Ще започнем ли да помним ?

Day 1,702, 02:09 Published in Bulgaria Bulgaria by Nacionalist96

Здравейте.Не знам дали има има статии по темата, но аз като Българин реших да направя една.


Много от вас знаят или поне се предполага да знаят какъв ден е днес, а ако не знаят..трябва сериозно да се замислят за бъдещето си и за това което са пропуснали в часовете по история.Днес, точно преди 175 години (18 юли 1837г) се е родил един от спасителите,героите,борците за свобода,ораторите,хората търсещи правда,и един от нас..Васил Иванов Кунчев-ЛЕВСКИ. Като личност променила съзнанията на много българи той заслужава да му обърнем внимание поне няколко минути/часове за да се запознаем със неговия живот и борба.Васил е роден на 18 юли 1837 г. в Карлово в семейството на Иван Кунчев Иванов и Гина Василева Караиванова. Има двама братя — Христо и Петър — и две сестри — Яна и Марийка. Учи във взаимно училище в гр. Карлово и в класното в Стара Загора. През 1851 г. баща му умира и тримата братя остават да се грижат за семейството. Васил е на 14 и започва да учи абаджилък.
От 1855 г. е послушник при вуйчо си Василий, таксидиот на Хилендарския манастир в Карлово и Стара Загора. Учи две години в класно училище в Стара Загора и изкарва едногодишен курс за подготовка на свещеници в Пловдивското класно епархийско училище „ Св. Св. Кирил и Методий“, основано от Найден Геров през 1850 година. На 7 декември 1858 г. приема монашеството и името Игнатий в Сопотския манастир „Св. Спас“ под мантията на йеромонах Кирил, а през следващата 1859 г. пловдивският митрополит Паисий го ръкополага за йеродякон в църквата "Света Богородица" гр. Карлово.Той владее отлично няколко езика: турски, гръцки и арменски, които се оказват полезни в революционната му дейност.В съвременна България личността на Левски се възприема като най-ярката и най-откроена сред българските революционери. За българите Левски е национален герой и национален идеолог за „чиста и свята република“. В България и зад граница са известни 150 паметника на Апостола, като 131 от тях са в страната. В България функционират три музея, посветени специално на Васил Левски. Това са Музеят „Васил Левски“ в Ловеч, Къкринското ханче и Националният музей „Васил Левски“ в Карлово. Като музей е оформена и килията, в която той често е отсядал в Троянския манастир. Почти всяко по-голямо селище в страната има улица, площад или училище, носещи името на Апостола.
В момента портретa на Левски e поставен в кабинетите на президента и премиера на България, на министрите, областните управители, на кметове и на много други политици. Портрет на Левски е на знаковото място, където преди са били портретите на цар Борис III и на Тодор Живков. Образът на Левски нееднократно е поставян на българските регулярни и юбилейни банкноти и монети.
Избран е през 2007 г. за „най-великия българин“ на всички времена в първото издание на едноименното телевизионно шоу, проведено от Националната телевизия. За него са гласували почти 59 000 зрители. Със събраните средства от гласуването ще бъде издигнат негов паметник.
Името на Левски носят един град, шест села, една община, квартали в Балчик, Варна, София и т.н., значителен брой булеварди (един от тях е основния столичен булевард „Васил Левски“), площади и улици, училища (едни от тях са българските училища „Васил Левски“ във Валенсия, Кишинев, Лас Вегас, Лондон, Париж и Сан Диего), читалища, предприятия, спортни клубове, Националната спортна академия „Васил Левски“ и Националният стадион в София, Националният военен университет във Велико Търново, връх Левски в Стара планина.
Името на българския национален герой носят Bръх Левски на остров Ливингстън и хребетът Левски на остров Ливингстън в Антарктида.


"Каквото съм правил, в полза народу е"
"Ние сме във времето, и времето е в нас. Ние него преобръщаме и то нас преобръща"
"Дела трябват, а не думи"
Ще имаме едно знаме, на което ще пише: "Свята и чиста република".