A pártok szerepéről

Day 1,444, 03:38 Published in Poland Hungary by Nalaja
--- to international readers: this issue is mainly about HU domestic politics ---

Rég írtam ilyesmikről, de az MHP tegnapi közleménye, és főként az alatta Hekkattal kialakult komment-viták erre sarkalltak. Ennek lényege (a linkelt cikk kommentjei közt):

Nalaja: TOP1 párttól az ember persze nem más pártok jelöltjeinek elegáns és kívülálló lesajnálását várná, hanem egyértelműen alkalmas saját jelölt indítását és győzelmét. Ennek időnkénti hiányában elfogadható más jelöltek időben felkutatását, közös programalkotást és fölényes győzelmet. A hazai politikai élet vezetését.
Ehelyett ülünk fenn az Olimposzon, hogy kik keresnek meg minket, aztán mindenkit elhajtunk, hogy alkalmatlan (szvsz ez a trollkodás politikai megfelelője).

Hekkat: Nalaja: ugye nem gondolod komolyan, hogy mi fogunk jelöltek után kutatni? Nehogy már a fika egye meg az óvodást. Egy erős jelölttől az a minimum, hogy ő keresse fel a pártokat. Eddig is így volt, ezután is így lesz. Ha pedig épp mindenki alkalmatlan, akkor mindenkit el kell hajtani, ez van. Senkinek nem hiányzik, hogy megint az MHP legyen a bűnbak ha béna az elnök.





Két nyilvánvalóan ellentétes megközelítés ez, és véleményem szerint az, hogy ennyire szétesett a magyar közösség, e második elharapózása miatt (is) van.

Mire valók a pártok? (Az "ellopni mindent" jellegű kommenteket kérem mellőzni - egyrészt mert itt az erepen igazából nem igazán van mit ellopni, másrészt az ilyesfajta kísérőjelenségek sajnos - mint láthatjuk - a történelmi idők kezdetétől kísérik a pártosodást erepen és RL is; ezzel persze nem azt mondom, hogy ezt el kell fogadni, csak azt, hogy most nem erről beszélek.) Pártosodás ott jelenik meg, ahol a politikai közösség mérete akkora, hogy a döntések és a kapcsolatok nem alapulhatnak személyes ismeretségeken. Ekkor a pártok próbálják a teljes választói közösség vagy annak egyes részei igényeit felmérni és azokat megfogalmazni, képviselni (az előbbiek a néppártok, az utóbbiak a rétegpártok). Persze ezt tehetik jól meg rosszul, operálhatnak igazsággal meg hazugsággal, de hosszú távon mégis csak azok a pártok eredményesek, amelyek jól fogalmazzák meg és eredményesen képviselik számottevő rétegek érdekeit. Az egyének a kínálati listából kiválasztják a szívüknek/eszüknek (országfüggő) pártot, és arra szavaznak, a többségi alapon pedig feláll egy parlament, illetve egy kormány.

A való életben általában bejutási küszöbökkel szorítják ki a marginális érdekcsoportokat a döntéshozatalból, itt az erepen ez a TOP5 párt intézménye, ráadásul itt taglétszám alapján, amely - mint többször láttuk - elég hektikusan tud változni. A TOP5 párt jelöltjei indulhatnak az elnökválasztáson (ha valamelyik nem jelöl vagy mást támogat, akkor hátrébb csúszik a jelölési lehetőség), azok jelöltjei méretnek meg a parlamenti választáson is. A pártlétszám ebből a szempontból egy előválasztásnak tekinthető. Ettől eltekintve (meg attól, hogy a célzott szabálymódosítások nyomán az országok tulajdonképpen technikailag egész jól ellehetnek elnök nélkül is), a rendszer ugyanaz mint RL. És ugyanarra is szolgál: a személyes ismeretségek lehetőségén túlnőtt tömeg politikai döntéshozatalára.

Hogy is történhet ez az én véleményem szerint? A pártok vagy valamilyen elvi cél (hódítsuk meg Nagy-Magyarországot, szerezzünk bónuszokat, töröljük el a pirézeket, stb.) vagy valamilyen gyakorlati költségvetési elosztási terv (zsoldrendszer, cégtámogatás, osztási elvek, stb.) illetve személyes szimpátiák - a gyakorlatban ezek valamilyen keveréke - mentén programokat készítenek. "Mi a Felvidéket és Erdélyt akarjuk, ha ránk szavaztok, ez a cél" - "Mi 5 kaja és 4 fegyverbónuszt szeretnénk szerezni az országnak" - "Mi ilyen és ilyen zsoldrendszert vezetünk be a seregnek", stb. Ezek valamilyen kombinációja a pártprogram, és a párttagok azok, akik ezzel egyetértenek, vagy az ezt képviselő prominensekkel szimpatizálnak. A párt tagságának és vezetésének célja pedig a pártprogram érvényre juttatása.

Érvényre pedig itt is úgy lehet juttatni, hogy olyan embereket juttatunk a képviselői helyekre és az elnöki székbe, aki(k) ezt képviseli(k). Elnöki kampány esetén ehhez a párt talál egy - jó esetben emblematikus - figurát saját tagjai közül, akiben megbízik, hogy a program végrehajtásán fog dolgozni, és jelöli.

Megtette ezt a HMSz, lazo személyében, megtette a SZKSZ, amely Akitloszt jelölte, megtette a KARD Borharisnyaval, a Nemzeti Front ZoltanB-vel, a LUFI Karpatia102-vel.

Ha valamiért nincs saját jelölt, akkor persze még mindig nyitott a pálya valamilyen összefogásra. Egy más jelölt támogatása fejében szokás a saját program egyes pontjainak közös programmá tételét kérni.

Ami a gáz, az az, ha egy párt úgy van sokáig a dobogón, hogy ezt, amit mondtam, meg sem kísérli. Az MKSZ úgy van jelen hónapok óta a TOP5 határán, a sereg szervezettségének bázisán, hogy nincs nyilvánvaló programja és nincs emblematikus vezetője sem. Az MHP esete azonban véleményem szerint ennél is súlyosabb: fél év alatt Kreg volt az egyetlen klasszikusan felépített elnökük. Most pedig, nemhogy nem állítanak saját jelöltet, és nem is támogatnak senkit, hanem még büszkék is arra, hogy "Egy erős jelölttől az a minimum, hogy ő keresse fel a pártokat", illetve, ahogy Lisztes írja a cikkben: "Programokat kértem tőlük írásban". Vagyis az évek óta TOP1 párt nem politikai-szellemi műhely saját elképzelésekkel, hanem arra való, hogy szabad magasságos elnökük elé járulni, és ha a magasságos tanácsnak tetszik a programjuk, akkor esetleg jelölik. Most éppen senki nem tetszett nekik, tehát "Így megkérjük párttagjainkat, hogy szavazzanak legjobb belátásuk szerint bátran az elnökválasztáson". Értitek, a legtöbb taggal bíró párt azt mondja, hogy neki tulajdonképpen tökmindegy.



Lehet szidni Eheslot, hogy csak az észt osztja de nem tesz semmit a programjáért. Viszont egyrészt legalább osztja, másrészt stílusa mégis közösségünk fontos színfoltja. De ezt politikai szintre minek emelni?

(Ja, és nem azért írom, mert nem támogatják a pártom jelöltjét, Djezu xp-t (smiley))