Ko ni skupnega sovražnika, si sovražnik vsakemu

Day 1,722, 18:33 Published in Slovenia Slovenia by Ice Killa

Oh, te velecenjene švicarske regije, prav vsak bi jih te dni rad imel. Makedonski interesi bodo najverjetneje prevladali, na to vas že vnaprej opozarjam, vsaj sodeč po tem, kaj je slovenska diplomacija naredila v zadnjem času. V pol leta nam ni uspelo izbojevati italijanske Toskane, ki se nam tako izmika. Uporabnik cvicekk je lepo pripomnil, da si jo lasti vsak, ki pride mimo, medtem ko Slovenija, ki vztraja na severu Apeninskega polotoka, na to regijo čaka že vrsto mesecev - in to neuspešno. Čas bi bil, da jo dobimo, kar pa bo težko izvedljivo, namreč v tej igri prevladajo interesi velikih in tako je bilo in tudi bo bilo. Kdo je majhna Slovenija napram našim zaveznikom Srbom ali Makedoncem? Smo zgolj država, ki je pomembna, ker preprečujemo prodore Hrvatov v Srednjo Evropo, pa dandanes je še ta vloga zbledela v nekaj nerazpoznavnega. Jasno je, da smo v sferi interesa Srbije, ki si ne želi izgubiti še koga izmed precenjenih zaveznikov. Zanimivo pa je to, da so pogoji za nove spore skoraj perfektni, ko nimamo skupnega sovražnika, smo drug drugemu sovražnik. To je tista največja šibkost alianse, ki prevladuje in je na vrhu. Vsak želi tisti kos pogače, ki pa ga lahko - na žalost - dobi le en. Kdorkoli misli, da se bo Makedonija zaradi ene piškave Slovenije odpovedala surovini v Avstriji, se močno moti.


Makedoniji švicarske regije omogočajo povezavo do Avstrije in posledično do prepotrebne surovine. Na drugi strani pa prav to Sloveniji onemogoča zasedbo oz. najem regij, kjer se trenutno nahaja naša zaveznica. Stvari so relativno kompleksne in postale bodo še bolj zapletene. Karkoli naredimo, se je potrebno izogniti diplomatskemu sporu.

Sloveniji preostane...
Diplomatska vojna ne pride v poštev, Makedonci so namreč že Poljakom pokazali, da imajo odločnost, ki manjka mnogokateri virutalni državi, na drugi strani pa so se njihovih regij pogosto polastili drugi ravno takrat, ko je ta država zapredla v krizo. Torej Sloveniji po eni strani preostane čakanje - morda celo večno. Načakali smo se dovolj, nikoli pa nismo izrazili lastno mnenje napram temu, da si želimo Toskane in prav tako švicarskih surovin. Slovenska diplomacija je venomer igrala pošteno igro, tiste regije, ki smo jih najeli, smo tudi plačevali, s tem pa smo si ustvarili izjemne, če ne celo brilijantne odnose z Avstrijo in Švico - naj vas opomnim, da smo bili nekoč s Švicarji večni nasprotniki. Na drugi strani pa je Makedonija, kar se tiče diplomacije, vse kaj drugega od poštenosti. Njihov moto temelji na ekspanzionizmu in prilaščanju tistega, kar so zavzeli s surovo silo.

Skratka, jasno je, da je morebitna želja, da bi si prilastili švicarske ali celo Toskano, skoraj boj z mlini na veter. Zopet in znova se ponavlja večna zgodba slovenske nemoči, medtem ko diplomacija le nemo čepi in čaka na poteze tujih držav, kaj bodo naredile. Pa nič za to - pustimo jim, da naj delajo, kar se jim zahoče, diplomacije namreč že nimamo. Za močno diplomacijo rabiš prisotnost v medijih, to je pa nekaj, česar Slovenija oz. slovenska vlada dandanes nima. Nekoč smo imeli, to je potrebno dodati, a kaj ko preteklost ni sedanjost, pa tudi prihodnost ni.

Tegobe majhnih držav ne zanimajo velesil, smo kot večen pritlikavec, ki se sooča z ukazi velikana. Namreč kaj pa pomeni beseda Slovenca proti besedi Srba, ki lahko z enim ukazom izbriše celotno državo - tokrat je to Romunija. Že res, da dajem vtis, kot da je Slovenija diplomatsko podhranjena, kar tudi je, hkrati pa opozarjam, da je potrebno to spremeniti. Pasiven odnos proti temu, kar drugi delajo, ne pride v poštev. Aktivno se je potrebno soočiti s problemom, skupnost na to opozarja že dolgo časa, nihče pa se nikoli ni zganil. Verjetno si nihče ne želi dodatnega dela, a kaj ko je kdaj pa kdaj tudi to potrebno. Velesile se ne gradijo iz lenobe in brezdela. Potrebna je sprememba mišljenja.

Makedonija je še vedno zaveznica
Balkanska nacija še vedno predstavlja zaveznika naši državi, ampak potrebna je previdnost. Pri velesilah je pohlep stvar vsakdanjika, nikdar ne veš, kaj bo nekdo zahteval od tebe. Problem nastane tudi pri tem, da rešitve, ki bi zadovoljila obe strani, preprosto ni. Makedonija potrebuje Švico, da se polasti avstrijske surovine, medtem ko Slovenija potrebuje švicarski regiji, da pridobi potrebna bonusa.

Sicer pa bi lahko Makedonija igrala na izgovor, da so bili oni tisti, ki so se rešili Hrvatov iz Srednje Evrope, torej njim pripada glavni plen... Zgolj nakazujem, na kaj ste lahko previdni, sploh to so prvi znaki grabežljivosti in nepopuščanja.

Rešil en problem, ustvaril novega
Cen1 je s tem, ko je pustil Makedoniji Ligurijo, rešil problem Hrvaške na severu, ustvaril pa surovinsko krizo med Slovenijo in Makedonijo - vsaj lahko pričakujemo, da bodo stvari postale precej bolj zapletene v prihodnjih dneh. Namreč celotna skupnost si želi ponovno pridobiti izgubljene švicarske surovine nazaj.

"Pustimo diplomaciji, da opravi svoje," bi bil najverjetnejši odgovor večine, a kaj nam to pomaga, če Slovenija diplomacije nima. Potreben je dogovor, ki bo ustrezal obema stranema, čeprav Makedonija se je te dni nevarno prearazteznila, kar jo pušča relativno šibko napram morebitnim uporniškim vojnam. Čeprav si sam osebeno želim novih surovin, bo pot do njih praktično nemogoča.

Čas dominance venomer prinaša diplomatske spore.

Lepo vas pozdravljam,
Ice Killa aka Howly