[МінКульт] Цей день в історії (8 січня)

Day 2,241, 12:52 Published in Ukraine Ukraine by Ministry of Culture






Як було повідомлено у попередній статті Міністерства Культури, у рамках нової рубрики “Цей день в історії” публікуватимуться події, що вплинули на розвиток української культури, які справді варто пам’ятати.




Сьогодні Україна святкує 79 річницю від дня народження Василя Симоненка. Людина титанічного покоління “шістдесятників”, червоною ниткою творчості якої було виведено прагнення забезпечити українській мові провідну роль в освіті та культурі УРСР. Вірші Василя Симоненка пронизані патріотизмом. Але не тим, який диктувала радянська влада, а українським. Поет досліджував факти, що свідчили про радянські репресії, які влада намагалася приховати. Більш того, радянська критика у перше десятиліття по смерті Симоненка намагалася паралізувати вплив його самвидавної поезії цілковитим замовчуванням її, одночасно канонізувати спадщину померлого поета як бездоганно «партійну». Проте надалі, за виразної тенденції до замовчування творчості Симоненка загалом, розпочато ревізію її як несумісної з «партійністю» в літературі.


Задивляюсь у твої зіниці
Голубі й тривожні, ніби рань.
Крешуть з них червоні блискавиці
Революцій, бунтів і повстань.

Україно! Ти для мене диво!
І нехай пливе за роком рік,
Буду, мамо горда і вродлива,
З тебе чудуватися повік...

Ради тебе перли в душі сію,
Ради тебе мислю і творю,
Хай мовчать америки й росії,
Коли я з тобою говорю.

Одійдіте, недругі лукаві!
Друзі, зачекайте на путі!
Маю я святе синівське право
З матір’ю побуть на самоті.

Рідко, нене, згадую про тебе,
Дні занадто куці і малі,
Ще не всі чорти живуть на небі,
Ходить їх до біса на землі.

Бачиш, з ними щогодини б’юся,
Чуєш — битви споконвічний грюк!
Як же я без друзів обійдуся
Без лобів їх, без очей і рук?

Україно, ти моя молитва,
Ти моя розпука вікова...
Гримотить над світом люта битва
За твоє життя, твої права.

Хай палають хмари бурякові,
Хай сичать образи — все одно
Я проллюся крапелькою крові
На твоє священне знамено.










360 років тому у Переяславі військова рада прийняла рішення про створення військово-політичного союзу України та Росії.

На цю раду прибули представники усіх станів: від селян та міщан до старшин, козаків та духовенства. Умови кровопролитної війни між Україною та Польщею ставали усе жорсткішими. 8 січня 1654 року у м. Переяславі було скликано козацьку раду, на якій обговорювалося лише одне питання: приймати присягу чи ні. Хмельницькому вдалося переконати козацтво, що російський цар не видасть їх полякам та не порушить їхніх прав. Втім, жодного офіційного правового акту укладено не було, крім як присяг гетьмана та козацької старшини.
Українсько-російський договір можна розцінювати по-різному. Однозначно, на той час він був вигідним для обох сторін. Але вже зовсім інше питання полягає у тому, що Москва порушила Переяславську угоду, поступово перетворюючи Україну на Московську провінцію.


8 січня 1851 року у Паризькому Пантеоні був поставлений експеримент, який наочно продемонстрував факт обертання Землі навколо власної осі — до куполу Пантеону він почепив на дроті довжиною 67 метрів металеву кулю масою 28 кілограм таким чином, що маятник міг вільно рухатись у будь-якому напрямку (тепер такі маятники називаються “Маятники Фуко” на честь автора першого маятника). Під маятником було насипана піщана доріжка, перетинаючи яку маятник робив відмітки. Після того, як маятник запустили (його не відхиляли, а навпаки — зафіксували мотузкою у вертикальному положенні і потім перепалили мотузку вогнем) — він почав розгойдуватись, причому площина коливання постійно рухалась по колу (за годину зміщувалась приблизно на 11 градусів). Таким чином, було наочно продемонстровано всім бажаючим, що Земля таки обертається. Цей експеримент увійшов у історію науки як один з найбільш наочних експериментальних доказів теоретичних гіпотез.
Цікавий факт - один з найбільших у Європі маятників встановлено у КПІ (за інформацією від тамтешніх студентів - і нині цілком можна побачити у КПІшній бібліотеці) - бронзова куля вагою 43 кг підвішений на проволці довжиною 22 метри





Нагадуємо вам про масштабний квест! Усіх небайдужих до історії еУкраїни закликаємо взяти участь та віднайти втрачені клейноди!


Для шаутів:

[МінКульт] Цей день в історії (8 січня)
http://www.erepublik.com/uk/article/-8-1-2361016/1/20