A fegyverek minősége és értéke a v2-ben

Day 953, 02:53 Published in Hungary Hungary by Tankred Orfeusz

Az alábbiakban a v2 fegyverek értékének kérdését járjuk körül, különös tekintettel a tartósságra mint egyedi jellemzőre.

A fegyvergyártók a termékekre négyféle tulajdonságot oszthatnak ki, Q1 gyárban 50 pont, Q2 gyárban 100, Q3-ban 150, Q4-ben 200, Q5-ben pedig 250 pont értékben. Mindegyik tulajdonságra maximum 100-as érték állítható be.

Ezeket a tulajdonságokat azonban kétfelé kell választani, mert lényegesen különböznek. Ezek közül ugyanis 3 jellemzi a fegyver minőségét, a negyedik, a tartósság, a fegyver újrafelhasználhatósága, tulajdonképpen darabszámot jelöl.
Vizsgáljuk tehát ennek tükrében az optimális előállítási lehetőségeket.

Legyen a fegyver minősége a három harci tulajdonságra kiosztott pontszámok összege (ezek közti preferenciák persze különbözőek lehetnek), míg a tartósságot kezeljük a fegyver darabszámaként. A fegyver abszolút értékeként tekinthetünk e kettő szorzatára. (Hányszor tudunkadott minőséget felhasználni.)

Ahol a minőség mindenek felett

Nyilván lesznek olyan vásárlók, akiknek nem számít az ár, ők 10szer felhasználható q5 fegyvereket fognak vásárolni. Nekik már a q4-et sem lehet majd eladni, hiszen a legjobb minőségű q4 fegyverből lehet q5-ben olyat gyártani, ami 6-szor annyiszor felhasználható (10-190, illetve 60-190 testreszabási pont).

Ugyanez igaz természetesen kisebb relációkban is. A legminőségibb q1 fegyverből egy q2 gyár elő tud állítani lényegében 6-szor annyit (10-40, illetve 60-40 testreszabási pont).

És így tovább. A minőséget a tartóssággal/darabszámmal szemben preferáló, kevésbé árérzékeny vásárlókra tehát csak a q5 gyárak alapozhatnak.

Ha a mennyiség és minőség is számít

A többség azonban valószínűleg a felhasználhatóság és a minőség optimumát igyekszik megtalálni, a legkedvezőbb áron.

Az alábbi táblázatban láthatóak a fegyverek lehetséges értékei, ahol a fegyver összértékét a darabszor minőség jelzi, vagyis a tartósság és a többi tulajdonság szorzata.



Láthatóan ebben a tekintetben a q1 és q2 fegyverek között lesz a legnagyobb ugrás, négyszeres, a q2-q3 és q3-q4 relációkban körülbelül kétszeres, míg a q5 másfélszer érne annyit mint a q4.

Lehetséges ár-érték arányok

A termelékenységi képletek ismerete nélkül kicsit nehéz kalkulálni, de az előzetes információk alapján annyit ki lehet venni, hogy egy q5 fegyver ötször annyi nyersanyagot és munkát fog igényelni mint egy q1, q4 négyszer annyit, és így tovább.

A q5 gyárakban a bérek várhatóan a v2-ben is magasabbak lesznek, ez emeli a költségeket, de látatlanban először számoljunk az egyszerű szorzókkal, egy hozzávetőleges képet ez is mutat.



Eszerint tehát érdemes lenne minél magasabb q-jú fegyvereket vásárolni. Azonban ha a v1-hez hasonlóan ezek ára arányaiban magasabb lenne az alacsonyabb q-jú fegyverekénél, az ár-érték aránybeli különbségek csökkenhetnek vagy akár el is tűnhetnek.

Érdekességképpen helyettesítsük be a mostani árarányokat a v1-ről. (Ez gyakorlatilag a v2 kézifegyver piaca lesz az elején.) Persze ez spekuláció a többi szektorra nézve, de a v2-ben várhatóan továbbra is torzítja majd a piacot a cégek nagyobb versenye az alacsonyabb q-jú szektorokban.



Természetesen ezek olyan feltevéseken alapuló számok, amelyeket a gyakorlatnak kell igazolnia. Azonban az várható, ezek alapján is, hogy nem csak a q5 fegyvereknek lesz piaca.

Lesznek persze akik csak a minőséget fogják keresni, de ez a gazdag kisebbség. Az árérzékeny többség számára érdemes lehet majd sokszor felhasználható fegyvereket gyártani, q3-q4 gyárakban is. A q1 fegyvereket viszont értelmetlenné teszik a többszörös használatra tervezett q2 fegyverek.