[Председник] Доношење Устава еСрбије

Day 3,784, 09:16 Published in Serbia Serbia by PREDSEDNIK eSRBIJE


Прошко је скоро шест месеци од потписивања споразума којим је у еСрбији окончан грађански рат, а наша земља је на путу убрзаног развоја и напретка.

Пошто су неки грађани у више наврата износили примедбе на текст споразума, одлучио сам да сам текст споразума преточим у Устав, у нешто општирнијем и прецизнијем издањи, с тим што споразум не престаје да важи.



Текст устава је следећи:


Устав еСрбије

Председник Републике

Члан 1.

Председник Републике изражава државно јединство Републике Србије.

По правилу, заједничког кандидата предлажу политичке странке и Војни Савет.
Изузетно, уколико је споразум о заједничком кандидату немогуће постићи, свака коалиција или странка кандидује свог кандидата и о победнику се одлучује на демократским председничким изборима.

Изабрани председник је дужан да поштује одредбе Устава еСрбије и споразума о националном јединству, под претњом принуде из чл. 6 Устава еСрбије.

Делокруг послова државних органа

Члан 2.

Председник Републике и влада су примарно задужени за вођење унутрашње и спољне политике (дипломатије), док о војним питањима морају одлучивати у сарадњи са Војним Саветом, са којима ће о тим питањима постићи консензус.

Војни Савет је примарно задужен за послове одбране државе и ратну политику, у сарадњи са Председником Републике, па стога предводи Министарство Одбране.

Све битне одлуке о савезу или промени МПП сета доносе се консензусом Председника и владе са једне стране и Војног савета са друге.

Организације за држање државног новца

Члан 3.

Контролу над организацијом “Народна Банка Србије” има Председник Републике и лично одговара за транспарентност и коришћење средстава која се налазе на њој, о чему води евиденцију у књизи финансија.

Контролу над организацијом “Ратне Резерве” има представник кога одреди Војни савет и лично одговара за транспарентност и коришћење средстава која се налазе на њој, о чему води евиденцију у књизи финансија.


Новчана средства


Члан 4.

За потребе финансирања ратних похода, у редовним условима, из националног буџета издваја се две трећине донација, а за финансирање цивилних потреба једна трећина донација, тако што једна донација иде на организацију “Народну Банку Србије”, а следеће две на организацију “Ратне Резерве”, a изгласавају се потребном већином у конгресу.

У случају успостављања привремене диктатуре из чл. 6 Устава еСрбије, тај однос ће бити једна петина за цивилне потребе, наспрам четири петине прихода у корист Ратних Резерви.

У ванредним ситуацијама и новац за цивилне потребе може бити коришћен за ратне походе, само уколико изабрани Председник да сагласност.

И за време привремене диктатуре важиће исти начин пребацивања новца са трезора на ова два орга.


Јавни канал савеза


Члан 5.

Приступ јавном каналу савеза ће, у име Републике Србије, имати Председник Републике односно Привремени диктатор, Министар спољних послова и Министар Одбране.

Привремена диктатура

Члан 6.

У случају да Председник Републике, Влада или већина у конгресу грубо крше Устав еСрбије и угрожавају безбедност и правилно функционисање државе, а да закажу цивилна средства контроле власти (опозив председника, оставка, смена члана владе, прегласавање итд.), Војни савет је дужан да успостави диктатуру док политичка криза не престане (доласком новог председника или другачијег сазива конгреса).

Председник Републике уз подршку најмање три од пет најјачих партија у еСрбији, може затражити од Војног савета да успостави Привремену диктатуру о трошку НБС уколико је то неопходно за несметано функционисање државе у случају опструкције конгреса или неког другог разлога, а да о ком захтеву ће слободно одлучити Војни Савет.

По завршетку политичке кризе Диктатор је дужан да диктатуру укине механизмом игре - да не буде довољно новца на трезору за плаћање диктатуре.

У случају да се у државном буџету налазе већа новчана средства, па није могуће применити овај механизам, револуција се финансира новцем са Народне Банке Србије.

За време трајања принудне-привремене диктатуре, Диктатор не сме користити средства која су намењена цивилним органима власти (НБС) осим у договору са политичким партијама, и за текуће цивилне ствари.

Привремени диктатор је дужан да прихвати кадровска решења конгреса или владе у свим ресорима који Војном савету не припадају по овом споразуму, а може прихватити ове кадрове и у ресоре које води.

Промена Устава

Члан 7.

Одредбе Устава ће се примењивати и тумачити у доброј вери и у најбољем интересу државе и народа, а све измене ће се доносити уз договор и потврду у конгресу.

Предлог за промену Устава усваја се двотрећинском већином од укупног броја гласова.

Устав не може бити промењен у случају рата великих размера, привремене диктатуре или ванредног стања у држави.



Позивам све грађане, стручну, политичку и војну јавност да се изјасне о овом предлогу у коментарима пошто овај чланак има функцију јавне расправе, па ће сви предлози и критике бити размотрени и евентуално имплементирани у коначном тексту који ће бити послат конгресу на усвајање.