[Tutorial/HUN] Mi az az Országgyűlés?

Day 816, 22:34 Published in Hungary Hungary by Nalaja
The Headless Chicken
--- totem animal of the eRepublik ---
–––––––––––––––––––––––

(To my foreign readers: this article is about the out-game organization of the Hungarian politics; mostly about the Parliament organized for the congress members. However, your occasionaly vote would be highly appreciated 😃 )

Hétfő este ismét ülést tart az Országgyűlés. Sokakban, főként az új játékosokban, illetve a politika iránt nem érdeklődő, vagy attól egyenesen viszolygó régiekben is felvetődhet a kérdés: mi ez az egész? Szétklikkelheti az ember az eRepublik teljes menürendszerét, és nem talál olyant, hogy "Országgyűlés", vagy az angol változatban "Parliament". Időnként mégis cikkek áradata emlékezik meg arról, hogy mi is történt ott - főleg, ha a működés nem üzemszerű. Mikor pedig az elmúlt héten egy velem erepen egyidős, majd' egy éve játszó barátom is rákérdezett, hogy mi is ez, rögtön azzal tette, hogy talán írnom kéne erről.

Nos, az legtöbbünk számára nyilvánvaló, hogy az erepes élet sem Magyarországon, sem a többi országban nem korlátozódik a játék menürendszerében elvégezhető dolgokra. A cikkek, kommentek, shout-ok fontos szerepet játszanak az erepes társadalmi életben, de a fő kommunikáció cseten zajlik. A www.mibbit.com/chat szerver #erep csatornája az általános társalgásé, a #piac az adásvételé, itt működnek a pártok, a hadsereg szervezetei, az alapítványok, független szervezeődések is. (Az országok többsége más cset-szerveren, de hasonló módon kommunikál.)

A politikai élet két, az erep szervezetében meg nem jelenített intézménye, az Országgyűlés és a kormány is csetszobában működik. A kormányról - soha nem lévén kormánytag - nem sokat tudok mondani, talán azt, hogy a kormányszoba nem nyilvános. Az Országgyűlés azonban - funkciójából következően is - nagyon is az.

Az Országgyűlést ülések közben a #kongresszus szobában hallgathatjuk, ez pedig a külső honlapja, ahol a napirendi javaslatokat, előterjesztéseket olvashatjuk. Ez utóbbi is nyílt minden érdeklődő számára.

Az Országgyűlés tagjait az eRepublik rendszerében választjuk, minden hónap 25-én - ennyiben az intézmény kapcsolódik a játék szervezett részéhez. Az eRepublik szabályai szerint a megválasztott képviselők és az államelnök jogosultak szavazni bizonyos kérdésekben, például most épp ezekben. Bizonyos kérdésekről a képviselők is kezdeményezhetnek szavazást, másokról csak az államelnök. Az egyes javaslatok mellett láthatunk egy &quot😉ebate Area" linket is, itt sorakoztathatók fel a javaslat mellett vagy ellene felhozott érvek.

Ez az a pont, ahol bizony értelme van a döntéseket mérlegelő szervezet, a választott képviselőkből álló Országgyűlés felállításának. Az Országgyűlés alapfeladata pontosan ez: az eRepublik rendszerében meghozható döntések mögé vitafórum, kommunikáció szervezése. Például ha valaki benyújt egy adómódosító javaslatot, érvelhessen mellette, vagy azok, akik szerint ez nem jó ötlet, vitathassák. Az Országgyűlés ezen túlmenően ajánlásokat fogalmazhat meg az államelnök felé olyan kérdésekben, amelyek az eRepublik rendszerében elnöki hatáskörbe esnek.

Az Országgyűlés határozatai technikai értelemben ajánlások, hiszen semmilyen eszköz, szankció nem érvényesíthető az eRepublik rendszerében másképp döntők ellen a játék keretén belül. Időről időre mindazonáltal felvetődik annak az igénye, hogy a parlamenti határozattal szemben döntők e játékon kívüli országgyűlési rendszerben szankciók alá essenek. Ezek a törekvések azonban eddig nem realizálódtak, alapvetően két okból: egyrészt a kusza és rendezetlen jogrendszerünk nem ad ehhez mindenki átal elfogadott hátteret, másrészt egy ilyen lépés a külső vitafórum elfogadottságát kritikus szint alá csökkentené. Részben ehhez kapcsolódóan merül föl szintén időnként a Parlament döntéseinek kötelező jelleget tulajdonító javaslat is, amely azonban az eRepublik rendszerében szintén nehezen lenne értelmezhető.

Az utóbbi időben még egy érdemi szerkezeti módosítási javaslat született: ez arra irányul, hogy a parlamenti vita ne cseten, hanem fórumon, vagyis ne online, hanem offline módban történjen. A javaslat nyilvánvaló előnye, hogy az írott javaslatok megfogalmazásakor mindenki konstruktívabb mint "internetes szóban", vagyis a cseten. Ez a javaslat is megtartja azonban az Országgyűlés fő jellemzőit: az eRepublik rendszerétől működésében független, de az ottani döntésekhez alapot szolgáltató, külső vitafórum jellegét.

A #kongresszus szobában zajló ülések nyilvánosak. Az ülések szokásos időpontja hétfő este 20 óra. A mostani ülés napirendjéhez találunk olyan javaslatokat is, amelyek valóban az eRepublik rendszerén belüli döntések megalapozását szolgálják. A csetszoba ülés idején moderált, a képviselőkön kívül csak az (pl. érintett kormánytag) szólhat hozzá, aki a tárgyalt napirendben érintett, és ezért az elnök szót ad neki. Az ülést az elnök, távollétében az alelnök vezeti (ezek a tisztségek szintén csak a külső rendszerben léteznek, az eRepublikon nem). A képviselők az ülés idején nevük mögé zárójelben pártlogót tesznek; ha eközben más szobákba is be vannak jelentkezve, ez ott is látszik, innen tudhatjuk, hogy a Parlament ülésezik.

Aki pedig nemcsak a karzatról kívánja a vitákat hallgatni, hanem az ott látottak miatt (vagy azok ellenére...) képviselő szeretne lenni, keresse fel a számára legszimpatikusabb párt csetszobáját, és jelentkezzen képviselő-jelöltnek! Megteheti ezt persze bárki egyeztetés nélkül is az eRepublikon, de ne feledjük, hogy a választás előtti napon a pártelnök az, aki kiválasztja a valóban elindított jelölteket!

Nalaja ajánlásával:
Future sound of eRep by outisz
Magánvélemény by Istencsaszar
The Babylon Protocol by Tomi_ur
United Murlockija by Murlockij
Vas Népe by vasmegye