Cégvezetőknek, dolgozóknak![Gazdasági Minisztérium]

Day 529, 03:27 Published in Hungary Hungary by Imre Norbert

Tisztelt cégvezetők,dolgozók!

Alább igazából egy nagyon alapvető dologról fogok írni, legalábbis azt hittem hogy alapvetően tudnak a cégvezetők erről.(fokozatosan beláttam hogy nem mindenki)

///Kérlek voteoljátok a cikket hogy minnél több emberhez eljusson!///

Cégek, és profit:
Kezdetnek is, pár szót a gazdasági folyamat ezen részéről. Mint tudjátok, az erep gazdasága nagyon egyszerű folyamatokon alapul. Két főbb iparágat nézve(manufacturing, és land) igen kis eltérés van. A manufacturing iparban a fizetéseken kívül a nyersanyagra kell költeni,majd pedig a terméket értékesíteni. Értelemszerűen ha kevesebb a kiadásotok mint a bevétel, profitot termeltek(land cég esetében csak a fizetésekre kell költeni) Ez elég alap szint, a probléma sokaknál ott kezdődik hogy nincsenek tisztában azzal, mennyi fizetést érdemes adni, mikor termel profitot a cég. Ez persze főleg a friss cégvezetők esetében jelentkezik. A wiki-n megtalálható formulával, akár ehhez barkácsolt exel táblázattal könnyedén tudtok előre kalkulálni. De éppenséggel ez az oldal is segíthet benne: http://www.cccp-group.org/index.php?page=erep_wellnesscalc

A piaci folyamat szintén elég egyszerű. Egy bizonyos szintig a kereslet magasabb a kínálatnál (tehát hiány van az adott termékből), ez magasabb eladási árat tesz lehetővé, ami ugyebár a nagyobb profit miatt befektetőket vonz az adott iparágba. Egy bizonyos cégmennyiség után, a kereslet-kínálat folyamatosan kiegyenlítődik, majd pedig az egyensúly az ellenkező oldalra billen. A túltermelés árversenyt idéz elő, mindenki igyekszik eladni a saját termékét, egyre kevesebb lesz a profit. A sok cég, és persze a még ilyenkor is megjelenő új cégek nem csak a termékek áraiban képeznek versenyt, hanem a bérek tekintetében is. Ha kevés a munkaerő, hasonlóan a fenti kereslet-kínálat arányhoz, a fizetések növekedését idézi elő.

A folyamat abban teljesedik ki, hogy a profit mennyisége elér egy bizonyos szintet, amikor már nem éri meg az adott iparágban előállítani terméket, a fokozatos ár és bér verseny pedig a bevételt meghaladó kiadásokhoz vezet, ezáltal a cégek egy része bezár(ideiglenesen), a kiesett árú mennyiség idővel hiányt eredményez, ez árnövekedést, ami a bevétel-kiadás arányt pozitív oldalra billenti, újra profitot termelnek a cégek. Ezt akár lehet nevezni a piac egészséges önszabályozásának.

A kérdés, hogy miért írok most mégis alapvető dolgokról? Erre már fent céloztam, de az ok a meggondolatlan cégvezetők tömege. Bár több elemzésben is rámutattam már arra, hogy ma eMagyarországon kivétel nélkül, a populáris termékekből túltermelés van, ezért új céget alapítani butaság lenne(nem beszélve arról, hogy egy hiány keletkezés esetén is, sok cég van ’tartalékban’, vagyis éppen nem üzemelő stádiumban, amit azonnal be lehet indítani ha szükséges) ennek ellenére folyamatosan jelennek meg újabb cégek a piacon. Ez sajnos csak a problémák egyik oka, és nem a nagyobbik fele.
A fő gond, hogy a piac nem tudja magát egészségesen szabályozni, nem másért, mint a cégvezetők egy részének tapasztalatlanságából adódóan. Miért? Ez egyszerű. Nagyon sokan nincsenek tisztában cégük kiadásainak, bevételének adataival. Sok friss cégvezető, egyszerűen cégalapítás után, bármiféle utánaszámolás nélkül kirakja a legmagasabb piaci fizetésekre az ajánlatot, majd pedig a termékét igyekszik eladni a többi cég ára alatt. Sajnos nagyon sok idő is eltelhet, mire a cégvezetőben tényleg tudatosul, hogy a cége nem termel profitot, és talán erre csak akkor eszmélnek rá, mikor teljesen tönkrementek.
Addig pedig folyamatosan növelik az árversenyt,növelik a bérek mértékét, és hiába mondja a józan ész, hogy be kellene zárni, néhányan mégis tovább folytatják. Így nem fog hiány keletkezni, és a bezárt cégeket addigra újabb friss cégek helyettesítik.

Ezért megkérem a cégvezetőket (akinek ’nem inge ne vegye magára’ alapon, a többség ezekkel tisztában van, a kisebbséghez szólok ezért 🙂 )
A fent említett oldalt használva, vagy épp még jobb ha sanya18 által készített oldalon kiszámolják cégük profitját:
http://erepmarket.co.cc/prodtest.php
Itt a company productivity menüben tehetitek meg.
Ezt lehetőleg ne felejtsétek el hetente 1-2szer elvégezni. Ha pedig az eredmény azt mutatja, nem termeltek profitot, akkor zárjatok be(ha van aki megkérdi miért pont ő, azon csak mosolyogni fogok, nem nekem termeltek veszteséget, magatoknak, én csupán igyekszem felhívni a figyelmeteket erre) Ha bezártok nem csak magatoknak segítetek, de a piac működését sem károsítjátok ésszerűtlen üzemeltetéssel.

A leendő cégvezetők figyelmét pedig továbbra is felhívom arra a tényre, ma eMagyarországon food,gift,moving,weapon, és grain árúkból túltermelés van. Valamint! Ezeken, az iparágakon belül rengeteg a ’nyugvó’ cég. Számokkal kifejezve, a megközelítőleg 450-500 aktív cég mellé, 150-200 inaktív párosul. Megkockáztatom azt a kijelentést is, hogy egy következő baby boom-ig nem igen lesz hiány a cégekből.

A dolgozókhoz szólva pedig, megint elmondanám azt, amit olyan sokan leírtak már előttem. Figyeljetek a cégek minőségére, és az általuk nyújtott bérek arányára.
Az újak kedvéért, a cégek minőségének wellnes csökkentő hatása:
Q1 cég esetén munka közben napi 1 wellnest veszítesz.
Q2 cég esetén munka közben napi 2 wellnest veszítesz.
Q3 cég esetén munka közben napi 3 wellnest veszítesz.
Q4 cég esetén munka közben napi 4 wellnest veszítesz.
Q5 cég esetén munka közben napi 5 wellnest veszítesz.

Tehát, mielőtt a cégedet egy minimálisan többet ajánló cég miatt otthagyod, vedd figyelembe ezt is. Alapvető példa, ha tegyük fel 4as manufacturing skillel kapsz egy Q1 cégben 13 HUF fizetést, akkor azt butaság lenne otthagyni egy 13.1HUF-ot ajánló Q4 minőségű cégért.
Többek között ez a fajta tapasztalatlanság is előnyben részesíti a magasabb minőségű cégeket üzemeltetőket.(Közel ugyanakkora fizetést adva, a profit igen nagy eltéréseket mutathat egy Q1 és Q3 cég között)


Egyéb közlemények:
-Az elkövetkező pár napban igyekszem megjelentetni a nyersanyag termelő cégekről készített elemzést, és az összesített elemzést a magyar cégekről.
-Az export license tervezett pályázatra, mindösszesen egy érdeklődő jelentkezett, ez számomra igen meglepő volt.
Ezért nem indított a kormány erre kölcsön támogatást.
-Mint arról más közleményben már értesülhettetek, a kongresszus tovább folytatja az adóreformot. Így hamarosan a Gift,Moving ticket, grain iparágakban is a következő adók lesznek érvényesek:
Income tax 10%
Import tax 99%
VAT 5%

Kérdéseitekkel várlak benneteket a mibbit chaten (www.mibbit.com/chat) a Gazdasági Minisztérium chat szobájában: #GM


Tisztelettel
Imre Norbert
Gazdasági Miniszter