1848 s a magyar kokárda !!!!

Day 1,210, 12:45 Published in Hungary Hungary by szekely ostor

1848. március 15-én Pesten kitört a magyar forradalom, mely később Magyarország újkori történetének meghatározó eseménye, a nemzeti identitás egyik alapköve lett.

A kokárda (szalagcsillag) kör alakú, fodros szélű, nemzetiszínű jelvény, melyet eredetileg kalapra vagy sapkára, a nők esetleg a hajukba tűztek. Franciaországból terjedt el a 18.-19. századi forradalmak idején egész Európában és Amerikában.

A magyar kokárdát március 15-én, 1848–49-es forradalom és szabadságharc kezdetét jelentő pesti forradalom évfordulóján szokás viselni. A magyar hagyomány szerint a pesti radikális ifjúság vezérei Petőfi Sándor és Jókai Mór szerelmeiktől, Szendrey Júliától illetve Laborfalvi Rózától kaptak kokárdát a forradalom estéjén. A francia kokárdától eltérően nem kalapra tűzték, hanem a kabát hajtókájára vagy mellrészére a szív felőli oldalon.
A színeket rendszerint a nemzeti zászlóról veszik, tulajdonképpen egy nemzeti színű szalagot meghajlítanak. Szabály szerint a színek mindig belülről kifelé olvasandók: a zászló fölső (függőleges csíkozásnál a bal oldali) része kerül a kokárda belsejébe, az alsó része pedig a külső szélére.



A magyar kokárda piros-fehér-zöld színű, tehát helyesen kívülre kerül a zöld. Az 1848-as pesti forradalom idején a márciusi ifjak még valóban így is használták, de Than Mór festményein is megfigyelhető, hogy a huszárok csákórózsáján is helyesen szerepel a színsorrend. Téves viszont Szendrey Júlia kokárdája, amit Petőfinek készített, hiszen ezen az olasz színek sorrendje figyelhető meg. Valószínűleg már a forradalom idején is használtak téves kokárdákat, nem mindenki tudhatta hogyan kell helyesen hajtani.



… Ugye a kokárda úgy készül, hogy egy nemzeti színű szalagot meghajlítunk. Hogyha azt akarjuk, hogy kétoldalt piros-fehér-zöld jöjjön ki belőle, bizony itt a zöld kerül kívülre és a piros belülre. A kokárda mindig belülről kifelé olvasandó. De már 1848-ban a kokárdák többsége fordított volt. Kívül volt a piros, mert úgy csinosabb. Az olasz kokárda amit mi hordunk, mert ugye az osztrák fekete-sárga kokárdát is úgy hordták, hogy a katonának a csákóján egy sárgaréz lap volt és a közepén egy fekete gomb. Fekete-sárga. Tehát így kellene kinéznie a kokárdának.

Jókai Mór így ír a kokárdáról:

„… Jelenleg a nemzeti kokárda a reformerek színe, a békés átalakulás embereié, mentül nagyobb e toll vagy kokárda, annál nagyobb az ő istenbeni bizodalmuk és megelégedettségök.

HOGYAN KÉSZÜL A KOKÁRDA?

Kokárda egyszerűen


Legegyszerűbb változat az, amikor veszünk egy nemzeti színű szalagot, melyet nagyjából 3 egyenlő részre osztunk. A középső harmadot a piros szélénél apró le-fel öltéssel végig varrjuk. A varrás végén a cérnát összehúzzuk és a két végét összevarrjuk. Biztosítótű segítségével erősítjük fel a ruhára.

Hozzávalók:
15-20 cm 1,5 cm széles nemzeti színű szalag.
Piros cérna
Varrótű
Biztosítótű

Kokárda

A szalagot elfelezzük. Az egyik darabnak a két végét összevarrjuk. Utána a piros szélénél le-föl öltéssel végigvarrjuk, majd összehúzzuk a cérnát és elvarrjuk. A másik darab szalagot félbehajtjuk és a kokárda hátuljára öltjük, Figyeljünk rá, hogy helyes legyen a színsorrend. Ha a kezünkbe tartjuk, a baloldalra kerüljön a piros, így amikor felvesszük a jobb oldalon lesz e szín. Biztosítótű segítségével erősítjük fel a ruhára.

Hozzávalók:
30 cm 2 cm széles nemzeti színű szalag. (12 cm-es és 15 cm-es darab)
Piros cérna
Varrótű
Biztosítótű

Ajánlom, hogy március 15-dikén mindenki a magyar kokárdát tegye avatárnak, ezzel megemlékezvén az 1848-49-es a magyar szabadságharc résztvevőire, hisz március 15-e őáltaluk jelképpé vált, nemzetünk szabadságszeretetét, szabadság utáni vágyát fejezi ki.

Azért ajánlom azt a kokárdát melyen a szinek úgy helyezkednek el, hogy a piros van belül és a zöld kivül, hogy ne tévesszék össze az olasz kokárdával.



ÉN EZT FOGOM HORDANI HOLNAP!!! ÉS TE ??

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

KÉREM A KÉRDŐIVET KITÖLTENI

FONTOS: Az értékelés: 1 minimális és 5 a maximum
Példa: Humorérzék: 1-es nincs humorérzék , 5-ös nagyon jó humorézék
AZ ADATOK AMI A KORT VAGY EREP NEVET ILLETI NEM LESZNEK PUBLIKUSAK. MINDEN MEZŐ KITÖLTÉSE KÖTELEZZŐ AZON ÉRDEKBE, HOGY ELLENÖRIZHETŐ LEGYEN A LISTA. eHONFITÁRSAIMAT KÉREM, NE TÖLTSÉK KI 2X A KÉRDŐIVET. Csak 1x tessék kitölteni.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Lépjé bé a Hadügyi közlönybe, s votold fel.

Skubizdsza meg ezeket es, érdemes :











No, gátá , most ennyi vót.

Neked még e maradt hátra, hogy …