[Икономическа] 110 лева за 1 злато! Наръчник на начинаещия мениджър

Day 1,188, 22:22 Published in Bulgaria Bulgaria by Bulgarian National Bank

Фиксингът на БНБ за 21 февруари е 110 лв. за 1 злато.
Последната новина от валутния пазар, е че унгарската валута повиши стойността си с около 10% и в момента се търгува на нива около 93 форинта за 1 злато. Старите нива бяха около 103 форинта за долар.
Пълните таблички с финансите и графиките може да откриете на този адрес.

Започвам един наръчник на начинаещия мениджър с универсални съвети които биха били от полза на всеки.

Наръчникът започваме с Правило 0, което е дори преди Правило 1 тъй като ако прочете Правило 0 изобщо няма да ви се налага да четете наръчника.

И така:

Правило 0 - Не си правете фирма в първите 1-2 месеца от регистрирането си в играта!
Обяснението: ако освен фирмата сте създали и вестник, след това не искам да чета в пресата: "моята фирма е на загуба, работниците ми ме изнудват, не мога да си продам стоката, хлябът му пада цената, данъците се качват, държавата да направи нещо, министрите са некадърни" и т.н и т.н.
В тази игра е важно преди да направите каквото и да било да помислите малко и да прецените дали едно решение е правилно или грешно. За щастие всичко е игра и последствията не са фатални. Реално грешките тук не се наказват. В случая със създаването на фирма не губите нищо, освен малко злато. И доста нерви в последствие.
Държавата печели от увеличената производителност (съответно по-голямо предлагане и по-ниски цени на стоките). Води до увеличена конкуренция в ниските нива, което е добре за крайния потребител, лошо за фирмаджиите. А негативната тенденция е излизането на все повече и повече злато и валута от ръцете на държавата и гражданите й в ръцете на алчния Плато. Левът се обезценява допълнително а притокът на свежо злато намалява.

Правило 1 - Направили сте си фирма К1 - свикнете с мисълта, че трябва да работите сами в нея.
Обяснение: след като четете това правило явно или вече имате фирма, или сте пропуснали да прочетете Правило 0. Обяснението е много просто - всички фирми К1 са на загуба ако държите работник със заплата около пазарната. Оставете работната ръка на висококачествените фирми, от чиято продукция държавата има по-голяма полза. И без това работната ръка е оскъдна, а фирмите се роят като зайци в размножителен период.

Правило 2 - Държавата не дава заеми!
Обяснение: БНБ не е търговско дружество. Така че БНБ не е банка в истинския смисъл на думата, а по-скоро трезор за парите на държавата. Това обяснение май трябва да го давам всеки път когато съм министър на икономиката и/или ковчежник на БНБ. Спрете да пишете писма с искане за заем от БНБ - просто такъв няма да получите. В момента инвестициите се връщат много бавно и реално ако имате план за изплащане на заем той или ще бъде твърде бавен, или ако е приемливо бърз то по-добре сами да изчакате и да спестите пари, вместо да искате наготово.

Следва продължение ...

Garabeda

Отговори на някои въпроси:
"Гаро я да ми обясниш ако в к1 компаниите (визирам жито, желязо) работят само мениджъри аджеба кой ще захранва високите К със суровина "
Жито и желязо са частен случай. Ако цените на ресурсите са такива че има смисъл да се наемат хора, няма нужда да казвам на някой да прави нещо, което той така или иначе ще направи.

С какви мерки държавата подпомага дребния бизнес?
Може с по-ниски данъци, но не и със заеми. Виж следващия отговор.

Защо след като държавата НЕ дава заеми, във приходите има графа: ЗАЕМ ОТ Ni...???
Въпросният играч Nikoy връща (вече върна целия) заем който му е бил отпуснат еднолично от предишния управител и икономически министър - Empiree. Моята политика е че заеми не бива да се отпускат.
Не че е лошо парите да се въртят, просто няма механизми въведени в играта, за обезпечаване на заемите по достатъчно добър начин.
Даже не бях много съгласен и на Украйна да даваме заем но там е различно и засяга междудържавни отношения.

А въпросът тук е колко хляба к1-к2 се продават дневно и колко к3-к5,
Ако цената на 10 здраве с хляб К5 е същата като на хляб К1 или се различава с малко аз бих предпочел да си купувам и консумирам хляб К5.
В момента цените на К4 хляб се доближават до тези на К1 и аз лично си похапвам с удоволствие К4 хляб.

И накрая едно заключение:
Наръчникът дава насоки, но не кава на никой как да играе. Нека новите играчи, които четат се стреснат малко и преди да направят първата си фирма да проучат пазара и едва тогава да влизат в дълбоките икономически води. А който си е отракан така или иначе не се вслушва в чужди съвети.