[CTRL] A Fehér Ház válaszol

Day 1,694, 07:30 Published in Hungary Hungary by Tomi_ur
Budapest, 1694. nap, 07:30 erep idő szerint (2012. július 10. 16:30)



Hello!

Tegnap óta, úgy tűnik, vasmegye sugallatára sem akadt egy lelkes időmilliomos sem, aki írt volna az új amerikai-brazil-lengyel-spanyol szuperszövetségről, a CTRL-ról, illetve az amerikai elnök azt taglaló közleményéről. Így hát írtam róla egy zanzásított cikket, amit az alábbiakban adok közre; a fontosabb részeket szó szerint fordítottam, egyébként meg egy tartalmi-értelmező összefoglalót olvashattok az alábbiakban.

Az új szövetség létrehozásának az oka lényegében arra vezethető vissza, hogy a korábbi szövetségi rendszerek nem érték el a létrehozásukkal kitűzött célt. Az eredeti Terra/PANAM alapokmány ugyanis az alábbi célt deklarálta. " Mint az országok egy csoportja, amelyet hosszú ideig európai szeszélyek és kívánságok mozgattak, elhatároztuk, hogy felhagyunk a belső harcokkal és az Európa-központúsággal, amely mind az EDEN-t, mind a PHOENIX-t jellemezték. Ennek eredményeképpen egy új szövetséget hoztunk létre, amelyben képesek leszünk európai célokon kívüli saját céljainkat megtalálni." Noha az alapokmány pontos szövegezése Európa-központúságot említ, nyilvánvalóvá vált, hogy a napirendet a balkáni konfliktusok határozzák meg, az átfogó Európa-központúság helyett. Az idő múlásával egyértelművé vált az is, hogy a Terrára átkeresztelt PANAM képtelen ezen a kapacitáson teljes mértékben működni, amely az eredeti TERRA hatalmak megszállása után arra kényszerítette a szövetséget, hogy elköteleződjék az EDEN irányába. Ez a status quo hónapokig fennállt, miközben a TERRA egyes tagok elvesztésével gyengébbé vált. Az utóbbi időben köztudott volt, hogy noha a TERRA-nak nem sikerült elérnie elsődleges célját, a tagállamok mégis bent maradtak a szövetségben, mert az erős ellenségek miatt kivihetetlen volt az EDEN-hez való nyílt csatlakozás, szintúgy a szövetség elhagyása. Az új szövetség létrehozása oly mértékben megváltoztatja a jelenlegi TEDEN vs. ONE szövetségi struktúra dinamikáját , hogy ezzel - véli az elnök - a Balkán-központúság megszüntethető, teljesítve a PANAM és sok tagállamának eredeti célját.

Miért nem tájékoztatták Amerika valamennyi szövetségesét erről? Nos, ennek az oka, ahogy arra korábban az amerikai külügyminiszter is utal, az, hogy az új szövetség létrehozásakor a központi államokról kellett dönteni az új országoknak a szövetségbe való meghívása előtt. A CTRL-t így a PANAM-hoz (illetve a ONE-hoz) hasonlóan alapítják. Nyilvánvaló ugyanis, hogy nagyobb létszámú állammal nem lehet hatékonyan tárgyalni. Amerika aktuális szövetségeseit majd a CTRL létrejötte után hívják meg a szervezetbe. Másrészről a jelenlegi szövetségeseket nem akarták belerántani egy olyan dologba, amely még nem is létezik.

A CTRL-nek Szerbiához és Magyarországhoz, illetve a ONE-hoz való viszonyát illetően a Fehér Ház leszögezi, hogy Amerika semmiképpen sem fog szövetségre lépni sem Szerbiával, sem Magyarországgal, sem Macedóniával, mint ahogy általában véve a ONE-nal és a Bulgária vezette Circle of Trusttal (CoT) sem. Ergo a CTRL nem köteleződik el sem a ONE, sem a CoT felé. A ONE- illetve CoT-irányultság egyéb iránt a Fehér Ház szerint "alaptalan vád", úgy tűnik tehát, hogy e körben eléggé egyértelmű a Fehér Ház álláspontja.

Kérdésként merült fel, hogy nem elkerülhetetlen-e a ONE-nal való szövetségkötés, illetve, hogy nem kell-e attól tartani, hogy Lengyelország valamiképpen eltéríti a szövetséget, s proONE jellegűvé teszi. A Fehér Ház azzal nyugtatja a kedélyeket, hogy Lengyelország legalább annyira elkötelezett egy nembalkán-központú szövetség mellett, mint a többi alapító állam. Másrészt, a CTRL vezetési struktúrája biztosítja azt, hogy egy tagállam sem képes arra, hogy más tagállamot bármilyen hasonló konfliktushelyzetbe vagy elköteleződés irányába kényszerítsen. A Biztonsági Tanácson alapuló vezetés az alapító államoknak egyenlő beleszólást enged az ügyvitelbe, megakadályozva az alapító tagok szóban forgó, esetleges akcióit. Rögzíthető tehát, hogy egy újabb működésképtelen szövetséggel leszünk gazdagabbak 🙂

Kanada. Jóllehet, Kanada eredetileg azon országok listáján volt, amelyeket az amerikaiak megkeresnek a CTRL-tagsággal, a kanadaiak azzal hárították el a szövetséghez való csatlakozást, hogy alapító tagok szeretnének lenni. Kanada elnökének sikerült egyéb iránt valamilyen módon megszereznie a CTRL alapokmány hevenyészett tervezetének a másolatát, és rögtön megjelentette, anélkül, hogy bármely ország képviselőjével konzultált volna. Kanada úgy érezte, hogy az új vezetési struktúra a szövetségen belül alárendelt helyzetbe hozná az országot, és követelte, hogy a Biztonsági Tanács ötödik tagjaként vegyék fel a testületbe, máskülönben nem csatlakozik. Az amerikaiak arra tekintettel mondtak nemet Kanadának, hogy az USA nem az egyedüli alapító tagállama a CTRL-nak, Kanada így alapító tagként nem kap helyet a testületben. Ezt követően Kanada az elmondottnál kissé durvábban közölte az USA-val, hogy nem fog csatlakozni a CTRL-hoz. Kanada meghívása a CTRL-ba mindazonáltal még nem lezárt ügy, illetőleg az USA nem tett előkészületeket a Kanada elleni ellenséges akciók érdekében sem. Kanadát egyéb iránt, elismerve, hogy eddig az USA biztos szövetségese volt, nem akarják forszírozni, hogy belépjenek az új szövetségbe. Külön érdekes lesz tehát, ha az emberemlékezet óta szövetséges Kanada és USA a lövészárok két külön oldalára kerül a kanadaiak rátartisága miatt, egyúttal az USA ellen egy érdekes új front nyílhat, ha sikerül őket megnyerni magunknak.

Az azt firtató kérdésre, hogy miképpen lehetne megbízni Spanyolországban és Lengyelországban, amelyek hosszú idő óta az USA ellenségei, a Fehér Ház azzal érvel, hogy a játékban az USA legelső ellenfele épp Kanada volt. Utal arra is, hogy Oroszország ellen is számtalan háborút vívtak, kölcsönösen elfoglalva egymás területét, mégis félre tudták tenni az ellentéteket, illetve a korábbi PHOENIX-tag Brazília is váltott. A szövetségesek és ellenfelek tehát rendszeresen változnak, különösen ha kölcsönös érdekek találkoznak, mint a CTRL esetében. Nem elhanyagolandó körülmény az sem, hogy Spanyolország és Lengyelország nem voltak mindig az USA ellenfelei, mi több, Spanyolország egy időben az USA egyik legjobb szövetségese volt.

Jelenleg egyébként még folyik az alapító tagállamok részéről az alapokmány ratifikációja. Ennek megtörténte után válik a szövetség nyilvánossá, illetve keresnek meg régi és új szövetségeseket a csatlakozással. Majd mi is elkezdhetünk gondolkozni, hogy merre tovább.


Üdv,


Tomi_ur