[Gazdasági Minisztérium] Tanácsok cégvezetőknek

Day 599, 01:09 Published in Hungary Hungary by Imre Norbert

Tisztelt emagyar lakosság



A tervezet szerint a gazdasági oktatás keretein belül most a cégvezetők számára írom elsősorban ezt a cikket.

/// A közérdekű tartalom miatt kérlek vote-oljátok a cikket. Köszönöm ///

Az egyik legfőbb kérdés: A céged profitot termel?

A kérdés legtöbb esetben a cégvezetés lényegére kérdez rá, mert ugye a többség a nagyobb gazdagság, jövedelem reményében vezeti cégét/cégeit. A tapasztaltabb játékosok, remekül tisztában vannak cégvezetéshez kapcsolódó részlettel. Egyesek külön exel táblázatot használnak, nyilvántartják termelésüket, áraik béreik változását. De bizony vannak, és sokszor nem is kevesen, akik kevés utána olvasással ugranak bele a cégvezetésbe. Számukra remek segítséget nyújthatnak a produktivitást számoló oldalak, megemlíteném sanya18 által készített változatot: http://www.erepmarket.co.cc/prodtest.php

Fontos volna, hogy minden cégvezető tisztában legyen a saját cége adataival, kiemelten a kiadások/bevételek résszel. Mert bizony eljöhet az az idő, amikor az aktuális céget nem éri meg üzemeltetni. A cégek bezárása nem szégyen! Lehet előre tervezni napokkal, lehet előre tervezni hetekkel, de bármikor bekövetkezhet egy nem várt gazdasági változás, ami miatt a piaci helyzet netán úgy alakul, hogy a cég nem fog profitot termelni. Amennyiben ez a helyzet, láthatóan rövidesen nem javul, bizony lépéseket kell tenni. Ez a lépés persze nem elsősorban a bezárás, de végső soron lehet az.

Nézzük csak sorba:
Ha tehát a fenti oldal segítségével is azt látjátok, nem termel profitot a cég, leginkább a következőket tehetitek.

Első körben talán ajánlott volna kicsit megfigyelni mi okozta ezt a változást. A termelt árúd piaci árai mentek túlságosan le? A feldolgozó iparhoz szükséges nyersanyag árai növekedtek? Talán hirtelen megugrottak a munkabérek? Vagy túl gyenge a munkásaid wellnese? Stb stb..
Mind fontos kérdés, melyek közelebb vihetnek a megoldáshoz.

Nézzük meg ezeket közelebbről.

Nyersanyag árak
Ugyebár a nyersanyag árak növekedése egyértelműen a feldolgozó szektort érinti( ez esetben a nyersanyag termelők sűrűn hálát adnak a piaci helyzetnek és igyekeznek minél többet keresni a helyzeten 🙂 ). Sokan nincsenek tisztában a nyersanyagok minőségi különbségeivel.
Mit értek ez alatt? Nem ritka olyan cégvezetőt látni a #piac chaten sem, aki kifejezetten a Q1 fegyveréhez Q1 vasat keres, mert tudomása szerint csak Q1 vasból termelhető az a bizonyos fegyver. Tévhit!
A feldolgozó cégek(food,weapon,gift,house,moving ticket, defense system, hospital) a raktáron lévő nyersanyagot stock formában számolják. Mi is ez valójában?
A nyersanyagok között ugyanúgy minőségi megoszlást találunk,(Q1,Q2,Q3,Q4,Q5):
Q1 nyersanyag 1 stock-ot jelent a cégedben.
Q2 nyersanyag 2 stock-ot jelent a cégedben.
Q3 nyersanyag 3 stock-ot jelent a cégedben.
Q4 nyersanyag 4 stock-ot jelent a cégedben.
Q5 nyersanyag 5 stock-ot jelent a cégedben.

Vagyis bármilyen minőségű feldolgozó cégbe, bármilyen minőségű nyersanyagot vehetsz, pusztán az árakra kell nagyon figyelned.
Tehát a piacon lévő nyersanyagok közül az a legjobb számodra, amelynek az egységára a legjobb. Érts😛 Ha egy Q3 vas ára 1 HUF, az leosztva stock-ra, 0,33 HUF/ stock-ot jelent. Ellenben ha a Q1 vas ára 0,43 HUF, de ez egyben 1 stock-ot is jelent. Vagyis ez esetben bőven jobban megéri a Q3 vas mint a Q1. De persze minden más nyersanyagnál érdemes körbenézni az árakat, leosztani, hogy 1-1 stock mennyibe kerül, és a legjobból érdemes venni.

Amennyiben mégis kiderül, hogy eddig is a legjobb árú nyersanyagból szereztél be, nézzük a következő lehetőséget.



A munkások bére
Nem árt, sőt ajánlatos naponta vagy pár naponta az adott ország munkás piacát figyelni. Bármikor bekövetkezhet egy enyhe bércsökkenés/bérnövekedés, de ugyanez drasztikusabb mértékbe is. Főleg új cégek lehetnek rossz helyzetben, ha pont olyankor alapítanak, amikor megugranak a bérek, majd ezeket nem csökkentik és idővel irreálisan magasak, lesznek a kiadásaik.
Egyik kiadás csökkentését célzó megoldás a bérek csökkentése. Persze tudjuk mind, hogy egy jó gárdát nehéz találni, de lehet kicsit barátiabb is a hangulata egy csökkentésnek. Amikor a piaci helyzet úgy hozza, hogy csökkenteni kell, akkor a legjobb, ha írsz egy levelet a munkásoknak, elmondod a helyzetet, és csökkented a bérüket. A gép másik oldalán is emberek élnek, ők is át tudják érezni a helyzetedet, és azért egy ilyen közvetlenség sokat segít. Munkásként sokan lehettek már olyan helyzetben, hogy a munkaadó csökkentette a bérüket, de sokáig remek munkahely volt. Azt hiszem minimális plusz keresetért nem feltétlen kell megkockáztatni egy jó munkahelyet,(ahol akár adott esetben a hosszú kapcsolat miatt még plusz juttatást is kaphattok).

A bérek megállapításánál, akár csökkentésnél, akár a munkás piacra való ajánlat kitételekor, fontos figyelni a céged minőségére.
Ugyebár a cégek minősége hatással van a munkások wellnesére( Q1 cégnél -1 wellnes naponta, Q2 cégnél -2 wellnes naponta…). Bár vannak munkások akik ezt tapasztalatlanságból, vagy épp a magas minőségű házuk miatt nem figyelik, de azért a többségnek igenis számít hogy inkább Q1 cégben keressen mondjuk 18 forintot, mint Q5 cégben 20 forintot. Tehát jól nézz küröl, és ne azonnal pakolj ki egy ajánlatot a lista tetejére, mert meglehet hogy 20 forintot ad egy adott skillre egy Q5 cég, de ha adott esetben neked Q1 céged van a munkás csak 1 wellnest veszít(5 ellenében), így kevesebbet kell költenie a jó wellnes megtartásra. Vagyis kevesebb fizetéssel akár jobban is jár.(Persze az előbbiek mérlegelendőek minden minőségnél, nem csak Q1 és Q5 viszonylatban)

Valamint számoljátok, hogy adott wellnessel és a jelenlegi piaci fizetésekkel milyen skillű munkás éri meg legjobban. Nem feltétlen a magasabb skill a jobb. Nem ritka hogy 1-1 skill tekintetében elszállnak a bérek.


A munkások wellnese
A munkások résznél érdemes azért megemlíteni, hogy figyelj a dolgozóid wellnesére. Persze a cikk elején említett produktivitást számoló oldal azt is kijelzi melyik munkásodnál nincs nyereségtermelés, de azért magadtól is láthatod, legtöbb esetben 80 wellnes alatt már gondok vannak. Nem azt mondom azonnal rúgj ki valakit akinek alacsony a wellnese. Megeshet, hogy fontos csata miatt harcolta le magát, vagy egyéb okból, így érdemes ilyen esetben is írni egy levelet. Ha nem reagál, hosszú távon nem kifizetődő ilyen munkások tartása.



Árak csökkenése
Mit tehetsz ha a termelt árúd piaci árai túlságosan lecsökkentek? Ez ugyebár több mindentől lehetséges, így akár a túltermelés, vagy alacsonyabb kereslet is befolyásolhatja. Leginkább a fentieket akkor kell figyelned, amikor a túl alacsony árak miatt nem lesz profitos a céged. Itt megoldást jelenthet az exportra termelés, ahol jobb esetben sokkal nagyobb haszonnal adhatod el a termékeidet. (Ha nincs elég pénzed egy licensere, akkor sem kell megijedni, a Magyar Fejlesztési Bank pont az ilyen esetekre lett felállítva, bátran fordulj a Bankhoz bizalommal, és add be hitel igénylésedet.).

Sokszor megoldást nyújthat még a céged szintjének fejlesztése. Persze ez sem kevés pénz:
Q1ről Q2re 20 arany
Q2ről Q3ra 50 arany
Q3ról Q4re 100 arany
Q4ről Q5re 200 arany
De ha szólsz pár barátodnak részvényesként biztos besegítenek, vagy a fentiekhez hasonlóan az MFB-től ugyanúgy erre is tudsz hitelt igényelni.


Még egy jó tanácsként elmondanám, az esetek többségében nem éri meg tartalékra termelni. Persze lehet hogy javul a helyzet, de mindig jobb ha megpróbálod a termelt árút minél hamarabb eladni.

Azt hiszem nagy vonalakban de átnéztük a lehetőségeket. Végső soron mint mondtam a cégbezárás jöhet szóba. Pénzt nem veszítesz, mivel nem lesz felesleges kiadásod. Közben pedig figyelgetheted a piacot, és ha úgy hozza a helyzet ki lehet újra nyitni, feltéve ha addig nem adod el.





A cikk végén felhívnám a figyelmet arra a gyakorlatra, amit a GT tagjai is sűrűn alkalmaznak egy ideje. Amennyiben láttok egy céget, irreális tevékenységgel(pl irreálisan magas fizetések kipakolása a job marketre, vagy irreálisan alacsony árakkal teszi ki termékeit a piacra) sokat segíthet ha felhívjátok a figyelmüket hibáikra. De a cikk is azért készült részben, hogy ha túl sok időd nincs is ilyesmire, elég ha egy levélben elküldöd kis ’körítéssel’ ezen cikk linkjét. Bizonyosan elolvasása után sokat javít majd üzleti politikáján, ami végső soron az egész iparágnak segítségére lesz.



Végezetül megkérnélek titeket hogy iratkozzatok fel a Gazdasági Minisztérium lapjára:
http://www.erepublik.com/en/newspaper/gazdasagi-kozlony-189897/1
Valamint az eKozponti Statisztikai Hivatal lapjára:
http://www.erepublik.com/en/newspaper/estatisztika-185632/1


A Gazdasági Tanács továbbra is várja azon cégvezetők jelentkezését, akik szeretnének a minisztérium munkájába besegíteni, ötleteiket tapasztalataikat megosztani a tanácson belül. Őket is várjuk a minisztérium chat szobájában.

Kérdéseitekkel, észrevételeitekkel, ötleteitekkel nyugodtan keressetek meg engem, vagy Carl Peters-t. Megtaláltok minket mibbit chaten is(www.mibbit.com/chat) a Gazdasági Minisztérium szobájában (#GM) elérhettek egész nap.


Tisztelettel
Imre Norbert
Gazdasági Miniszter