Változások az adóztatásban világszerte

Day 1,746, 10:03 Published in Hungary Hungary by Mandalaa



Megismerhetjük a különböző országok adópolitikáit, és azt is, hogy mennyiben változtattak azon cirka kettő hónap alatt. Voltak szép számmal változások is, de voltak olyanok is, akik nem nyúltak hozzá a már kialakított rendszerükhöz.
2012. június 17-ei állapothoz képest vizsgáljuk a változásokat környezetünkben.



Az Erepublik világágában az adóztatási kérdés minimum bipoláris akár a vámot, akár az SZJA-ÁFA szorosan összefüggő páros elemeket vizsgáljuk. Az adatokat böngészve láthatjátok majd mennyire megosztott a világ. Tipikus esetek:



Az SZJA-ÁFA dilemma körüli heves viták nagyon el tudtak fajulni a korábbi időszakban itt nálunk, úgyhogy ez igen kényes kérdés.

Ezt nyugodtan átugorhatod!
Az újak kedvéért a rövid lényege a dilemmának a következők:
► a BOT-nak nevezett fejlesztői felvásárló robot a termékeket megveszi a piacról bizonyos algoritmus szerint, tehát az áfát kell magasra állítani, az SZJA-t alacsonyra. Ily módon a robot ellátja (kívülről) a szükséges pénzzel az államkasszát, ezért pénzt nem kell az emberek zsebéből kihúzni. Az emberek fejlődése így lesz maximalizálva. A koncepció része, hogy az emberek nem, vagy csak elenyésző mértékben vásárolnak a piacról.
► Magasabb SZJA, alacsony ÁFA kulcs azon a képzeten alapul, hogy az emberek általában vásárolnak a piacról fegyvert, tehát az alacsony áfa kulcs a célszerű annak érdekében, hogy például a medálaranyból vásárolt fegyverek után ne kelljen további magasabb adót fizetni senkinek. Az állampolgár naponta egyszer fizet egy magasabb szja kulccsal adót, majd a fogyasztását nem akadályozzuk adóztatással, így maximalizáljuk a fejlődését. Ezen felül a kb. 2-3 ezer aktív fegyverforgató játékos helyett több mint 5000 játékos járulna hozzá a közös közteherviseléshez.

Vannak még más finomságok pro és kontra, mint például az alapítvány és századok működése, de a fővezérfonala a kérdéskörnek szerintem ez.
Mindkettőben meg van az ésszerűség és a logika. Mindenki eldöntheti neki melyik a szimpatikusabb.


Mindezek után kanyarodjunk rá a lényegre, és következzék néhány érdekesebb adat:
4%-kal csökkent az átlagos adóterhelés a világban. Az összes adóterhelésen az INCOME és a VAT adók összegzését értjük, amely együttesen terheli az állampolgárt. Nyilván az a jó, ha minél kevesebb az elvonás, de az állam is még ki tudja fizetni a költségeit.
❷ INCOME átlagban 7,77 → 7,41 értékre csökkent
❸ VAT átlagban 14,81 → 18,57 értékre emelkedett
❹ IMPORT TAX átlagban 59,57 → 39,06 értékre csökkent. Ez igen magas, 34,4%-os csökkenés!
❺ Ennek magyarázata az, hogy Brazil, Chile, Finland, New Zealand, North Korea, Pakistan, Slovakia, Slovenia, Turkey országok csökkentették az IMPORT TAX-t a plafonról (99😵 a legalacsonyabb tartományba (1-10😵.
Hazánkban nem változtak az adókulcsok, de nem vagyunk egyedül ezzel, hiszen rajtunk kívül még 22 országban nem történt módosulás.
❼ A legmagasabb adóterhelés növelés Egyiptomban történt, ugyanis 15%-kal emelték összességében az embereket sújtó adókat. Bolíviában viszont 48%-kal csökkentették az adóterhelést, amely gyakorlatilag a legmagasabb kulcsok legalacsonyabbra állítását takarja (25%→1😵.


Íme a főtábla és kettő grafikon:


A táblázat első harmada a bázis adatokat, a középső harmada az aktuális adatokat, míg a utolsó harmada a változást mutatja. Jó szemezgetést hozzá. 🙂






A diagramokkal azt szeretném audiovizuálisan érzékeltetni hang nélkül, hogy már első rápillantásra is látszik: a VAT dominál az INCOME adóval szemben.


Itt tart most az adóvilág, remélem érdekesnek találtátok a körutazást. 🙂



Tisztelettel:
Mandala