Teszt cikk: Katonai lexikon V1 (by Borembukkk)

Day 966, 05:46 Published in Hungary Hungary by Borembukkk
Katonai lexikon V1 (by Borembukkk)
Mivel sokaknak teljesen új az egész harcmodul, mások már tudják ugyan, hogyan lehet harcolni, de azt még nem, hogyan kell jól harcolni, elkezdek egy kézikönyv félét összeállítani. Részben a saját írásaimból, részben mások által írt munkákból állna össze az egész. Ennek a könyvnek egyik fejezete lenne a katonai lexikon. Ha minden igaz, nyakunkon a nagy csaták következő sorozata, legyünk taktikailag is minél felkészültebbek. Az itt leírt taktikákat lehet közösen gyakorolni a #Nemzetőrség szobában a chat-en.

A katonai kézikönyv elkészült fejezetei
Harctéri útmutató lépésről lépésre
Harci kiképzőkönyvecske 1.rész
Stratégiai kisokos a HM-től

Harctéri tapasztalatok I.

Taktikai lexikon


Aknák - Leharcolt (40 vagy az alatti W-vel rendelkező) mobil (kis helikopter vagy tank) játékosok, akik vállalják az ellenfelek mozgásának megnehezítését. Egyedül oda települnek egy nagyobb ellenséges csoportosulás elé. Így azok választhatnak, vagy megtámadják mindannyian, így mind elszenvedik az outnumber miatt a -10W-t, vagy csak egy-két embert küldenek ki, de így azokat következő körben visszaverhetjük, így megint ott van előttük az akna. Tehát, vagy egy helyben állnak, vagy 2 kör alatt ellőnek egy WP-t harc nélkül. Ez egy 20 fős csapatnál már 10 gold!

Aknamező - Az egész térképen, vagy legalábbis a várható fő támadás irányában "aknákból" létrehozott zóna, amit az ellenfél csak jelentős veszteségek árán tud leküzdeni. Az igazán hatásos alkalmazáshoz célszerű az aknamezőt mobil csapatokkal védeni, akik az aknákkal együtt egységes irányítással rendelkeznek.

Aknaszedők - olyan nagyerejű és erős védőfegyverzettel ellátott harcosok, akik várhatóan veszteség nélkül tudják legyőzni az ellenséges aknákat és reális esélyük van 2-5 ellenséges támadó legyőzésére. Így egyfajta ellen aknaként odakerülnek az ellenfél harccsoportja elé, akik választhatnak, vagy megtámadják teljes erejükkel és így ők szenvedik el az "outnumbert", vagy kis erőkkel támadják meg, ami lehet hogy kevés lesz a legyőzéséhez, vagy nem támadják meg, ebben az esetben viszont a következő körben várhatják a csoportos támadást, vagy visszavonulnak.
célszerű rakétavető boostert használni az ellenfél körében védelemben.

Aktív játékos - Olyan játékos, aki folyamatosan figyeli a csatateret és reagál az ottani történésekre. Mozog, támad, védekezik, gyógyul, visszavonul. Lehet önállóan is vadászgatni, de hatékonyabb, egyben szórakoztatóbb is ezt szervezeten, másokkal együttműködve tenni. Ha nincs saját csapatod, tárt karokkal vár a nemzetőrség.

Atomcsapás - &quot😉eszant" és "Fantom sereg" felhasználásával addig nem látható nagy erejű csapatok hirtelen harctérre dobása és az ott található összes ellenfél megsemmisítése. Főleg a végjátékban érdemes felhasználni, amikor már csak a hexák 75%-át kell biztosítani.

Beszivárgás - harc nélküli mozgás az ellenfél őrizetlen területeire. A fő feladat deploy zóna kialakítása, esetleg ellenséges erők elcsalása, ellenséges deploy zónák blokkolása, terület szerzés a végjátékban. Partizánok kedvelt taktikája.

Csoportos támadás - nagyon nagy csoportok egymás elleni támadása. A nagy katyvasz miatt előfordulhat, hogy kimarad egy ellenség a támadásból, így nem sikerül elfoglalni a hexát, másokat viszont többen is támadnak, így vesztik a -5 W az outnumber miatt. Emiatt célszerű "kamikáze", "rambó", "takarító" sorrendben támadni.

deploy szabály - ha még nem jártál a harcmezőn, tetszőleges hexába tudsz települni, amelyik a saját oldalad birtokában van és nem áll mellette ellenség. Amennyiben már jártál a harcmezőn, de elhagytad (retreat), vagy legyőztek, vagy ugyanarra a koordinátára tudsz visszajönni, vagy arra a legközelebbire, ami saját terület és nem áll ellenség és a szomszédjában. Általában a függőleges koordináta marad, és egyre kijjebb kerülsz a térképen a saját oldalad indulás zónája felé. Ezt ki lehet használni sok célra!

DZ - deploy zóna - bármilyen térképen lévő terület (a két szélét kivéve), ami saját birtokban van és nem áll mellette egyetlen ellenséges katona sem. A térkép két széle a másik fél számára elfoglalhatatlan deploy zónaként funkcionál. A bal oldali a támadóké, a jobboldali a védőké. A támadók a saját DZ-jükben kezdik és onnan haladnak az ellenséges DZ felé. Ha már van elfoglalt terület, a később jövő játékosok oda is települhetnek, nem csak a kiinduló DZ-be.

Deszant - a csatamezőre még nem települt katonák tömeges bevetése. A "deploy szabály" lehetővé teszi, hogy az addig még nem csatlakozott (deployolt) katonák a csatamező bármely részén harcba szálljanak, ahol van alkalmas deploy zóna. Így bármikor lehet hátba támadást, "atomcsapást", indítani. Ezért fontos, hogy a tartalék ne csatlakozzon addig, amíg nem feltétlenül szükséges.

Falanx - kicsit idejét múlt védelmi alakzat. A célja, hogy az ellenfél betörését már az ellenséges kiinduló területnél (a térkép bal széle) megakadályozzuk. Megvalósítása: A függőleges sorokat feltöltjük aktív és passzív játékosokkal, gyakorlatilag teljesen lezárva a területet. Tulajdonképpen jó is lehetne, de bebizonyosodott, hogy elég pár jól felkészült elitkatona és a falanx egy gigantikus temetővé válik. Ha minden falanx harcos nagy erejű fegyverekkel rendelkezne, persze sokkal nehezebbé válna a támadás, de kis fegyverrel, esetleg fegyvertelenül öngyilkosság a falanxba települni.

Fantom sereg - "lopakodó üzemmódban" összegyűjtött nagyobb csoportosulás, ami ugyan nincs ott a harcmezőn, mégis saját körben bármikor bevethető. Kitűnően alkalmas meglepetésszerű támadásra, ellentámadásra, esetleg "atom csapásra"

Fókabébi - Olyan "inaktív játékos", aki a karakterét értelmes fegyverzet nélkül, vagy nagyon legyengült egészségi állapotban hagyja ott a harcmezőn. Az "aktív játékosok" előszeretettel vadásszák le az ilyen potya ellenfeleket, hiszen jól megválasztott fegyverrel veszteség nélkül érhetnek el könny győzelmet. SOHA NE LEGYÉL FÓKABÉBI! Vagy szerezz be erős fegyvert, vagy inkább ne hagyd ott a karaktered. Ha nincs pénzed fegyverre, a Nemzetőrség ad ingyen gyalogsági fegyvert

harc sorrend - a párharcokat a rendszer érkezési sorrendben dolgozza fel. Azaz, aki a kőrváltás után a leghamarabb támadja meg ellenfelét, az küzd meg elsőnek. Amennyiben megnyeri a párharcot, a többi támadó harc nélkül elszenvedi az "outnumber" büntetést. Ha a támadott hexán az összes ellenél megsemmisült, az összes túlélő támadó az adott hexára léphet (amennyiben nem tiltja a saját fegyverneme a mezőre való lépést)

Inaktív harcos - Bármikor letelepülhetsz az elérhető harcmezőkre, sőt a saját országod békés mezőire. Ha kilépsz a játékból, a karaktered ott marad védekező állásban. Ha megtámadják, akkor harcol magától, sőt ha erős a fegyvere, akár nyerheti is a párharcokat. A közösség érdekében még a négykattosoknak is illene legalább inaktívan harcolni. Persze a megfelelő fegyverzet elengedhetetlen, hiszen annak hiányában csupán lemészárolható "fókabébi" leszel.

Kamikaze - olyan nagy fegyverrel rendelkező, önfeláldozó harcos, aki vállalja az egyenlőtlen küzdelmet egy nála erősebb ellenféllel. Bár a harcot nem nyerheti meg, várhatóan elegendő sebzést okoz, hogy az utána következők sikerrel támadhassanak. A harc sorrend miatt a kamikázéknak a saját kör első 5-10 mp-ében célszerű támadni.

Lopakodó üzemmód - a deploy szabály lehetővé teszi, hogy biztonságosan és rejtve mozogjunk a harcmezőn. Beülsz a közlekedő kopteredbe, lépsz 3 mezőt a célod felé, majd retreatelsz a harcmezőről. A következő körben ugyanoda tudsz visszatérni, majd ismét mozoghatsz 3 mezőt. Az ellenfél ráadásul nem is látja, hogy ott vagy, megtámadni sem tud. Különösen alkalmas rejtett csapatmozgásokra, "fantom sereg" létrehozására. Arra kell csak vigyázni, a betörő ellenség ne foglalhassa el a deploy zónákat. Célszerű aknamezővel biztosítani a kijelölt területet.

Partizán - olyan erős (főleg védő) fegyverrel rendelkező katona, aki a “saját terepén” áll és úgy várja be az ellenséges támadásokat, illetve könnyű célpontokat támad a saját területén. Néha érdemes elhagyni a saját terepet, ha a feladat úgy kívánja. Elsődleges feladata az ellenfél erőinek lekötése, deploy zónáinak megszüntetése.

Partizánharc - folyamatos lekötő küzdelem, ami akadályozza az ellenség átcsoportosításait, jelentős erőket leköt, esetleg saját deploy zónát tart meg, vagy hoz létre. Jelentős a végjátékban való szerepe is, amikor a terület 75%-ának birtoklásáért megy a harc és minden hexa számít.

Pontvédelem - Egy adott hexa védelmére minél több "aktív" és "inaktív harcos" telepítése. Elsősorban kiemelt területek - hídfők, főváros, DS, Kórház - védelmére ez a legegyszerűbb megoldás. Hátránya, hogy kellő ellenséges aktivitás esetén pillanatok alatt felszámolható. Emiatt nagyon fontos, hogy a védők megfelelő erejű fegyverekkel települjenek.

Rambó - olyan harcos, aki nagy erejű fegyverrel támad berserk módban és rakétavető boostert (1.49 gold) használ. Csak nagyobb ellenséges csoportosulások (10+ ember) ellen van értelme. Ha előtte kamikázék meggyengítik az ellenfelet, jó eséllyel óriási pusztítást vihet végbe, bár az is valószínű , hogy nem fogja túlélni a túlélni a támadást. Célszerű a saját kör közepén (30-60 mp) támadni.

Saját terep - Olyan területtípus, ahol az adott fegyvernem bónuszt kap a védelemre.
Gyalogos - Erdőben +20 pont
Tank - Dombon + 20 pont
Helikopter - Nyílt mezőn +20 pont
Rakétás (tüzér) - Városban +20 pont

Sün - Sündisznóállás. A katonai szakzsargonban a körkörös védelmet jelölik vele. Annyiban különbözik a "pont védelem"-től, hogy maga a védendő objektum a sün közepén áll, így közvetlenül nem támadható. Sünnel érdemes védeni a Fővárost, a DS-eket, kórházakat, DZ-ket. Hátránya, hogy sokkal több ember szükséges hozzá, mint a pontvédelemhez. Ezt ki lehet küszöbölni, ha a sün "tüskéi" csupán aknákból állnak és az aknazáron való áthaladás után a középen álló csapatok visszaverik a támadókat.

Takarítók - tömegtámadások alkalmával ők következnek az utolsó fázisban, azaz a "kamikázék" és "rambók" után (kőrváltás után 90-120 mp). Ha az ellenséges csoportosulásból még maradt volna túlélő, akkor ők takarítják el. Valószínűleg harc nélkül lépnek az elfoglalt hexára ezért elszenvedik a -10 W-t az outnumber miatt. A következő körben ők fogják fel az ellenfél várható ellentámadását.