[eRA History] Historia Pierwszej Wojny Światowej

Day 775, 09:52 Published in Poland Poland by Gondziowski

________________________________________ ________________________________

Zanim przejde do wlasciwej czesci artykulu chcialbym powiedziec, ze pobilismy rekord. Oto dowo😛

Your newspaper gathered 1000 subscribers and you are now known as a Media Mogul. 5 days ago

Your newspaper gathered 1000 subscribers and you are now known as a Media Mogul. 17 hours ago

Drodzy Panstwo, Media Mogul w 4 dni! To absolutny rekord eRepublik. Chcialbym wiec Wam pogratulowac i podziekowac!!

A tymczasem do dziela..

________________________________________ ________________________________

Seria [eRA History]:
Historia sojuszy cz.1
Historia sojuszy cz. 2
________________________________________ ________________________________

Geneza wojny:

Sytuacja w Europie Środkowej w dobie nietrwałych sojuszy daleka była od stabilizacji. Czechy dokonały zaboru Słowacji nie bronionej przez żadne MPP i posiadającej siłę ludzką w liczbie kilkudziesięciu graczy. Same Czechy nie należały do potęg, dlatego ich słowackie zdobycze szybko padły ofiarą najazdu Węgrów. Węgry w owym czasie były państwem przeciętnym. Dość liczne w porównaniu do innych państw, ale z kolei o wiele słabsze od światowych potęg. Jednak to nie one były beczką prochu od wybuchu której wszystko się zaczęło.

Sąsiednia Rumunia była wówczas najpotężniejszym krajem eRepublik. Kraj adminów posiadał najliczniejszą i najbardziej wyskillowaną kadrę wojowników, która była samodzielnym panem regionu. 4 kwietnia 2008 roku Rumunia połączyła się z Mołdawią. Było to w pewnym sensie odzwierciedlenie realnych tendencji obu narodów. Mołdawia pod silnym rumuńskim zwierzchnictwem miała możliwość bezpiecznego rozwoju. Jednak kolonizacja Mołdawii dla takiej potęgi jak Rumunia nie stanowiła wyzwania. Chcieli więcej. Miesiąc później Rumuni wysunęli roszczenia pod adresem Ukraińców. Przedmiotem sporu były Bukowina i Besarabia- regiony kilkadziesiąt lat wcześniej należące do państwa rumuńskiego w realu. Ukraińcy odrzucili ultimatum, co doprowadziło do zbrojnej interwencji. W ciągu kilku dni cała Ukraina znalazła się pod okupacją rumuńską. W ten sposób powstało imperium gotowe do ekspansji na kolejne sąsiednie ziemie.



22 sierpnia powstał ATLANTIS. Nowy sojusz był bardzo agresywny ze względu na obecność w nim największych potęg w tym także Rumunii. 4 dni później zagrożone ekspansją ATLANTIS kraje reszty świata utworzyły PEACE GC. Państwami założycielskimi były Brazylia, Indonezja, Węgry, Iran i Turcja. Rumuni uznali to za prowokację i zamierzali uderzyć na nowo powstały sojusz zanim ten zdoła uformować się, by stanowić jakąś realną siłę.

Przebieg wojny:

Wybór padł na Węgrów, którzy kontrolowali Słowację i są wyjątkowo nielubiani przez Rumunów (ich wzajemne relacje w realu można porównać do polsko-niemieckich lub polsko-rosyjskich). Rumuński prezydent w oficjalnym oświadczeniu wcale nie krył jakie są prawdziwe intencje jego pobratymców:

"We all play this game because of our desire for fun, we have fun by winning, we win by recovering our territories that are now part of Bulgary, Cadrilaterul and Ukraine, parts of Bucovina. With this package we will have also Hungary, many of you are expecting this. We will recover these territories through any means necessary!”

Rumuni zdecydowali się na szybki ruch także ze względu na głosowane MPP. Była okazja uderzyć na Węgry, które były pozbawione ochrony w pierwszej fazie działań. Pierwszego dnia nastąpił atak z terytorium Ukrainy na ziemie słowackie pozostające pod okupacją węgierską. Mimo zwycięstwa i zajęcia Wschodniej Słowacji siły węgierskie przy pomocy korpusów z państw pokazały, że obrońcy łatwo skóry nie oddadzą..

Kolejnego dnia walk już 3 prowincje węgierskie znalazły się pod ciężkim ostrzałem Rumunów. Zaatakowano Północne Węgry, Północną Wielką Nizinę i Południową Wielką Nizinę. Dzięki wsparciu korpusów PEACE, tanki ATLANTIS zdołały zająć tylko Południową Wielką Nizinę. Mimo to inicjatywa nadal znajdowała się po stronie Rumunii.

W trzecim dniu cały świat wstrzymał oddech. Rumuni atakowali aż 5 węgierskich regionów. Dzięki ofiarności korpusu PEACE udało się wygrać wszystkie bitwy, co spowodowało falę radości wśród Madziarów. Po raz pierwszy Rumunia poniosła tak wielką klęskę- nie przebiła się przez zorganizowana obronę we wszystkich atakowanych regionach. Działania wojenne przerwał... bug. Na dwa dni admini wyłączyli serwery w celu usunięcia awarii.

Udana obrona pozwoliła Węgrom wyprowadzić kontruderzenie po wznowieniu gry. By rozproszyć rumuńską obronę zaatakowano możliwie największą liczbę regionów. Wyprowadzono kontrę na 5 regionów w tym 2 rdzennie rumuńskie. Tankowanie PEACE miało na celu zdobyć region Maramures, by upokorzyć Rumunię. Jednak odsiecz ATLANTIS skutecznie uniemożliwiła ten ruch. Zmobilizowani Rumuni obronili wszystkie regiony co pozwoliło im odzyskać inicjatywę w wojnie.

W kolejnym dniu podobnie postąpili Rumuni- rozproszyli obronę węgierską wykorzystując rozluźnienie w szeregach armii wroga oraz wylot części korpusów PEACE z terytorium Węgier. Zajęli 4 spośród 5 atakowanych regionów w tym stolicę Węgier- Budapeszt. Wydawać by się mogło, że koniec Madziarowego państewka jest już bliski. I wtedy wkroczyli... admini.



Z powodu błędów w grze i przygotowań do wprowadzenia wersji v1, serwery zostały wyłączone. Przez kilka dni nie można było się zalogować, a wojny uległy kasacji. Wyobrażacie sobie co by się stało gdyby nam wyłączyli grę w środku obecnej kampanii w Niemczech?

W ten sposób dobiegł końca pierwszy konflikt w tej grze, w którym wzięły udział wojska większości istniejących wówczas państw. Jeszcze nikt wtedy nie przypuszczał, że główna oś konfliktu (Węgry-Rumunia) będzie stanowić zarzewie konfliktów w przyszłości.

Skutki wojny:

Smiało można stwierdzić, że WWI była pierwszym współczesnym konfliktem tzn. walczyły bloki, które dziś rywalizują ze sobą w prawie niezmienionym składzie.

Głównym celem wojny jest rozwiązanie problemów jednych kosztem drugich. Niestety WWI (podobnie jak ta w realu) niczego nie rozwiązała. Rumunia, która zajęła większość Węgier nie zaprzestała swoich podbojów i zamierzała je kontynuować w kierunku wschodnim. Podbojów dokonywać chciały także inne kraje ATLANTIS. Dwa wrogie sobie bloki zintensyfikowały działania, a konflikt z czasem zaczął rozlewać się na kolejne kraje eRepublik.



Z kolei w społeczeństwie węgierskim pojawiła chęć zemsty. Z racji niechęci do rumuńskich okupantów na Węgrzech doszło do wysypu graczy. Ciężko nazwać to babyboom'em, ale Węgry znacznie zwiększyły swoją populację. Wkrótce wzmocnione powrócą do naturalnych granic i staną się jedną z głównych sił w eRepublik (de facto są nią do dziś).

Już w kolejnym numerze kompletna historia II Wojny Światowej!

Zapraszam do dyskusji.

________________________________________ _____________________

Jesli masz sugestie, pytania lub jakiekolwiek watpliwosci pisz smialo w komentarzach lub priv'ie.