[Külügyi Híradó] Pár apróság, ami nem jelent meg a közlönyben

Day 1,329, 10:34 Published in Hungary Hungary by vasmegye
Címszavakban:

Argentínából jelentik: Külügyünk dolgozik, Argentína nem lép át
Kanada átjön Európába?
Brit-francia sajtóbalhé egy elutasított lengyel-brit szövetség nyomán



A magyar külügy biza dolgozik!

Az elmúlt hét EDEN/Terra sajtójának egyik csúcstémáját Argentína keltette, miután a helyi kormányzat úgy döntött, hogy kiadja az indonéz-magyar-argentin hármas csúcs egyik tárgyalási fordulójának logját, illetve ugyanabban cikkben utasítják el a logban elhangzó ajánlatot, mely szerint béke születik, ha Argentina szakít Brazíliával. A cikket azóta törölték, sajnos a cikk kiadójának nevét elfelejtettem, ezért nem említek nevet, s nem teszem be a logot sem, akit érdekel, keressen levélben. Az argentin elutasítással megmaradt az a fennálló problémakör, amelyet én a ONE első szakítópróbájának értékelek, s amelynek lényege, hogy míg a ONE tagállamok mindegyike Argentína-ellenes, ezzel szemben a szövetséghez közeli államok némelyike (Indonézia, Törökország, ABC-államok) szoros kapcsolatot ápol az ex-Terra tag országgal. Így a Peru vs Argentína háború érdekes színezetet vesz fel: egyik oldalt ONE államok, s Argentínával nem szimpatizáló szövetségeseik, másik oldalt EDEN, Terra államok, valamint ONE-párti, de Argentína-barát államok. (Persze ezen államok, ha őket támadják, elsősorban a ONE országoktól kérnek segítséget.)

Lássuk a törölt cikkekre érkező hivatkozások közül párat: Nagy-Britanniából a britnek átvedlett amerikai Emerick említi a cikket külügyi elemző írásában, Németországban a helyi kommunikációs közlöny ír az esetről egy keveset (nem mellesleg egész jó kis nemzetközi cikkajánlót közöl eme német közlöny), Kínában a brazilból ferdeszeművé „átoperált” Aritex hozza fel példaként a ONE tárgyalási stílusával kapcsolatban, míg Belgiumban egy hasonló külügyi cikk egyik témája lett.

Érdekesség, hogy EDEN/Terra sajtó elmúlt hetekbeli slágertémája az ONE és ONE-közeli államok közti viszályok leírása lett, Emericken kívül beszélhetek például The Graverobber bolgár exelnök orosz nyelvű írásáról is, míg a közlöny által megénekelt görög smee again macedón bőrbe bújva próbálja kelteni a feszültséget.


Kanadai vágyálmok: vissza Európába!


Nos ha már logokról van szó, a mostanában egy-két régiós Kanadában is egy log keltett feltűnést: Michelle Warrior, egy eleddig és valószínűleg ezután is ismeretlen újságíró közölt első cikkében egy meglehetősen hosszú logot, melyben állítása szerint a kanadai elnök, külügyminiszter és a brit külügyminiszter közti tárgyalás olvasható. Aki rászánja az időt, az kivesézheti a logból a brit küldött által felajánlott tervet, mely szerint Kanada felszabadul, sőt Írországot, Franciaországot és Spanyolországot is bekebelezi. Ezen kívül a logban található egy hivatkozás egy bizonyos lengyel-amerikai paktumra, amely szerint Amerika utat ad a lengyeleknek Heilongjiang felé, cserébe kanadai-brit-lengyel-amerikai Észak-Amerikát vizionál a cikk.

Persze ez körülbelül annyira hihetőnek hangzik, ahogyan a bolgár-lengyel paktum is hangzott, s ez kanadai hivatalos oldalról is így van: Sperry, Kanada elnöke így jellemezte a logot: „this is a load of lulzy hogwash.”, és természetesen cáfolta az egészet.


Francia-brit sajtócsörte az elutasított lengyel-brit MPP kapcsán

Kapcsolódva az előző bekezdéshez, megint a britekről lesz szó. Ők a hétvégén nem unatkoztak, a kanadai mémen kívül a franciákkal is sikerült kis diplomáciai cikkváltást elkövetniük. Az ürügy a lengyel-brit MPP beadása lett, melyet követően a britek két külügyminisztere, Margaret H Thatcher és Daeres a botrány elkerülése érdekében gyorsan közleményt jelentett meg a francia sajtóban. A közlöny az elmúlt 3 hónap változásairól beszél brit szempontból, és leszögezi, hogy a ONE-hoz való közeledés nem változtat a franciákkal való kapcsolatukon.

A francia válaszcikk sem váratott magára, Sheik Tonboule francia külügyminiszter elemzi a francia-brit helyzetet. Először a britek azon javaslatáról tesz említést, amelyben a francia lakosság egy részének brit útlevéllel való ellátásáról való a több bónusz használatának érdekében, majd a brit-francia kapcsolatokról ír, kifejtve, hogy a britek fő ellensége az EDEN, nem a franciák. A brit-magyar és brit-lengyel MPP fáj nekik, de elfogadják és a két ország marad „öribari”.

Az egész eset slusszpoénja: a brit-lengyel MPPjavaslat el lett utasítva a lengyelek által. PROBLEM JUNIOR?


Bréking: akit érdekel, hogy végződött a Deutschschweiz (népszerű nevén dájcsizébizé) körüli tárgyalássorozat, olvasson több svájci sajtót. A svájci elnök ugyanis írt cikkében a szerződéstervezetről. (Persze elsőre linkelte is a tervezetet, de úgy tűnik, mostanra a többi tárgyaló fél leszedette vele. Pechükre nekem még megvan.Ugyanaz vonatkozik rá, mint a logra.)

Maradok magamban,

vasmegye
Lahore, Pakisztán, The Holy Land, Day 1,329 of the New World