Видове вестници. Съвети и препоръки.

Day 1,113, 13:49 Published in Bulgaria Bulgaria by IvJorell

Здравейте, еПриятели!

Днес ще се запознаем с видовете статии. Съответно каква главна насока да има вашият вестник.
Мнозина от вас правят вестник, но не са сигурни какво искат да пишат в него. Надявам се това четиво да ви помогне поне малко в избора и в скоро време да се виждат различни резултати. 🙂

Тази статия е писана от няколко човека, затова не се учудвайте на стила на писане. Смятаме, че вестниците отразяват това, което сме ние и заради това нека тази статия е толкова шарена, колкото могат да бъдат вестниците (и като картинки, и като текст).

Как да си направите вестник?
Какви усмихнати личица може да ползвате 🙂
Текстът и как да го използваме.
Вестниците, като цялост.



Образователна:

Тези статии са много важни. Но интересното при тях е, че може да съдържат грешна или объркваща информация. Всеки, който е решил да пише подобна, трябва да се запознае по темата, по която пише и да се посъветва с някого за всеки случай.

Не пишете образователни статии освен, ако не сте абсолютно сигурни в тяхната правдимост.

Примери:
Почти всички статии на Образователния център, официалния вестник на Министерството на Младежта и Образованието.
Почти всички статии на Детската градина
И доста други 🙂


Новинарска:

Когато пишете подобен вид статии е добре наистина да сте наясно със ситуацията, а не просто да се водите по слухове.
Нека дам един пример, за да илюстрирам по-добре какво имам предвид. Чули сте че има скандал между Турция и Русия (преди време имаше) и вместо да бързате да пишете за това и да цитирате официалните вестници, които са излезли от двете страни, а това е задължително, ще е добре да се свържите с официалните лица за двете страни за коментар.

Коментарите на различни лица са малки интервюта с по два-три въпроса, които засягат вашата тема. По този начин вие ще предоставяте интересна и вярна информация на читателя. В крайна сметка говорим за новинарски статии.

Ето няколко вида новинарски статии:
Тук се дават официалните военни заповеди в еСвета. Нъмбър 1, Нъмбър 2
Тук се описва какво става за деня. Нъмбър 1, Нъмбър 2
А тук какво е станало през изминалата седмица. Нъмбър Уно
Тук се говори за определена новина за деня. - Нъмбър Уно


С интервюта:

Интервютата могат да бъдат един много инетресен вид статии.
Ако вие имате журналистически усет и достатъчно добър поглед върху играта, то вие можете спокойно да направите кариера на интервюиращ. Хората, които се занимават активно с интервюта са малко, така че конкуренцията там ще бъде съответно по-малка. Какво ви трябва за този вид статии:

- Отлично познаване на човека, от който взимате интервю. Много е важно да знаете какво да го питате, на читателите няма да им харесат въпроси от сорта на "Как е времето при вас" или "Каква музика слушаш".
- Ако провеждате интервю "лице в лице", то вие трябва да мислите светкавично, в коя посока да тръгнете с въпросите.
- Трябва да комуникирате приятелски с човека от другата страна. В противен случай той може да не даде максимално изчерпателни и истинни отговори, което също няма да се хареса на читателите ви.

Интервютата биват най-главно 2 вида:
- Изпращате предварително зададени въпроси на интервюирания и чакате отговор от него.
- Правите връзка в някой чат с интервюирания и започвате да задавате въпросите един по един. Тук ситуацията може да наложи някои от вашите въпроси да отпаднат, но може и да направите много по-добро интервю. Този е вид е като по-горе посоченото "лице в лице".
- Ако сте любител на само интервюирането, то може да представите вашето мнение като едно интервю. Задавате си въпрос-отговаряте. Може да ви помислят за нередовен, ако не са почитатели на Сократ де, но пък ако статията от този вид е с цел образование например, може да се получи едно много добро само интервю.

Пример с интервюиращ=интервюиран - Уно
Пример за интервю с предварително зададени въпроси - До
Пример за интервю с предварително зададени въпроси - Тре


Статистическа:

Решихме, че малко или много ако някой е решил да прави статистика, то той би бил наясно какво трябва да прави. Вади общото и частното и го представя къде сухо, къде не до толкова. Може да сложите коментар или анализ на статистиката.

Ето няколко идеи, които може да са интересни и не се срещат често 🙂

Средни дневни данъци, любимото ми 🙂
новорегистрирани играчи.
най-тъп депутатски закон? 😃
видове 'кухи' закони по партии.
най- активен вестник (трудно ще ги брои някой, ама ако има желание..)
брой хора по пратии (има такъв)
най-евтини места за суровини и продукти (трудно и обемисто, но при желание ползотворно).
финанси по съюзи (феникс/ЕДЕН) сумират се от официалните и допълнителните 'банки'.


Хумористична:

Ми... e-баси! Трябва да ви е смешна. Ма трябва да е смешна и на другите. И забравете за тревата!
Старайте се да не обиждате околните! Поне не много. Проверете значението на думите "ирония", "памфлет", "сърказъм". Използвайте съдържанието им в обилно количество.

Подправете на вкус с весели картинки.

И консумирайте умерено.


Трол/Спам:

Към тази категория влизат практически всички горе и долу описани статии. Това е така поради факта, че каквото и да бъде написано - винаги ще се намери някой, който да се ядоса или да заподозре автора в желание да бъде трол. Не че съм голям читател, но когато го правя - винаги се хващам точно за тези статии. За да бъдат разбрани или написани не се изисква никаква предварителна подготовка или познания по конкретен игрови казус. Сядаш и каквото ти наберат пръстите по клавиатурата!

Някой го смятат за загуба на време, но (погледнато статистически) повечето адски се забавляват, както да коментират същността на статията (ако намерят такава) или - чуждите коментари (дори и да не намерят такива). Типичен пример за СПАМ са статиите на историческа тематика от РЖ или разглеждане на философски (морални) категории.

Такива изискани творения като това и това са бестселъри.
Естествено, за ТРОЛски статии кандидатите за приз са повече, но нека да отбележим този и този бисер в еКороната.


Комикс-статии:

Това се води един вид хумористична статия, но на мен ми е особено любим жанр и затова ще отделя специално внимание. Преди имаше поредици за Топки (почна се от Полската топка, има и Българска топка).
Общо взето всички харесват комиксите, основния проблем е набирането на добър сценарий. Всеки знае че във вас се таи един малък художник и да рисуваш кръгчета в Пейнт е първа радост, както и да ги оцветяваш разбира се 😉

Няколко примера за комикси:
Българска топка - 1
Българска топка - 2
Българска топка - 3
Полска топка
Едни без топки


Статии-преводи:

Основното изискване за списване на подобна статия, разбира се, е владеене на съответния език.
Преводи от Google Translate няма да ви спечелят гласове и абонати, по-скоро саркастични коментари.

Често срещано явление при важни чужди статии е да се превеждат от много хора едновременно, което може да стане досадно за обикновния читател. Затова, преди да пуснете превод на статия, разгледайте най-новите, за да се уверите, че не е пускана от вече от друг.

Доброто възпитание изисква да посочите първоизточника на материала, който превеждате, т.е. да дадете линк към оригиналната статия. Също би било препоръчително да означите по някакъв начин в заглавието, че става въпрос за преведена статия.

Примери:
http://www.erepublik.com/en/article/-1-1589048/1/20



Статии - обяви и съобщения:

Много е лесно. Пишете актуална информация с цена, количество и срок/евентуално/ и се надявате някой да ви се върже на акъла 🙂
Мисля, че алкохол всякакъв се приема, освен 2 литра вино за левче 😛


Поздрави и успех в писането,
Ив