A kongresszusról (nagy vonalakban :D)

Day 661, 10:34 Published in Hungary Hungary by Lisztes
Íme egy újabb hosszú cikk, kongresszus A-tól Z-ig, ha valami kimaradt, azt kérem kommentben jelezzétek. Értékelvén a munkámat vote-ot nyomhattok, én nagyon hálás leszek érte. Ne ijedj meg a hosszától, olvasd el, ígérem, nem fogod megbánni. Kötelező olvasmány azoknak, akik képviselők szeretnének lenni. Két képet is tettem bele, ez önmagában is az átlagosnál több szavazatot jelent, úgyhogy reménykedek… Jó „szórakozást”!

A kongresszus az egyik vissza-visszatérő téma a játékban. Legtöbbször a #kongresszus szobában elharapódzó indulatok kapnak nyilvánosságot, vagy az ottani viták a magyar médiában folytatódnak cikkek, és kommentek formájában. Tehát biztosan állíthatom, hogy nem egy jelentéktelen dologról van szó.

A kongresszusi választások minden hónap 25. napján vannak. Bárki jelentkezhet jelöltnek, csupán annyi a dolga, hogy belép a neki szimpatikus pártba (amelyik az 5 legnagyobb párt között van, ugyanis csak ezek indíthatnak jelölteket), és a 24. előtti napokban jelöli magát egy régióban. Ehhez az adott régióba kell utazni, ugyanis a kongresszusi választások a másik kettőtől (elnöki, pártelnöki) ebben különböznek a legszembetűnőbben. Itt regionális választások vannak. Ami az állampolgárság bevezetése után igencsak jól jön a repjegy-iparnak, mert kb. ez az egyetlen olyan nap a hónapban, ahol tényleg elég sok elfogy. Persze az utóbbi megállapítás csak a hazánkhoz hasonlóan nagy országokra vonatkozik, melyeknek van jó pár néptelen régiója. Ezekben a régiókban a pártok nagy csatákat vívnak, és az nyer, akinek sok-sok szavazója hajlandó utazni, sok-sok párttagja hajlandó repülőjegyet osztani, és sok-sok pénze van minderre.

Tehát bárki jelentkezhet, mint már említettem, de koránt sem biztos, hogy bekerül. Ugyanis 24. a pártelnökök napja. Eldöntik, hogy a jelentkezők közül kiket jelölnek ki hivatalos jelöltnek egy adott régióban. Ezért elengedhetetlen, hogy a választások előtt beszélj a pártelnökkel, fel kell vázolni a koncepciódat, mit szeretnél, miért szeretnéd. A pártelnök pedig lehetőséget ad. Persze előny, ha vannak barátaid (nem, nem fakejeid), akik ha kell, rád tudnak szavazni az utolsó pillanatban. Mert hogy az is nagyon fontos. A választások napján komoly taktikázások folynak, kire, hol, mennyi szavazat kell még, ki az, aki már biztosan bejutott, ki az, akire figyelni kell, ki az, akit fel kell adni.

Ezért a pártelnöknek is érdeke, hogy olyan embert válasszon, akiért érdemes küzdeni, akinek ott a helye a kongresszusban. Az, hogy régiónként hány jelölt juthat be, attól függ, hogy az országnak éppen hány régiója van. A legutóbbi kongresszusi választásokkor például eMagyaroszágon régiónként 1 jelölt juthatott be, továbbá 6 ember ún. wildcarddal.

A wildcard egy nagyon egyszerű dolog. Azok a képviselők, akik ugyan sok szavazatot kaptak, de régiójukban mégis alulmaradtak a többi jelölttel szemben, bejuthatnak wildcarddal, amennyiben elég sok szavazatuk van ahhoz, hogy a többi régióban hasonlóan járt vetélytársukat maguk mögé utasítsák.

Tehát a 40 bejutó ember így kerül be. Látható, eléggé komplex dolog ez, nem lehet egy valakit/egy bizonyos csoportot felelősségre vonni, ha egy nem éppen odaillő, medál és goldvadász személy kerül be a kongresszusba.

Most, eme rövid bevezető után jöjjön a kongresszusi munka leírása!

Bekerültél, szuper. Mit veszel rögtön észre? Kapsz 5 goldot, kapsz egy medált, ami most már inkább trófeának néz ki, valamint kapsz 20 XP-t. Már megérte, nemde? Csak azt nem szabad elfelejteni, hogy a kongresszusi munka bizony kötelességekkel is jár.

My places --> Country administration. Ide kell belépned, miután kongresszusi tag lettél. Innen tudsz javaslatokat tenni, itt láthatod, hogy épp miről kell szavazni. Valami hasonló kép fog eléd tárulni, mint ez:

[img]http://images.netbag.hu/20090911/16465642849.JPG[/img]

Nagy méretért katt IDE!

A legfelső részben köszön a játék, majd rögtön felajánlja, hogy lemondhatsz a helyedről. Tehát a „resign” gombbal tessék vigyázni, mert csúnya dolgokra képes.

Alatta a „your proposals” következik. Minden kongresszusi tagnak 2 javaslata lehet. Kezdetben két üres kör fogad, majd miután a javaslataidat beadtad, a körök kiszíneződnek. Ilyen szép zöldek lesznek, ha a kongresszus elfogadta a javaslatodat, és csúnya pirosak, ha nem. Mellesleg mind a javaslatok beadásáért, mind a szavazásért jár 1-1 XP, így optimális esetben 82 XP-t lehet szerezni az 1 hónap alatt. Ehhez jön még 20, amit a megválasztásodért kapsz. Ezért van az, hogy a kongresszusi választások előtt rengeteg értelmetlen javaslatot beadnak a képviselők. Ezeket nevezem én az „egyikszpéértazanyámatis” javaslatoknak.

A „propose law” résznél adhatod be a javaslatokat. De még mielőtt ezt kicsit részletesebben megmutatnám, nézzük a soron következő sorokat! Ezek az épp aktuálisan futó („pending”) és a már megszavazott/meg nem szavazott javaslatok („accepted”/„rejected”). Ezt egyébként bárki láthatja az országzászlóra az avatar alatt, majd az „administration” fülre kattintva.

Tehát be szeretnénk adni egy javaslatot:

[img]http://images.netbag.hu/20090911/16465472062.JPG[/img]

Nagy méretért katt IDE!

Oh, de gyönyörű. Íme, a kongresszusi képviselő játék által biztosított hatásköre.

1, Megadhat egy új pénzösszeget, amit a kezdők kapnak az államtól, amikor beregisztrálnak a játékba. Ezt nem nagyon szokták bolygatni, bár véleményem szerint ideje lenne az 5 hufot 4-re csökkenteni. Mivel az 5 huf 0,022-es árfolyamnál lett meghatározva, ami 0,11 gold, jelenleg pedig, ha 4 huf lenne a citizen fee, akkor 0,124 gold jutna a kezdőknek. Az államnak egyébként mindig kell legalább annyi pénzt tartani a kincstárában (nem a banknak kinevezett orgban), amennyi 500 új regisztráló kezdőpénzéhez elég. Nálunk ez 2500 huf jelenleg.

2, Utalhat pénzt valahová. Általában az állami kasszában lévő pénz nagy részét kiutalják egy ún. bankba, vagy nálunk a kongresszus orgba, hogy elkerüljék azt, ahogy a lengyelek jártak, amikor to-zták a németeket, és mi elfoglaltuk pár perc alatt szinte az egész eNémetországot. Ahogy egy területet elveszít egy ország, az államkincstárából arányosan kap valutát és goldot az őt elfoglaló ország. Így amikor a lengyelek irgalmatlanul sok goldért nyomtattak irgalmatlanul sok német márkát, akkor annak nagy része hozzánk került a csel révén. Természetesen azért is utalnak ki a kincstárból pénzt, hogy az hozzáférhető legyen (remélhetőleg) az aktuális kormány emberei számára.
Itt kell megjegyeznem, hogy az utalásnál egyrészt figyelni kell arra, hogy az org helyes nevét adjátok meg (ugyanis nem „profillink” kell, hanem be kell gépelni a kiutalásra kinevezett org nevét). Másrészt nem szabad a teljes kasszát kiutalni, mert mint már említettem, 500 új regisztrálóra elegendő pénznek kell lennie a kincstárban. Ha nincs, akkor a játék az összes képviselőnek kb. 2 percenként küldöz értesítőt, hogy nincs elég pénz a kasszában. Egyszer már előfordult…

3, Nyomtathat pénzt. Nos igen, nyomtathat, ha van a kincstárban gold. Ha nincs (márpedig biztonsági okokból sosincs), akkor utalni kell az államnak goldot. Ezért ahhoz, hogy nyomtassunk, vagy a nemzeti banknak, vagy a kongresszus elnökének, illetve ezek alelnökeinek a segítségére van szükség, ugyanis ők őrzik az állami goldkészletet, amit legtöbbször csataindításra és nyomtatásra szoktak felhasználni. A nyomtatáskor ha bent van a szükséges goldmennyiség, a nyomtatni kívánt forint értékét kell beírni. 1 valutát (legyen bármely országé is) egységesen 0,005 goldos árfolyamon lehet nyomtatni. Persze eMagyarországon csak forintot, eIndonéziában csak rúpiát, stb.
A limit általában az szokott lenni, hogy kiutaláskor a maximális összeg 99999 huf, így célszerű ennyi pénzt nyomtatni egyszerre csak. Ez 500 goldba kerül. 500 goldból lesz 100000 huf, ami jelenleg 3100 gold értéket képvisel. Tehát a mostani árfolyamon az államnak 2600 gold haszna van egy nyomtatáson. Persze minél többet nyomtatunk, annál nagyobb lesz az infláció, annál kevesebb lesz a haszon.

4, Adómódosító javaslatokat is beadhat. Lehet változtatni az adók mértékét tetszés szerint. A jelenlegi adókat itt lehet megnézni.
Az income tax jelenti az állam legfőbb bevételét, de javítsatok ki bátran, ha tévedek, és tudtok ellenérveket is támasztani. Az income tax a cégekből kiáramló pénzeket sújtja. Egyrészt a munkások béréből vonódik le az aktuális százalék, másrészt a cégből collecttel kivett pénzből is az államhoz kerül egy kevés. Ezt szokták a ravasz cégvezetők monetaryval kikerülni, de ez már nem tartozik a témához.
Az import tax a vám, vagyis a külföldről behozott áru árára rárakodó plusz. Ha pl.: hozzánk akar valaki exportálni q? gyémántot, akkor, ha kirakja a piacra 2 hufért, a market-ben 3 hufért jelenik meg, mivel 50%-os vám sújtja. Ennek következtében azokra a termékekre, melyeket a hazai ipar elő tud állítani, célszerű védővámot helyezni, vagyis olyan magas vámot, hogy ne érje meg a külföldieknek elárasztani a piacunkat olcsó munkaerővel megtermeltetett termékekkel. Mi szerencsés helyzetben vagyunk, minden nyersanyagot tudnak a hazai cégek gazdaságosan termelni, így tulajdonképpen hazánkba nem éri meg exportálni külföldről semmit.
A VAT az ÁFÁnak felel meg, vagyis amikor a cégvezető kirakja a marketplacere az árut, akkor az általa meghatározott árra rárakódik még egy kevés. Pl.: Ha fegyvert rak ki 5 hufért, a marketplaceen 5,25 hufos áron jelenik meg jelenleg nálunk (5% a VAT). Nyersanyagokat nem érinti az ÁFA.
Látható, hogy milyen finoman lehet szabályozni a termékeket sújtó adókat, és hogy milyen fontos egy komoly gazdasági tudással rendelkező ember javaslata, milyen fontos a gazdasági minisztérium munkája.

5, A minimálbért is a kongresszus szabja meg. A meghatározott értéknél kevesebbet nem lehet kínálni a munkásoknak a jobmarketben. Ez egyrészt a kezdőkre van hatással, másrészt az adócsalókat dolgoztató cégekre (utóbbiakra persze elenyésző hatással van). Továbbá a citizenship bevezetése előtt egy-egy jól irányzott és kellően magas minimálbér javaslattal a to-zott országot tönkre lehetett vágni.

6, Leválthatja a kongresszus az elnököt. Ehhez a többi javaslattal ellentétben 2/3-os többség kell. Ha sikerül leváltani, akkor a választásokon utána következő legtöbb szavazatot kapott jelölt veszi át a helyét, de ekkor ő már nem kap trófeát. Majd a következő, és így tovább. Ha „elfogytak” a jelöltek, az eredeti elnök kapja vissza a posztját. Egy ilyen javaslat beadása után 7 napig nem lehet újból ilyet benyújtani. Továbbá a választások környékén sem lehet, de a pontos számot nem tudom, hogy hány napig van letiltva a javaslat beadása ilyenkor.

Ezekért jár XP. A hetedik pontban a képviselők állampolgárságot adhatnak annak, aki kéri. Ezért nem jár XP, és csak annyi embernek lehet adni, ahánynak az ország lakossága azt megengedni. Tehát minél nagyobb a lakosság, egy képviselő annál több embernek adhat állampolgárságot. Itt sem tudok pontos számokat, nekünk magyaroknak 40 körüli ez a szám.

Továbbá még van egy ún. debate area, ahová linkeket lehet helyezni. Cikkek, képek linkjei kerülhetnek ide, kitöltése nem kötelező, de lényegében arra szolgál, hogy a többi képviselőnek magyarázatot adjon, miért is nyújtottunk be egy adott javaslatot. De erre van egy jobb megoldás is, lsd.: alább.

Az előnyökön kívül persze akadnak hátrányok is: pl.: nem utazhatsz el az országból, csak ha előtte lemondasz a mandátumodról. Utána már nem kerülsz vissza a kongresszusba, csak ha újra meg nem választanak. Pártot viszont tudsz váltani, ezért pl.: legutóbb is az MHP színeiben indult 2 NRP-s, ill. az A KARD színeiben indult 2 FKGP-s képviselő is, akik bejutottak a parlamentbe. Ők utána pártot váltottak.

Ennyit nyújt a játék egy kongresszusi képviselőnek. De mi (játékosok) tovább gondoltuk a dolgot, és létrehoztuk a kongresszust a chaten (www.mibbit.com/chat #kongresszus).

Hetente legalább egyszer összeül a tisztelt ház, és megvitatják az előző héten lázasan gyűjtögetett napirendi pontokat, több-kevesebb sikerrel. Ha valamiben mégis sikerül dűlőre jutni, azt beadják rögtön javaslatnak, ezért felesleges legtöbbször kitölteni a debate areát.

Az üléseken havonta az első alkalommal (a 25.-i választások után) megválasztják a országgyűlés elnökét, és a két alelnököt, akik moderálják a szobát, és hozzáférnek a kongresszus orgjához, ahová a pénzutalások történnek a kincstárból. Innen jut el a pénz a nemzeti bankba, a minisztériumokba, vagy aranyra átváltva vissza az államhoz egy-egy csataindítás, vagy pénznyomtatás okán.

A képviselők beszélhetnek csak, de az ülésen bárki részt vehet, viszont beleszólni a vitába nem tud. Néha, ha az elnök vagy az alelnökök jónak látják, egy-egy magánszemély is szót kaphat. A napirendi pontok megvitatása általában az éjszakába nyúlik, nem ritka a sűrű anyázás, heves vita. A részvétel ajánlott, de persze nem kötelező, mivel bárkinek közbejöhet a való életben elhalaszthatatlan, és nyilván egy játéknál sokkal fontosabb dolog, amiért elítélni őt még a játékon belül is elég durva lenne.

Tehát lehetőségek vannak, felelősség van, hátrányok, és kötelezettségek is akadnak. Mindenki jól gondolja meg, hogy biztosan szeretne-e képviselő lenni.

Végezetül egy lista azokról, akik már nem képviselők (erről már írtam egy cikket pár hete), vagy azért mert lemondtak, vagy azért mert bannolták őket.

- bekesjarokelo (MHP) lemondott
- Assass!n (A KARD) lemondott
- Medvefeju (HHH) bannolták
- Csodasun (HHH) bannolták
- LadiBali82 (A KARD) lemondott
- Samu126 (MHP) lemondott
- Kraganath (MHP) lemondott
- (+ sanya18 (A KARD) állítólag abbahagyta a játékot, de most már nem úgy tűnik. De ő nem mondott le, tehát szavazata van)

A listából – megkérek mindenkit – ne vonjon le messzemenő, és túlságosan általános következtetéseket, ha kérhetem. Szeretnek hála egy pontos listám is van a képviselőkről. Köszönet érte.

Köszönöm, hogy megtiszteltél azzal, hogy elolvastad, remélem nem bántad meg.

Üdv.: Lisztes