабиле е заменена с градско управление. През ІІІ - ІІ в.пр.Хр. градът е единствен във вътрешна Тракия със собствена монетарница, която е сякла царски и градски емисии. През цялата елинистическа епоха Кабиле поддържа интензивни търговски връзки с елинските центрове в Мала Азия, Егея и Понт. В 72/71 г.пр.Хр. градът е превзет от римляните начело с Марк Лукул, а от 45 г.сл.Хр. става част от римската провинция Тракия. Завладян от римляните, Кабиле процъфтява като транспортен, военен и търговски център на римската провинция Тракия. Останките от изградените през този период терми (римски бани), обществени сгради, казармени помещения, градски порти и крепостни стени са разкрити при археологически разкопки. Те впечатляват с мащабите на строителството и умението на майсторите от римската императорска епоха. Монументална трикорабна базилика с мозаечни подове и по-малка - еднокорабна с баптистерий (басейн използван при кръщение) се отнасят към ІV в. сл. Хр. Те свидетелстват за най-ранния период в града след въвеждането на Християнството. По това време Кабиле е един от водещите епископски центрове. През 378 г.сл.Хр. Кабиле е превзет от готите начело с Фритигерн. В края на VІ в.сл.Хр. градът е разрушен от аварите и престава да съществува. В периода Х - ХІV в.сл.Хр. върху неговите развалини съществува малко средновековно селище.
През 1965 г. територията, на която е бил разположен античният град Кабиле е обявена, за паметник на културата от национално значение и национален археологически и архитектурен резерват с площ над 600 дка.
Първите официални археологически проучвания са проведени през 1912 г. от Проф. Богдан Филов.

Архитектурните останки са впечатляващи, като голяма част от тях са консервирани и реставрирани. Откритите находки са експонирани в археологическия музей в самия град.
Фрагменти от древни керамични съдове се откриват и днес по стръмните склонове на "Зайчи връх", което доказва, че не само платото, закътано в завоя на реката, но и склоновете на възвишението са обитавани през античността.
"Зайчи връх" предоставя на посетителите красива гледка към Тракийската равнина и долината на река Тунджа. При ясно време в далечината на север се забелязва силуетът на най-близките старопланински върхове.

Дългогодишните археологически проучвания на акропола на античния град Кабиле, разположен на източната скалиста част на възвишението "Зайчи връх" разкриват, че основните му съоръжения са концентрирани около скално-изсечен паметник в основната скала. Паметникът по всяка вероятност е много по-древен от античното селище, превърнато днес в музей на открито.

За 30 години археологически разкопки, са проучени, реставрирани и експонирани значителен брой сгради. Проведени са редица международни научни форуми (Международния Симпозиум "Поселищен живот в Тракия" , VІІІ Световен Конгрес по Тракология и др.). Отпечатани са и множество научни издания, отразяващи резултатите от извършените проучвания.