САВЕТИ ЗА МЕШЕТАРЕЊЕ

Day 778, 08:24 Published in Serbia Serbia by rascaalphajedan
ИЛИТИ - ПАР ТРИКОВА ЗА ПОЧЕТНИКЕ КОЈИ ЖЕЛЕ ДА ЗАПОЧНУ БЕРЗАНСКУ КАРИЈЕРУ

Текст је намењен почетницима на ММ-у


Наравно да сви желе да увећају своје имовно стање и почетници се најчеће одлучују да опробају срећу са берзом. Највећи број њих доживи тотални фијаско губећи често и сав капитал који су добили од медаља.

Одлучио сам да напишем овај чланак како би се почетници упутили у основне законе е-берзе уколико се буду упуштали у авантуру да „од једног голда направе два“.

На самом старту желим да кажем да старији играчи и они са много више пара (односно злата) имају велику предност на берзи, а да се мањи играчи морају задовољити само ситним махинацијама. Зашто ово тврдим видећете у наставку текста.

На берзи постоје 2 врсте понуда:

1. BUY (GOLD) – SELL (ВАЛУТА)

пример:




SLIKA 1



2. BUY(ВАЛУТА) – SELL(GOLD)

пример:




SLIKA 2



Колико је која берза профитабилна (проценти у претпоследњој колони), колики је курс, како се понаша тржиште (chart – у последњој колони) најбоље можете видети на овом линку:


СВА ТРЖИШТА ВАЛУТА


Принцип мешетарења је једноставан: Поставите понуду на Г-В(слика 1), а затим тај новац од проданог злата поставите на понуду В-Г(слика2). И након извесног времена од 1 златника добијете 1,...нешто. И то је сваком паметном бићу довољно јасно – таман толико да се полакоми и да га ухвати златна грозница. Али, није све баш толико једноставно.

Да ствар буде компликованија, понуде се могу постављати до 3 децимале! Па тако имамо битну разлику:

Г-В понуда је понуда склона лицитирању (такмичењу) ко ће да понуди „јефтиније“ злато. Свака понуда која иде до цифре (већа од ње) коју добијете тако што израчунате: 1 подељено са (цифра са В-Г графика) се исплати.

Резиме: цифра до које се лицитира се добија 1 подељено са цифра са супротне понуде (ако гледате Г-В, онда је то цифра при врху В-Г, и обрнуто)

Свако спуштање испод те цифре је ЧИСТ ГУБИТАК НОВЦА (ЗЛАТА)

Често ми се дешавао да „уловим“ такву понуду коју је поставио неко од неискусних играча. Довољно је само директно је откупити и директно је продати на супротној понуди (наравно, уколико поседујете ту валуту).

НАЈБИТНИЈЕ: ПОНУДА УВЕК МОРА БИТИ ВЕЋА ОД ГОРЕ ПОМЕНУТЕ ЦИФРЕ

В-Г понуда је понуда која (у највећем броју случајева) НИЈЕ склона лицитирању, т.ј.: све понуде су најчешће исте вредности.

Деси се да и овде неко погреши, али се немојте залетати! Прво погледајте (испитајте тржиште) дали се то (случајно у том тренутку спушта тржиште валуте, или је у питању грешка. Т.Ј.: Уколико не постоји понуда на Г-В која је МАЊА од 1 кроз та цифра – онда се неко прешао, а уколико се појављује (или је чак и близу тога) – ради се о обарању курса.


В-Г понуда је уствари „основа монетарног система“ и јако је ретко склона промени, управо због чињенице да се може лицитирати само до 3 децимале. (и најмања промена има велике последице на курс, односно профит који ћете извући).
За разлику од Г-В понуде, где за исте лицитације на чело листе избија најновија понуда; код В-Г понуде је карактеристично да на чело листе стоје НАЈСТАРИЈЕ понуде.

ОВО ЈЕ И ПРВИ ЗАКОН МЕШЕТАРЕЊА!

И још једно веома битно правило: Понуде трају до 4 дана – 5. Дан се свака понуда БРИШЕ! (била она модификована или не)

Тако да могу да препоручим следећу стратегију: Постављати сваки дан понуде – 1. Дан – 0,01РСД = 4Г; 2. Дан - 0,01РСД=3Г ; 3. Дан – 0,01РСД=2Г .... И тек 4. Дан (након претходно продатог злата) поставити понуду простом модификацијом ОНЕ ПОНУДЕ од пре 3 дана. Ова понуда ће бити стара 3 дана и највероватније ће избити на сам врх листе.

Из сопственог искуства, многа тржишта (посебно она са много становника су презасићена мешетарима. Ако се на то дода да на тржиште улећу и фирме које у својим понудама имају (не ретко) и преко 200 ГОЛДА, онда није за очекивати да би икада могли продати своју валуту коју сте претходно купили за злато. Зато се не треба залетати. Треба добро проучити само тржиште – (колике су понуде, колико има лицитатора, колико се новца обрће, којом брзином се обрће......)

Поред свега овога постоје и два битна фактора:

1. Дали је ваша понуда испред народне банке те земље (јер народне банке имају неограничен ресурс новца који могу једним потезом миша да пребаце на понуду – увећају понуду која би се продавала данима)

2. Дали је испред вас неко ко истовремено држи врх у супротним понудама (Г-В) – јер самом продајом голда за валуту та особа ДОДАЈЕ новац на понуду која је испред ваше.

Када год сте у могућности – ако видите оваквог појединца (или орг) који је испред вас, ОТКУПИТЕ му понуду (В-Г) – тиме постижете да га уклоните као конкуренцију (уколико он постави нову понуду она ће бити сигурно испод ваше), а самим откупом ништа не губите (колико сте откупили толико ћете и продати).

Ово последње је једини разлог зашто увек треба да имате нешто злата „у кешу“. По мом искуству 5-10 голда ће радити посао елимисања конкуренције. Уколико је потребно више злата за то – моје мишљење је да онда то тржиште није вредно толиког труда.

***ЕДИТ***Уколико вам остане непродатих 100-инак било чега (валуте), а понуда вам је остала на врху и при том није толико стара да ће сутрадан да се обрише, модификујте је на понуду нпр: 1РСД=1Голд , како би је ставили "на спавање" за сутра.

Уколико вам се деси да избијете на чело неког јаког тржишта – не испуштајте га ни по коју цену – то је позиција за коју би и старији мешетари убили, само да тих пар дана држе примат на тржишту. Односно, хитно сво злато уложите у понуду за куповину валуте, како би што више новца додавали на ту понуду.

На динамику продаје злата, односно валуте највише утиче нека битна битка, када се сви становници и све институције покрену да купују пушке, односно злато за тенковање. Рат је највећи покретач трговином валуте. Али, и овде треба бити опрезан и будно пратити збивања на тржишту јер се често дешава да управо у том периоду дође до ПРОМЕНЕ КУРСА ВАЛУТЕ.

И, за крај – моја препорука: (када смо већ код промене курса)

На горе поменутом линку можете издвојити 2 групе валута – оне које су изнад 0,022 и оне које су испод.

Оне које су испод су најчешће валуте јаких држава и уједно су презасићена тржишта. Осврт бих бацио на она која су испод (актуелна је еНемачка)

Код тржишта (попут Швабије) где је курс 0,02 и нешто, често се дешава да МОЖЕТЕ ДА ПРОДАТЕ ЗЛАТО ПО ТОЈ НЕКОЈ ЦЕНИ, А ДА САМИ ПРВИ СПУСТИТЕ КУРС (ЧИМЕ АУТОМАТСКИ ИЗБИЈАТЕ НА ЧЕЛО) И ДА ВАМ СЕ ПРИТОМ ИСПЛАТИ.

Зато, калкулатор у руке и желим вам пуно среће


*****EDIT***** ЗАБОРАВИХ НАЈБИТНИЈУ СТВАР НА КОЈУ СУ СЕ МНОГИ УПЕЦАЛИ: немојте да мислите да сте измислили топлу воду када купујете сваког минута по 0,01 нечега да склоните конкуренцију! ЗА ТО СЕ ДОБИЈА ТРАЈНИ БАН!!!!!!!!!

У том случају ће вам се ово појавити:

++++++++++++++++++++++++++++
Citizen permanently suspended for properties obtained through an illegal or unjust method.
++++++++++++++++++++++++++++