Segédlet a munkaerÅ‘ piachoz, cégeseknek mindenképp! [Vote]

Day 1,106, 07:09 Published in Hungary Hungary by M.Mateo

Üdvözlöm a kedves olvasókat!

Mint azt már többször beharangoztam, íme itt van a cikk amely megváltoztatja a világot… na jó a világot talán nem de remélem a munkaerő piachoz való viszonyulását a cégeseknek mindenképpen!

Az ok amiért megírom ezt a kis segédletet, az az, hogy rossz nézni azt a káoszt és anarchiát ami uralkodik a munkaerő piacon. A cégesek nem gondolkodva dobálják k az ajánlataikat, utána se számolnak valószínűleg a legtöbben, a lényeg, hogy az övék legyen az első, de ha végigolvassátok ezt az ismertetőt, talán bennetek is tudatosul, hogy nem feltétlenül az elsőbbség a lényeg!

Hát akkor kezdjük:


Bevezetés képen szeretnék lefektetni egy axiómát(munkaerő piac 1. axiómája), amely így szól:
„Ha csupán 0.1 huffal ajánlasz rá a legtöbbet ígérőre, akkor is a tied fog az első helyre kerülni a listán!”
Tehát NEM kell 2huffal megemelned, mert azzal csak fölöslegesen elszállnak a fizetések, amit ugyebár nem szeretnénk, jobb a békesség.

Vagyis a legelső szabály, javaslat, hogy mindenki csak 0.1 huffal tegyen rá az előző ajánlatra, ugyanúgy fognak jelentkezni a munkáért!

Nah akár be is fejezhetnénk, de ennél bonyolultabb a helyzet. Akkor mondhatnám, hogy kész a segédlet, mindent tudtok, amit kell, ha csupán q1-es cégek lennének az eVilágban.
Ám nem így van!

Az egyszerűség kedvéért vegyünk most olyan modellt amiben csak q1 és q2 cégek vannak. Ha q1 cégben dolgozol, akkor naponta veszítesz 1wellnesst, míg ha q2 cégben dolgozol vesztesz napi 2wellnesst.
Ez pár dolgon változtat, itt már nem fog teljes mértékben érvényesülni a munkaerő piac 1. axiómája, csupán megkötéssel.
Egy ilyen szituációban (csak q1,q2 cégek) a tökéletes munkaerő piaci árak valahogy úgy néznének ki, hogy a lista első felében csak a q2-es cégek, míg a második felében csak a q1-es cégek jelennének meg, hiszen a q2-es cégekben többet kell keresned, hogy a wellness visszapótlás után ugyanott tarts anyagilag, mint ha q1 cégben dolgoztál volna.
Tehát külön-külön a q1 és q2 cégek versenyeznek szinten belül egymással, illetve a q1 top és q2 top fizetés versenyezne egymással. Az 1. axióma szerint a q1-esek, és a q2-esek is egymás között 0.1huffal emelnék a legmagasabb bért, míg szükségszerűen, a top q2 fizetés egy q1 kaja árának a felével kéne, hogy többet adjon(ezzel visszahozva a -1wellnesst a q1 céghez képest), mint a q1 top fizetés.

Ennek tulajdonképpen csupán egyetlen zavaró tényezője van, az pedig az emberi lustaság: Ha valaki megnézi a munkaerő piacot nem fog lapozgatni az oldalak között, hogy megnézze a különböző szinteknél mennyi a top fizetés, viszont nem is szívesen megy q1+ cégbe, mert ott meg több kaját kell vennie ami megint csak vesz el a drága időből, de ismétlem ez egy tökéletes világ munkaerő piaci viszonyait mutatja be!

A többi modell ahol már belevesszük a további q-jú cégeket is, végletekig bonyolítaná a dolgokat, egy rövid összefoglalót azért megpróbálok:
Ha te egy q1-es cég vezetője vagy és a legmagasabb ajánlat egy q5 cégtől származik, akkor semmiképp se tegyél a q5 cég felé, keresd meg a legnagyobb q1 ajánlatot és arra kontrázz rá 0.1 huffal, fognak érkezni unkások ne aggódj. Ha nagyon sok q5 ajánlat van kinnt, és mondjuk a legközelebbi q1 ajánlat már le van maradva 3huffal akkor valószínűleg nem lesz elég ha te a topq1 fizetésre teszel rá, legyél okos, számolj utána, hogy mennyibe kerülne a wellnesst visszahozni ha q5-ben dogoznál, és az alapján tegyél ki ajánlatot.
Leegyszerűsítve képlettel:
Fizetés(topq5) – Ár(4wellness=2q1 kenyér) + 0.1 = Fizetés(topq1)

Tulajdonképpen ennyit szerettem volna, elérni azt, hogy egy kis logika is költözzön be a munkaerő piacra, és ne csak ész nélkül dobáljuk ki az ajánlatokat.
Szeretném felhívni a figyelmet, hogy ez az egész nem ilyen egyszerű, eléggé le van egyszerűsítve, az egész mondanivalója az, hogy gondolkodj, mielőtt kiraksz egy ajánlatot!

A munkaerő piac 1. axiómáját, pedig holnapra mindenki tanulja meg kívülről!
🙂


Köszönöm a figyelmet,

M.Mateo