Колико познајеш РС? Резултати квиза - први део

Day 2,978, 04:55 Published in Serbia Serbia by Sljivo


Поводом годишњице оснивања РС, направио сам мало већи квиз, у коме је осим питања из историје РС, било и оних из области културе, географије, туризма (помало као "Жикина шареница"). Гуглање је било не само дозвољено, него и пожељно током решавања квиза. На крају крајева, циљ је био да се наши играчи мало подсете, а млађи нешто ново сазнају. Испод питања се често налазила нека информација која је могла да помогне да се одговори тачно, тако да је требало преслушати неку песму или прочитати неки текст. Пре откривања идентитета срећних добитника, ево тачних одговора на питања.

Тачни одговори на питања су били:

1. Према Уставу РС, главни град је?

Институције јесу de facto у БЛ. Ратна престоница је била на Палама с добрим разлогом. Пале су биле општина града Сарајева. Одговор ће многе необавештене инзненадити, али:

Члан 9.
Главни град Републике је Сарајево.


Цео текст Устава Републике Српске можете да прегледате овде.

2. Република српског народа Босне и Херцеговине настала је?

Један од разлога због којег се слави Свети Стефан у РС је и 9. јануар 1992. У питању је садржан један од првобитних назива Републике.

На тему како је дошло до промене назива из Република српског народа Босне и Херцеговине, преко Српска Република Босна и Херцеговина (потом само Српска Република) до назива Република Српска постоје разне анегдоте. Неки ту одлуку приписују утицају Соње Караџић Јовићевић, неки пак као Љубомир Зуковић ту одлуку приписују свом утицају.

3. Краљ Драгутин Немањић владао је и жупом града Соли. Како се данас зове тај град?

Стефан Драгутин Немањић, син Уроша Првог и Јелене Анжујске (умро 12. марта 1316), деда-стриц цара Душана, био је краљ Србије од 1276. до 1282. Свог оца Уроша (који је довео Немце-Сасе да нам раде као гастарбајтери) свргао је дизањем буне. Када је пао с коња и сломио ногу, схватио је то као Божју казну. Брату Милутину је предао власт над Србијом на Дежевском сабору, а задржао је земље од данашњих Ивањице и Ариља на југу, до Срема на северу. Његова област је укључивала малени град у коме је повремено боравио - Београд, а главна резиденција му је била у Дебрцу (данас село у општини Владимирци). Басен реке Дрине је био централни део његових области од 1282. до 1316. године. Имао је два сина, Владислава (сремског краља, претендента на мађарски престо - да је то успело, где би нам крај био...) и Урошица (касније монах Стефан). Његове кћерке су биле удате у владарске куће Босне и Хрватске: Јелисавета је била удата за Стефана I Котроманића, а Урсула (Урса) за Павла Шубића.



У турско време Соли је променио име у Тузла (што би на турском значило отприлике исто). Тачан одговор је дакле родни град Меше Селимовића - Тузла. Љубитељи рукомета можда знају да је у Тузли рођена и Светлана Китић, а они који слушају “Хладно пиво”, да је у њему део детињства провео Милан Миле Кекин.


4. Највећи Србин у руској историји, гроф Сава Владиславић, рођен је у околини?




Сава Владиславић Рагузински (Са́вва Луки́ч Рагузи́нский-Владиславич, граф Рагузинский, 1668-173😎 је заслужан за многе дипломатске успехе Русије, али и за први споразум којим је утврђена руско-кинеска граница. Од Саве почиње савремена историја руско-кинеских међудржавних односа. Рођен је у Јасенику, близу Гацка. Предак Јована Дучића по коме је добио презиме је био Савин брат. Етиопски роб, Пушкинов прадеда, дошао је у Русију пошто га је Сава купио у Цариграду. У том граду је заједно службовао са претком Лава Толстоја.

5. Тезу да је прво уједињење Срба са обе стране Дрине успостављено 1876. заступао је академик из Херцеговине… Милорад Екмечић.



У политичком погледу, уједињење Босне и Херцего­вине у српској држави било је остварено у време Велике источне кризе 1875–1876. Из Босне и Херцеговине је већ у првим месе­ци­ма устанка, након августа 1875, пребегла на хабзбуршку страну око половина српског православног народа. Како је у првом попису становништва, рађеном по европским захтевима 1879, становништво у обе покрајине изно­си­ло 1.100.000 људи, а број пребеглица растао изнад 220.000 у почетку, за још 70.000 после, мора се закључити да је тада више од 50 одсто православног станов­ништва било етнички очишћено из Босне и Херцеговине. Након објаве рата Србије и Црне Горе против Турске, на Видовдан 28. јуна 1876, проглашено је уједињење Босне са Срби­јом и Црне Горе са Херцеговином. Цела територија од Тимока до Уне представљала је српску федеративну државу, при чему би на црно­гор­ски део отпадао простор од Неретве до Лима. У Босну је био послат намесник српског кнеза Милана Обреновића, пуковник Милета Деспотовић”.
Према Екмечићу, прокламовање државног уједињења Босне и Херцеговине у једин­ствену федерацију српског народа 1876. довело је до отпора Аустроугарске и великих европских сила. По документима које наводи Екмечић, апсолутно доминантно национално осећање међу хришћанима Босне било је српско.
Екмечић се бавио темом развоја националне свести становништва Босне и Херцеговине. Из његових закључака да се наслутити да су Срби и Бошњаци најближи били стварању заједничке нације почетком 20. века.


6. Највећи син Змијања је?




Споменик Петру Кочићу у БЛ


Змијање је област у околини Бања Луке. Дели се на Горње и Доње Змијање. Насеља Горњег Змијања су Стричићи, Стражице, Ситница, Локвари, Дујаковци, Лусићи, Соколово, Горње Ратково и Доње Ратково. Насеља Доњег Змијања су: Добриња, Шљивно, Зеленци, Радманићи, Вилуси. Змијање је пало релативно касно под османску власт, 1528. Ова област је позната и по планини Мањача, која је важила за једно од тврдих српских упоришта.

Драган Јове Торбица судећи по часопису који воли да чита, води порекло из овога краја. Становници Доњег Змијања, који су важили за следбенике Драже Михајловића, расељени су у скоро пусто Поткозарје, Бања Луку, Нови Сад и Сремску Митровицу. У Каћу делује њихово завичајну удружење.

Но, иако је Драган Јове Торбица, радник 2012. године у Војводини, ипак не може да се мери са Петром Кочићем, рођеним 1876. у селу Стричићи на Змијању, на планини Мањачи.

Мало змијањског и крајишког мелоса:
Карлеушина INSOMNIA на крајишки начин: https://youtu.be/WsPz_CHhEUs
"Ракија је по цести потекла": https://youtu.be/kal3VR1Tyjg


7. До ког пописа у СФРЈ су Срби чинили званично најбројнију етничку групу у БиХ?



Први попис становништва у 20. веку који је Србе регистровао као мањину у БиХ био је онај из 1971. Тада је било 1.482.430 (39,57%) Муслимана, 1.393.148 (37,18%) Срба и 772.491 (20,62%) Хрвата. На основу прелиминарних резултата пописа из 2013, 48% становништва чине Бошњаци, 32,7% Срби, а Хрвати 14,6%.

ДРУГА СТРАНА - стварање Републике Српске

8. Скупштина Српског народа у Босни и Херцеговини прогласила је останак српских општина у Југославији ког дана?



Срби су створили посебну скупштину 24. октобра 1991. под називом „Скупштина српског народа у Босни и Херцеговини”. Тачан одговор је 21. новембар 1991. године, када је ова скупштина објавила да све општине, месне заједнице и насељена места у којима се више од 50 % становника изјаснило да СР Босна и Херцеговина остане у Југославији, постану део „српских аутономних територија”. Република српског народа БиХ прогласила се 9. јануара 1992. године у Сарајеву за федералну јединицу Југославије, а 28. фебруара 1992. усвојен је Устав Српске Републике БиХ. У августу је променила име у Република Српска. Устав Српске Републике Босне и Херцеговине је територију РС одредио тако да она обухвата српске аутономне области, општине и друге српске етничке ентитете у СР Босни и Херцеговини. Република би се састојала не само од свих подручја на којима су Срби били већина, него би укључивала „и подручја на којима је српски народ остао у мањини због геноцида који је над њим извршен у Другом свјетском рату”.

9. Против ангажовања ЈНА у југословенској кризи гласао је један Србин.



Члан председништва СФРЈ из БиХ који се успротивио предлогу Јовића и генерала Кадијевића да се у СФРЈ под окриљем ЈНА уведе ванредно стање био је Богић Богићевић. За су гласали представници Србије (са покрајинама) и Црне Горе. За већину је недостајао један глас. Очекивало се да ће Богићевић, као Србин, подржати предлог. Богићевић је био 1990. изабран за председника Савета за заштиту уставног поретка, што је имало посебну тежину у датој ситуацији. Политичку каријеру је наставио као члан СДП БиХ. Данас сматра да Хрватска и Србија имају територијалне претензије према БиХ. За себе је рекао да јесте Србин, али не по професији.

10. РС је настала спајањем пет Српских аутономних области (САО). То су биле:



а. САО Романија (или Романија-Бирач, Пале; САО Бирач је основана новембра 1991. и истог месеца припојена САО Романија)
б. САО Херцеговина (или Источна Херцеговина, основана септембра 1991, Билећа, касније Требиње. )
в. САО Северна Босна (или Озрен-Посавина, основана новембра 1991, Добој)
г. САО Босанска Крајина (Аутономна регија Крајина, основана априла 1991, Бања Лука)
д. САО Семберија (или Североисточна Босна, касније Семберија и Мајевица; основана септембра 1991, Бијељина).

Српске аутономне области (САО) осниване су тамо где је Српска демократска странка (СДС) имала снажну подршку. У СР Хрватској су основане следеће САО: Крајина (Книн), Западна Славонија (Окучани) и Источна Славонија и Западни Срем (Ердут, касније Вуковар). Њиховим спајањем је настала РСК. На сличан начин формирана је и РС.

11. Др. Неле Карајлић (Ненад Јанковић) је био активиста које странке 1992?



Савез Реформских снага Југославије покренуо је Анте Марковић. Ова странка окупљала је велики број либералније оријентисаних интелектуалаца, који су углавном заступали очување Југославије и одбацивали националистичке странке (у БиХ: СДА, СДС и ХДЗ). Др. Неле Карајлић је имао слична виђења, која су демонстрирана у скечевима “Топ листе надреалиста” на којима је радио. Највећа странка која се развила из СРСЈ је Додикова СНСД. Међу познатим странкама које воде порекло и баштине понешто од СРСЈ спадају СДП БиХ, затим у Србији неколико странака ДОС (Грађански Савез Србије - данас део ЛДП, СДУ и Реформисти Војводине), а Славко Перовић из ЛСЦГ је на првим изборима био кандидат на листи СРСЈ. У Македонији као наследника наводе Либералну партију (дугогодишњег председника Собрања Стојана Андонова), иако је Киро Глигоров важио за блиског сарадника Анте Марковића, што би значило да је СРСЈ имао извесног утицаја и на формирање СДСМ. Марковић je постао премијер после оставке Бранка Микулића (такође Хрвата из БиХ). СРСЈ је остварио слабе резултате, осим у Тузли. Њен кандидат Иван Ђурић освојио је 5,5% на председничким изборима 1990. у Србији.

11. Други највећи град Републике Српске је.. Бијељина.



Насељено место има 45.291 (више него три пута мање од бањалучких 150.997), а подручје града 114.663. Источно Сарајево (које обухвата више насеља и пет општина) имало је 2013, поређења ради 64.966 становника на територији тих општина.

12. Колико је било "Бањалучких звездица"?




Споменик “звездицама”

Будући да се питање односи на број беба које су настрадале због одлуке СБ УН да се не дозволи прелет авиона из Београда за Бања Луку, тачни одговори могу да буду и 12 и 13. Смрт 12 прерано рођених бањалучких беба (бањалучких звездица) због недостатка кисеоника у бањалучкој болници, подигла је читаву РСК и западни део РС на ноге. Услед блокаде коју су у Посавини спроводиле хрватске и муслиманске снаге, једини начин да се достави кисеоник био је авионима из Београда. Савет Безбедности није одобрио прелет авиону с кисеоником, услед чега је 12 беба од 14 на одељењу преминуло, а преживела деца наставила живот с трајним последицама. Тринаеста “звездица” преминула је 2005. Четрнаесту бебу, дечака који који је наставио живот с оштећењима плућа и мозга у медијима повремено називају једином преживелом звездицом. Једна од најпотреснијих песама с почетка рата посвећена је “звездицама”. Седам дана после смрти дванаесте бебе, почело је пробијање “Коридора живота”.

13. "Коридор живота" пробијен 1992, спаја Крајину и Семберију. Налази се највећим делом у којој еРепублик регији?



Операције пробијања коридора су вођене највећим делом на територији Западне РС, али се под коридором обично подразумевао појас широк неколико километара у данашњем Дистрикту Брчко. Два одговора ћу признавати као тачна, пошто није циљ да овде ситничаримо. Сама операција из 1992 је замишљена тако да наведе АБиХ на закључак да је нападнута Тузла. Највећи део борби вођен је између снага РС и РСК са једне и ХВО и бригада Збора народне гарде које су дошле из Хрватске (Загреб, Славонски Брод, Велика Горица, Осијек). Велике губитке претрпеле су управо хрватске снаге (тзв. “зенге”, изгубили преко 300 бораца), док су велики део операција изнеле већ искусне јединице из Српске Крајине.

14. Поред операције "Коридор", 1992. је у околини Лукавца спроведена још једна симболички значајна операција. Евакуисано је српско становништво у окружењу муслимансих и хрватских снага, које су месецима спречавале да Црвени крст достави храну и лекове становништву под опсадом. Крајем августа 1992. ВРС је из окружења извукла око 7.000 становника следећих села…


Тачан одговор: Смолућа, Подпећ, Тиња, Јасеница, Сребреник, Горњи Лукавац. Сва ова села су касније спаљена и опљачкана.

15. Први споразум о сарадњи муслиманских и хрватских снага потписан је…



… после пробијања “Коридора живота” 21.7.1992. Изетбеговић и Туђман су приближили ставове, но сарадња није дуго трајала, нарочито у средњој Босни. До сукоба између ове две стране дошло је поново у околини Бугојна и Мостара. ХВО је дуго држало Мостар под опсадом, током које је гранатирањем срушило Стари мост.

16. Који се градови из Источне РС помињу у песми Баје Малог Книнџе "Не волим те Алија"?

Следећи стихови су битни: “Боле ли те Брчко и Бијељина”;“Питаш ли се како ли је сада код Горажда и код Вишеграда? Ој, Алија твоју ли ти слику
где су зелене беретке у Зворнику? Запјеваћу дуго нисам пјев'о
биће наше Ново Сарајево” Дакле, Бијељина, Вишеград, Зворник, Ново Сарајево.

17. Који градови се помињу у песми која је постала позната као Remove Kebab?


Ово је било лако - Бихаћ и Петровац (“Од Бихаћа, до Петровца села…” )

18. У филму "Турнеја" помиње се град Србобран. Који град се тако звао за време рата?

И ово је било лако - Србобран је био Доњи Вакуф.

19. Који је светски државник слетео на сарајевски аеродром 1992?
Тачан одговор - Франсоа Митеран. О питању мотива може се дискутовати. Но у то време, француска дипломатија је још увек била више наклоњена Србима. Француска је отезала с признавањем Словеније и Хрватске,а Митеран је успостављањем ваздушног моста за достављање хуманитарне помоћи у Сарајеву одузео кључни аргумент "јастребовима" који су се залагали за бомбардовање српских положаја већ те године.

20. Војска Републике Српске је држала Сарајево у окружењу од априла 1992. до почетка 1996. Бошњаци су чинили који проценат цивилних жртава у самом граду?

Процене се крећу око 70%.

21. За колико се смањио број Срба у ("федералном") Сарајеву између 1991. и 2013?

Процене се крећу око 150.000


22. Покушај деблокаде Сарајева 1995, у коме су снаге АБиХ имале бројчану надмоћ у људству од 3:1 завршио се


- тешким поразом АБиХ на правцима према Високом и Палама. Операција је имала назив "Текбир".


23. Подручје Сребренице постало је озлоглашено као један од простора са највише цивилних жртава рата. Пре српских злочина у 1995, муслиманске снаге су у 192 села побиле око 1300 Срба. Казну за ове злочине при хашком трибуналу тренутно издржава колико команданата АБиХ?
Тачан одговор је - ниједан.

24. Пад ког града у РС је најавио операцију "Олуја"?

Стратешки положај Грахова био је кључан у планирању операције “Олуја”. Тиме што су препустиле Грахово хрватским снагама, вође РС су запечатиле судбину Книна. Бајина песма “Книне граде, Грахово нам паде” говори о осећају да се “велике игре играју” и да ће доћи до размене територија.

25. "Проблем Босне и Херцеговине – то је проблем Југославије у малом."

Ово су речи знаменитог Србина из Херцеговине историчара Владимира Ћоровића.


26. Који мировни план је предвиђао највећу територију под контролом РС?



Овен-Столтенбергов план предвиђао је федерацију република БиХ, са могућношћу да се на крају БиХ распадне на три државе, попут оних из "Сложне браће". Било би у суштини три националне републике, као и градови Сарајево и Мостар. Муслиманима би били омогућени транзитни коридори у подручју Брчког и Подриња, а целој земљи би био гарантован излаз на море ради транзита робе преко Хрватске. Савез Република БиХ би била демилитаризована држава. Издвајање једне републике подразумевало је према плану тражење сагласности друге две. Србима би припало преко 52% Муслиманима око једне трећине (што је више него што данас имају под контролом), Хрватима 18%.

План је био актуелан између августа 1993. За разлику од претходног, Венс-Овеновог плана који су одбили Срби, овај план су одбили Бошњаци. Алија Изетбеговић је повукао потпис. Да то није учинио, БиХ би била поштеђена још годину и по дана рата, а масакр из 1995. у Сребреници се никада не би догодио.



Столтенбергов план је вероватно био бољи за све стране од дејтонског.

27. Дејтонско разграничење је пратило тренутне линије фронта крајем августа 1995, које нису имале пуно везе са предратном структуром становништва. Једина важнија промена била је у околини Сарајева и Горажда (у корист Федерације) и враћање “шиповског јајета” Републици Српској, које је изгубила током хрватске офанзиве августа 1995. Коначни резултат разграничења је био размена територија. Потез од Санског Моста до Грахова у Босанској Крајини, на коме су Срби пре рата чинили јаку већину, предат је Федерацији, у замену за места у Подрињу у којима су пре рата Муслимани били већина.

28. Савезник РС био је Фикрет Бабо Абдић.



Бабо Абдић је био познати директор фирме Агрокомерц из Велике Кладуше. Пред сам рат представљао је конкуренцију Алији Изетбеговићу.

НАСТАВАК...