Mocskos pénzügyek

Day 533, 02:55 Published in Hungary Cyprus by OmniCorp Holding

Lehet, hogy a cím egy kicsit félrevezető, aki most itt nagy leleplező cikket vár mindenféle hazai és külföldi pénzmozgásokról, az nagyon rossz helyen jár. Ehelyett arra vállalkozom, hogy pár gyakorlati tanácsot adjak arra, hogyan, miből lehet pénzt keresni, és hogyan, mire érdemes a pénzt elkölteni. Viszont rövid leszek, mint Fidel Castro az ENSZ-ben…

Kezdjük is mindjárt a pénz költésével, az sokkal kellemesebb dolog, mint a verítékes összekuporgatása.

A játékban végső soron nem sok mindenre lehet pénzt költeni. Némileg túlozva úgy is fogalmazhatnék, hogy a pénznek két célja van: magas wellness (kaja, ház, gift, Wellness Pack) és nagy harci érték (fegyver). Nézzük hát sorra a lehetőségeket

1.) Kaja és Ház
Van egy gyönyörű szép képlet:
wellness increase = (1.5 - (current wellness/100)) * (wellness bonus food + wellness bonus house)
ami megadja, hogy mennyivel növekszik a wellnessünk. Sokat nem kell rajta magyarázni, talán csak annyit, hogy a bonusz a kaja és a ház q-ját takarja. Az, hogy mekkora kajára és mekkora házra van szükségünk, leginkább attól függ, hogy milyen munkahelyen dolgozunk. q1 és q2 helyen elég a q1-es kaja, följebb már célszerű vagy jobb minőségű kaját venni, vagy beruházni egy legalább q3-as házba, és mellé eszegetni a q1 kaját. (Fontos: hiába van bármekkora házunk, valamit akkor is kell enni, hogy működjön a wellness-növekedés.)

2.) Gift
Akkor jó, ha csúnyán elszámoltuk magunkat (alacsony lett a wellness-ünk), vagy szeretnénk egyel többet ütni harcban. Viszonylag drága mulatság tíz wellness-nyi giftet összeszedni (24-30 HUF körüli összeg), de messze olcsóbb, mint a WP. Figyeljünk arra, hogy a giftet nem tudjuk magunkra alkalmazni, azt csak közreműködő tudja „ránkgiftelni”, valamint arra is, hogy egy nap maximum 10 wellness-t tudunk így gyógyulni. Rendszeres alkalmazását 6-os strenght fölött ajánlom.

3.) Wellness Pack
Burzsujoknak, vagy igen jó harcosoknak (gyk. Tank) ajánlott wellness-frissítő cucc, 2 aranyba kerül egy darab, és 10 wellness-t ad vissza, vagyis egy extra ütést tesz lehetővé. Vásárlása kizárólag akkor célszerű, ha karakterünk egy ütése legalább 150 körül mozog, addig ne nagyon erőltessük – rettenetesen drága. Tudjunk róla, hogy 14. szintig napi 20 WP-t lehet vásárolni, 15. szinttől pedig napi 40-et.

4.) Fegyver
Amíg a karakter ereje kisebb, mint 5, addig nyugodtan ütögessünk fegyver nélkül, legföljebb ritkán, az íze végett, meg nagyon kiélezett harcokban vásároljunk egy-két q1 fegyvert. Persze, ha van erőforrásunk (pénzünk), vehetünk minden harchoz is, ártani nem árt 🙂
Miután már katona-számba vesznek minket (strenght >= 5), akkor célszerű a harcokhoz q1 fegyvert vásárolni. Az ennél jobb minőségű (és drágább) fegyverek a „nagypályásoknak” valók, 8-as strenght alatt önerőből ne nagyon vásárolgassunk ilyesmit.

Hát, ezek után térjünk át a pénz megkeresésének nehéz kérdésére.

1.) Fizetés
Ezt a munkánkért kapjuk, általában a röhejes és az arcpirító között félúton helyezkedik el az összege. Lássuk be, a játék kiváló modellezése a valóságnak: munkából nem fogunk (érdemben) meggazdagodni. Elég a napi kaja-szükséglet fedezésére, és lassan-lassan gyűjtve valami komolyabb dolgot is lehet majd venni belőle (például fegyvert, amire elérjük az 5-ös erőt)

2.) Extra 5 aranyak a játékban
Ezek teszik lehetővé a komolyabb dolgok (ház, napi fegyveradag) megvásárolását, éppen ezért ésszel költsük el a pénz. Mikor kapunk 5 aranyat?
- ha a karakterünk eléri a 6. szintet
- ha a karakterünk eléri a 16. szintet, innen minden szintlépésnél
- ha 30 napig dolgozunk zsinórban (hardworker medál) Lényeges, hogy ez minden 30 nap munka után jár!
- ha meghívunk valakit, és az illető eléri a 6. szintet
- ha tíz ilyen emberünk van (community builder medál)
- ha a karakterünk ereje eléri az 5-öt (supersoldier medál), ez is minden kerek öt erő után jár!

És van még pár, nehezebben teljesíthető dolog is (médiamogul, kongresszusi tag, elnök, Durruti barátja stb.)

3.) Monetary
Ha rettenetesen sok időnk van gép előtt ülni, akkor lehetünk eArab Pénzváltók az eKeleti Pályaudvaron. Az elv egyszerű: miközben valutákat (pl. forint) váltunk aranyra, majd aranyat valutára, mindig hagyunk egy pici hasznot. Egy-egy tranzakción minimális haszon van, de napi 30-100 váltás, és máris napi 1-2 aranyat termelhet a türelem.

4.) Cégek
Elméletileg jövedelmező, gyakorlatilag bele lehet csúnyán bukni, és szintén igényel napi 1-2 órát. Veszünk céget (20 gold körül kezdődik), szerzünk bele munkásokat, akiket napi egy tál rizsért dolgoztatva a profitmaximailzálásra törve igazi kapitalistává válhatunk. Ha alaposan körbenéztünk, jól mértük fel az igényeket, és jó munkásokat alkalmazunk, akkor szép haszon lehet rajta.

5.) Veszünk aranyat valós pénzért.
Gyors, pár kattintás, az adminok szeretni fognak minket, hetente lehet venni a cuccot, akár 80 aranyat is egyszerre. Van egy nagy hátránya: pénzbe kerül. Ugyanakkor már említettem, hogy a játék a valóság modellezése: aki az idő mellett a pénzét sem kíméli, az rohadt nagy előnyben van a többiekkel szemben.