Tanacsok + Penzpiaci Kitekinto

Day 616, 11:32 Published in Hungary Hungary by Carl Peters

Sziasztok!

Szeretném megköszönni a választáson a sok támogatást, hiszen a segítségetekkel a választásokon két MHP-s nagyágyú között csont nélkül sikerült bejutnom. Igyekszem a bizalmat újoncként meghálálni.

VÁLTOZÁSOK A MONETARYBAN

Bizonyára észrevettétek, hogy az eddig megszokott rendszer gyökeresen megváltozott. Az azonos értékű ajánlatok (pl. 0.029) között a legkisebbek kerültek az első lapra, míg a megaorgok, milliomosok és nemzeti bankok ajánlataiért bizony sokat kellett lapozni. Valljuk be, hogy senki sem szeret sokat lapozni, mindig az első oldalt/oldalakat használtuk. Magam is mindig pici ajánlatokat (50-200) tettem ki, hogy elöl legyek, és pár órán belül mindent eladtam biztosan. Ez annyiból jelentett gondot, hogy a hátul lévő eMagyar Nemzeti Bankból már szinte senki sem vásárolt. Emlékszünk még, a Quicksilver féle kormány alatt szinte minden nap írtak arról a sajtóban, hogy a nehéz katonai helyzet miatt az államtól vegyünk hufot. (Az államnak a HUF nyomtatása 0.005 goldjába kerül, és ezen haszna van, illetve a harchoz elengedhetetlen arany folyik be hozzá a forint eladása során). Kérlek titeket, hogy az eMNB, vagy külföldön a Magyar Állami Befektetési Alap ajánlatait részesítsétek előnyben, ha van.

Villámcsapásként jött az új rendszer. Melyben az ugyanolyan ajánlatok közül a legrégebbieket sorolta előre. Vagyis a sokadik lapon lévő pangó ajánlatok hirtelen előre kerültek.

Az új rendszer jellemzői/előnyei/buktatói/tanácsok:

- A nagy, többezres ajánlatok a kicsiket nagyrészt kiszorították, ennek a következménye, hogy sokat kell majd várni egy átlagembernek az eladásig. A nagyok (köztük az állam is) végre nagyobb bevételhez jutnak.

- Akinek sürgős az eladás, mert nem akar napokat várni, az a gold oldalt fogja használni, és ott élénkülni fog a forgalom. Nagyobb lesz a piac. Eddig az emberek a gold oldali váltásból adódó veszteséget könnyen kiküszöbölték, ha az eladó valutájukat kitették goldért (pl. 0.029) Néha nagyon vacak volt a valuta-gold oldal, most meg fog nőni a forgalom, mert nincs idő várni,és nincs is értelme kis tétel miatt (1-5 gold).

- Akinek sürgős, lehet, hogy egy ezreddel olcsóbban teszi ki a valutáját (pl. 0.015 helyett 0.014-ért), hogy ő legyen legfelül. Ha ez fejletlen pénzpiacú országokban történik, akkor a sok egymásra rakódó ajánlat gyengülést okozhat. Vigyázzunk! Ezentúl könnyebben gyengülhetnek a „kis” pénzek.

- Ha folyamatosan szeretnél váltani (pl egy héten háromszor), akkor ne várd meg, míg kivásárolják az ajánlatod, hanem előtte töltsd fel, és upgrade-eld, így a lista elején maradsz.

- Az ajánlatok a régi rendszerben egy hét (asszem) után lejártak, ez valószínűleg most is így maradt.
- Van egy megoldás a lista elején való folyamatos (hetek, hónapok) maradásra, de mivel nem nekem jutott eszembe, ezért copyright van, sajnálom.

MIKOR ADJUNK EL VALUTÁT, HA FESZÜLT HELYZET VAN KILÁTÁSBAN?

Ezt a kis alcikket az utóbbi két hét eseményi miatt dobom be.
Nos, ha hiper óvatos akarsz lenni, akkor a hadügyi vesztés első jeleinél (már a hadüzenetnél), akár egy ezreddel olcsóbban, hogy minél gyorsabban megszabadulj tőle.
A B variáció, amikor még egy-két utolsó bőrt le akarsz húzni az adott pénzről. Akkor a döntő csatavesztés előtt add el (pl. Kalifornia).
TO idején a TO vesztés pillanatában add el sürgősen. Két hét múlva a szétnyomtatott valutából olcsón tudsz venni, és a felszabadulás után jól is kereshetsz rajta. A TO előtti árfolyam a nagy nyomtatott pénzmennyiség miatt nem áll már vissza, alacsonyabb szinten stabilizálódik.
Ha betartod ezeket a tanácsokat nem bukhatsz nagyot.


PÉNZPIACI KITEKINTÉS

Előző ilyen anyagom óta 9 nap telt el, és direkt vártam kettővel többet. Meg akartam várni a TO-k és a fontos csaták kimenetelét, hogy izgalmasabb eseményekről számolhassak be.

Magyarország

A rendszeres komoly csaták folyamatosan mozgásban tartják a pénzpiacunkat. Néha kopogtat a 0.03, néha pedig alig van ajánlat a gold oldalon. Ezekkel az anomáliákkal együtt is a forint a háború résztvevői közül a legstabilabb valuta. De az egyensúly kényes, és nehezen biztosítható, vigyáznunk kell.

USA

A háború első napjai erősítették az amerikai jegybank és kongresszus által roppant keményen 0.02-n tartott dollárt, de Kalifornia eleste egy lavinát indított el, ami nem is fog megállni. A dollárt tegnap már 0.017-ért is adták, ma inkább 0.019. További, akár nagyon tetemes gyengülés is valószínűsíthető.

Indonézia

A háború kezdetén, mikor még Indonézia csak MPP-k által volt hadban, a sok pangó goldot kapkodva váltották be az emberek. Emellett a több száz beköltöző magyar is hozzájárult az erősödéshez. Bár próbálták folyamatosan gyengíteni. Múlt hét közepén 0.037 aranyat ért egy rúpia. Azonban a totális háborúhoz (Indonézia vs. USA+MPP-k) nagyon sok gold kell, ezért az indonéz kormány „laza” 400 000 rúpiát nyomtatott. Így az árfolyam 0.032 a mai napon, és ez valószínűleg még nem a jéghegy csúcsa.

Románia

A háborús készülődés, és a Podóliáért vívott harcokban szintén pangó goldok kerültek elő. Szinte bármekkora mennyiségű lejt el lehetett adni. Podólia visszatérte és a harcok, megerősítették a 0.017-en tanyázó RON-t 0.02-re, sőt kopogtatott a 0.021 is. A bukás, azonban maga után vonta az esést is, egy lej jelenleg 0.018 gold értékű.

Horvátország

A horvát állam pénzpiacán a privát nyomtatásnak, és a spekulációnak köszönhetően több tucat magyar érdekelt. Akik anno kunát vettek a tanácsomra, azok 20-30%-os hasznot könyvelhetnek el. A magyar képviselők privát nyomtatása okán az árfolyam 0.014-ről 0.012-re is süllyedt ideiglenesen, de a magyar-szerb képviselők alól való felszabadulás meghozta a feltámadást. A kunát a minap vették 0.02-is, ma csak 0.018 az ára. Kockázatos pénznek minősíteném a kunát, mivel a magyar és szerb állam is jelentős tartalékokkal rendelkezik belőle, amik bármikor előkerülhetnek. Viszont erősítő tényező lehet a győztes horvát TO-zók kunaigénye, vagyis megpróbálják a német márkát és a lírát kunára váltani. Hektikus mozgásokra számítok.

Görögország

Több mint 1000 új játékos van, és lassan erősödésnek indult a gazdaságuk. A drachma már 0.014gold, rövid távon – nem ismertetendő okok miatt – pici gyengülés lehet, de hosszabb távon jó pénz is lehet belőle.

Németország

A márka az utóbbi 10 nap egyik legizgalmasabb pénze. Nagyjából 10 nappal ezelőtt egy erősödésre játszó támadás történt ellene, melynek hatására 0.022-ről 0.028-ra ugrott. Aki előző cikkemben tanácsomat követte, és várt egy-két napot a vásárlással, az jól járt, ugyanis lejjebbcsúszott rövid időre 0.023-ra, majd néhány napra 0.026-on állt meg. Most viszont a lengyelek egy nagyon aljas műveletbe vágtak bele, egyébként nagyon rövidlátó módon. Szinte minden goldjukat átküldték márka nyomtatására. 640 000 (!) márka fog a piacra kerülni néhány órán belül. Az árfolyam fél nap alatt majdnem a felére zuhant 0.014-re! Most ebben a pillanatban 0.017.

Olaszország

A líra jellemzően 0.026 de néha 0.025-7 is volt az ára. A horvát TO mestereknek több eszük volt, ők most csak 100 000-ret nyomtatnak, de ez már most meg is látszik. Elkezdődött a gyengülés. A líra 0.024.

Lengyelország

Elvileg 0.025 aranyat ér egy zlotyi, de két honfitársunk időnként megpiszkálja. Ilyenkor 0.027-en tartják pár órán keresztül a PLN-t. Ezen kívül semmi izgalmas nem történt itt.

Oroszország

Tegnap este a rubel gold oldala teljesen kiürült. 3,5-szeres haszon lehetősége volt adott pár percen át, de úgy vettem észre, hogy vásárlás már nem történt. A rubelre igény van a sok idetartozó amerikai régió miatt, de nagy erősödés nem fog bekövetkezni. A rubel stabilan 0.035.

Kanada

Az ország, szívét, lelkét elvesztette. Akik előző monetarys cikkemben megfogadták a kezükben lévő kanadai dollár sürgős eladását, azok maximum egy ezredet buktak. Akik nem figyeltek erre, azok akár egyharmadot is veszíthettek. 0.033-4-ről a kanadai dollár 0.024-re esett vissza. További kisebb esés valószínű.

Dél-Afrikai Köztársaság

Miért írok egy nem létező országról? Nos, mert már ma újra a térképre kerül. A brazilok szabadon engedik Limpopot, amely high diamond terület! Ennek megfelelően ez a pénz lehet a hónap nagyágyúja. 0.008-9-es ár a szerződés hírére 0.01-re az RW előestéjére 0.017-re erősödött. A dupla haszon is könnyen elképzelhető annak, aki időben vásárolt belőle. Szerencsére az Állami Befektetési Alappal sokat tudtam venni, még jó áron.

Brazília

Szépen lassan erősödik a BRL. Ez az ország egy jó hely, szeretem a pénzpiacát. Két hét alatt 3 ezredes az erősödés, most a BRL 0.032.

Eseménytelen piacok:

Ausztrália az egyik kedvencem, sok a mozgás, nagyon intelligensek piaci szereplők. Egyszerűen imádom. Az AUD fixen 0.025.

Svédország: stabil 0.025, néha nagy az olló a gold oldalon.

Kína: általában 0.02, 0.019, kevés a mozgás.

Japán: jó pénz, többnyire 0.032-4, kevés a mozgás.

Franciaország: erősödés volt a küszöbön a többletlakosság miatt, de maradt a 0.02.

Mexikó: kiismerhetetlen, furcsa, fejletlen piac, 0.014-7 között bármi lehet.

Szerbia: stabil 0.013, semmi több.

Ukrajna: Csak Podólia elvesztésének napján volt 0.027, de amúgy teljesen stabil a 0.028-as árfolyam.

Anglia: stabilan 0.026, semmi esemény tíz napja.

Köszönöm a figyelmet! Vasárnap este Subbidubbival a monetaryról tartunk előadást az #egyetem szobában.
Ha tetszett, kérlek, vote/sub.
Köszönöm

Carl Peters