Nyersanyagárak az új rendszer bevezetése után

Day 1,253, 08:13 Published in Hungary Hungary by FKgP

Sokan kérdezik chaten és kommentekben is, hogy lehet e drágulásra számítani az új nyersanyagok bevezetése után és mekkorára. Akárcsak irl, itt sem lehet pontos előrejelzést adni, aki mást mond az nem érti a rendszert vagy hazudik. Néhány hasznos jótanácsot azonban lehet adni.

Először ketté kell választani a két terméktípust és a hozzá szükséges nyersanyagokat (köszönet Tankrednek az észrevételért).
Miért?
Mert a cégek eloszlása különböző. Kajacégek esetén megfelel a várakozásoknak, azaz q1 cégből több termel, mint q2-ből, q2-ből több, mint q3-ból, etc..
Fegyverek esetén más a helyzet, itt a q5 cégek vannak többségben.

Kaja:


Ahogy feljebb haladunk a nyersanyagpiramison, ezzel párhuzamosan szűkül a potenciális vásárlók köre és válik az adott árú piaca egyre illikvidebbé azaz egyre kisebb a potenciális vásárlók köre, kevesebb pénz- és árumennyiség forog az adott piacon. Irl is érvényesülő elv, hogy minél illikvidebb/kisebb egy termék (részvény, nyersanyag, akármi) piaca, az árak alakulása annál kiszámíthatatlanabb. Egyrészt kevés pénzzel is könnyen mozgatható a piac (spekulációs felvásárlásra kell ez alatt gondolni, amikor valaki folyamatosan veszi a piacra kikerülő ajánlatokat, így egyedül ő lesz a piacon, jóval magasabb áron).
Másrészt nagyban befolyásolhatják az árakat erepes sajátosságok, de két irányban:
- drágulás: pl. egy q4-5 céges megkapja a hw, ss medált és úgy dönt, hogy feltölti szarvassal/hallal a raktárait.
- árcsökkenés: a magas nyersanyagárakat látva sokan migrálnak vagy új nyersanyaglelőhelyet nyitnak (irl ilyen gyors reakció elképzelhetetlen) és hirtelen olyan árumennyiség jelenik meg a piacon, amit a cégesek képtelenek felszívni és a spekulánsok is úgy döntenek, hogy nekik ez már nem éri meg a kockázatot.

Ha tippelni kell, akkor én azt mondanám, hogy a búza, gyümölcs piaca valószínűleg kis ármozgásokkal, egyenletesebben fog alakulni (de jobban fog mozogni ez is, mint megszoktuk), a többinél azonban egyre nagyobb kilengések várhatók mind felfelé, mind lefelé.

Fegyver:


Pusztán a táblázat alapján azt gondolhatnánk, hogy a vas és gumi piaca hasonlóan a búzához és gyümölcshöz unalmas állóvíz lesz, ahol majd ellavírozhatunk szép nyugodtan.
Hát nem.
A piaci ajánlatok alapján ugyanis a q2-3-4 fegyvertermelés elenyésző. Q1-ből sok ajánlat van kint, de ezeknek többsége 5-15 dararabos, itt valószínűleg mind a fegyver, mind a hozzá szükséges nyersanyag menedzseri munkával készült, így ők sem képviselnek majd a piacon jelentős felszívó erőt. Azaz a gumi, olaj, alumínium és salétromszükséglet közelítően azonos lesz, a vasé pedig egy kicsivel nagyobb a többihez képest.
Mit jelent ez?
Hogy az eddigi vaspiac öt szinte egyenlő szeletre oszlik majd, mindegyik szeletben a forgalom kb. ötöde lesz az eddiginek. Ezzel a kajánál tárgyalt okok (spekuláció, egyedi hatások) mind az öt piaci szegmensben érvényesül majd.


Következtetés: főleg az első pár napban hatalmas mozgások várhatóak, mert a nyersanyagigényekkel senki sincs tisztában. Egyedül azt tudom tanácsolni, hogy ne az érzelmek befolyásoljanak senkit. Egy nagyon jónak tűnő befektetés egyik pillanatról a másikra változhat balfogássá és beragadhattok mind az eladhatatlan árúval, mind a nyersanyaglelőhellyel. Ezért a cégpiacon messziről kerülendőek a migrált cégek, amit nem tudtok migrálni vagy eladni, ha fordul a piac. Inkább alapítsatok újat.

Ezzel együtt megnyílik egy nagyon érdekes stratégiai lehetőség is, az ellenséges felvásárlás. Viszonylag kevés pénzzel, gazdaságosan megbénítható lesz egy-egy ország q4-5 termelése háború idején.
Vagy kitartó munkával egész szegmenseket lehet majd hazavágni. Gondoljunk pl. arra, hogy x ország folyamatosan vásárolja y országban a halat, szarvast, alumíniumot vagy akármit. A piac alkalmazkodik hozzá, cégeket migrálnak a területre, hogy kielégítsék a megnövekedett keresletet, majd x úgy dönt, hogy felhagy a vásárlással, a termékeket eladja y piacán vagy máshol, a hirtelen túlkínálat miatt a migrált cégek tulajai megszívják.

Termékek árai: a nyersanyagok árainak alakulása fogja befolyásolni, hogy érdemes e nagyobb készletet felhalmozni bármiből? Erre szerintem egy komoly válasz adható: a franc se tudja.

Egy másik eloszlatásra váró tévhit: a raktárbővítés miatt erősödni fognak devizák.
Ez sem feltétlenül igaz. Akit érint, az erre számítva már jelentős forintkészletet halmozott fel, kvázi kivonva ezzel a piacról. Ha a hivatalos bejelentésben kisebb összeg fog szerepelni, mint amire ők számítanak, akkor ez a kivont pénzmennyiség vissza fog kerülni és megpróbálják majd újra aranyra váltani, ergo gyengülni fog. Sokan mondják, hogy a románok előre tudnak mindent, ha ez tényleg így van és pár nappal előtte szivárogtatnak pár bennfentesnek, akkor esetleg a ron árfolyama adhat valami iránymutatást, bár személy szerint ebben nem hiszek.

-romanian spy-

Ui.: A latest itt elérhető, nem árt könyvjelzőbe tenni (ha a többi újság átvenné ezt, azt megköszönném):
http://www.erepublik.com/en/news/latest/all/Hungary/1