Samozatrudnienie we własnych firmach - zyski i straty

Day 2,161, 04:34 Published in Poland Poland by outslder


W tym wydaniu przyjrzymy się sprawie samozatrudnienia jako menedżer we własnych firmach. Czy jest to opłacalne? Poniższe tabele przedstawiają sytuacje samozatrudnienia w jednej firmie na jej różnych poziomach rozwinięcia. Niniejszy artykuł jest kontynuacją poprzedniego (uzupełnieniem). Na pewno zarobimy pracując samemu w firmach produkujących jedzenie - wiadomo, że im wyższy poziom rozwinięcia firmy, tym większy zarobek - patrz tabela poniżej.

Dane w obliczeniach (tj. koszt raw i ceny produktów końcowych) brane pod uwagę są aktualne na dzień dzisiejszy - 2161 eRep time. Cena FRM to: 0.07 PLN, natomiast WRM: 0.05 PLN. Koszt zdrowia (pracując sami tracimy 10) kosztuje równowartość chleba Q5, czyli 0.6 PLN. Czy kupimy 5 sztuk Q1 czy jedną Q5 nie ma znaczenia na czas pisania tego artykułu (koszt chleba Q1 to 0.1 PLN).



W przemyśle zbrojeniowym sprawa nie wygląda już tak dobrze. Jedynie firmy z "wyższej pułki" na poziomie Q6 i Q7 dają zysk na dzień dzisiejszy.



Opłacalna jest produkcja surowców zarówno zbrojeniowych jak i żywieniowych. Samozatrudnienie przynosi większe zyski w FRM.



Podsumowując, samozatrudnienie jest dobrym wyborem jeżeli o produkcję jedzenia i surowców. Jeśli chodzi o broń, produkowanie broni na własny użytek jest bardziej opłacalne niż ich sprzedaż (broń od Q1 do Q5). Wynika to z tabeli: jeżeli chcemy kupić 20 sztuk broni Q4 to wydamy ponad 20 PLN, natomiast produkując broń Q4 samemu, poniesiemy koszt około 15 PLN.

Obliczenia podawane powyżej opierają się na jednej firmie, jeżeli chcemy wziąć pod uwagę pracę w kilku firmach tej samej branży, trzeba pomnożyć wynik zysku/straty o ilość firm, w których się samozatrudniamy. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie firm produkcyjnych (food, weapon) z firmami surowcowymi w celu obniżenia kosztów raw. Wtedy dodajemy przychód ze sprzedaży surowców do zysku/straty poniesionych w firmach food i weapon.



Od autora: w komentarzach poprzedniego wydania pojawiła się sprawa eksportu towarów na rynki zagraniczne. temat ten będzie poruszany w następnym wydaniu Ekonomii ePolski.