Bemutatkozik az MHP - (3) Shaok, a gazdaság szakértője [MHP]

Day 459, 03:19 Published in Hungary Hungary by Hexalia

A Magyar Hazafiak Pártja (MHP) eMagyarország legnagyobb taglétszámú, az elmúlt fél évban minden hónapban a legjobb választási eredményt elérő pártja, aktív, sokat tapasztalt, az eMagyar közösségért dolgozó tagokkal. Sokan vagytok, akik nem ismertek minket, nem ismeritek az e-történelmet. Engedjétek meg, hogy bemutatkozzunk, s írjunk céljainkról, terveinkről. Keressétek a bemutatkozó sorozat cikkeit a következő napokban is itt, a Kerecsen újságban! Az eddigi cikkekhez linket a lap alján találtok. S ahhoz, hogy mindez minden érdeklődőhöz eljuthasson, kérjük megtisztelő vote-jaitokat is.


(3) Shaok, a gazdaság szakértője

A Magyar Hazafiak Pártja az előző elnökválasztáson az egyik legelismertebb gazdasági szaktekintélyt, Shaokot indította az akkori legnépszerűbb újságíró, koalíciós jelölt Quicksilver ellen. A népszerűség nyert a szakértelemmel szemben, s most épp tart a puding próbája. De ebben a cikkben nem mint elnökjelölt, hanem mint pénzügyi-gazdasági guru szerepel Shaok.

- Szaktekintélyed széleskörűen elismert itt az eRepen. Hogyan kerültél a gazdaság közelébe?
- Nos, amikor regisztráltam a játékba, próbáltam felmérni a lehetőségeimet. Kerestem munkát, és elkezdtem dolgozni. Aztán számolgatni kezdtem, és az jött ki, hogy a béremből kb. soha nem lesz cégem. Itt volt az a pont, amikor felmerült bennem a gondolat, hogy részemről ennyi volt a játék - de nem hagyott nyugodni a dolog, hiszen másoknak is vannak cégeik, akkor valahogy nekem is sikerülnie kell.
- Ezzel sokan, mindannyian szembesültünk. IRL mondják, hogy csak első millióról ne kérdezzen senki. Tehát neked hogy lett meg a második húsz aranyad?
- A monetáris piacról. A kezdetekben még nem tudtam, hogy hatodik szint után jár 5 arany, a 30 napos hard worker pedig igen távlati célnak tűnt. Friss, félórás játékosként kezdtem: eladtam akkor a 20 HUF-omat goldért a magyar pénzpiacon, s mentem norvégiába, kis hasznot teremteni. Másnapra már 3 gold boldog tulajdonosa voltam. A későbbiekben csak folytattam, amit ekkor elkezdtem, egyre nagyobb léptékben.
- Az ekkor megszerzett tudást cikkedben nagylelkűen megosztottad az index-generációval is. Tanácsaidat követve, mennyi idő kell komoly vagyonhoz a monetaryn?
- Az attól függ, kezdetben sok. Rengeteg. Ha már van némi tőkéd, belefoghatsz komolyabb dolgokba is, onnantól könnyű. Az alapok lerakása a legnehezebb itt is, mint mindenhol. A kezdőkkel megosztottam az alapokat, ahonnan elkezdhetnek dolgozni. Nem olyan nagy ördöngősség ez. Bele kell jönni.
- Jó alapokról indulva, nyilván több saját céged is van már. Melyik ipar a kedvenced?
- Nincs kedvenc iparágazatom, mindenből kihozható haszon, ha az ember ügyesen kezeli a cégeit. Más szempontból, meg kell valljam, azért teljesen ez nem igaz: a landskilles munkásaimmal sokkal közelebbi viszonyban vagyok, az első cégem is ilyen volt, egy vasbánya. Talán ez annak is betudható, hogy ők külföldön dolgoznak, valamelyest elszigetelve otthonról. Ha egyszer valaki egy kinti cég mellett dönt, akkor általában nagyon sokáig kitart, míg idehaza gyakori a munkaerőcsere a több magyar cég adta lehetőségnek köszönhetően. Az említett cégben vannak többen is, akik regisztrálásuk óta a munkásaim, sok emlék köt össze minket, s elmondhatom, hogy ez egy remek közösség a közösségben, ezt megszilárdítandó, tovább építendő jellegel hoztam létre a céges szobát mibbiten.
- Milyen alapokra építenéd a magyar gazdaságot, ha varázspálcád lenne?
- Ha varázspálcám lenne, nem kéne gazdaság, mert mindenki kapna tőlem napi 1000 goldot. De komolyabbra fordítva a szót, alapvető szükségletnek érzem egy high nyersanyaggal rendelkező terület megszerzését, e nélkül hosszabb távon a magyar gazdaság nem fejlődhet. Amíg ez nincs meg, külföldi nyersanyagbehozatalra szorulunk, lehetőleg magyar cégektől, de az ország elsődleges és jelenleg egyetlen lehetősége a manufaktúra-ipar és az export. Ki kell használnunk, hogy sokan vagyunk, elszántak, munkabírók, s mindenki tenni akar a közösségért, a hazáért.
- A külföldről való nyersanyagbehozatal egy modelljét használja az MHP cégcsoportjában. Szerinted jó ez a modell?
- Igen, valójában ez a követendő példa. Nekünk hosszabb távra kell terveznünk. Az optimálisan működő cég nem minden esetben tudja felvenni piaci körülmények között a versenyt a kamikazékkal, akik nagyon magas bért kínálnak, de hamar becsődölnek, vagy egyéb más módszerekkel pótolják a hiányt fennmaradásuk érdekében. A lényeg itt is a fenntartható gazdaság, s hogy tudjuk miért vagyunk itt, miért regisztráltunk, hogy segítsük fejlődni virtuális hazánkat.
- Mi a helyzet az iparral, ami felhasználja az így, nehezen megszerzett nyersanyagokat?
- A hazai iparnak bővülnie kell, nagy mértékben. Népességünk immár a negyedik legnagyobb az erepublikon, nem erre voltunk eddig berendezkedve. Az index generáció lassan felnő, s növekszenek fogyasztói igényei is, melyeket ki kell elégíteni, de mindemellett természetesen az exporttevékenyséhünket kell megnövelni, hogy külföldi aranyat hozzunk a magyar gazdaságba. Mindenképpen szakosodni kell, itt nincsenek polihisztorok. Ha elkezd valaki egy adott területen dolgozni, azt a skilljét kell tovább fejlesztenie, mind egyéni, mind közösségi szempontból, hiszen így kereshet a legtöbbet a legmagasabb termelés mellett.
- Te voltál az előző havi választásokon az egyik elnökjelölt. Komoly programot tettél le az asztalra. Így ellenzékben mit tudsz tenni, hogy minden a helyes kerékvágásban menjen?
- Tenni közvetlenül sajnos semmit, mivel nincsen hatásköröm. Közvetve megpróbálok ötletek adni, kész javaslatokat, programokat és reménykedem, hogy meghallgattatnak. Ilyen volt az a cikkem is, ahol leírtam a teendőket a gazdasági válságkezelésre, mely a sok új regisztráló miatt adódott. Öröm látni, hogy nagy részét átvette a kormány, s folytatja, de a sarkalatos pontokban eltérések vannak, s ezen múlhat a teljes program sikeressége. Én pénzügyi eszközökkel próbálnám stabilizálni egy gazdaságot, míg jelenleg a vezetés adományokból próbálja fenntartani azt, ami valljuk be, nem egy fenntartható, egészséges modell.
- Mi a magyar gazdaság jövője, mersz jóslásba bocsátkozni? Mit tehetnek a polgárok, pártok?
- A magyar gazdaság jövője csak rajtunk múlik, minden egyes emberen. Azon, hogy mennyire tudunk összefogni a közös céljaink eléréseinek érdekében. Itt mindenkinek nagy lehetőségei vannak, ha tenni akar, de nagy felelőssége is. A sok embert összefogó közösségeknek, mint amilyenek a pártok is, fölöttébb nagy, hiszen sok ember egyéni, s ami tán fontosabb, az egész ország sorsa függhet tőlük; ám soha nem szabad elfelejtenünk, hogy a tenni akarás, az összefogás egyéni szinten kezdődik, a nagy egész sok apró részből állhat csak össze.
- Köszönöm az interjút, és sok sikert kívánok neked, s az országnak!


"Bemutatkozik az MHP" cikksorozat:
(1) Összefogásunk gyümölcse, a cégcsoport
(2) Külpolitika az előző elnök, Hekkat szemével
(3) Shaok, a gazdaság szakértője
(4) Gyökereink és a régmúlt