Απολογισμός Κυβέρνησης Φεβρουαρίου 2013
Ministry of Press GR
Αγαπητά μέλη της Ελληνικής κοινότητας του eRepublik,
Η Κυβέρνηση σας παρουσιάζει τον ισολογισμό και κάνει απολογισμό θητείας Φεβρουαρίου 2013.
Αρχίζουμε με τα Οικονομικά της χώρας:
Θέλουμε να εκφράσουμε τις ευχαριστίες μας για τον συμπαίκτη μας Mitsossougias, που είναι υπεύθυνος των Κρατικών Εταιρειών, καθώς και για τον συμπαίκτη μας Bakaras ο οποίος για 3ο σερί μήνα δάνεισε μια Q7 εταιρεία όπλων. Σε αυτές εργάζονται μέλη των Πελασγών.
Για πρώτη φορά παραχωρήσαμε Κρατικούς Οργανισμούς σε ελληνικές στρατιωτικές μονάδες. Το σκεπτικό ήταν διπλό. Να δημιουργήσουμε μια πηγή εσόδων για το κρατικό ταμείο και να δώσουμε την ευκαιρία στις στρατιωτικές μονάδες να κερδίσουν κάποια επιπλέον χρήματα, ώστε να εξασφαλίσουν περισσότερες παροχές για τα μέλη τους.
Παραχωρήθηκαν συνολικά 11 οργανισμοί στις κάτωθι μονάδες αντίστοιχα:
MACEDONIAN PHALANX - Armoured Brigade Supply
Hoplite Phalanx - kavadza sfedones 2
Minoan Legions - Main army forces 2.4
Arch-angels - Kavatza Neropistola
7nisa - Danawn Dwra
MYRMIDONS - Armoured Brigade Phalanx
BlackRoses - Main army forces 2.3
HELLENIC ARMY ELITE - main army forces 2.1
MACEDONIAN GUNS - main army forces 4
Lynx - kavadza sfedones
Greek Special Forces - Greek army weapons 1
Το κέρδος απ΄ αυτές τις παραχωρήσεις ήταν 242 gold. Όλοι οι παραπάνω οργανισμοί είναι λειτουργικοί και στα χέρια του Κράτους.
Χρησιμοποιήσαμε 2 οργανισμούς στο monetary market σαν ΜοΕ και αποκομίσαμε κέρδη 475 gold παίζοντας στο MM για λογαριασμό του κράτους. Επιπλέον μετατρέψαμε 275.000 grd περίπου σε 990 gold, λόγω ενός κωλύματος που προέκυψε με ένα MU που έβαλε 1000 gold στο Org του αντί 100 gold και του δώσαμε από τα κρατικά αποθέματα πίσω χρήματα σε GRD.
Παράλληλα εξασφαλίστηκαν έσοδα 250.000 grd από donate του Treasury (φόροι που μαζεύτηκαν στη θητεία μας αφαιρώντας πρώτα τα κόστη για MPP που συνάψαμε). Μαζέψαμε ακόμη έσοδα από δωρεές πολιτών και βουλευτικών μεταλλίων νεοεκλεγέντων βουλευτών τάξης μεγέθους 85 gold. Να τονίσουμε τη σημασία να καθιερωθεί και πάλι η παραχώρηση των 5 gold των βουλευτικών μεταλλίων στο Κράτος. Το σκεπτικό της κυβέρνησης μας ήταν να έχουμε μια ροή δωρεών και εσόδων σε gold στον Κρατικό Οργανισμό Greekdorees με στόχο τη δημιουργία ταμείου για επιδοτήσεις Training Grounds νέων (κυρίως) παικτών.
Στα παραπάνω πλαίσια δώσαμε επιδοτήσεις αναβάθμισης Training Grounds σε 29 άτομα. Το συνολικό κόστος ανήλθε σε 290 gold (10 gold στον κάθε παίκτη).
Συνολικά με τις παραπάνω κινήσεις καταφέραμε να καλύψουμε τα έξοδα του κράτους για το μήνα αυτό, αλλά και να έχουμε κέρδος 36,24 gold με τιμη ισοτιμίας (1gold=282grd).
Επιγραμματικά:
Παραλάβαμε Παραδίδουμε
2,401,212.56 GRD 1,987,660.57 GRD
1,505.52 GOLD 3,008.26 GOLD
Παραλάβαμε Παραδίδουμε
30.219 Q7 όπλα 36.439 Q7 όπλα
Εδώ μπορείτε να δείτε τον ισολογισμό μας.
Ας περάσουμε στα Στρατιωτικά της χώρας:
Το MoD αυτό το μήνα βοήθησε με τη στρατηγική του και τα RW που άνοιξε και επιδότησε να απελευθερώσουμε τις original περιοχές μας. Είχαμε τη βοήθεια των συμμάχων μας καθώς και tanking Ελλήνων συμπαικτών μας. Χαλάσαμε για τις ανάγκες του MoD 14.200 Q7 και για τις ανάγκες των Πελασγών 4300 Q7όπλα. Έτσι καταφέραμε να αυξήσουμε το κρατικό στοκ κατά 6220 Q7 όπλα. Αρκετά αποθέματα σε Q6 όπλα και Food μοιράσαμε και για τις ανάγκες της GNA.
Στο τέλος της θητείας μας, επιλέξαμε να στηρίξουμε τις μάχες των συμμάχων μας και ρισκάραμε αποφασίζοντας να κηρύξουμε ΝΕ εναντίον των Βούλγαρων για να βοηθήσουμε τους Τούρκους να πάρουν πίσω τις περιοχές τους. Δυστυχώς, ενώ αυτό αρχικά πήγαινε καλά, με εκατέρωθεν λάθη των 2 κυβερνήσεων στο θέμα της Κύπρου βρήκαν οι εχθροί μας την αχίλλειο πτέρνα μας χρησιμοποιώντας την Κύπρο εναντίον μας. Αυτή τη στιγμή χάσαμε τις περιοχές μας, αλλά παρέχουμε βοήθεια στους συμμάχους μας που έχουν ανάγκη για drain damage. Την βοήθεια αυτή θα την κεφαλαιοποιήσουμε κάποια στιγμή σύντομα για να απελευθερωθούμε πάλι. Η λογική είναι πως αν και είμαστε η δυνατότερη χώρα στη συμμαχία μας, δεν είμαστε το κέντρο του κόσμου και πρέπει να βοηθάμε τους συμμάχους να πετύχουν τους στόχους τους μερικές φορές.
Να ξέρετε επίσης ότι δεν είναι εύκολο να μας κρατήσουν υποδουλωμένους. Υπομονή λοιπόν και Hold στο tanking. Για λίγο καιρό θα βαράμε υπέρ συμμαχίας τα Food Fights μας και θα βαράμε ομαδικά και συνεννοημένα στα RW αν το κρίνει απαραίτητο το MoD.
Όσον αφορά το MoFA θα ήθελα να ευχαριστήσω τον apostolos6 που με ενημέρωσε για τα τρέχοντα θέματα στην αρχή της θητείας μου αλλά και για την προσπάθειά του να σώσει τη συμμαχία μας διαμορφώνοντας τις εξελίξεις.
Τέλος, επειδή ακούγονται διάφορα τώρα τελευταία για νέες συμμαχίες και υπάρχουν φήμες που μας φέρουν και εμάς μέλος τους, σας διαβεβαιώνω πως αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει καμία συμφωνία συμμετοχής της χώρας μας σε καμία νέα συμμαχία, ούτε συμφωνίες για NAP αν δεν το εγκρίνει η συμμαχία μας πρώτα. Αν παρ' όλα αυτά, κάποια στιγμή υπάρξει η ανάγκη απόφασης για ένταξη μας σε κάποια νέα συμμαχία για τον οποιοδήποτε λόγο, αυτή θα ψηφιστεί πρώτα από τη βουλή.
Πάντως να γνωρίζετε ότι εμείς είμαστε σε επαφή με τις χώρες εκείνες που θεωρούνται παραδοσιακοί φίλοι μας real life & in game, αλλά και με πιθανούς άλλους “λατινοαμερικάνους” φίλους. Με λίγα λόγια έχουμε και εχθρούς και φίλους κοντά για να γνωρίζουμε τις σκέψεις τους.
Τελευταίο μα πολύ σημαντικό, όσον αφορά στο MoNP και αυτό τον μήνα λειτούργησε το πρόγραμμα “Μαζί τα φάγαμε” και μοιράστηκαν 64840 Q3 φαγητά σε νέους συμπαίκτες μας. Δημοσιεύτηκαν μάλιστα 2 πολύ ωραία άρθρα με την παρουσίαση του νέου χάρτη στο παιχνίδι και με τις αλλαγές στο εργοστάσιο ρουκέτας.
1o άρθρο
2ο άρθρο
Τέλος, μπήκαν οι βάσεις μέσω συζήτησης και σκέψης για ένα νέο πλαίσιο λειτουργίας των 2 κρατικών MU που σκοπός μας είναι να πάει στη Βουλή για ψήφιση.
Με τιμή,
EpiCourious
mafuxth
Comments
voted
o7
v
voted
voted!!!
V και καλή νέα θητεία
V!!
τι λάθη κάναμε εμείς στο θέμα της Κύπρου;
για πες μου κ εσυ....
Enw tou eipame na to proteinei autos to MPP kai oti emeis tha to psifisoume meta, den asxolithikame na doume giati den to katevaze enw eixan perasei 2 meres. Meta to prwto NE pou mas ekanan me ekeinon ton tourkokyprio Inci to MoFA apantise oti pleon den yparxei periptwsi na kanoume MPP kai diakopsame epafes diplwmatikes
χαχαχααχ.. καλα ουτε γκόμενα να ήταν! Αυτο πρόεδρε δεν θεωρείται λάθος μας νομίζω, μην το θεωρείς και συ λάθος μας.
v
Voted και ευχές για μια ακόμη καλύτερη νέα θητεία.
v
V και καλή νέα θητεία
voted και καλή τύχη στην νέα θητεία!
v
Vi
Klaiw apo sigkinish akoma oi orgs exoun ta animation avatars pou tous eixa ftiaksei 😛
Tomaria twn MACEDONIAN GUNS ton nou sas 😛 o main army forces 4 me dika mou gold ftiaxtike eime o mpampakas tou elpizw na tou ferthikate me agapi kai storgi 😛
kalimeres 😛
gt vre? na min fame k emeis ligo "meli"???o melisokomos den troei to meli pou paragei 😛 😛 😛 😛 😛
aselgisame panw tou😛
Eise minoitis esy telos 😛
Με πούδρα και ταλκ!
αγαπη κ προδερμ...
Εγω να δεις συγκινηση Πατέρα οταν αντικρυσα για 1η φορα τον ΔΙΚΕΦΑΛΟ και 4 \ο/
Ειπα να το κανω λιγο ασπρομαυρο βεβαια να δενει καλυτερα οπτικα αλλα κατι μεσα μου με ελεγε -> Σεβασμος στον δημιουργο ; )
(Μεχρι και κρεμουλα για το συγκαμα του πηραμε σε λεω : ) )
Main Rulezzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
Μήτσο μλκ είδα τα ονόματα και συγκινήθηκα.
-V-
Ante kai kalh nea 8hteia
Voted
voted και καλή τύχη στην νέα θητεία!
sad Epi
V και μπράβο για το κείμενο. Δεν περιμένει όλος ο κόσμος με το ντουφέκι παρά πόδας. Αν το ύφος αποπνέει σεβασμό στους συμπαίκτες και ένα κείμενο είναι μεστό, χωρίς φανφάρες και εγωκεντρισμούς λειτουργεί ως βάση κουβέντας. Όπως και ο ισολογισμός, αν και δεν πρόλαβα να τον διαβάσω στις λεπτομέρειες, εκ πρώτης άποψης κερδίζει τις εντυπώσεις ως σοβαρή προσπάθεια. (ένεκα των λογιστών "της μισής αιτίας των δεινών μας 😛)
+1
v
V
V
εγώ προσωπικά να πω ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη να με δειχτείτε στο Υπ. ΝΕΩΝ παρόλο που είμαι μόλις 1,5 μήνα παίχτης, τόσο για το άρθρο όσο και για το ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ.
αυτό το μήνα πάμε ποιο δυνατά σε όλους τους τομείς !!!
v
v
ψ
[removed]
[removed]
Ευχαριστίες στον Πρόεδρο, στον Dimath, Bakaras, Mitsossougias, Kostass13, kagief89, Dihenekis, apostolos6 και ευχές για μια καλή επόμενη θητεία!
-Το υπουργείο λειτούργησε 2 οργανισμούς μόνο και έβγαλε κέρδος 474 χρυσά.Πολύ ωραία τα πράγματα μέχρι εδώ.
-Το κράτος παραχώρησε 11 από τους οργανισμούς του και κέρδισε 242 χρυσά.
-Άμα αυτοί οι 11 οργανισμοί δηλαδή λειτουργούσαν από το κράτος και όχι από τις μονάδες θα είχαμε κερδίσει 2607 χρυσά.
Το κράτος λοιπόν προτίμησε να δώσει 2607 (θεωρητικά) χρυσά (=11 οργανισμοί) στις παραπάνω ομάδες.Θέλω να πιστεύω πως το έκανε με την καλύτερη θέληση.
Ερωτήσεις τώρα...
Με αυτά τα 2607 χρυσά,οι μονάδες τι έκαναν;Tankαραν σε καμία μάχη;Επιδότησαν τα μέλη τους για αναβάθμιση των προπονητηρίων;Επιδότησαν full προπόνηση;Επιδότησαν αντάρτικα για να τα κερδίσουν ως ομάδα;Η κυβέρνηση ενδιαφέρθηκε να μάθει τίποτα από τα παραπάνω ή τα έδωσε και έφυγαν οι ευθύνες;
Δεν ξέρω τι έκαναν και τι όχι...πάντως μας κατέλαβαν πλήρως οι εχθροί μας.Και δεν νομίζω αυτό να το κατάφεραν οι 50 Κύπριοι.Εδώ δεν μπορούσαν να μας καταλάβουν 5 από τις δυνατότερες χώρες του κόσμου συγχρόνως.
Για κοιτάξτε για αυτό τον μήνα καλύτερα το πρόγραμμα σας.Εγώ πάντως θα βγάλω ένα άρθρο για να παραθέσω πιο συγκροτημένα τις απόψεις μου.Θα περιμένω απαντήσεις από τους αρμόδιους.
ela mazi mou stin kibernisi, ta xrimata pou paizame itan ta diathesima tou kratous sto hellenic depository, ara eite me 2 epaiza eite me 10 me auta ta xrimata peripou ta idia lefta tha ebgainan kerdos, an eixa 10 fores auta ta xrimata kai isaksious xeiristes tote tha eixe noima o syllogismos sou, filika
Τότε γιατί χρησιμοποιήσατε δύο οργανισμούς και όχι έναν;
Όταν λες να έρθω μαζί σου στην κυβέρνηση,τι εννοείς;Αν θες την βοήθεια μου,θα την έχεις.Πάντα δέχομαι να βοηθήσω εφόσον μπορώ.Στείλε μου προσωπικό μήνυμα όποτε θες.
@Phaethon.
1.An "x" ατομα επαιξαν τους 2οργανισμους, τοτε για να παιξουν 11+2=13οργκ χρειαζονται 2Χ ατομα για να κανουν την δουλειά. Θα πρεπει να αναρωτηθεις αν διεθεταν τοσο εμψυχο δυναμικο και το δυναμικο αυτο να διαθετει τις ωρες που διεθεσαν οι διαχειριστες των 2οργκ. Η προσεγγιση σου λοιπον στο θεμα -κατα την ταπεινη μου αποψη- ειναι λανθασμενη σε ενα πολυ μεγαλο βαθμο.
2.Το τι εκανε καθε unit , δεν μπορουμε να το μαθουμε εκτος και αν θελουν να μοιραστουν τις εμπειριες τους.Ενδιαφερον παρουσιαζει, αν μαθουμε αποψεις των μελων των unit αυτων. Αλλαξε, βελτιωθηκε η ζωη τους?
Προς ΜοΕ
Λετε οτι βγαλατε 474gold με 2οrgs. Αυτο σημαινει οτι 472/ (2οργκς *30ημερες) -> βγαζατε σε ημερησια βαση 7,86gold/day. Ποσο διολου ευκαταφρονητο.
Περα απο το "μπράβο" για την πράξη σας αυτη, θα θελατε να μοιραστειτε μαζι μας καποιες πληροφοριες με την κοινοτητα?
Εννοω, ποιο ηταν το αρχικο σας κεφαλαιο, ποσους διαχειριστες ειχατε, ποιες και ποσες ωρες παιζατε.
Η ερωτηση αυτη αποσκοπει, στο να αποκτησουμε μια "εικονα" - οσο ειναι εφικτο- για τις Ικανοτητες του εργαλειου(org).
diavase kai to sxolio parapanw ston phaethwna, episis toulaxiston ta misa units den ebgalan parapanw apo ta 20 gold pou edwsan gia enoikio, i xwra vevaia kerdise apo ti gnwsi tous kai tin apomythopoihsh twn orgs
ΤΟ μονο μετρησιμο και επισημο νουμερο, ειναι αυτο που μας δώσατε. 472g κερδος απο 2οργκς για σκαρτες 30ημερες.
Αν κρινω απο τις δικες σας κερδοσκοπικες ικανοτητες των 7,86gold/day, μήπως η ενοικιαση του 1gold/day ειναι ιδιαιτερα χαμηλή? Μηπως πρεπει να ανεβει στα 2gold/day και αξιολογουμε μετα απο 30ημερες?
Αν στο δυναμικο σας ειχατε dream team κερδοσκοπων και φτασατε αυτον τον αριθμό ενω τα unit δεν ειχαν τετοια ατομα συμπεραινουμε οτι την ευθυνη για τα χαμηλα/υψηλα κερδη το εχει το unit και οχι το εργαλειο!
Υπενθυμιζω υψηλοτερο ενοικιο-> υψηλοτερα εσοδα στο Ταμειο Ειδικου σκοπου-> κερδισμενοι νεοι παιχτες (πχ απο τους 30 τυχερους, θα ειχαμε 60τυχερους που θα απολαμβαναν το προνομιο της επιδοτησης).
Voted
Συμφωνώ απόλυτα και επιπλέον να προσθέσω ότι όταν δίνεις προς ενοικίαση ένα "επιχειρηματικό" στοιχείο, δεν το νοικιάζεις ποτέ, όσο κέρδος νομίζεις πως έβγαζες, για τον απλό λόγο, πως αν ο ενοικιαστής του βγάλει ζημιές, ο ιδιοκτήτης δεν θα τον αποζημιώσεις. Κοινώς δεν μπορεί να επικρατήσει η λογική μαζί στα κέρδη, χώρια στη χασούρα. Αυτή είναι, γενικότερα, η λογική της μη "αποκρατικοποίησης" η οποία σχεδόν πάντα θέλγεται από τα κέρδη μόνο και ξεχνάει τις πάμπολλες περιπτωσεις ζημιών και ελλειμάτων.
Το επιχειρηματικο στοιχειο, στην περιπτωση του παιχνιδιου ειναι "εργαλειο". Θελω να πιστευω οτι η λεξη "εργαλειο" ειναι αποδεκτη απο το συνολο της κοινοτητας.
Σου ενοικιαζω ενα εργαλειο εναντι ενος ποσου. Τωρα το Κρατος δεν ζητα να ειναι συμμετοχο στα κερδη που ΘΑ προκυψουν απο την ενοικιαση του εργαλειου. Απλα το ενοικιαζει.
Ναι ειναι συμμετεχο στην χασουρα , αλλα ταυτοχρονα να ειναι συμμετοχο και απο τα κερδη που θα προκυψουν απο την εμπορικη δραστηριοτητα του οργκ. Και εδω μπλεκει το θεμα. Ποσα ηταν τα κερδη , ετσι ωστε να γυρεψει το μεριδιο της???
Αν το εργαλειο, δεν χειριστει σωστα η γινει τραγικο λάθος κανενα Κρατος δεν μπορει να καλυψει την χασουρα αυτη.
Νομιζω οτι εβαλες ποιο πολλα rl-στοιχεια απο οσο χρειαζονται.
Ουδετερος προς αρνητικος Cool