ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΦΟΡΟΕΙΣΠΡΑΚΤΟΡΕΣ
![Greece](http://www.erepublik.net/images/flags_png/S/Greece.png)
stefen
Η πολιτική του παιχνιδιού να διευκολύνει τους νέους παίκτες να έχουν αυτονομία σε τροφή, είχε μια παρενέργεια. Εδώ και πολύ καιρό οι τιμές είχαν πιάσει πάτο, γιατί απλά σχεδόν, κανείς δεν αγόραζε. Μάλιστα μετά την εισαγωγή του work tax, ήταν ασύμφορο να δουλέψει κάποιος τις food και τις grain εταιρίες του για να πουλήσει.
Παλιότερα, για να αντιμετωπιστεί αυτό το φαινόμενο οι ιδιοκτήτες είχαν δημιουργήσει ένα μποτάκι που αγόραζε φαγητό και πρώτες ύλες, σε μια συγκεκριμένη τιμή και πάνω. Αυτό αποδείχτηκε αναποτελεσματικό. Η επόμενη κίνηση ήταν οι αποστολές που σου έδιναν μεγαλύτερη αναπλήρωση ενέργειας στο 6λεπτο αλλά και στο σύνολο. Η κατανάλωση φαγητού αυξήθηκε απότομα και οι τιμές του φαγητού εκτοξεύθηκαν. Τα έσοδα του κράτους από την φορολογία του (VAT)που μέχρι τότε ήταν μηδαμινές, εκτοξεύτηκαν κι αυτές. Τα έσοδα δε από το work tax τριπλασιάστηκαν, μια και όλοι πια δούλευαν και την παραμικρή εταιρεία που είχαν, προκειμένου να καλύψουν την ανάγκη για περισσότερη ενέργεια.
Οποιαδήποτε κυβέρνηση που ενδιαφέρεται για τον απλό πολίτη και κατ' επέκταση για την χώρα, θα προσπαθούσε, τουλάχιστον, να κρατήσει τις τιμές σε λογικά επίπεδα. Αντ αυτού και όπως γίνεται συνήθως η σημερινή κυβέρνηση δεν έκανε απολύτως τίποτα. Ο υπουργός Οικονομικών έκανε μασούρια τα αυξημένα έσοδα, τρίβοντας τα χέρια του, μια και στο τέλος της θητείας θα μπορούσε να παρουσιάσει ένα μεγάλο πλεόνασμα. Αλλο ένα success story made in eGreece,
την ίδια στιγμή οι πολίτες αδυνατούν να ολοκληρώσουν τις αποστολές.
Η Ισοπολιτεία προσπαθώντας να αλλάξει αυτή την κατάσταση κατάθεσε προς συζήτηση πρόταση για μείωση του VAT στο φαγητό, εκτιμώντας ότι το κράτος πρέπει άμεσα να "επιστρέψει μικρό μέρος των εσόδων του.
Προσέξτε, μέρος εσόδων που δεν είχε πριν την αύξηση των τιμών. Ασε που τα έσοδα από το work tax είναι πολλαπλάσια και μένουν ανεπηρέαστα από την μείωση του VAT.
Αυτή την λογική σκέψη πρέπει να την είχε κάνει και το Οικονομικών γιαυτό και είναι απών από την αρχή της συζήτησης. Το κάνει μετά, αφού εμφανίζονται πρώτα βουλευτές που υποτίθεται ότι βρίσκονται στην αντιπολίτευση που επιχειρηματολογούν κατά της πρότασης, λες και είναι οι εντεταλμένοι από την κυβέρνηση φοροεισπράκτορες της.
Τι μας λένε; Τα γνωστά
"Οι τιμές δεν θα πέσουν μειώνοντας το φόρο γιατί θα εμφανιστούν τα Ελοχίμ και θα "σκουπίσουν" τα ψωμιά". Και επειδή πιθανόν να συμβεί αυτό, οι πολίτες πρέπει να εξακολουθήσουν να πληρώνουν το καπέλο του VAT.
Από την μείωση του VAT θα επωφεληθούν οι παραγωγοί και όχι οι αγοραστές λες και τον φόρο τον πληρώνουν οι πρώτοι και όχι οι δεύτεροι.
Οτι οι τιμές πέφτουν και αφού πέφτουν γιατί να ασχοληθούμε; Λες και δεν είναι φανερό ότι οι παίκτες δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις των αποστολών και το κράτος δεν κάνει τίποτα για να τους συνδράμει. Λες και δεν θα υπάρξουν άλλες αποστολές.
Οτι πρέπει να δούμε τι κάνουν οι άλλες χώρες και μάλιστα επιλεκτικά γιατί υπάρχουν και κάποιες που χαλάνε την πιάτσα κρατώντας χαμηλά το vat.
Οτι πρέπει να είμαστε υπερήφανοι που έχουμε παρόμοιες τιμές στο φαγητό με άλλες χώρες, άσχετα αν αυτές είναι ακριβές.
Τέλος αυτοί οι βασιληκότεροι του βασιλέως μιλούν με αριθμούς. Τώρα αν αυτός είναι ο βολικότερος τρόπος για να προσβάλουν την κοινή λογική, μικρή σημασία έχει αν κατορθώσουν να ακυρώσουν μια φιλολαϊκή πρόταση της Ισοπολιτείας εξυπηρετώντας το μικροπολιτικό τους συμφέρον.
Τι ανάγκη λοιπόν έχει το υπουργείο Οικονομικών να επιχειρηματολογήσει και να εκτεθεί πολιτικά όταν το έχουν κάνει άλλοι αυτοβούλως και αυτόκλητοι, προσφέροντας βολικό δεκανίκι.
Η Ισοπολιτεία πρέπει και θα να συνεχίσει προσηλωμένη στους στόχους που έβαλε από την αρχή. Θα προασπίζεται τους θεσμούς και τον απλό πολίτη, χωρίς να μετρά ποιος ενοχλείται από αυτό. Οποιος νομίζει ότι μπορεί να την απομονώσει πολιτικά για να την εκδικηθεί για την στάση που κράτησε στην πρόταση μομφής, πλανάται πλάνη οικτρά και κυρίως εκτίθεται.
Comments
v
Ψ
Λυπάμαι που σχολιάζω στην αρχή καλέ μου φίλε , αλλά ακόμα δεν έχω πειστεί για την αναγκαιότητα της μειωσης του VAT ,και ακόμα ακόμα και για την μέιωση και στο Wt.
Aπο εχθές κάνω πράξεις με δεδομένα και απλά τα νούμερα δεν μου βγαίνουν.
Ευκολα καταλαβαίνω το σκεπτικό της Ισοπολιτείας , για παροχές προς τους πολίτες απο κέρδη του κράτους και με βρήσκεις σύμφωνο σε αυτό ,ομως οχι χωρίς αποδείξεις οτι αυτές οι παροχές δεν πρόκειται να θέσουν σε κίνδυνο την οικονομική συνέχεια, πόσο μάλλον οταν η κυβέρνηση ισχυρίζεται oti τρέχει πρωτοβουλίες προς τους νέους και τους αδύναμους .
Μεγάλο μπράβο απο μένα προσωπικά για την φιλολαική πολιτική και που σκέφτεστε τους νέους συμπαίκτες μας , αλλά δεν συμφωνώ στην φιλολαική πολιτική με αγνωστες επιπτωσεις αδερφέ..
Και πάλι με όλο τον σεβασμό για το σχόλιο μου και ελπίζω και ευχομαι τα νούμερα σας να με βγάζουν λάθος.
Δεν προτείνουμε την μείωση του work tax. Οχι ακόμα τουλάχιστον. Εκτιμάμε, για τους λόγους που αναφέρω στο άρθρο ότι προηγείται το φαγητό.
Επαναλαμβάνω. Τα έσοδα που έχει το κράτος από το VAT δεν τα είχε πριν κι όμως λειτουργούσε. Ασε που τα έσοδα από το το work tax έχουν τριπλασιαστεί. Οπότε synatlas καμιά ανησυχία δεν υπάρχει για να εξωκοίλουν τα έσοδα μια και όλοι θα εξακολουθήσουν να δουλεύουν τις εταιρίες τους όσο θα υπάρχουν οι αποστολές. Εκτιμάμε δε ότι αποστολές θα υπάρχουν και για να παίζουν το ρόλο του μποτ και γιατί δεν υπάρχουν αρκετές σοβαρές μάχες.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Και λάθος που ανέφερα το WT μιας και εχεις δίκιο, δεν το προτείνατε εσείς .
το vat καμία σχέση με τη κιλοβατόρα ε;;; 😛pppp
Oxi ,oxi , δυστηχως καμία. Το ενα είναι μόνο του και το αλλο χιλια. 😛
σχετικα με οτι διαβασα στο φορουμ , βρισκω την ευκαιρία να γράψω εδώ.
η μαυρη αγορα, παντα υπηρχε και παντα θα υπάρχει.
γιατί πολύ απλά όποιος πουλαει/αγοραζει στη μαυρη δεν απευθύνετε μόνο σε μία αγορά αλλα έχει ως στόχο, το σύνολο του e-κόσμου.
συμφωνώ με τη μείωση του φορου και επίσης προτείνω και τη μείωση του φόρου στα όπλα μιας και πλέον ελάχιστοι αγοράζουν τα q7 από το marketplace (ένα επίδεδο του 3% πιστευω ωθα ανέβαζε τα έσοδα)
επίσης θα πρότεινα και αύξηση του import tax για να μην έρχονται οι ξένοι έμποροι και χαλάνε την πιάτσα των ελλήνων παραγωγών (προσοχη, οχι εμπόρων)
σε περίπτωση που δε μειωθεί ο φόρος, κρίνω απαρέτηση την επιδότηση ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για food factories μέχρι 3q2 σε όλους τους παίχτες ανεξαρτήως division
επίσης να προσθέσω πως στο ενδεχόμενο που έπεφταν οι τιμες στα φαγητα λογω της ξμείωσες φόρου , τότε η αγορά μας, ενδεχομένος να σκουπιζόταν από ξένους εμπόρους και πάλι να είχαμε σχετικά υψηλή τιμή με μειωμένα έσοδα για το κράτος.
αν έπρπε να μιλήσω επίσημα , θα έφτιαχνα 2-3 εξελάκια και θα τα παρουσιάζα.
όποιος έχει την όρεξη μπορεί να το κάνει, δεν είναι δύσκολο.
αρκεί να λάβει υπόψιν του την παγκόσμια αγορά και όχι μόνο την ελληνική
Διαφωνώ με τη μειώση του φόρου είναι η αλήθεια.
Πάντα πίστευα και πάντα θα πιστεύω ότι το e-κράτος πρέπει να τα παίρνει από όλους και να τα δίνει στους ενεργούς. Θα ήθελα πρόταση για επέκταση του προγράμματος "μαζί τα φάγαμε" σε περισσότερους ενεργούς παίχτες ακόμη μεγαλύτερου level καθώς και περισσότερες επιδοτήσεις για αναβάθμιση TG. Μόνο έτσι θα έχουν πραγματικό όφελος τα χρήματα που θα παίρνει το κράτος. Αλλιώς, με μείωση του φόρου, θα βοηθήσουμε για άλλη μια φορά τα πολλά multies (δηλαδή τους ιδιοκτήτες τους).
Στη θεωρία μαζί σου. Τα cc είναι ίσως το πολυτιμότερο αγαθό στην οικονομία.
Στην πράξη, από τη στιγμή που τα προγράμματα ενίσχυσης παικτών δεν είναι ανεξάρτητα της εκάστοτε κυβέρνησης (και, ουσιαστικά, ανθρώπων με τις αδυναμίες τους, με την πιθανή έλλειψη χρόνου, συσσώρευση κούρασης και ενδεχομένως αρκετών άλλων παραγόντων), είμαι της πεποίθησης ότι δύσκολα θα λαβαίνει κάθε ενεργός παίκτης τη βοήθεια που χρειάζεται σε καθημερινή βάση.
Αν δεν βάλω τα νούμερα κάτω λεπτομερώς δεν μπορώ να πω ποια κίνηση είναι η καλύτερη, οπότε δεν θα επιμείνω. Πρακτικά, όμως, ως commander που ενεργά ενισχύω σημαντικό αριθμό παικτών στη μονάδα, οφείλω να πω πως με τις τωρινές περιστάσεις αντιμετωπίζουν οικονομικό πρόβλημα, και όχι λόγω έλλειψης όπλων.
Αφού στα εξήγησε ρε Στέφανε ο asoee στο φόρουμ, τι δεν καταλαβαίνεις και βγάζεις και άρθρο???
Γιατί υπάρχει κάτι ποιο σημαντικό από το ίδιο το vat Γιατί και κυρίως πως απάντησε ο asoee
Μτοτάκι υπήρχε παντού (και στα όπλα) και ήταν τόσο αποτελεσματικό ώστε κράταγε ψηλά τις τιμές ακόμα και προϊόντων που κανένας δεν αγόραζε όπως q1-q4 όπλα. Όταν δε, δημιουργήθηκε το ενιαίο νόμισμα το μποτάκι προκάλεσε κατρακύλισμα στην τιμή του νομίσματος σε σχέση με το χρυσό.
Κάπου εκεί οι διαχειριστές κατάλαβαν το λάθος στους και προσπάθησαν να τονώσουν την κατανάλωση αυξάνοντας την ζήτηση και όχι με τεχνητά μέσα. Αρχικά εισήγαγαν στο παιχνίδι τις ρουκέτες, στη συνέχεια το airstrike και πιο πρόσφατα τους συχνούς διαγωνισμούς που αυξάνουν τα ff.
Σχετικά με την πρόταση σας, θεωρώ αυτονόητο ότι κάθε κυβέρνηση πρέπει να βοηθάει τους πολίτες. Η μείωση του VAT είναι μια καλή ιδέα, αλλά υπάρχει πάντα ο φόβος τα προϊόντα στην Ελληνική αγορά να αγοραστούν από ξένους παίχτες.
Πιστεύω πως ακόμα καλύτερα θα ήταν αν η κυβέρνηση επιδοτούσε τους Έλληνες παίχτες με φτηνά όπλα και τρόφιμα.
Στέφανε, αφού είσαι άσχετος με τα οικονομικά, άσε καλύτερα κανέναν άλλο να γράψει άρθρα οικονομικού περιεχομένου, εκτίθεσαι ανεπανόρθωτα...
Δημήτρη αφού είσαι άσχετος στα πολιτικά, άσε κάποιον άλλον να κάνει τις κινήσεις, εκθέτεις το κόμμα σου ανεπανόρθωτα
Μα γιατί να μην μπορείς να απαντήσεις ρε συ? γιατί???
Μα γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις ρε συ γιατί???
λολ, βγάλε κανένα άρθρο για την φρουτοπία ρε συ, εκεί μπορεί να τα καταφέρνεις καλύτερα
Θα το κάνω ρε συ αν αναλάβεις αυτό τον ρόλο που νομίζω σου ταιριάζει http://prntscr.com/1ua2dq
A ρε Στέφανε... η απάντηση έρχεται από έναν δικό σας βουλευτή:
http://prntscr.com/1ua6hw
δεν περιγράφω άλλο... το ανωτέρω printscreen με τα βλήτα μπορείς να το φορέσεις κορνίζα πλέον...
xaxaxa, έχετε πολύ πλάκα.
v δλδ αν ο ΦΠΑ ήταν 1% το ψωμί Q1 δεν θα πήγαινε στα 0.2 και πάνω? από 0.03 ξεκίνησε. Νομίζω ότι πάλι στα 0.2 θα το αγοράζαμε.
Copy paste από το άρθρο της πρότασής της Ισοπολιτείας:
Τώρα η τιμή του q1 food είναι 0.19 grd
Νέτη τιμή για τον πωλητή = 0.173/τμχ
Κέρδος κράτους = 0.017/τμχ
Με 2% vat
Τιμή πώλησης στιγμιαία (τη στιγμή που θα ψηφιστεί ο νόμος) στο 0.18 και μετά όπου την πάει η αγορά...
Νέτη τιμή για τον πωλητή = 0.176/τμχ
Κέρδος κράτους = 0.0036/τμχ
Κέρδος για τον παίκτη 0.01 grd/τμχ στιγμιαία (τη στιγμή που θα ψηφιστεί ο νόμος) και στη συνέχεια άγνωστο
Η αγορά είναι παγκόσμια και όταν μιλάμε για τιμές μικρές όπως αυτές του food και 0% να πας το vat η τιμή του προϊόντος θα πάει κοντά στην τιμή που υπάρχει στο παγκόσμιο market και ανάλογα με τις αποστολές κλπ...
Αλλαγή του vat στα food από 10% στο 2% θα έχει όφελος ΜΟΝΟ για τους παραγωγούς, σημαντική μείωση των εσόδων του κράτους και φυσικά μηδενικό κέδρος για τους παίκτες όπως προσπαθούν να μας πείσουν οι συντάκτες του άρθρου...
~~~~~~~~~~
Βασικά τότε η τιμή ήταν 0.19, τώρα έχει πάει 0.18 κάνε τους αντίστοιχους υπολογισμούς...
Το να μην καταλαβαίνεις πως δουλεύει η αγορά δεν είναι κακό...
Stefen διάβασε λίγο asoee, που κατέρριψε πανηγυρικά όλα τα επιχειρήματά σου, με συγκεκριμένους αριθμόύς:
http://egreece.forumotion.com/t3492p30-vat
Πέρα από αυτό, κάτσε να δείς και τί τιμή θα έχει το φαγητό αύριο, που θα έχουν λήξει οι αποστολές. Ήδη έχει πέσει σημαντικά. Άρα όταν κάνεις μία πρόταση κοιτάζεις όλες τις παραμέτρους που την αφορούν (π.χ. πόσο μόνιμη είναι αυτή η κατάσταση, τί απώλειες θα υπάρξουν, πώς θα αναπληρωθούν, κτλ) και την τεκμηριώνεις.
Αν δέν είναι τεκμηριωμένη, λογικό είναι να σου ζητηθεί να την τεκμηριώσεις προκειμένου να περάσει. Και άν δέν μπορείς να την τεκμηριώσεις, απέσυρέ την, και μήν πετάς τη μπάλα στην κερκίδα λέγοντας ότι δήθεν φταίει η στάση στο impeachment για το ότι δέν δεχτήκαμε να ψηφίσουμε ένα επιπόλαιο πυροτέχνημα. εντυπωσιασμού.
Διαβάσα και απάντησα αυτό
1) Εγώ ποτέ δεν ανέφερα ότι η τιμή του ψωμιού έχει να κάνει μόνο με τους φόρους και πουθενά δεν αναφέρω χώρες για παράδειγμα. Εσύ το κάνεις. Εγώ απλώς παρέθεσα μια σειρά από χώρες για να σου επισημάνω ότι αυτό το κάνεις επιλεκτικά για για λόγους εντυπωσιασμού.
2) Πρέπει να θεωρείς κάποιον ηλίθιο όταν λες ότι το κράτος θα χάσει 10000 υπολογίζοντας το με τις αυξημένες τιμές και όχι με τις τιμές πριν αποστολών. Αν δηλαδή πριν τις αποστολές το ψωμί στοίχιζε 1 δραχμή και το κράτος εισέπραττε 0,007 και τώρα στοιχίζει 10 και εισπράττει 0,07 και με την αλλαγή του νόμου 0,02 δεν σημαίνει ότι έχασε 0.05 αλλά κέρδισε 0,013. Αποσιωπάς σκοπίμως το προφανές Οτι το κράτος εισπράττει περισσότερο γιατί αυξήθηκαν οι τιμές και ότι εμείς ζητάμε από το παραπάνω να δώσει κάτι πίσω στους πολίτες. Και βέβαια δεν λες κουβέντα για τα έσοδα του work tax που εμείς δεν ζητήσαμε να αλλάξει.
3) Δείξε μου εγώ που ανέφερα έστω και μία φορά την μαύρη αγορά. Λες ψέμματα για να εντυπωσιάσεις.
4) Αντί να μιλάς για τον Καναδά, λέγοντας πάλι ψέμματα ότι τον φέρνω σαν παράδειγμα, γιατί δεν μας λες πολύ απλά ποιος πληρώνει το ΦΠΑ; Ο αγοραστής ή ο παραγωγός; Αρα ποιος ωφελείτε από την μείωση;
Στην οικονομία κάποιοι χρησιμοποιούν αριθμούς όπως τους βολεύει για να αποδείξουν ότι ο γάιδαρος πετάει σαν ταχυδακτυλουργοί της πεντάρας και το υπουργείο δεν το κάνει γιατί πολύ απλά υπάρχεις καλοθελητής εσύ. Μόνο που εκτίθεσαι και δεν το καταλαβαίνεις
Επειδη βαριεμαι να γραφω τα ιδια 2 φορες
http://prntscr.com/1u9g0b
Εγώ δεν βαριέμαι
,
Τελικά εσύ λες ψέμματα γιατί πουθενά δεν έχω μιλήσει για την μαύρη αγορά, Εσύ μιλάς. Μάλιστα επικαλείσαι τον Καναδά για να στηρίξεις ψευδώς αυτά που λες και όχι την USA που έχει πολύ φθηνότερα ψωμιά 0,42.
Οσο για το work tax περίμενε να σου απαντήσει το ΜοΕ. Απορώ πως εσείς οι Φωστήρες δεν έχετε κάνει καταγραφή των εσόδων όλες αυτές τις ημέρες. Και λέτε πως θέλετε να γίνετε και κυβέρνηση εκτός από την φαντασία σας και στην πραγματικότητα
το vote επειδη δε βαριεσαι. αυτα που γραφω στο 3 ειναι δικα σου λεγομενα μαλλον εκτος απο ψευτης εισαι και τυφλος.
οταν γραφεις οτι αυτα ειπε καποιος και με βρισκουν συμφωνο οπως και το παρακατω που λεει παλι ο ιδιος ασπαζεσαι τα λεγωμενα του. οταν τα ανεφερεις κιολας παει να πει οτι ειναι λεγομενα σου απλως δε τα σκεφτηκες πρωτος.
http://prntscr.com/1ua2if
Από το κατεβατό που έγραψε ο νεροφίδας αυτό απομόνωσες και το παρουσιάζεις για δικό μου Οκ δίκιο έχεις
Στο ίδιο κόμμα είπες είσαστε; http://prntscr.com/1ua5mk
Μα ο ιδιος λες οτι συμφωνεις δεν απομονωσα κατι Απο τις 2 παραγραφους που γραφεις εκει ολη η δευτερη αναφερεται στη μαυρη αγορα.
στο ιδιο κομμα ειπες εισαστε και μαλιστα 2 φορες υποψηφιος προεδρος ελλαδος με το USF?
http://prntscr.com/1ua6hw
Δε θελω να πω κατι στο παιδι ουτε εχω κατι μαζι του. Στη Νεα Πορεια δε σκεφτομαστε μονοπλευρα λεει ο ενας κατι και πρεπει να συμφωνουμε ολοι. Αλλα μαλλον εσεις που δρατε ετσι ερχεται διαγραφη για τον kataskopos21
Χαχαχα Εγώ λέω ότι ταυτίζεστε κυρίως στο στα ψέμματα,όχι ότι διαφώνησε
Μαλλον κριινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια. Πρσπαθουσες να με πεισεις προηγουμενως 2 φορες κιολας οτι δεν αναφερθηκες σε black market.
χαχαχαχα όχι δεν θα με διαγράψουνε μην φοβάσαι! Το κόμμα μόνο μονόπλευρα δεν λειτουργεί! Πάντως και να με διαγράφανε δεν θα επέλεγα να έρθω στο Νεοπορείτικο ΕΜΟΤΖΙΠ! Οπότε στεγνός θα έμενα να μαραζώσω! Η Ισοπολιτεία είναι το πιο αμεσοδημοκρατικό κόμμα! Αν έγινε κάποιο λάθος και ίσως κατεβάσαμε λάθος πρόταση, ανθρώποι είμαστε! Εμείς ζητάμε συγγνώμη και παραδεχόμαστε το λάθος! Η κοινότητα ακόμα περιμένει συγγνώμη από την θρυλική γκάφα του Νεοπορείτικου ΕΜΟΤΖΙΠ του Προεδρείου της Βουλής!
Όντως, ο stefen ζήτησε συγνώμη λίγο πιο πάνω:
http://prntscr.com/1ub5ju
το prntscr που βλέπεις από πάνω είναι αυτό: http://prntscr.com/1ua2dq
Συντονιστείτε πρώτα στο αμεσοδημοκρατικό κόμμα σας και μετά τα ξαναλέμε... εν τω μεταξύ αυτός ο πρόεδρός σας που κατέχει κάι τα οικονομικά δεν σου κάνει εντύπωση που δεν έχει κάνει ούτε "v" τόσο στο άρθρο αυτό όσο και στο άρθρο σας με την πρόταση για την αλλαγή στο vat???
Αυτή είναι η "αμεσοδημοκρατία" σας??? Να υποχρεώνετε κάποιον να κλείνει το στώμα του???
αχ αχ αχ αχ
γιατι σε καλεσα στη Νεα Πορεια και μο λες δε θα ερθω σε σας. Εφοσον οι βουλευτες κατα εμγαλη πλειοψηφια δε διατυπωσαν αντιρηση παρα μονο ενας βουλευτης και αυτος ουτε καν στο forum την ωρα των εκλογων οπως θα επρεπε τοτε δε τιθετε τετοιο θεμα.
Πρόχειρη πρόταση. Προτιμότερο θα ήταν να πρότεινες τη διεύρυνση των βοηθητικών παροχών παρά τη μείωση του ΦΠΑ. Και να μηδενίσεις το ΦΠΑ η αγοραία τιμή δεν θα πέσει ικανά ώστε το αγαθό να γίνει προσβάσιμο. Από την άλλη έχεις και δύο επιπλέον προβλήματα. Με τους φόρους μπορείς να κάνεις αναδιανεμητική πολιτική. Με χαμηλότερες μεν αλλά υψηλές τιμές δε, δεν εξασφαλίζεις την ικανότητα του αδύναμου παίχτη να έχει πρόσβαση στο φαί. Άσε δε που το κριτήριο για την βοήθεια προς έναν αδύναμο παίχτη δεν μπορεί να είναι η εκπλήρωση τέτοιου τύπου διαγωνισμών.
Το δεύτερο είναι πως όταν έχεις αστάθεια σε έναν οικονομικό δείκτη δεν παίζεις μεταβάλλοντας αντίστοιχα τους σχετικούς δείκτες. Κι αυτό ακριβώς για να μην κάνεις μάγκες τους "κερδοσκόπους" (δεν είναι σωστός όρος αλλά τον χρησιμοποιώ για να συνεννοηθούμε)
μπάτσος” (από το τουρκικό baç > αστυνόμος, φοροεισπράκτορας) πάντα με υποτιμητική σημασία, αρχικά, δήλωνε τον τούρκο φοροεισπράκτορα, που έπαιρνε αυθαίρετα και δια της βίας χαράτσια από τους υπηκόους
http://www.youtube.com/watch?v=fT2mqDsjFrM
Από τα παραπάνω καταλαβαίνουμε ότι ο μπάτσος δε συνδέεται άμεσα με τον χωροφύλακα (γι αυτό και το “μπάτσοι και χωροφυλάκοι”. Ίσως, ο μπάτσος να ήταν ο χαφιές, ο παρακρατικός, που συνεργαζόταν με την αστυνομία για να δέρνει τον κοσμάκη με την ανοχή και την εποπτεία της αστυνομίας
Δεν κατάλαβα λες κάσποιον μπάτσο;
Στέφεν δεν βλέπω νούμερα πράξεις υπολογισμούς και ανησυχώ
Πριν σκεφτείτε σαν κόμμα να προτείνετε μείωση στο work tax σαν τρόπο στήριξης του μικρού και μέσου πολίτη έπρεπε να κοιτάξετε αν αυτά που λέγατε στέκουν στα μαθηματικά
Ας κάνω ένα παράδειγμα.Ας πούμε ότι έχουμε έναν παίκτη που δούλευε όλες τις εταιρείες και είχε μια αχρησιμοποίητη grain.Με τα τωρινά μπόνους παράγει 63 κομμάτια την ημέρα
Κοιτάζουμε στο latest updates του παιχνιδιού.Το ποσό που θα πληρώσει ορίζεται από τον μέσο μισθό της χώρας,δηλαδή 18 GRD για την Ελλάδα,επί το ποσοστό που έχει ορίσει το κράτος από 1% δηλαδή μέχρι 25%
Στην Ελλάδα το ποσοστό είναι 5%
18 GRD x 5%=0.9 GRD θα πληρώσει στο κράτος.Στο market τα FRM κοστίζουν 0.06 το κομμάτι
0.06 x 63=3.78 GRD κέρδος αφού δεν υπάρχει φόρος στο FRM
Τα έσοδα είναι 3.78 - 0.9=2.88 GRD όπου 3.78 είναι το κέρδος από την αγορά και 0.9 είναι το work tax
Εμένα μου φαίνεται ότι όχι μόνο δεν χάνει ο παίκτης αλλά κερδίζει και ταυτόχρονα κερδίζει και το κράτος.Και μιλάμε για την grain που δίνει μόνο 63.Αν μιλάγαμε για τις cattle που δίνουν 315 τα νούμερα θα ήταν διαφορετικά πάλι όμως υπέρ του μικρού παίκτη !!!
Όλα επίσης γυρνάνε γύρω από τον μέσο μισθό,ο οποίος καθορίζει κατά κάποιο τρόπο την τιμή,αφού όταν θα τελειώσουν οι αποστολές θα μειωθούν οι μισθοί οπότε θα αυξηθούν ακόμα περισσότερο τα κέρδη του παίκτη
Αυτά από εμένα.Είμαι εντελώς κάθετος στην αλλαγή του work tax !!!
[removed]
σε όλα τα υπόλοιπα,για το VAT δηλαδή συμφωνώ με τον asoee
Αυτά από εμένα.Είμαι εντελώς κάθετος στην αλλαγή του work tax !!!
Μόλις απέδειξες ποιος είναι ο στόχος σου γράφοντας αυτό το κατεβατό. Και από κάτω όσο και να προσπαθείς δεν το σώζεις.
Φιλικά σου λέω σβήσε το σχόλιο ξευτιλίζεσαι
πώς ξεφτιλίζομαι?
εγώ σου παραθέτω τα επιχειρήματά μου για τα frm που είπες.στα υπόλοιπα συμφωνώ με τον asoee.δεν βλέπω πουθενά να ξεφτιλίζομαι
Ρε Στέφανε γιατί χαλάς την πιάτσα???Αφού θέλουν να αγοράζουν από Τουρκία και να πουλάνε στην Ελλάδα(που ακόμα και στην μαύρη έχουν κέρδος από την διαφορά τιμής)
voted για την κινηση σας και το κινητρο σας not voted για την προταση που εκτος απο προχειροδουλεια ειναι και λανθασμενη ...
V
Kai mou prokalei megali aporia , pos oloi oi polemioi tou VAT ton psomion , pou kaigonte gia tin meiosi ton esodon tou kratous , den emfanizonte oxi aplos polemioi , alla oute kan pernoune thesi arnitiki gia tin meiosi tou work tax pou idi protathike ston Vouli !
Provlimatizomai sovara, mipos to parapano sxolio tou MarlboroGR exei telika vasi !!!