Ceginditas elott alloknak...

Day 1,153, 09:13 Published in Hungary Hungary by Hungarian Soldier


Milyen céget éri meg ma indítani eMagyarországon? Venni, vagy alapítani éri meg jobban? A cégezés buktatói...


A következő cikket kérésre fogom publikálni, úgy gondolom, hogy sokak számára hasznos információkkal szolgálhat. Az elején leginkább a cégindítás előtt álló polgárok találhatnak hasznos tudnivalókat, a cikk második felében pedig a már céggel rendelkezők is.

Napjainkra eMagyarország piaca rendkívül telítetté vált, emiatt a cégezéssel járó haszon is kisebb, mint korábban volt. Jelenleg rendkívüli helyzetet élünk át, mivel az árak és ezzel együtt a fizetések is nagyon rövid idő alatt drasztikusan lecsökkentek, ráadásul a ház, jegy, kórház, védelmi rendszer cégek is meg fognak szűnni, így egy szóval is kitűnően jellemezhető a hazai cégek helyzete: bizonytalan.


1. pont - venni, vagy alapítani éri meg a céget?


Röviden és tömören: cégpiacról venni. Na de nézzük, hogy miért is.

Rövidtávon az egyéni érdekeket nézve a jövőbeli cégtulajnak olcsóbb, ha saját maga alapítja meg a cégét (kivételt képeznek ez alól a q1-nél magasabb szintű cégek, mert a cégpiacon sokszor olcsóbban lehet ezeket megvenni, mintha a tulaj maga fejlesztené fel a cégét magasabb szintűre).
Mint tudjuk, a cégalapítás 20 aranyba kerül, de még 20 arany kezdőtőkével is kell rendelkezned, ahhoz, hogy megalapítsd a céget. Alapítás után ezzel a 20 arany kezdőtőkével szabadon bánhatsz, vagyis a tényleges cégalapítás csak 20 aranyba kerül.

A közösségi és a hosszútávú érdekeket szem előtt tartva viszont mindenképp javasolt a cégpiacról céget venni, nem pedig újat alapítani. Mint ahogy azt korábban említettem, jelenleg sokkal több cég van eMagyarországon, mint kellene. Ez azt eredményezi, hogy túlkínálat van és nehezebb eladni a megtermelt árut. Hogyha te még egy új céget alapítasz, akkor az még egyel több piacon forgó céget jelent. Igaz, a cégpiacon eladásra kínált cégek nagy része inaktív, viszont ha ezek tulaja nem tudja eladni a cégét, akkor bármikor dönthet úgy, hogy újra aktiválja azt (vagy csak egymaga dolgozik benne). Ha te megveszed tőle a cégét, azzal nem hozol létre még egy plusz cégét, csak tulajdonosváltás történik. Ha viszont nem egy meglévő céget vásárolsz fel, hanem újat alapítasz, azzal még több cég kerül forgalomba és a még nagyobb túltermelés még nehezebben eladható árut eredményez.



2. pont - milyen típusú céget indítsak?


Ezen kérdés eldöntéséhez több tényezőt kell számításba vennünk.

A., Milyen high nyersanyagrégiókkal rendelkezünk eredeti területen.

Nyersanyag kitermelő cégek esetén + 25%-os termelési bónusz jár azon cégekre, amelyek az ország által nagy mennyiségben birtokolt (high raw) nyersanyagot bányásszák ki. Jelenleg 3 ilyen nyersanyag van: vas, olaj, búza. Ezek közül eMagyarország eredeti területén csak a vas található meg, abból kettő is, így ilyen szempontból a vas cégek helyzete a legstabilabb, hiszen a +25%-os bónusz mindig járni fog nekik (amíg birtokoljuk legalább ezt a 2 eredeti régiónkat).

Jelenleg még az ország birtokában van 1 db búza régió is (elfoglalt ukrán területen), olajunk pedig egyáltalán nincs.

Késztermék előállító (élelmiszer, fegyver, (jegy), (ház), (védelmi rendszer), (kórház)) cégek esetén annyiszor 5% bónusz jár a cégre, ahány általa felhasznált nyersanyagból található meg az ország területén (high raw).
Jelenleg az élelmiszer cégek a búzát, gyümölcsöt, halat, marhát, szarvast használják fel az élelmiszergyártáshoz, így maximum 25%-os bónusz jár nekik. Jelenleg szarvas régiót nem birtoklunk, így csak 20%. Eredeti terültünkön csak marha és gyümölcs található, így csak ez a 10%-os bónusz a biztos, ha elveszítjük az ukrán területeinket (amire jelenleg nem sok esély van), akkor csak ez a 10% bónusz marad.

A fegyvercégek a vasat, salétromot, alumíniumot, gumit és olajat hasznosítják, ami szintén max. 25%-os bónuszt jelent. Jelenleg vassal és alumíniummal rendelkezünk, ráadásul mindkettő eredeti területen található, így akárcsak az élelmiszerre; a fegyverre is a 10%-os bónusz, ami biztosnak mondható.

A többi késztermék előállító cégről most nem beszélnék, mivel nagy valószínűséggel megszüntetésre kerülnek és helyettük újfajta nyersanyag kitermelő cégek jönnek be.

Összegezve az A pontot: bónusz szempontjából a vas cégek vannak a leginkább biztonságban, a késztermék előállító cégek pedig ugyanott állnak, jelenleg az élelmiszer előállító cégekre jár a nagyobb (20%-os) bónusz hála az elfoglalt ukrán területeknek.


B., Mely cég termékeire milyen a kereslet és jelenleg mire mekkora a túlkínálat?

Élelmiszer: élelemre mindig szükség van, háborús időszakban jobban, de passzív időszakban is ennie kell a polgároknak (még a "kétkattosaknak" is). Pillanatnyilag az élelmiszerből van a legkisebb túlkínálat, de ez részben annak tudható be, hogy nagyon lecsökkentek a kajaárak, így sok cégtulaj bezárt. Az élelmiszercégek stabilitása a háborúktól függ. Minél több és nagyobb háború van az országban, annál jobban megy a cégtulajok szekere (ezért sokan raktárra is termelnek passzív időszakban, hogy legyen mit eladni a háború alatt... ehhez persze tőke kell). Az élelmiszer cégekkel nagyot lehet kaszálni, viszont nagy is a kockázat.

Fegyver: ez nyilvánvalóan a háborúk üzeme. A fegyvercég tulajok a háborúért fohászkodnak, hiszen ha nincs hova ütni, akkor kevesebb fegyver is fogy. A fegyvert jórészt azok veszik, akik a katonai pálya mellett döntötték és nagyobb sebzéseket szeretnének elérni a csaták során (ha fegyverrel harcolsz, akkor a katonai rangod is gyorsabban nő). Pillanatnyilag nincs túlkínálat, mivel sokan bezártak.

Gabona: jelenleg nagyon nehéz eladni a megtermelt gabonát. Sokszoros túlkínálat van, egyáltalán nem lenne szükség ennyi gabona cégre. Sokan az olaj cégüket migrálták át gabonává, ennek is köszönhető a túlkínálat.

Vas: most a vas sincs sokkal jobb helyzetben, mint a gabona. Ebből is sokszoros a túlkínálat, mivel nincs fontos háborúnk, így a fegyvercégeknek negyed ennyi vas is elég lenne.



Összegezve az A és B pontot: jelenleg semmilyen cégfajtából nincs szükség újabbakra. Aki mégis céget indítana, annak számításba véve az eredeti régióinkon fellelhető nyersanyagtípusokat, valamint a piac jelenlegi helyzetét; pillanatnyilag talán a q3 vagy q5 élelmiszer cég éri meg leginkább, q1-ből pedig a vas; de érdemes kivárni a beígért új cégtípusokat, mert nem tudni, hogy azoknak milyen hatása lesz a gazdaságra.



Tanácsok kezdő cégeseknek:


1.: Cégalapításnál vegyétek figyelembe az 1-es pontot, vagyis lehetőleg ne alapítsatok, hanem a cégpiacról vásároljatok egy, már meglévő céget. A vásárolt céget természetesen át lehet nevezni és igény szerint testreszabni.


2.: A megtermelt árut soha ne tegyétek ki olcsóbban a piacra, mint amennyiért a többség hirdeti a portékáját, hiszen maximum 24-48 órán belül meg fogják venni azon az áron is, amin a többség hirdeti a termékeit. Ha olcsóbban teszed ki, akkor való igaz, hogy egyből megveszik az árudat, viszont így egyrészt feleslegesen veszítesz el egy csomó pénzt, másrészt nem egyszer fordult már elő, hogy az emberek követik az árut olcsóbban kitevő cégtulaj példáját, ezzel egy lavinát indítva el, ami véglegesen lentebb viszi az adott termék árát.


3.: Ha új állást írsz ki, akkor soha ne ígérj a legmagasabb fizetést kínáló cégnél többet (esetleg csak 0.01 Ft-tal). Hogy miért? Mert felesleges. Ha a legmagasabb fizetéssel megegyező áron rakod ki az állásajánlatodat, akkor is az elsők között leszel és egy idő után valaki elfogadja az állásajánlatot, ha pedig 0.01 Ft-tal többet kínálsz a legtöbbet kínálónál, akkor meg aztán pláne első helyen fogsz szerepelni. Felesleges 1 teljes Ft-tal többet kínálni, sőt még 0.02-vel se éri meg, hiszen minek? Ezzel csak magadtól veszed el a pénzt és azt éred el vele, hogy a többi cégtulaj is kénytelen magasabb fizetésért dolgoztatni a munkásait (mert így egymást licitálják túl a munkaerőpiacon és egyre fentebb mennek a bérek), amivel sokszor már veszteségessé válhatnak.


4. Tartsd a kapcsolatot a munkásaiddal. Ha rendszeresen levelezel velük és megkéred őket, hogy 100-as wellnessel dolgozzanak, akkor a személyesebb kapcsolat miatt sokkal kevesebben fogják otthagyni a cégedet és magasabb wellnessel is dolgoznak (így többet is termelnek). Írd meg nekik, hogyha látnak kedvezőbb ajánlatot a piacon, akkor inkább kérjenek tőled fizetésemelést, ne hagyják ott egyből a céget.


Végezetül egy kis reklám: január 24-én ismét indulok a kongresszusi választásokon, a Magyar Hazafiak Pártjának színeiben, Central Hungary régióban. Ha netán alkalmasnak találtok, akkor kérlek szavazzatok rám (ehhez az kell, hogy Central Hungary régióban tartózkodjatok és az MHP párt tagjai legyetek). Köszönöm.