A KüM felépítése és a nagykövetek feladatai [Diplomataiskola - vote!]

Day 580, 07:21 Published in Hungary Hungary by Mikrobi

Holnap este 8 órakor lesz a diplomataiskola első szemináriuma a mibbit #kulugy szobájában, amelyet én fogok tartani és témája a cím lesz. Erről a cikkről fogunk beszélgetni, kérem a résztvevőket, hogy olvassák el figyelmesen. Valamint kérek mindenkit, hogy vote-olja fel, hogy a figyelmetlenebbek is megtalálják!

Kezdjük tehát a KüM felépítésével: a vezető nyilvánvalóan a minszter. Őt (jelenleg) két államtitkár segíti, munkájuk változatos. Lényegében egy teamet alkotunk, egymást tájékoztatjuk és ötleteket adunk egymásnak a diplomáciai tevékenységünkhöz, új nagykövetek kinevezéséhez, vagy éppen most a diplomataiskolához. Vannak projektek, amelyeket többé-kevésbé önállóan csinálunk, pl. a diplomataiskolát én szervezem. A főnök természetesen a miniszter, tehát az államtitkárok nem abszolút önállóak.

A nagykövetek munkáját három főosztályvezető fogja össze a szövetségi rendszer által meghatározott felosztás szerint. Bár az ATLANTIS de iure megszűnt, azért az egykori tagállamok szoros kapcsolatot ápolnak egymással, tehát ez az egyik főosztály. A másodikat a PEACE-tagországok adják, a harmadikba pedig belecsaptuk az összes többit🙂 A főosztályvezetők feladata naponta olvasni az alájuk tartozó nagykövetek jelentéseit a fórumban (mi valóban aktívan használjuk a fórumot!), rúgdosni őket, ha lusták, tájékoztatni őket mindarról, amit tudniuk kell a munkájukhoz. Ők tartják a kapcsolatot a többi ország hozzánk küldött nagyköveteivel is.

Az ATLANTIS Főosztályon fontos általános cél mélyíteni az ellentétet az egykori tagországok között, leszakítani és a PEACE felé orientálni az erre hajlamos országokat.

A PEACE-tagállamokban folytatott diplomácia némileg egyszerűbb, bár most éppen Oroszország öntudatra ébredése ró nem kis feladatot nemcsak a nagykövetre, a főosztályra, de az egész minisztériumra.

Az El Nem Kötelezett Országok Főosztályán folyik a legváltozatosabb munka, hiszen itt aztán tényleg mindenféle ország van. Általában kisebb, kevésbé jelentős országokról van szó, de idetartoznak az új dél-amerikiai új országok is, amelyek közül több is stratégiai fontosságú lesz, tehát komoly feladata lenne egy magyar nagykövetnek a PEACE felé terelni őket. És természetesen bármelyik kis országban sokat elérhet ezirányban egy agilis nagykövet.

Az előző három bekezdésben részben már rá is tértem a nagykövetek feladataira általánosságban. Látható, hogy némileg eltér a feladat attól függően, hogy melyik szövetség országában dolgozik az ember. Most viszont lássuk a konkrét feladatokat, ez minden országban azonos:

- naponta olvasni a sajtót (az adott országét is, a magyart is)
- ha valami fontosat olvasunk benne (pl. toborzás, háborús előkészület, szövetség felé orientálódás, TO-tervezés, stb.) jelenteni a fórumban a topicunkban. Pár naponta sajtószemlét írni egy cikkben is magyarul, a magyar olvasók számára. Tapasztalataim szerint nagy az érdeklődés a minőségi lapszemlékre, lehet vele bőven előfizetőt szerezni. A hivatkozott cikkek eredetijét mindig be kell linkelni! Nagyobb országokban, ahol ez aránytalanul nagy feladat lenne, a nagykövet maga mellé vehet egy sajtóattasét, akivel közösen végezheti ezt a munkát. A Külügyi Közlönyben (mihelyt visszakapjuk a régi Külügy orgot, vagy csinálunk egy újat) naponta le fogjuk közölni a lapszemlék linkjeit.
- naponta megnézni a country administrationt, hogy van-e fontos törvényjavaslat (pl. hadüzenet, békekötés, kórházépítés, stb.) Ha van, megírni a jelentésbe a fórumban.
- ha az égvilágon semmi érdekes cikk és elfogadott törvény sincs, akkor is hetente egy jelentést írni, hogy az égvilágon semmi nem történt az országban
- olvasni a többi nagykövet jelentéseit is, főleg az azonos főosztályhoz tartozókét, hogy képben legyen a többiekkel. Kérdezősködni a főosztályvezetőtől, hátha az is tud még fontos infót, ami segítheti a nagykövet munkáját. Erre legjobb a mibbit #kulugy szobája, ahol a legtöbb friss információhoz lehet jutni és nem egyszer ott folyik az ötletbörze is egy-egy diplomáciai lépésről (pl. tegnap arról, hogy hogyan üdvözöljük az orosz baby boomot, miközben fújnak ránk az Urál és az Észak-Kaukázus miatt).
- kapcsolatot építeni a helyi prominensekkel: elsősorban nyilván az elnökkel és a külügyminiszterrel, de a volt elnökökkel és elnökjelöltekkel, a pártelnökökkel, a sokat kommentelőkkel, tehát a hangadókkal. Ez történhet PM-ben, chaten, MSN-en, Google Talkon, bárhogy. Lényeg, hogy sokat smúzolj velük, hogy ha valami történik, legyen kit megkérdezni. Ha KüM kifejezetten megbíz vele, tárgyalni az ország vezetésével. Magánakciókra nincs szükség!
- a feladat hivatalos része, hogy ha a fogadó ország lehetőséget ad rá, "nagykövetség"-et kell nyitni, tehát topicot a fórumuk megfelelő helyén.
- kommentelni és cikkeket írni, utóbbit fontos esetben és a KüM-mel egyeztetve, nehogy a hivatalos külpolitikába belekavarj. Azért kommentelni is csak óvatosan.
- új feladat lesz a gazdasági diplomácia, vagyis a magyar külkereskedelem élénkítése. Erről xstr külön előadást fog tartani csütörtökön, úgyhogy ezt most nem is részletezem. Ehhez a feladathoz a nagykövet maga mellé vehet egy gazdasági attasét.
- Mivel tudjuk, hogy mindenkinek van valós élete is, senkitől nem várjuk el, hogy napi több órát foglalkozzon a külüggyel. Amennyiben olyan borzasztó sok feladat van egy országban, hogy attaséval se bírja a munkát, kinevezhet maga mellé egy helyettest (1. titkár) is, akivel megoszthatja a feladatokat. Bátran éljetek ezzel a lehetőséggel, hiszen ezzel a KüM vezetésének is segítetek a nagykövetek toborzásában. De akkor felelősök vagytok a munkatársaitok munkájáért is és akkor is teljesen képben kell lennetek az adott ország ügyeivel.

Holnap este gyertek a mibbit #kulugy szobájába!