Deklaracija o toleranciji

Day 638, 08:08 Published in Serbia Serbia by demokrata




Uvod

Imajući u vidu da se u pravilima eRepublik-a kaže: “Svi građani su rođeni slobodni i s toga imaju jednaka prava”.

Navodeći da pravila eRepublika zabranjuju: ekstremizam, huškanje, uvrede, javno optuživanje bez dokaza, idirektne napade, rasizam, spamovanje.

Polazeći od interesa svih građana eSrbije odnosno eRepublika, da se afirmiše politika mirnog rešavanja društvenih razlika i dijalog među nosiocima političke moći.

Uznemireni trenutnim porastom postupaka netolerancije, nasilja, ksenofobije, agresivnog nacionalizma, rasizma, marginalizacije i diskriminacije raznih nacionalnih i etničkih grupa, političkih neistomišljenika, kao i postupaka nasilja i zastrašivanja protiv pojedinca kojima se ugrožavaju sloboda mišljenja i izražavanja – što preti učvršćivanju demokratije i napuštanju eSrbije, odnosno eRepublika.

Naglašavajući odgovornost države da razvija i ohrabri poštovanje ljudskih prava i osnovnih sloboda za sve, bez odvajanja na rase, pol, jezik, nacionalno poreklo, versko opredeljenje, političko mišljenje i partijsku pripadnost.

Usvajamo i svečano proglašavamo Deklaraciju o toleranciji,odlučujući se da preuzmemo sve potrebne pozitivne mere na unapređivanju tolerancije u našem društvu odnosno u eRepubliku.

Proglašavamo sledeće:


Član 1. Značenje tolerancije

1.1 Tolerancija je poštovanje, prihvatanje i uvažavanje velike raznovrsnosti kultura odnosno nacija u svetu, oblika izražavanja i oblika humanosti. Podstaknuta je znanjem, otvorenošću, komunikacijom i slobodom mišljenja, savesti i uverenja. Tolerancija je ravnoteža u razlici. To nije samo moralna obaveza, već politički odnosno pravni zahtev.

1.2 Tolerancija nije ustupak ili popustljivost. Iznad svega, ona je aktivni stav podstaknut priznavanjem univerzalnih ljudskih prava i osnovnih sloboda.

1.3 Tolerancija je odgovornost koja podupire ljudska prava, pluralizam (nacionalni, kulturni, politički), demokratiju.

1.4 Dosledna poštovanju ljudskih prava i pravila eRepublika, tolerancija ne znači i tolerisanje društvene nepravde ili napuštanje odnosno ublažavanje sopstvenih uverenja. Tolerancija znači da je neko slobodan da se pridržava svojih uverenja i prihvata da se i drugi pridržavaju njihovih. Tolerancija znači prihvatanje činjenice da ljudska bića, prirodno raznovrsna po izgledu, položaju, govoru, ponašanju i vrednostima imaju pravo da žive i budu to što jesu. Tolerancija znači da se nečiji stavovi ne mogu nametati drugima.


Član 2. Politička tolerancija

Savremena društva su gotovo bez izuzetka heterogena pa je tolerancija političkih neistomišljenika jedan od osnovnih uslova zdravog demokratskog društva. Nedostatak političke tolerancije je veliki problem. Ona se manifestuje, kada politički lideri odbijaju da daju prostor opozicionim partijama i njihovoj politici, kada politička stranka nije tolerantna prema drugačijem mišljenju nekog njenog člana, uopštenije, manifestuje se odbacivanjem drugačijeg mišljenja.

2.1 Politička tolerancija predstavlja neograničavanje političkih sloboda i prava, neograničavanje političkog pluralizma. Politički pluralizam je bitan segment savremenog demokratskog društva u kom različitost mišljenja stvara argumentovanu raspravu i dinamičnu razmenu mišljenja, koja približava istini i vodi rešenju problema odnosno ka opštem progresu.

2.2 Dosledna poštovanju političkog pluralizma tolerancija znači da naše mišljenje o neispravnosti ili naš negativan stav prema nekoj političkoj opciji i njenom delovanju ne bi smeli biti dovoljan razlog da se takve opcije eliminišu iz demokratske utakmice.

2.3 Pod tolerancijom se ne podrazumeva trpljenje netolerantnih političkih opcija, grupa i pojedinaca. Naprotiv, pod tolerancijom se podrazumeva osuda istih.

2.4 Pod političkom tolerancijom se podrazumeva vođenje fer i poštene poltičke borbe, naročito u periodu političke kampanje.


Član 3. Opredeljenost za akciju

Odlučni smo da radimo na unapređenju tolerancije i poštene igre kroz programe, javne nastupe i kampanje.


Član 4. Dan tolerancije i poštene igre

Kako bi se proširila javna svest, apostrofirale opasnosti od netolerancije i nepoštene igre, i kako bi se reagovalo sa obnovljenom rešenošću i akcijom u podršci unapređivanju tolerancije i poštene igre, svečano proglašavamo 20 dan u mesecu danom tolerancije i poštene igre, koji će se obeležavati svakog meseca.

stranka SDF