A júniusi kongresszusi választások [ELEMZÉS]

Day 584, 07:01 Published in Hungary Hungary by Karezs
Újságom profiljába - a politikai megmondások mellett - beletartoznak a statisztikai elemzések is. Habár politikai természetű adatokat fogok bemutatni, igyekszem azokat részrehajlás nélkül, tényszerűen közölni. Cikkemet ajánlom minden politikusnak, szimpatizánsnak és a statisztikai adatok iránt érdeklődőknek egyaránt.



A paprikás hangulatú júniusi kongresszusi választások eredményét - ahogy a fönti kördiagrammon látszik - röviden is össze lehet foglalni. Az MHP 20 győztes jelöltjével megszerezte a helyek 50%-át, az SZP és a Kard 7-7 mandátumot, míg a SZEM 2-t, a PPL pedig 4-et nyert meg.

Ha kíváncsiak vagyunk arra, hogy egy-egy párt milyen teljesítménnyel alapozta meg sikerét, érdemes megnéznünk az összes adott pártra leadott szavazat arányát a nyert és a nyeretlen jelöltek viszonylatában. Ehhez a következő tábla és grafikon lesz segítségünkre:





Utóbbi grafikon különösen jól érzékelteti a pártok nyertes ("rá szavaztam, meg is nyerte") és vesztes ("ha tudtam volna, nem szavazok rá") szavazataiból felállítható sorrendet: a legszavazathatékonyabb párt az MHP - ennek oka valószínűleg a rendkívül sok győztes jelölt -, akit a Kard, majd az SZP követ. A PPL és a SZEM már-már tragikomikus, ez a tipikus "ág is húzza" szituáció. A hatékonyság itt is csalfa, hiszen jelöltjeik nem szerepeltek jól a választásokon. Természetesen itt csak hasonlót a hasonlóval érdemes összevetni, itt tehát a Kardot és az SZP-t. A Kardra leadott szavazatok nagyobb arányban érkeztek a később befutó jelöltekre, mint vetélytársa esetében.

Továbbá érdemes figyelembe vennünk az összes leadott szavazat eloszlását pártonként, hiszen ez sokkal pontosabb képet mutathat a pártok támogatottságáról, mint a mandátumok eloszlása.



Összehasonlítva ezen diagrammot a legelsővel (szavazat kontra mandátumarány), egyértelműen leszögezhető, hogy az eredmények különböznek egymástól. Fontos hangsúlyeltolódás, hogy az MHP szavazatarányban "csupán" 42,31%-on áll, továbbá a Kard 1,5%-kal több szavazatot kapott, mint az ugyancsak 7 mandátumos SZP. Relevánsabb itt a SZEM és a PPL egymáshoz képesti viszonya: a különbség itt is 1,5% a PPL javára - az előző 1:2-höz aránnyal szemben.

A pártok hatékonyságának másik dimenziója lehet, ha nem a nyertes és nyeretlen jelöltekre leadott szavazatokat hasonlítjuk össze, hanem az elnyert voksot viszonyítjuk az adott párt taglétszámához.



A taglétszámokat tekintve két adat állt rendelkezésemre: az egyik a választás napján, a másik öt nappal ezelőtt lett felvéve. Látható, hogy a három legnagyobb párt magukhoz képest hozzávetőlegesen ugyanannyi tagot veszítettek. Ez a létszámcsökkenés valószínűleg a TO-knak tudható be, tehát természetes és mindenkit ugyanúgy érint. Ez alól kivételt képez a PPL és a SZEM, akik növelték létszámukat a kérdéses időintervallumban. Ismervén a választások előtti tagtoborzási lázat, és feltételezve, hogy az egy nappal előttihez képest ők is hasonló arányban rövidültek, így a mai adatokat tekintem mérvadónak.

Legmagasabb párthatékonysággal a Kard rendelkezik, ahol 761 szavazat jut az 539 párttagjukra, ami 141,19%-os hatékonysági arányszámnak felel meg (rettentő magas: másfélszer többen szavaztak rájuk, mint ahány tagjuk van). Második helyezett az SZP a maga 101,14%-val (702 tagra 710 szavazat), majd őt követi az MHP (83,66😵 és a PPL (82,12😵, majd a SZEM 70,51%-kal zárja a sort. Érzékeltetésképpen a következő diagram:



Gratulálok minden újonnan megválasztott kongresszusi képviselőnek!