[MSZ] Wieści z eŚwiata, tłumaczenie

Day 1,657, 05:06 Published in Poland Poland by Minister Spraw Zagranicznych


Witamy!

W dzisiejszym wydaniu Informatora powiemy o: opuszczeniu EDENu przez Kanadę, Iranie który to postanowił zmienić strony konfliktu, sytuacji w Mołdawii, nastrojach panujących w Bułgarii oraz o ich perspektywach na przyszłość. Zamieściliśmy także tłumaczenie artykułu MSZ Irlandii dotyczący nawiązania stosunków dyplomatycznych z Turcją.



Kanada

Kanada zdecydowała się w końcu opuścić EDEN. Kanadyjczycy nosili się z tym zamiarem od ponad roku, lecz dopiero teraz po przegłosowaniu wniosku w kongresie stało się to faktem.

Pozostają aktywnym członkiem TERRy (uważają ten sojusz za bezpieczniejszy) i jedynie ten sojusz będą wspierać swym DMG. Drugim ważnym wydarzeniem, a może nawet ważniejszym jest odejście od aktywnej gry aktualnego CP eKanady - Sperrego więcej możecie przeczytać w tym artykule. Na szczęście dla Kanadyjczyków już za kilka dni odbędą się wybory prezydenckie.



Iran

Obecnie Iran jest podzielony, pomiędzy zwolenników ONE i zwolenników TEDENu. Oficjalnie, Iran jeszcze pozostaje neutralny. Jednak jak mówi obecny wiceprezydent państwa Persów, już jest przesądzone, że taki stan rzeczy nie utrzyma się długo. W ostatnim czasie, co raz większą popularność w kraju zyskuje grupa proTEDENu, wśród której znajduje się także irański wiceprezydent. Duży wpływ na zmianę myślenia w społeczeństwie miała przegrana wojna z Turcją i wymazanie z mapy. 'Nie mieliśmy kongresu przez 6 miesięcy!' - wspominał z żalem Hajariyan.

Jeśli chodzi o mpp, chyba naturalnym jest, że nie możemy go zawrzeć (obecny rząd zapytany o to oczywiście odmówił).

Dodatkowym czynnikiem, który odsuwa Iran w tym momencie od ONE są Chiny. Nie jest tajemnicą, że obecny prezydent ma wielu znajomych w Chinach i to z tym państwem chcą najmocniej współpracować. Są wdzięczni wschodniemu kolosowi, że umożliwił im wyzwolenie ich rdzennych terenów. Cóż, Chiny wyrastają na nowego lidera na Bliskim Wschodzie.

Podsumowując, Iran jest obecnie neutralny, ale Chiny są uważane za bratni naród. Najbliższe wybory prezydenckie będą de facto plebiscytem za, lub przeciw TEDENowi. Jednakże, dano nam do zrozumienia, że już teraz czują się, jak członkowie TEDENu.



Mołdawia

Nastroje rządu są bardzo optymistyczne a same idee najbliższe są pro EDEN.
Jednakże rząd nie radzi sobie całkowicie z sytuacja panującą w kraju, nie kontroluje całości spraw, za które jest odpowiedzialny. Opinia społeczeństwa o traktacie podpisanym z Ukrainą nie jest pozytywna. Traktat traktowany jest, jako upokarzający, określany nawet, jako ujma dla narodu, a sama ukraińska agresja powinna być natychmiast wstrzymana.

W Mołdawii panuje przekonanie, że rządy sprawowane przez UA nie reprezentują woli narodu, uważa się, iż duża część społeczeństwa Ukrainy nigdy nie zaatakowałaby Mołdawii.

Kongresmeni prowadzą rozmowy nad zwiększeniem zestawu MPP posiadanych przez Mołdawię, wśród adresatów znalazła się m.in. Rosja, oraz Słowacja, z którą są prowadzone rozmowy o zacieśnieniu współpracy. Polska natomiast zaproponowała MPP z Mołdawią - ich rząd uznał ją, jako interesującą, lecz jest też pełen obaw reakcji EDENu.

Główne plany to na przyszłość to ogłoszenie neutralności w wojnach innych państw, oraz utworzenie lokalnego "sojuszu" antyukraińskiego.



Bułgaria

Ludność tego kraju jest do nas nastawiona przyjaźnie, nawet gdy Bułgaria jeszcze była w EDENie i byliśmy wrogami to nie była to wrogość pomiędzy naszymi narodami tylko spowodowana przynależnością do różnych sojuszów. Co więcej nasze państwa szanują się nawzajem. Obecne władze Bułgarii są pozytywnie nastawione do możliwości dołączenia Polski do paktu Moskwa-Santiago-Sofia, lecz szanują decyzję władz Rosji która jest aktualnie przeciwna poszerzeniu grupy o nasz kraj. Sytuacja militarna jest znana praktycznie każdemu, a mianowicie chodzi o wojnę z Turcją. Z rządowych źródeł dowiadujemy się że wojna może się zakończyć pod warunkiem że Turcja uzyska granicę z Serbią lub Macedonią. Po ewentualnym wymazaniu Turcji kolejnym prawdopodobnym celem jaki obierze Bułgaria mogą zostać jednocześnie Grecja oraz nasz wschodni sąsiad Ukraina.



Tłumaczenie tekstu MSZ Irlandii
Oryginalną wersję artykułu możecie znaleźć tutaj.

Tak jak zapowiadaliśmy parę dni temu w artykule, skontaktowaliśmy się z Turcją celem rozmowy o stosunkach między naszymi 2 państwami i tak, jak obiecaliśmy teraz infromujemy naszą społeczność o tym, co zostało omówione.
Wczoraj zostały dokonane pierwsze kroki celem otworzenia kanału komunikacyjnego z Turcją. Dzięki temu członkowie irlandzkiego rządu mogli porozmawiać z tureckim CP i jednym z tureckich Ministrów Spraw Zagranicznych. Zamieszanie, które powstało parę dni temu za sprawą jednego z irlandzkich kongresmenów zostało rozwiązane i uznane za zapomniane.
Wiemy, że w przeszłości, paru tureckich graczy walczyło przeciwko Irlandii, ale nie będziemy winić całego kraju z powodu nielicznych, ponieważ wiemy również, że również irlandzcy żołnierze walczyli w przeszłości przeciw Turcji. Musimy tylko zakończyć to szaleństwo.

Na razie, Turcja musi uszanować fakt, że Irlandia NIE będzie walczyć przeciwko Bułgarii z powodu długotrwale utrzymujących się dobrych stosunków między naszymi tymi państwami. Ale Irlandia NIE będzie też walczyła z Turcją, bo co ważniejsze szanuje wszystkich członków EDENu. Podczas wojny bułgarsko-tureckiej Irlandia pozostanie neutralna, nie wyrządzając szkody żadnemu z krajów biorących udział w wojnie, co w przeciwieństwie spowodowałoby więcej problemów dla EDENu i długoletniej przyjaźni z Bułgarią.

Zarówno Turcja, jak i Irlandia zgodziły się, że MPP między naszymi 2 państwami może poczekać i na razie go nie podpiszemy. Żadne z naszych państw nie jest za odrzuceniem MPP, ale uważamy, że lepiej dać więcej czasu do namysłu obu państwom i ich kongresom.

To był dopiero pierwszy krok i chciałbym podziękować prezydentowi Turcji i MSZ za zrozumienie i sposób uregulowania delikatnej kwestii.

Minister Spraw Zagraniczynych Irlandii:
columbia



To wszystko, co przygotowaliśmy dla Was w tym wydaniu,
dziękujemy za uwagę i pozdrawiamy,

ekipa MSZ