ENTENTE – Mit hoz a jövő?

Day 927, 07:03 Published in Hungary Hungary by vasmegye
Rövidítve itt: http://www.grapheine.com/bombaytv/graphiste-uk-a4f782067c5bfd0e4b5ded14c49dca0f.html

Lille – Róma - Kijev, 2010. január 4:
Franciaország, Olaszország és Ukrajna elnöke egy közös nyilatkozatot hoz napvilágra, melyben egy új szövetség létrejöttét kürtölik világgá. Ez az Entente, szabad magyar fordításban az antant, melynek neve már megalakulásakor viszolygó érzéseket keltett egyesekből (az első világháborúban az osztrák-magyar-német párossal szemben álló és végül győztes angol-fancia-orosz tandemet és szövetségeseit hívták antantnak, mint ahogy az középiskolai tanulmányokból felsejlik.) Amit a szövetséget deklaráló cikkből sejteni lehetett, azt az alapító oklevél bizonyította: defenzív jellegű szövetségről van szó.

Röviden a történetéről: mivel a megalakuláskor Franciaország lángokban állt, értelemszerűen az olasz és az ukrán erők a franciák védelmére vonultak. Mindhiába, február elején megszűnt a franciák állama és ezáltal új cél lebegett a szövetség előtt: a megszállt francia területek felszabadítása. Előbb jelentős PHX-segítséggel sikerült pár terület felszabadítása, majd Párizs felszabadulása után már a lengyelek meg a spanyolok csapkodták le a felesleges, csak sebzéselvonó RWk indítására alkalmas területeket. Igen, ekkor már a lengyel-spanyol páros a mexikói kalandra készült.

A mexikói kalandra, mely egy újabb Entente államot érint. Eddigre már Paraguay és Mexikó is tagja a szövetségnek, előbb úgynevezett belső, utóbbi támogató tagként. Erről majd később. A megszűnő ALA helyére pályázva lépett az Entente az térségbe, ám még abban az időszakban, amikor az előbb említett dél-amerikai szövetség is létezett. Lengyelország tehát az Entente-tag Mexikót fenyegette, ám az EDEN közvetlen belépése a dél-amerikai régióba (közvetve már ott voltak Peruban és mostanra már Kolumbiába és Bolíviába is megérkeztek) nem állt érdekében az ott két tagállammal rendelkező PHXnek és így kitört az Xedik világháború, melyben egy célja lehetett az Entente-nek: visszaszerezni a maradék két megszállt francia régiót, Rhone-Alpst és Aquitaniát. Ebből Rhone-Alps megszerzése sikerült az olaszokon átswappolt szlovéneknek, ám következő nap reggelre már nem volt PHX kézen RA: a spanyolok elvették. Francia és Entente szempontból cseberből vederbe.

A háború további szakaszában az Entente a PHXet segítette hellyel-közzel, ám a vágyálomról nem tett le: vissza akarta szerezni a szövetség a franciáknak a két elveszett high wood régióját. A „négy high régió” hadműveletben meg is próbálták, megint jelentős PHX támogatással, mivel eddigre kiderült (sőt jóval korábban): az Entente katonailag nem hatékony.

Ideológiailag annál inkább: egyre több, el nem kötelezett ország csatlakozik a szövetséghez, melyet katonai hatékonytalanság miatt PHX-bábnak mondanak. (Mivel területeit eddig csak az EDEN fenyegette, nem is csodálom a PHX támogatást. Megnézném, mit tenne, mondjuk, Franciaország, ha az ukránokat lerohanná Oroszország.) Néhány hete Venezuela, tegnappal pedig Belgium lépett be a szövetségbe. A szövetség lényegében saját TW-t üzemeltet Venezuelában, valamint a héten az első saját PTOelhárító akció is megtörtént Mexikó és Venezuela részvételével.

Azonban a katonai hatékonytalanság és az ideológiai hatékonyság közti ellentét gondolkodásra késztetett egyes tagokat, elsősorban az alapító hármas kezdett el elmélkedni a szövetség jövőjéről.

Franciaország: újra középpontba került az Entente-Phoenix-dilemma, a Journal Officiel (a helyi kormányközlöny) cikke legalábbis ezt tanúsítja. Ebben felsorolja a francia lehetőségeket a jövőre nézve: Franciaország vagy Entente belső tag marad, vagy belép a Phoenixbe, vagy a PHXet lépteti be az Entente, mint támogató tag. Itt szükséges elmagyaráznom, mit jelent a kétszintű tagság az Entente esetében. Szó szerint idézve az Entente alapszerződéséből:

„1.4. The Entente shall envisage two tiers of commitment:

(a) Core Member Nations (the "Core Member Nations") which shall not join any other military alliances and shall coordinate their decision-making of the Entente in the peacetime.

(b) League of Entente Nations (the "Associate Member Nations") which may also be members to other alliances.

1.5. Whenever any Entente's Member Nation, regardless of its tier of commitment, is attacked, the Core Member Nations shall declare the mobilization as specified in Section 4 and all Member Nations of the Entente shall commit to defense of the Member Nation under attack.”

Ennek értelmében Franciaország mint az Entente belső tagja nem csatlakozhat a PHXhez, vagyis nem lehet egyszerre PHX és Entente tag. Ez a dilemma alapja.

A kormánycikkben részletesen felsorolják mindhárom jövőbeli lehetőség előnyeit és hátrányait, így nem szükséges most oldalakat firkantanom erről (Google Translate viszonylag jól fordít franciáról angolra, angolról meg már akad lelkes fordító), csak némi kommentárt fűzök hozzá. 1, Franciák az Entente élén: a jelenlegi helyzet marad, a katonai hatékonytalanság és az ideológia sikerességének furcsa párhuzama. 2, Franciák a PHXben: ez a kérdés már hetekkel ezelőtt is szélsőséges érzelmeket váltott ki az itthoni sajtóban (lásd Murlockij illetve Marginaldefeat cikkét), nem tudom, milyen hatása lenne a PHX jövőjére nézve, mindenesetre a PHX gyenge nyugat-európai részlege egy újabb középsúlyú taggal bővülne a nehézsúlyú Spanyolországgal szemben. Egyesek már új amerikai hadjáratot vizionálnak, ám ahhoz szükséges a francia PHX-tagság. 3, a PHX tagállamai az Entente támogató tagjaiként lépnek be: PEACE újratöltve, francia vezetéssel.

Ukrajna: újra váltás a vezetőségben: EDEN-barát vezetőség jöhet a PHX-barát helyébe, mely akár be is léptetheti az ukrán államot az EDENbe. Mivel Ukrajna jelenleg belső tag, az EDENbe való belépés csakis az Entente-ből való kilépéssel együtt következhet be...

Összefoglalva az Entente további sorsát a franciák és az ukránok választások utáni lépései határozzák meg. Szélsőséges esetben, ha mindkettő kilép, és a franciák a PHXben, az ukránok az EDENben kötnek ki, akkor az Entente sorsa egy latin-amerikai szövetség képében merülhet ki, mely az ALA örökségéért küzdhet az EDENnel, a PHXszel és a Sollal...

Utóirat: Olaszország: flame háború a görögökkel, melynek folytatásaként a legesélyesebb görög illetve horvát jelölt is Olaszország elfoglalását tűzte ki célul... Az ügyben még illetékes spanyol jelöltek sajnos a csirke homályába vesztek. Az tény, hogy ezek a célok mindössze propaganda- és kampányszempontból jelentenek valamit, de attól még összejöhet egy Italian Toast.

Belgiumról két félmondat: tegnap beléptek az Entente-be, holnap TOzzák őket az amerikaiak...

Minden egyéb komment.

vasmegye
Punta Arenas, Chile, Day 927 of the New World


VASMEGYE TOP 10:
NalajaHeadless Chicken
torma99eZalai Hírlap
SmachMedian
IpathFlagellum Dei
outiszFuture sound of erep
Tomi_urThe Babylon Protocol
IstencsaszarMagánvélemény
MurlockijUnited Murlockija
LudrewCsanád Vidéke
BorembukkkNew Hope

További jó szórakozást!