A magyar gazdaság: Termelés-fogyasztás [Gazdasági Minisztérium]

Day 520, 11:45 Published in Hungary Hungary by Imre Norbert

Tisztelet emagyar lakosok!

Először is elnézést, kicsit késtem a beígért elemzéssel.
Főbb változások:
A legutóbbi elemzés óta sikerült a teljes magyar cégarzenált felmérni, ezúttal köszönet a cég ID-kért xstr-nek.(a következő nagy elemzésben már az új adatokat is fel fogom használni)
A külföldi magyar tulajdonú nyersanyagtermelő cégek szintén bekerültek az adatbázisba, erről külön megpróbálok egy összegzést majd írni. Az ID-k össze gyűjtéséért köszönet makosgubának.


De vágjunk is bele: (A mostani elemzés egy szerda reggeli lementés alapján készült)

Elsőként, a legutóbbi elemzésből kimaradt ház iparról szeretnék néhány adatot megosztani veletek.

Q1 6db cég
Összesen 77 munkással.
Működő cégek száma: 4

Q2 5db cég
Összesen 99 munkással.
Működő cégek száma: 5

Q3 5db cég
Összesen 52 munkással.
Működő cégek száma: 3

Q4 1db cég
Összesen 6 munkással.
Működő cégek száma: 1

Q5 cég jelenleg nem üzenem Magyarországon.

Érkezett kérés olyan téren, hogy az állam tervez e támogatást a házipart segítve. Sajnos ez az egyetlen árú cikk, amit ’luxus terméknek’ lehet venni. A házakra a legkisebb a kereslet, és mivel nem használódnak el, a régebbi házak is az országban maradnak. Csak annyit tudok tanácsolni a cégvezetőknek, ha a sima piacon képtelenség eladni a házakat, próbálkozzatok mibbit chaten, #piac szobában. (Volt hajdanán egy házmester nevű kormányprogram, háziparhoz kapcsolódóan, a kitalálója kérem jelentkezzen, érdekelne miért állt le a kezdeményezés)


Most pedig térjünk rá a termelés-fogyasztás elemzésre:

Food ipar:

Q1
Napi előállított termék: 3588(Nem számolva a training céget )
Raktáron lévő termék: 2822(Nem számolva a training céget )
Piacon lévő termék: 965

Az iparágban lévő 35 termelő cég erős túltermelést idéz elő. Az adatokat figyelembe véve Q1 food céget nem éri meg alapítani.


Q2

Napi előállított termék: 1584
Raktáron lévő termék: 2698
Piacon lévő termék: 569

Az iparágon belül jelenleg 27 cég üzemel, és erős túltermelés mutatkozik az iparágban. Az adatokat figyelembe véve nem ajánlott Q2 food cégbe beruházni.

Q3

Napi előállított termék: 987
Raktáron lévő termék: 812
Piacon lévő termék: 385

Az iparágon belül jelenleg 19 cég üzemel, melyek a Q1 és Q2 iparhoz hasonlóan túltermelést idéznek elő a piacon. Az adatokat figyelembe véve nem ajánlott Q3 food cégbe beruházni. Az iparágak minőségi javulásával fokozatosan növekszik majd a magasabb minőségű ételek iránti kereslet, ami javítja majd a helyzetet(de nem óriási mértékben).

Q4

Napi előállított termék: 106
Raktáron lévő termék: 0
Piacon lévő termék: 47

Mindösszesen 2 cég van jelen az iparágban, akik együtt ellátják a lakosság igényeit. Az iparágak minőségi javulásával fokozatosan növekszik majd a magasabb minőségű ételek iránti kereslet, ami a terméken belül hiányt okozhat, idővel szükség lesz legalább 1 food cég Q4-re fejlesztésére.

Q5

Napi előállított termék: 75
Raktáron lévő termék: 25
Piacon lévő termék: 105

Az iparágban lévő mindösszesen 2 cég így is túltermelést okoz(nem beszélve a 2 külföldi cégről), a fent említett változások, lehet javítanak majd a helyzeten, de figyelembe véve a magas árakat, és a sűrű harclehetőségeket, a wellnes növelésre tömegesen nem a Q5 ételek fogyasztása fog megoldást nyújtani. Cégfejlesztést Q5 szintre nem ajánlok egyelőre.


A food iparról általában: Az iparágban mutatkozó erős túltermelés miatt egyáltalán nincs szükség itt újabb cégekre. Viszont licensek vételére biztatom a cégvezetőket. Itt figyeljetek arra, hogy olyan országba vegyetek csak license-t, ahova még kb 99%os import adó esetén is versenyképes árakat tudtok felmutatni.(és természetesen szövetséges ország legyen, hogy tudjátok használni a licenseket).

Gift ipar:

Q1

Napi előállított termék: 1130(Nem számolva a training céget)
Raktáron lévő termék: 1928 (Nem számolva a training céget)
Piacon lévő termék: 490


Az iparban üzemelő 22 cég túltermelést idéz elő, ezért Q1 gift cég alapítását nem ajánlom.

Q2

Napi előállított termék: 260
Raktáron lévő termék: 650
Piacon lévő termék: 30

Az iparágban 11 cég található(ebből 5 cég zárva), és még így is túltermelés mutatkozik. Ezért Q2 gift cég alapítására sem bíztatok senkit.


Q3,Q4,Q5 cégek nincsenek ma Magyarországon, viszont a Q1,Q2 gift iparban mutatkozó túltermelésnek, és a sűrű wellnes növelő harcoknak köszönhetően nem is lesz a közeljövőben szükség ilyen luxusajándékokra. 🙂

Moving ticket ipar:

Talán ez az iparág van a legrosszabb helyzetben.
Napi előállított termék: 443(Nem számolva a training céget)
Raktáron lévő termék: 2499(Nem számolva a training céget)
Piacon lévő termék: 456

A 43 cégből szerdára közel 10 cég bezárt(2 héten belül), vagy zárás közelben van. Az alacsony kereslet(kivétel havi 3 választási napot) miatt nem ajánlott moving cégbe beruházni.

Q2,Q3,Q4,Q5 cégek nincsenek Magyarországon, de feltételezhetően kereslet sem lenne rá.

Grain ipar:

Q1

Napi előállított nyersanyag:2618
Raktáron lévő nyersanyag: 4610
Piacon lévő termék: 4880

A 38 cég(28 működő) egyértelműen túltermel, az árak tekintetében pedig képtelenek a Q2-Q3 cégekkel felvenni a versenyt. Az elmúlt 1-2 hétben tönkrement 9 céget további csődök követhetik, hacsak nem tudnak fejlesztést véghezvinni.

Q2

Napi előállított nyersanyag:4813
Raktáron lévő nyersanyag: 2239
Piacon lévő termék: 2118

A jelenleg 40 működő cég az ország grain túltermelését tovább növeli. A cégek folyamatosan nyomják le egymás árait, ami a Q1 cégek helyzetét drasztikusan rontja. Mivel nem várható hirtelen grain felhasználás növekedés, javaslom a cégekhez licensek vételét( a cégfejlesztés, az erős konkurencia miatt kevésbé kifizetődő megoldás lehet).

Q3

Napi előállított nyersanyag:3014
Raktáron lévő nyersanyag: 2957
Piacon lévő termék: 1402

A fentiek szerint, itt is mutatkozik az erős túltermelés, és az itt jelen lévő 23! Cég is az árverseny miatt rontja az egész iparág helyzetét.
Q4,Q5 cég jelenleg nincs Magyarországon.

A vasárnapi elemzésben vétettem egy nagy hibát a grain iparral kapcsolatban. Akkor a food ipar által felhasznált stock mennyiségét vetettem össze a grain ipar által darab számban termelt mennyiséggel, ezért lehetett hogy közel 11.000 grain volt az előállítás és a felhasználás, vagyis nem látszott az erős túltermelés.
Valójában a közel 11.000 stock felhasználás mellé 21.286!!! stock grain termelés párosul, ami jól mutatja az erős túltermelést.
Mivel sok ország nem rendelkezik high grain lelőhellyel, így a grain cégekhez könnyebb megfelelő licenseket vásárolni. A megfelelő cél ország kiválasztásában segítséget nyújthat sanya18 oldala: http://www.erepmarket.co.cc/regions.php

Weapon ipar:

Q1 cégeknél a napi termelés közel kétszerese van raktáron vagy épp piacon. (Össz: 129 cég)
Q2 cégek esetén a napi termelés másfél szerese van raktáron vagy piacon. ( Össz:37 cég)
Q3 cégek esetén 3szoros a túltermelés.(Össz:20 cég)
Q4 cégek esetén 4szeres a túltermelés.(Össz:13 cég)
Q5 cégek esetén 3szoros a túltermelés. (Össz:5 cég)

A fenti helyzet ugyebár 1-2 napi felhalmozás után állt elő, ugyanis nem volt ez idő alatt elérhető harc Magyarországon. Ezt figyelembe véve, leginkább a Q1 és Q2 fegyverek terén van erős túltermelés, bár komolyabb harc híján Q3 felett is jelentkezhet ’túltermelés’, persze ez relatív, ugyanis itt sokszor kell raktárra termelni, hogy egy-egy komolyabb csatában biztosítva legyen az ellátás.


Most pedig jön, pontosabban nem jön a várt támogatási rendszer.
Nem indítja el a kormány a kölcsönadási programját. Az okok pedig leginkább a következők.
Ma nincs Magyarországon olyan iparág ahol hiány lenne valamiből, ezért rögtön kilőhetjük a ’cégalapítási’ támogatást. Viszont megnézve az egyes iparágakon belül minőségbeli eloszlást, nem tudnánk olyat mondani, amire különösebben megérné, főleg hosszútávon a támogatás.
Vegyük a Food ipart. Mindenhol túltermelés van, (510 cég van a cégregiszterben(ebből 90 food), viszont még további 140 van Magyarországon, melyek nem üzemelnek, ennek nagy része megint csak Food cég). Ha valamelyik szinten kis hiány alakulna ki, ami áremelkedést eredményezne, az éppen nem üzemelő cégeket azonnal beindítanák.

De ugyanígy számba vehetjük az összes többi iparágat is. Tetszik-nem tetszik, a piac saját magát szabályozza. A sok cég egymás árait nyomja le, egy idő után már nem termelnek profitot, ami pár cég csődhelyzetét húzza maga után, ezt követően alakulhat ki kisebb hiány, egy kis áremelkedés, de ekkor a kedvező helyzet miatt a bezárt cégek újra kinyitnak.
Ahogy a legutóbbi OET gyűlésen is sokak előtt megfogalmazódott, egyik fő megoldás, a cégek teljes felszámolásának lehetősége lehetne. 90-100 food cégből hiába zár be ideiglenesen 30, és ezzel javulhat majd a piaci helyzet, egy idő után úgyis kinyitnak.

Számba vehetjük a baby boomokat. Első pozitív hatás persze a fogyasztásnövekedés, viszont ahogy már többször megtapasztaltuk, nagyon sokan a cégvezetéstől várják a meggazdagodást. Sajnos ez ma már nem így van. Ahogy még fél éve a Q1 cégekben is jelentős hasznot lehetett termelni, s ahogy még 3-4 hónapja a Q2 cégek is jól termeltek, manapság világszinten a rengeteg új cég generált egy olyan gazdasági helyzetet, amit az alacsony profit jellemez.
Alacsony profit, igen, ugyanis a rengeteg cég a munkabéreket folyamatosan felfele nyomja, a piaci árakat pedig lefele. Ez nem csak nálunk van így, saját cégeimmel tapasztalom, sok országban lassan már a Q3 cégek is alig termelnek, muszáj lesz Q4re fejlesztenem…

Egyes iparágakon belül a minőségbeli növekedés sem megoldás. Csak vegyük szemügyre a grain ipart. A rengeteg Q1 cég, már egymagában is rossz helyzetet teremt az adott minőségen belül, de ehhez jön még rengeteg Q2, és Q3 cég is. Csak a Q3 grain ára, 1-2 hét alatt több mint 0.3HUF-ot csökkent, és ez csak rosszabbodhat.(Persze ezt közvetve megint a ’kicsik’ érzik meg legjobban, mert egy 0.3HUFos csökkenés Q3 cégnél még elmegy, de egy Q1 cégnél katasztrofális lehet)

Összességében, a legfőbb ok, amiért nem indítunk támogatást, nem más, mint az hogy az államnak akkor érdeke a támogatások nyújtása, ha valahol hiány keletkezik, viszont fent végigvezettem, sehol nincs égető hiány.


Valamint leszögezném, az hogy mindenhol túltermelés jelentkezett, és én azt javasoltam ne nyissatok új cégeket, leginkább licensekre vagy cégfejlesztésre koncentráljatok, nem azt jelenti hogy egyáltalán nem lehet profitot termelni. Átlag helyzetet néztem, és főleg hosszútávra. Mert tegyük fel valakinek a fegyvergyára mellé Q3-Q4 vasbányája van, logikus hogy versenyképes marad, vagy ha valakinek épp Q2 food üzeme van, de egész nap erepezik, és mindig a legolcsóbb tud maradni, megint eladja termékeit és profitot termel. De nagy általánosságban, a túl sok termék, és a rengeteg cég lefele húzza az árakat, ami idővel átalakítja non-profittá az adott iparágat.

Bizonyosan sokan találtok hibát az érvelésemben, sokan fogtok ezért támadni. Tegyétek bátran, de főleg az építő jellegű kritikákra, ötletekre vagyok kíváncsi. Egyrészt kommenteken keresztül, másrészt az e hetei OÉT gyűlésen
Hely: Mibbit chat, #OET szoba
Idő: Szombat 20:00 (Vagy Péntek 20:00, ha ezt kommentben többen kéritek 🙂 )

Kérdéseitekkel, ötleteitekkel továbbra is keressetek meg bátran mibbit chaten, a Gazdasági Minisztérium szobájában: #GM

Tisztelettel
Imre Norbert
Gazdasági Miniszter