ΑΠΟ ΤΗΝ MarianiKIKH KI ΑΠΟ ΤΟΝ AndriKOKO TI NA ΔΙΑΛΕΞΩ?
![Greece](http://www.erepublik.net/images/flags_png/S/Greece.png)
stefen
Λένε ότι Ιούλιος Αύγουστος είναι "γυναικείοι" μήνες. Μήνες που λόγω διακοπών είναι χαλαροί και μπορεί να γίνει οποιοσδήποτε πρόεδρος. Φέτος είπε να δοκιμάσει το GIP, κάτι σαν παρακαταθήκη για το μέλλον. Πήρε το "δακτυλίδι", βλέπε damage, από το HMP και την συμβουλή να πάει χαλαρά. Αυτό ήταν το τυρί.
Δύο μήνες λοιπόν, το πήγε τόσο χαλαρά που το ξεχείλωσε. Ενα σωρό θέματα περίμεναν να λυθούν μα αυτοί δεν τα ακούμπησαν καν. Ισως από ανικανότητα, ίσως για να μη δυσαρεστήσουν τους Αρχοντες του Δαχτυλιδιού, ίσως και τα δύο. Και αυτή ήταν η φάκα.
Τελειώνοντας ο Αύγουστος το χαλί τραβήχτηκε. Οι Σωτήρες ήρθαν και ήταν σαν να κλέβουν εκκλησία. Το GIP το έβριζαν οι πάντες και αυτοί συμπεριφερόντουσαν σαν ακέφαλο κοτόπουλο. Τρόλαραν τους πάντες παντού ή έτσι νόμιζαν.
Αλήθεια τι ψήφισαν τα μέλη του GIP στις τελευταίες εκλογές; Μάλλον κανέναν από τους δύο πρώτους υποψήφιους. Γιατί τις φάπες τις έτρωγε και από τα "δύο άκρα". Oι κεντρώοι gamers.
Ερχεται λοιπόν η νέα κυβέρνηση και λύνει πρώτα το θέμα των κρατικών που ο Andrikos το έβλεπε βουνό και μετά το θέμα της Κύπρου που ο ekto το είχε για μικροπολιτικά παιχνιδάκια.
Κλάμα ατελείωτο στο GIP που φανερώθηκε σε όλο της το μεγαλείο η ανικανότητα των gamers και τιμωρήθηκε η μοναδική θέση του ότι δεν έχει καμία θέση.
Οπότε το GIP ζητάει εκδίκηση και σαν καλός μαθητής μιμείται και ξεπερνά τον δάσκαλο. Εχουν κι αυτοί damage και άμα λάχει ρίχνει ο πρώην MoD, 190 μύρια, για να μη πάρουν την περιοχή οι Κύπριοι.
Και στο καπάκι ρίχνει και μια πρόταση μομφής επικαλούμενο πράξεις της τωρινής Κυβέρνησης που οι ίδιοι, είχαν κάνει πριν δύο μήνες.
Στην ίδια γραμμή το ΕΜ και στην ΝΠ φαίνεται να γουστάρουν. Και αναρωτιέται κανείς. Γιατί ρε παίδες δεν τα συμφωνούσατε πριν τις εκλογές; Μονοκούκι θα είχε βγει ο Proodeutikanos. Μήπως γιατί τότε κι εσείς τους βρίζατε ανίκανους και ανύπαρκτους; Και τώρα τι άλλαξε που γίνατε και οι δύο η ουρά του Andrikos.
Από την άλλη έχουμε μια κυβέρνηση που ο υπουργός Αμυνας είναι από άλλο ανέκδοτο.
Οτι είναι εμπαθής μέχρι αηδίας το ξέρουν και οι πέτρες.
Οτι θα γινόταν ΤΟ μπάχαλο στα κυκλικά, παίκτη μιας ημέρας να ρώταγες το έπαιζε σιγουράκι.
Το ότι έχει προσωπικά, όχι με τον Andrikos αλλά με οποιονδήποτε Ελληνα, πάρει θέση στη συμμαχία πάνω από αυτόν, είναι κλειδωμένο από την εταιρεία.
Οτι Κροατία - Χ χώρα της TWO να ήταν η μοναδική μάχη στο παιχνίδι δεν πρόκειται να την έβαζε CoD ακόμα και ο Θεός να κατέβαινε, το ξέρουν οι πάντες.
Το ερώτημα είναι γιατί η πρόεδρος τον επέλεξε; Μα ακριβώς γι΄αυτούς τους λόγους. Γιατί όλα αυτά εξυπηρετούν ένα και μόνο σκοπό. Την EDEN2. Το όνειρο της παρείτσας που ποτέ δεν θα σβήσει.
Η πρόταση μομφής είναι το υπέρτατο όπλο που έχει η Βουλή απέναντι σε τυχόν αυθαιρεσίες του Προέδρου. Σαν τέτοιο δεν πρέπει να ευτελίζεται σε μικροπολιτικά παιχνίδια και προσωπικές κόντρες.Είναι φανερό ότι η κατάθεση της πρότασης μομφής εξυπηρετεί ακριβώς τέτοια συμφέροντα.
Από την άλλη μέλη της Κυβέρνησης σκούζουν ότι παραβιάζονται οι θεσμοί. Οι ίδιοι που κατέβασαν νόμους εκτός διαδικασίας, οι ίδιοι που έχουν κάνει το καταστατικό κουρελόχαρτο, οι ίδιοι που κατάθεσαν ισολογισμό μπακαλοδεύτερο. ΠαραΜythενια συμπεριφορά. Για να αποδειχτεί για άλλη μια φορά ότι τους θεσμούς τους θυμούνται μόνο και όταν τους συμφέρει.
Το χυδαιότερο όλων είναι να βγάζει άρθρο ο F@nis και να λέει, πολύ σωστά ότι είναι κακό να μην ακολουθεί κάποιος τις εντολές μάχης. Και με την επιλεκτική μνήμη που διαθέτει να φέρνει σαν παράδειγμα τους Νι. Ψευδόμενος ασύστολα τσουβαλιάζοντας όλους γιατί Κύπριοι μέλη των Νι τόλμησαν να υπερασπιστούν την eΧώρα τους.
Ξεχνώντας ότι οι Μυρμιδόνες έχουν συμπεριφερθεί σαν μπράβοι για ένα ΒΗ.
Και φυσικά απειλεί και εκβιάζει ωμά, υπονοώντας αντίποινα αν περάσει η πρόταση, ακυρώνοντας την ουσία του άρθρου του.
Δείτε τους υπουργούς στο φόρουμ της Βουλής. Εχουν ξεσαλώσει βρίζοντας από την στιγμή που ένιωσαν ότι η πρόταση δεν περνάει.
Δείτε τα παιδαριώδη επιχειρήματα της προέδρου για να δικαιολογήσει τον τραγέλαφο των CoD και την δυσφημιστική για την χώρα στάση της, στη συμμαχία
Γι' αυτό σας λέω, ευτηχώς που δεν είμαι βουλευτής. Ευτυχώς που δεν μπαίνω στο δίλημμα να επιλέξω ποιος είναι ο χειρότερος. Γιατί απλώς είναι ίδιοι.
Comments
μας εσκισες!
v
Οι ωμές αληθειες , τσούζουν!
-voted-
αυτό πρέπει να πόνεσε...
ψήφος!!!
V
Για τη στάση της ΝΠ κάνεις λάθος. Δεν "γουστάρουμε", δεν σιγοντάρουμε.
κατά τα άλλα προσωπικά δεν διαφωνώ και σε πολλά από αυτά που γράφεις.
Είδες που δεν κάνω λάθος
είδες που κάνεις λάθος
Ετσι είναι αν έτσι νομίζεις
Είδες που έγινες δεκανίκι του f@nis και της παρέας του
Με την λογική αυτή, δεκανίκι του ΕΜ και του GIP έγινες εσύ
Χθες στη Νέα Πορεία η συναντηση μας κράτησε πολλές ώρες ώστε να αποφασίσουμε τι πρέπει να κάνουμε. Απαντήσαμε λεπτομερώς για ποιους λόγους ψηφίζουμε ΝΑΙ στο impeachment και οι χαρακτηρισμοί εκεί στη Νέα Πορεία φαίνεται να γουστάρουν ειναι τουλάχιστον οπαδικοί χαρακτηρισμοί. Στην Νέα Πόρεια δεν κάνουμε impeachment τον ένα μήνα για λόγους μη ενημέρωσης βουλευτών με το να τρέχει 5απλό ΝΕ και τον άλλο να αποδεχόμαστε ότι δεν είναι και κάτι σημαντικό η ενημέρωση αφού έχουμε αποδεκτεί ότι δε γίνεται από τέτοιου είδους κυβερνήσεις. Ούτε το μόνο που μας απασχολεί είναι αν θα μπει COD η κροατία ή όχι. Τέλος, για να είσαι δεκανίκη κάποιου πρέπει να μην έχεις καν πολιτική σκέψη να σκεφτείς λόγους για την αποφασή σου, και εμέις αναφέραμε πολύ περισσότερους λόγους από το GIP ή το EM για την αποφασή μας. Τώρα αν συμφωνεί κάποιος ή όχι είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.
Το σχόλιο για τα συχνά imp μάλλον πρέπει να το κάνεις σε άρθρο του ΕΜ. Αλλά τι λέω, μάλλον θα τους δυσαρεστούσες και δεν το θέλεις
Άλλα αντ' άλλα...
Αλλα ντ αλλα είναι όταν συνδέεις τον smee και τον Crazybot με το αν έκανε η Μαριανίκη ενημέρωση
Σαν Νέα Πορεία δεν έχουμε κατεβάσει ποτέ impeachment σε άλλους αναφέρεται. Δεν έχω πρόβλημα να δυσαρεστήσω κανένα μάλλον κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια . Επίσης dimath δεν είσαι καλός στις παροιμίες. συνεχίζει και λέει της Παρασκευής το γάλα.
τα 2 impeachment κρίνονται και συνδέονται από τη σημαντικότητα τους. το πρώτο impeachment δεν αναφέρετε στο τότε πρόεδρο αλλά στον προηγουμενό του, ενώ το δεύτερο στο τωρινό. Το μόνο που έχουν σύνδεση είναι η έλλειψη επικοινωνίας προς άτομα της βουλής. Επίσης το πρώτο έγινε εκτός διαδικασίας ενώ το δεύτερο αν κατατεθεί θα γίνει εντός διαδικασίας.
Στέφεν αλιεύεις σε θολά νερά και γίνεσαι άδικος.
Αν και δεν πολυανακατεύομαι στα πολιτικοκομματικά από κάμποσο διάστημα, αναγνωρίζω ότι η Ν.Π. είναι το κόμμα με την πλέον υπεύθυνη στάση απέναντι στα δρώμενα στην Εγκρετσία.
Από προσωπική άποψη, είμαι εναντίον των καθαιρέσεων Προέδρων γενικά' εκτός αν συντρέχουν λόγοι προφανούς προδοσίας ή καταφανούς ανικανότητας.
Το γεγονός ότι το GIP έδρασε τελείως μικροπολιτικά στην όλη υπόθεση δεν αποτελεί έκπληξη, αφού κάτι τέτοιο αποτελεί εγγενές του χαρακτηριστικό.
Η Ν.Π., εξ όσων μπορώ να γνωρίζω, βασανίστηκε ιδιαίτερα προκειμένου να κατασταλάξει στην πιο υπεύθυνη στάση' και πήρε τη σχετική απόφαση μόνον όταν η τρέχουσα κυβέρνηση αρνήθηκε τις προτάσεις που της έγιναν, προκειμένου η κρίση να εκτονωθεί.
Η αδιαλλαξία αυτή υπήρξε από μόνη της αρκετός λόγος για να πείσει ακόμη και αυτούς που διατηρούσαν διαφορετική άποψη, όπως εγώ ο ίδιος μέχρι πριν λίγες ώρες...
Chaos Υπάρχει παρασκήνιο που δεν ξέρεις.
Και να έχεις υπ' όψιν ότι οι παλιοί λογαριασμοί γνωριζόμαστε μεταξύ μας και ξέρουμε τι και ποιος.
Τι παρασκήνιο υπάρχει για να το γνωρίζουμε και εμείς οι παλιοί λογαριασμοί? Ξέρω ποιος έκανε τη προταση μομφής. Δηλαδή λόγω του impeachment βγήκαν αυτά στη φόρα? δεν είχαν βγει νωρίτερα πιστεύεις? όπως είπες είμαστε παλιοί λογαριασμοί κάτι ξέρουμε και εμείς...
Η απάντηση πάει στο πότε η ΝΠ ήξερε και αποφάσισε για την στάση της στο imp Και για τους παλιούς λογαριασμούς για τον υποψήφιο της ΝΠ
Η επιχειρηματολογία που χρησιμοποιείς για το imp που έκανε το SDU και όχι το usf, είναι ακριβώς η επιχειρηματολογία του smee και όσον κάλυπταν τον Crazy bot. Αν δεν είχε γίνει ποτέ δεν θα μαθαίναμε τι είχε συμβεί. Ποτέ δεν θα μαθαίναμε ότι ο μονοσάνδαλος είχε πάρει οργανισμούς κάτω από το τραπέζι.
Ρε μην αφήνεις την ανάγκη να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα να σε οδηγεί σε τέτοιους δρόμους
Προσοχή γιατί θα πέσετε σε λούμπα. Ό,τι συνέβη μεταξύ EM και κυβέρνησης, πάει να γίνει μεταξύ Ισοπολιτείας εναντίον Μαριανίκης-Αντρίκου.
voted
πηρα popcorn
χωρις αλατι 😛
Δοκίμασε με βούτυρο !! με το μέτρο γιατί είσαι και σε μια ηλικία !! 😛
κανει "τζιζ" το άρθρο Παππου. Δεν νομιζω να παρελασουν οι συνηθεις υποπτοι -)
Κολλητάρια γίνατε! Το GIP ενώνει τα άκρα!
μονο που τα ακρα ειναι το ΕΜ
Μ' αρέσει όταν γράφεις μετριοπαθώς... Ψήφος λέμε!
αιχμηρή πέννα για μιά κοινότητα επί ξηρού ακμής, έτσι όπως πάει, υπάρχουν και χειρότερα
Κάνεις σοβαρό λάθος, δεν τσουβάλιασα τους Νι, απλά ανέφερα ένα γεγονός ως απάντηση σε κάποιους Νι που θυμήθηκαν και τσουβάλιασαν Μυρμιδόνες.
γλυφεις την Ισοπολιτεια γιατι ψηφιζει ΟΧΙ στο impeach? Περνα και απο το αρθρο του SDU μια βολτα
Μπες στην τρύπα σου φίδι , αυτήν την κατηγορία την έχω απαντήσει στο δικό μου άρθρο.
με ταπωσες, παω να κρυφτω!
και εσύ το ίδιο, δεν βρίσκω λόγια!
δεν θα σταματησω αν δεν κανω το τελευταιο comment
Na min xana grafoume ta idia !
Opoios thelei as paei na ta dei sto arthro sou ta sxolia ! ( anta bagasa sou kano kai diafimisi )
Kai kalo einai na prosexoume tin xrisi tis Ellinikis glossas ! ( dioti otan leme to MU sas ,den boroume na enooume apla kapoious NI.
Tote leme kapoioi Ni kai oxi to MU sas. Apla ellinika )
Exeis apolito dikio, prepei na prosexoume otan leme to MU Myrmidones se sxesh me to kapoioi Myrmidones. Ksreis tote hmoun kai egw Myrmidonas
Epeidi esy borei na poulas trela , alla ego dystyxos gia sena den agorazo copy paste to ti egrapsa :
" otan entasese se mia omada kai se ena koma sta opoia ena soro meli ton titlo tou arthrou sou , ton exoune kanei pollakis skoupidia "
Oute onomata, oute tsouvaliasmata gia olklira MU oute i lexi "oloi "
Ante na trollareis kanenan allon tora !!!
Copy paste kai ta dika sou " sosta " Ellinika gia na xexorizoun tin diafora :
"όταν οι Νι βάρεσαν ενάντια της Ελλάδος "
ετσι πρεπει να ειναι
[removed]
[removed]
Ψ
hard voted!!
to kalo einai oti parameneis klassikos kai sta8eros
Καταρχάς είναι "Antrikos".
Ας πούμε ότι πρόκειται για προσωπική κόντρα, ας πούμε ότι οι προηγούμενες κυβερνήσεις του GIP ήταν ανύπαρκτες άρα σε αυτή τη κυβέρνηση ότι και να γίνει δεν έχουμε δικαίωμα impeach?
Τι παραπάνω πρέπει να γίνει προκειμένου να γίνει impeach?
Μόνος σου αποδέχεσαι όλα αυτά τα οποία αναφέραμε και ακόμα περισσότερα αλλά τόσο εύκολα λες όχι στο impeach (εμμέσως πλην σαφώς) με την δικαιολογία ότι πρόκειται για εκδίκηση!
Είναι σωστή ή όχι η συμπεριφορά της κυβέρνησης; Αν όχι τότε από που και ως που το impeach είναι θέμα εκδίκησης;
Πρώτο εσύ γράφεις λάθος το όνομά σου και όχι εγώ.
Κάνοντας την παραδοχή ότι οι προηγούμενες είναι ανύπαρκτες παραδέχεσαι ότι και το ελάχιστο έργο να κάνει αυτή η κυβέρνηση είναι καλύτερο από το τίποτα.
Κάνεις ακόμα και την παραδοχή ότι είναι προσωπική κόντρα. Αν είναι έτσι τότε είσαι ο πλέον αναρμόδιος να κρίνεις αν είναι σωστή η πρόταση μομφής.
Οπότε μην ρωτάς τι παραπάνω πρέπει να κάνει για να φάει imp. Και να σου πω δεν θα το καταλάβεις.
Επειτα δεν σε προβληματίζει που έχεις συμμάχους σε αυτή την μάχη που άνοιξες; Ποιοι σε λέγανε Σκοπιανόφιλο και προσκυνημένο;
Τι εικόνα νομίζεις ότι δίνεις σε ένα τρίτο;
Τέλος γιατί δεν απαντάς στη μία και μοναδική ερώτηση Γιατί το GIP δεν ψήφισε Proodeutikano?