Еволюцията на Медалите и Наградите - Интересни Факти и Приложения

Day 1,716, 08:07 Published in Bulgaria Bulgaria by Georgi A Nedelchev


Привет, драги читатели. Днес съм тук с една любопитно-информационна статия, която също цели да ви развлече с няколко интересни факта.

Информацията е от няколко източника.

Да започнем, според историци, първото нещо, което може да се вземе като медал е било когато Джонатан повел еврейте в помощ на Александър Великий, в замяна, на което получил награди от тип златни копчета и други подобни аксесоари, които може би леко наподобяват медали.

Сега, както виждаме, до тук идеята за медали още не е била създадена. По онова време, служба се възнаграждавала с правото на войниците да плячкосват победените градове и да взимат неща за себе си, отгоре на заплатата.

Най-ранните "медали", които не били просто златни копчета, приличали така:



Те често били много тънки и празни от една страна. Не били скъпоценни.

Като медалите започнали да придобиват форма, те били не като украси за военнослужещи, а по-скоро за политически цели. Влиятелни семейства често ги връчвали на техни групи от почитатели и на други семейства, с които имат алианс.

Това е пример за политически медал:



Този пример е от 1447 година, по времето на ранният ренесанс.

По-нататък, дошла идеята, че украси вдигали моралът на войниците и ги насърчавали да се бият по-упорито.

Както казал Наполеон Бонапарт, "един войник би се бил дълго и усилено за парченце оцветена плат".

Това е заради нормалният инстинкт на хората, особено мъжете, за показване на надмощие и престиж над другите и да се хвалят с техните постижения.

Това дошло заедно с идеята, че отличителни знаци на по-малки групи също насърчавали по-добър и упорит бой. Да кажем, знаме, на което пише, да кажем

"1ва Армия, 4-ти Германски Полк, 2-ри батальон, 1ви Френски Фронт", на който също са добавени украшенията на батальонът, както и местата, в които са се били, би насърчило един войник от този батальон да се бие много по-усилено, от колкото просто военно знаме.

Но, обратно към главната тема, медалите придобили подобен вид:



Може да видите също и към него прикрепени отличителни знаци, в този случай - годината.

Заедно с такъв вид украшения, се сменили и униформите на батальоните, като всеки един имал различен цвят и стил на униформа. Те станали многоцветни и много украсени. Тази картинка дава добра идея как униформите могат да бъдат използвани, за да отличат различни роли и типове войници в битка, като всеки батальон би имал собствен цвят на униформата, който би бил уникален за него, в тази армия.




Обратно към медалите пак. Те запазили своята форма, но получили няколко подобрения в стилът на закачане. В днешни дни има много видове, но този ще е типичен медал, който баща ви или дядо ви би ви показал:



и ето обратната страна, която открива как той се прикрепя към униформата



Този медал, навярно сте го виждали преди, много често срещан е и за това го използвах. Връчван е по социалистическо време, за времеви стаж в тогаващната Народна Милиция (която в днешни дни е превърната в Полиция)

И докато сме на социалистическа тематика, ви представям, едно нещо, което Руснаците много обичат да правят:


В Съветският съюз и даже в днешна Русия, се опитват, доста успешно, според доста ветерани от войната, да вдигнат настроението на жителите на унищожените градове през Втората Световна Война, като награждават целият град с медал. Доста често, това е бил "Герой на Съветският Съюз", което е бил най-високият орден в СССР.

Тези градове, са били наричани "Градове-Герой".

Ето и наградата на Ленинград:



Забележете петолъчката-медал, от долната лява страна, близо до камьонът. Това е медалът, в този случай, "Герой на СССР", който е връчен на града.

В градовете-герой, също е бил построен и обелиск, който също да затвърди статусът на градът като герой. Ето и един пример:



Но, освен градове, връчват награди и на още нещо...

Това е екземпляр от модерна Русия, вестник "Правда", управляван от КПРФ (Комунистическа Партия на Русийската Федерация)



Както несъмнено сте забелязали, от горе, до името има ордени. Да, те връчват ордени и на вестници. Тези ордени са били връчени от държавният апарат на СССР на тогава държавният вестник "Правда", за отличия в печата и вдигането на морала на народа по времето на Втората Световна Война, както и за подкрепа, за стабилизиране веднага след революцията.

Той е връчен два пъти с "Орден на Ленин" и веднъж с "Орден на октомврийската революция".

Тъй като модерната правда се има за директен наследник на старата (както КПФР се смята за наследник на КПСС), тя продължава да ги използва.


И така, от битките на Александър Великий, до ренесановата политика, до Наполеонските практики, до Съветските идеи, вече знаете Еволюцията на Медалите.