Роженски манастир

Day 1,701, 01:01 Published in Bulgaria Bulgaria by BGKnightly


Роженският Манастир се намира в ниската част на Пирин, на около 1 км югозападно от село Рожен и на около 2,5 км североизточно от град Мелник. Той един от няколкото добре запазени средновековни български манастира и е най-големият манастир в Пиринска Македония.

Манастирът е създаден през 890 г. Църквата на манастира е кръстена Свето Рождество Богородично и в последствие дава името си на близкото село Рожен. По време на царуването на цар Калоян (1197-1207), към манастира са построени няколко нови сгради. През 17 в. той бива опожарен, но в началото на 18 в. е възстановени с финансовата помощ на българи от региона. От този период датират и повечето от стенописите. Манастирът достига своя апогей през 19 в, когато става регионален духовен център и придобива много земи.

Манастирският комплекс се състои от църква, параклис – костница, стопански и жилищни сгради. Дворът му е ограден с жилищни постройки и висок зид. Църквата представлява трикорабен, триапсиден, безкуполен храм, с двуделен притвор. Северният дял на притвора е оформен като параклис, посветен на Св. Св. Козма и Дамян. В него се намира забележителният с реализма си ктиторски портрет на Мелания монахиня от 1732 г.

Двуетажният параклис-костница "Рождество на Св. Йоан Кръстител" е построен през 1597 г. Стенописите в параклиса са от 1662 г. На около 200 метра източно е черквата "Св. Св. Кирил и Методий", построена през 1914 г., за да обслужва българите, които не били допускани в манастира, докато е бил в гръцко владение. Инициативата за построяването й е на Яне Сандански, чийто гроб днес се намира пред черковната апсида.

Докато Роженския манастир е подчинен на Атонския манастир Ивирон, спазвайки църковна традиция, той получава копие на чудотворната икона, съхранявана в манастира „майка“ — в случая това е иконата на Св. Богородица Портаитиса. Оригиналната икона е охранявала портите на Ивирон и оттам епитета Портаитиса. Копието е създадено през 1790 година от монаха зограф Яков Иверски, по поръчка на кожарския еснаф в Мелник. За разлика от останалите копия на иконата, това, дарено на Роженския манастир е направено от светено желязо, и е обкръжено от десет малки композиции, изобразяващи лековитите ѝ чудеса.Иконата се счита за чудотворна. Всяка година на 7 септември богомолци от цялата страна и чужбина принасят своите дарове пред иконата и пренощуват в храма за здраве. На 8 септември — Малка Богородица, храмов празник на манастира, се извършва литийно шествие с чудотворната икона, благославяне на манастирския курбан и раздаването му за здраве.

Роженският манастир е известен със своите дърворезбовани иконостаси и стъклописи. Роженският манастир, както много други има чудотворна икона на Дева Мария, която се съхранява в параклиса на „Св.Св. Козма и Дамян”. На поклонение в манастира е идвал и Св. Иван Рилски.