eRepublik rabszolgái! [FUSZ pályázatra]

Day 1,261, 06:17 Published in Hungary Hungary by Hungarian Soldier


A következőkben egy FUSZ által ihhletett cikk fog következni, mely kifejezetten a fékelés gazdaságra gyakorolt hatásairól fog szólni.


"Fék" fogalma.

Annak érdekében, hogy mindenki számára érthető legyen a cikk, először is nem árt tisztázni, hogy mi az a "fék" és mi az a "fékelés". "Fék" = "fake", vagyis hamis. A "fék" karakterek azok a játékbeli polgárok, akiket valamiféle haszon reményében regisztrált be egy olyan személy a játékba, aki már rendelkeik saját karakterrel. Egy ilyen "fake" karakter létrehozása egyrészt veszélyes, hiszen a játék szabályzata tiltja és kitiltással bünteti a használatukat, másrészt hozhat valamiféle hasznot a létrehozójának. Ilyen haszon lehet pl. a medálokból befolyt arany, de még sok más dologra is szokás őket használni, ezt lentebb fogom részletezni.


A fékelés mindig is egy vitatott téma volt eFöldön. Vannak, akik szerint a fékelés plusz egy lehetőséget nyújt a boldogulásra és nincs vele semmi gond, sőt, van aki egyenest állami szintre emelné a fékelést és állami bevételi forrásként tekint rá.

Én a másik véglet vagyok, soha nem támogattam a fékelést és kerültem mindennemű formáját. Még a legelején, a kétkattos időmben volt +2 accountom, de nem kerestem velük semmit, mert nagyon gyorsan meguntam a dolgot, mivel nem találtam abban kihívást, hogy a játék korlátait kitolva, mondhatni csalással érjek el valamit. Ha valaki fékel, akkor több pénze lesz, vagy bejuttathat valakit a kongresszusba. Na és? Nem önerőből érte el a célt és semmivel se lesz "ügyesebb" más játékosoknál, csak szimplán csal. A fékelés unalmassá teszi a játékot és csak a nagyon elvetemülteknek szerez örömet. (Akárcsak a számítógépes játékoknál a cheat kódok használata.)


A "fék" fajtái.

Több féle fékelés létezik. Van, aki csupán azért regisztrál maga alá 2 féket, hogy megkapja értük a +20% bónuszt az eddzés és a munka során. Ez még a jobbik eset, erre még azt mondom, hogy elmegy, bár nem értem őket. Sokkal egyszerűbb ráírni MSN-en 2 ismerősödre, rokonodra, osztálytársadra, hogy "Hé' te, regisztrálj már be ide légyszi, fizetek neked egy Kubut, most úgyis lehet vele nyerni állatos matricát!".

Az ilyen tipusú fékelésnek annyi hatása van a gazdaságra, hogy amelyik országban többen csinálják, ott valamivel (elhanyagolható mértékben) gyorsabban fejlődik az emberek munka (és edzés) szintje. Bár az "amelyik országban többen csinálják" állítás csak abban az esetben igaz, hogyha azt feltételezzük, hogy aki féket használ a bónuszhoz, az egyébként nem lenne képes maga alá 2 valós embert beregisztrálni. Na de vajon, ha rákényszerülne és nem választhatná a könnyebb utat, akkor se tudna 2 valós embert beregisztráltatni, akik közül - jó esetben - az egyik még itt is maradna játszani?

Ráadásul a "fék bónusz" használata ellen szól az is, hogy az utóbbi időkben olyanok is lebuktak, akik évek óta csinálják és álmukban se gondolták volna, hogy észreveszik őket; aztán mégis megtörtént és perma bant kaptak. Nekem személy szerint nem érné meg kockáztatni a valódi accountomat 2 fék miatt. Persze ez én vagyok.


Természetesen nem csak ilyen jellegű fékelésről beszélhetünk. Van, aki a könnyű pénz reményében regisztrál magának fékeket. Valaki kicsiben, valaki nagyüzemben csinálja, a közös bennük, hogy előbb, vagy utóbb mindenki lebukik és BAN-t kap. Aki ügyesebben műveli a dolgot (vagy sok aranyat vásárol) az tovább húzza, aki vakmerőbben, vagy félvárról teszi ugyanezt, azt gyorsan elkapják.


Egy korábbi cikkemben már részletesen leírtam, hogy mire lehet még használni a fékeket, így ezt most mellőzném, és beszéljünk inkább a fékek gazdaságra gyakorolt hatásairól:



Pozitív hatások:

Hogyha nem nézzük a negatív hatásokat, ergo csak az érem egyik felével foglalkozunk, akkor a fékek mellett pozitív hatásokat is felsorakoztathatunk, nem is keveset.


1.: aranyat hoznak a gazdaságba. Mint tudjuk, jelenleg a gazdaság szűkében van az aranynak, ezért is megy felfelé az ára megállíthatatlanul. (Bár a magas arany árfolyamnak vannak pozitív hatásai is, de ez egy másik cikk témája lesz.) A fékek elsősorban aranyhoz juttatják a gazdáikat a medálok, szintlépések, illetve meghívotti bónusz által (ha egy meghívott szerez valamennyi aranyat, pl. medálból, akkor a meghívó fél jutalomba kap a meghívott által szerzett arany 10%-ának megfelelő összeget). Mivel a játékban közvetlenül nem lehet kitermelni aranyat (pl. aranybányából), így az aranyvásárlások mellett csak a medálokból, szintlépésekből, stb. folyik be ilyenfajta nemesfém a gazdaságba.


2.: edzés és munka boosterre használva őket nő a "fékelők" munka és erőnléti szintje. Bár már fentebb feltettem a költői kérdést, hogy aki erre használja a fékjeit, az - ha nem használhatná őket - tényleg nem tudna-e valós embereket meghívni és őket használni eme nemes cél érdekében? Most vonatkoztassunk el ettől, mert bizonyára vannak olyan polgárok, akik tényleg nem tudnának maguk alá valós meghívottakat toborozni; így elmondhatjuk, hogy a fékek segítségével valamivel erősebb és termelékenyebb embereket kap az ország.


3.: adóznak. Igen... hiába csak valaki kivetült skizofrén énjei, bizony őket is táplálni kell, ha csak minimális mértékben is. A tápláláshoz pedig kaját kell venni, ami után az ÁFA révén pénzt kap az állam. Ezen felül, ha valaki dolgoztatja is a fékjeit, akkor a jövedelemadót is kifizeti (ami a jelenlegi 7 Ft-os fizetésnél igen csekély mennyiség). Ennek kapcsán is lesz egy negatív hatás, amit lentebb ki is fogok bontani, de mint írtam, most csak az érem egyik oldalán vizsgálódunk.


+1: bár ez kevésbé jellemző és nem is közvetlenül gazdasági hatás, de azért ide sorolható: ha valaki fékjeit a csaták során is felhasználja, azzal nő az ország sebzése.


Negatív hatások:


1.: termelnek, de nem fogyasztanak. Ha a fékek gazdái munkára használják fel őket (pl. egy cégben fékeket dolgoztatnak), akkor azzal sok új terméket hoznak létre, amivel a gazdáikat valutához juttatják. Az egyik legjellemzőbb célja a fékelésnek a cégvásárlás, tankolás. Ha a fékek gazdái beváltják a fékek által kitermelt valutát aranyra, majd ilyen célokra használják fel, akkor nemhogy aranyat hoznának be a gazdaságba, de aranyat vonnak ki belőle. A fékek plusz bevételhez juttatják a gazdáikat, viszont a fékek nem aktív fogyasztók (mivel nem harcolnak); így csak termelnek, de nem vásárolnak. Ez az arany drágulásához és a piac telítettségéhez vezethet.


2.: a fékek minimálbéren dolgoznak, így csak minimális mértékben adóznak, viszont vagy termékeket visznek ki a piacra, vagy közvetlenül látják el a gazdáikat kajával, fegyverrel (amennyiben ilyen gyárakban dolgoztatják őket). Így tulaj egyáltalán nem költ el pénzt a piacon (vagy csak nagyon keveset), ezáltal kisebb lesz a vásárlóerő, a piacot pedig elárasztja olyan termékekkel, ami után alig fizetett jövedelemadót. Ugyan a századcégek dolgozói is minimálbéren dolgoznak, viszont a századtagok aktívan fogyasztanak, vásárolnak, ellentétben a fékekkel, akik elvannak napi 1-2 kajával.


3.: kárt okoznak más cégeseknek. Ezt már bizonyára minden céges megtapasztalta. A fake karakter a fejlődése miatt 10-20 wellnessel belép egy tetszőleges cégbe és ott dolgozik, így nagy veszteséget okozva a cég tulajának. Ez IRL szabályos rablásnak számítana (csak elvesz, de nem ad).


+1 az államtól lenyúlják az új polgároknak járó kezdőösszeget. Ez nem feltétlenül okoz kárt (de azért mégiscsak lopás) és csak nagyüzemi fékelésnél van némi jelentősége, hiszen az állami osztás során is valami hasonló folyamat megy végbe. Persze ahhoz, hogy ezt ne károkozásként tüntessük fel, az kell, hogy a kapott kezdőösszeget a féktulaj az állam számára is haszon tevékenységre fordítsa (pl. csatázásra).


Összességében elmondható, hogy több féle fékelés létezik és nem minden formája káros a gazdaságra. Kérdés, hogy megéri-e a némi plusz bevétel miatt a - jó esetben - évekig nevelgetett valós karakter "életét" kockáztatni, közben jó eséllyel kárt okozva a magyar gazdaságnak. Ezt mindenki döntse el maga.